fbpx

Słonie, nosorożce i tygrysy

bungalowy w Chitwan

bungalowy w Chitwan

Cały ten obszar nie jest jeszcze zelektryfikowany, ośrodki pracują na własnych generatorach. Odwiedzający Chitwan w styczniu i lutym powinni mieć kurtkę od deszczu, polar (chłodne noce) oraz odporne na błoto buty.

Słonie w Chitwan

Słonie w Chitwan

Kiedy jechać
Najmniej sprzyjającą porą jest nasze lato. Lipiec i sierpień to okres pory deszczowej. Monsunowe deszcze zalewają nizinne tereny parku. Rozmyte drogi czynią ten obszar niemal zupełnie niedostępnym. Większość ośrodków jest zamkniętych, a biura podróży wycofują Chitwan ze swojej oferty, w zamian proponując wycieczki w Himalaje, np. do Nagarkot. Teoretycznie najlepszym terminem jest styczeń – luty, kiedy trawy są najniższe, zieleń dżungli mniej intensywna, dzięki czemu łatwiej wytropić i zobaczyć zwierzęta. Minusem tej pory jest stosunkowo niska temperatura (nocą ok. 10 stopni) i możliwość opadów deszczu. Jeśli pada, choć o wiele mniej niż latem oczywiście, to wystarczająco by było chłodno, mokro i mało przyjemnie. A co najważniejsze, w czasie deszczu o wiele trudniej zobaczyć zwierzęta, chowają się ptaki, nad brzegami rzek nie wylegują się gawiale, gdzieś w niedostępne zarośla zaszywają się gaury. Z deszczem, jak to z deszczem, różnie bywa, co się komu trafi. Rok temu zimą padało bardzo mało, w tym roku znacznie więcej. Jednego dnia jest piękne słońce, następnego może cały dzień padać. Dlatego dobrym okresem ze względu na pogodę jest jesień, ale wtedy trawy są jeszcze wysokie i szanse na zobaczenie zwierząt maleją niemal do zera.

Chitwan jest po drodze, ale…
Najwięcej grup turystycznych przyjeżdża do Nepalu z Indii (standardowe wycieczki Indie – Nepal, od 15 do 21 dni). Najpierw Złoty Trójkąt (Delhi, Jaipur, Agra), następnie Kajuraho i Waranasi. Od świętego Waranasi cały dzień jazdy autokarem do granicy z Nepalem. Tu nocleg w przygranicznej Bhairahawie lub oddalonego o 20 km Lumbini, uważanego za miejsce narodzin Buddy. A stąd, po drodze do Katmandu jest właśnie Chitwan. Jeśli ma się  wolny czas i pozwalają na to warunki pogodowe, można tu zajechać. Miłośnicy zwierząt, osoby które na pewno chciałyby zobaczyć nosorożce, powinny zatrzymać się tu na dłużej. Jednodniowa wizyta zazwyczaj nie wystarcza by zobaczyć cokolwiek poza drzewami i trawą.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Matys

Wycieczka: Indie – Nepal, 15 dni

Krzysztof Matys Travel
tel. 85 742 90 15, 85 742 90 16
e-mail: [email protected]

 

 

Strony: 1 2

Jedna odpowiedź do “Słonie, nosorożce i tygrysy”

  1. marek pisze:

    Właśnie wrociłem z wycieczki Indie-Nepal z logos turem.Z opinią o Tadź Mahal nie zgadzam się. Budowla robi duże wrażenie nie tylko na kobietach.Jej architektura,koronkowe rzeźby w białym marmurze robią wrażenie.Byliśmy też w parku Chitwan a ściślej mówiąc na obrzeżach. Przejażdżka na słoniach po pseudo dżungli wg opinii całej grupy mało atrakcyjnie spędzony czas. Wizyta w szkole słoni tez bez rewelacji.Będąc w Tajlandii byliśmy w ośrodku dla słoni . Tam zorganizowane jest na dobrym poziomie.Indie zrobiły na mnie duże wrażenie szczególnie Waranasi .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę