fbpx

Gruzja. Najważniesze miasta i regiony

Swanetia

Region ten jest jedną z największych atrakcji Gruzji. Zamieszkujący te tereny górale zachowali wiele z tradycyjnych obyczajów i uważają się za prawdziwych Gruzinów, w odróżnieniu od mieszkańców dolin czy dużych miast, którzy zdążyli już przyjąć wiele z kultury Zachodu. Cechą charakterystyczną Swanetii są kamienne wieże obronne.

Stanowią wyjątkowe muzeum. Zbudowane tysiąc lat temu wieże dalej służą miejscowym! Są po prostu częścią budynków gospodarczych. Wspaniały przykład żywej tradycji. Więcej na ten temat w artykule poświęconym Swanetii.

Koniecznie należy odwiedzić położoną wysoko w górach wieś Uszguli. Ta cześć wycieczki spodoba się wszystkim miłośnikom gór i lokalnych tradycji.

Swanetia, Mestia

Konkurować ze Swnetią mogą tylko Tuszetia i Chewsuretia – tam góry są równie piękne, a turystów znacznie mniej. Zobacz artykuł Tuszetia. Góry i wieże z kamienia.

Kachetia

Położona we wschodniej części kraju, jest głównym regionem uprawy winorośli. To tu powstają najlepsze gruzińskie wina. Region ten leży blisko stolicy, w ciągu jednodniowej wycieczki z Tbilisi, jesteśmy w stanie zobaczyć wiele z miejscowych atrakcji. Szczególnie warto przyjechać tu w okresie od połowy sierpnia do połowy października, w czasie winobrania. W Kachetii poza wieloma wspaniałymi zabytkami (katedra z XI w., monastyr z VII w.) zobaczyć możemy typowe gruzińskie wsie oraz monumentalną przyrodę – w północnej części regionu pokryte śniegiem góry Wielkiego Kaukazu. To właśnie tu urządzamy najlepsze degustacje wina, odwiedzamy winiarnie, w których w tradycyjny sposób wytwarza się “tetri” – białe wino. Jest to najstarszy na świecie i nadal praktykowany sposób wytwarzania wina! Gruzja jest ojczyzną tego trunku. Tradycje winiarskie liczą tu 8 tys. lat! Więcej na temat gruzińskiego wina.

katedra alawerdi

Katedra Alawerdi (XI wiek) w Kutaisi

Bordżomi (Borjomi)

Znane w całej Rosji już w XIX wieku. Przyjeżdżali tu m.in. członkowie rodziny carskiej. Zachował się pałac Romanowów. W czasach ZSRR było najsłynniejszym uzdrowiskiem. Główna atrakcją jest przyjazny, górski klimat (810 m n.p.m.) oraz znana na całym świecie woda mineralna o leczniczych właściwościach. Bordżomi kandydowało do miana gospodarza olimpiady zimowej w 2014 r. Samo miasto jest mało ciekawe. Od kilku lat trwają prace restauracyjne, wkrótce może wróci do świetności sprzed 100 lat. Dużą atrakcją natomiast mogą być okoliczne lasy (park narodowy) i położony tuż obok górski kurort Bakuriani – zimą na narty!

Bordżomi odwiedzamy po drodze do Wardzi, średniowiecznego skalnego miasta-klasztoru.

gruzja wardzia

Wardzia

Polecamy: Gruzja. Wycieczki dla koneserów. Kameralne grupy – do 16 osób!

 

Batumi

Trzecie co do wielkości miasto Gruzji. Jest stolicą autonomicznego regionu Adżaria. W  sensie społecznym Adżaria wyróżnia się dużą ilością wyznawców islamu. Pewną autonomię względem reszty Gruzji zachowała nawet w czasie Związku Radzieckiego. Główną turystyczną atrakcją jest subtropikalne wybrzeże Morza Czarnego. Batumi to tętniące życiem, pełne rozrywek, bogate miasto. Z położonego na wzgórzach ogrodu botanicznego rozpościera się wspaniały widok na morze. Tu znajdują się też znane z piosenki… „pola Batumi” na których uprawiano herbatę (w czasach ZSRR we wszystkich krajach bloku radzieckiego, również w Polsce, popularna była gruzińska herbata).

Batumi

Widok z Ogrodu Botanicznego. Okolice Batumi

Ze względu na kamienistą plażę i zmienną pogodę (częste opady deszczu) Batumi raczej słabo nadaje się na letni wypoczynek. Warto przyjechać tu na dzień lub dwa, żeby zobaczyć samo miasto, nadmorski bulwar i okoliczne zabytki. Więcej na ten temat w artykule Batumi, legenda i rzeczywistość.

Gori

Miasto znane głównie z tego, że urodził się tu Józef Stalin. Znajduje się tu poświęcone mu muzeum. Mieszkańcy Gori długo bronili stojącego w centrum miasta pomnika. Kiedy próbowano go obalić, wychodzili na ulice. Zamieszki wybuchły po referacie Chruszczowa w 1956 r. oraz pod koniec lat 80. Obrona Stalina nosiła cechy dumy narodowej. Gruzini reagowali na zasadzie: “nie będą Ruscy nam tu Gruzina poniewierać”. Dlatego do końca istnienia ZSRR moskiewskim władzom mimo kilku prób nie udało się zdemontować pomnika Stalina. W niepodległej Gruzji temat trwał w niezmienionej postaci. Z problemem uporał się dopiero Saakaszwili, w 2010 r. Pod osłoną nocy i kordonu policji zdjęto postument Stalina i wywieziono w nieznanym kierunku.

gruzja_uplisciche

Uplisciche

Muzeum Stalina w Gori nie służy podtrzymywaniu jego kultu! Jest to placówka pokazująca jak w nie tak dawnej przeszłości, za pomocą w sumie prostych metod, urabiano całe społeczeństwa. Warto je odwiedzić. To coś w rodzaju lekcji historii. Eksponowane są też materiały dotyczące Polski i z Polski, np. prezenty dla dyktatora, wysyłane przez zakłady pracy – uwagę zwracają wiernopoddańcze dedykacje.

Zwiedzić można też pancerny wagon, którym podróżował “ojciec narodów” oraz malutki domek, w którym mieszkał przez pierwsze lata życia.

Gori odwiedzamy ponieważ jest po drodze. I tak musimy tędy przejechać podróżując z Tbilisi w stronę zachodniej części kraju (do Batumi i Swanetii).

cminda_sameba

Cminda Sameba u stóp góry Kazbek

Gruzińska Droga Wojenna

To najłatwiej dostępna część Wysokiego Kaukazu. Idealna na jednodniową wycieczkę z Tbilisi. Piękne, wysokie góry. Niezapomniane widoki. Żeby zobaczyć jeszcze ciekawsze góry trzeba pojechać w dużo mniej dostępne regiony, do Chewsuretii bądź Tuszetii. Trasa ta jest nie tylko malownicza, ale i bogata w znamienite zabytki. Uwagę zwracają malowniczo położona twierdza Ananuri i leżący u stóp góry Kazbek piękny kościół św. Trójcy (Cminda Sameba). Po drodze przekraczamy leżącą na wysokości 2379 m n.p.m. Przełęcz Krzyżową i kurort narciarski Gudauri. Więcej o Gruzińskiej Drodze Wojennej.


Upliscyche

Skalne miasto, którego rangę historyczną możemy porównać do syryjskiej Palmyry czy Petry w Jordanii. Położone kilka kilometrów od Gori jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Znajdziemy tu zabytki z kolejnych epok, od II tys. p.n.e. zaczynając. Szczyt potęgi Upliscyche to IV – V w. p.n.e. W okresie przełomu er było to typowe hellenistyczne miasto. Kres świetności przyniosły najazdy mogolskie w XII w. Dookoła piękne widoki na dolinę rzeki Mtkwari. A po zwiedzaniu degustacja miejscowego wina.


Mccheta

Położone w odległości 25 km od Tbilisi miasteczko jest dawną stolicą wschodniej Gruzji. Uważane za jedno z najładniejszych miejsc w kraju, posiada kilka zabytków wpisanych na listę UNESCO. Znajdująca się tu katedra Sweti Cchoweli jest najważniejszym zabytkiem gruzińskiej sztuki i architektury. Wrażenie robi też wznoszący się na wzgórzu kamienny kościół Dżwari (VII wiek!).

Tbilisi - Stare Miasto

Tbilisi – Stare Miasto


Tbilisi

Stolica Gruzji obfituje w wiele turystycznych atrakcji. Obszar Starego Miasta ze swoimi zabytkami, uroczymi zaułkami i ciekawą architekturą zadowoli każdego ciekawego świata podróżnika. Obowiązkowo należy wejść do niewielkiej bazyliki Anczischati – mury budynku pochodzą z przełomu V i VI wieku! Trzeba też odwiedzić Muzeum Narodowe i zobaczyć słynne złoto Kolchidy. Więcej o atrakcjach stolicy Gruzji w artykule Tbilisi – Tyflis. W międzyczasie zapraszamy na degustacje tradycyjnych gruzińskich potraw i wspaniałego wina.

 

Atrakcyjna wycieczka objazdowa. Najważniejsze miejsca w Gruzji plus rewelacyjna Swanetia. Wyprawa dla koneserów. Kameralna grupa (około 18 osób!), pilot/przewodnik doskonale znający Gruzję, wysoki standard świadczeń. W 2023 r. wycieczka wydłużona o 1 dodatkowy dzień, a więc jeszcze bardziej atrakcyjna.

 

Więcej informacji o Gruzji na naszym blogu: Gruzja-turystyka.

Góry i wieże Swanetii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę