Mołdawia – Odessa – Naddniestrze « pobierz PDF

Samolotowa wycieczka do Mołdawii. Wspaniałe krajobrazy, sporo zabytków i dobre wino. Szansa spojrzenia na Europę z innej perspektywy. Zwiedzamy również piękną Odessę. Dużą atrakcją wycieczki jest Naddniestrze,  niby-państwo, do którego dociera niewielu turystów. Spore wrażenie robią największe na świecie piwnice winne, ta w Milestii Mici ma ponad 200 km podziemnych sal i korytarzy!

Zobacz naszą aktualną wycieczkę: Mołdawia  7 dni


Dzień 1: WARSZAWA – ODESSA

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Odessy, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Popołudniowe zwiedzanie Odessy z przewodnikiem: piękny gmach opery, schody Potiomkinowskie, bulwar, pałac Woroncowa, budynki starej i nowej giełdy, klasycystyczne i secesyjne centrum. Odessa śladem Adama Mickiewicza. Obiadokolacja i nocleg. Wieczorem możliwość skorzystania z bogatej oferty życia nocnego jakie oferuje znany i lubiany nadmorski kurort.

Dzień 2: ODESSA – BIAŁOGRÓD DNIESTROWSKI

Śniadanie. Przejazd do Białogrodu Dniestrowskiego (słynnego Akermanu) – olbrzymiej twierdzy Stefana Wielkiego (najpotężniejszego hospodara Mołdawskiego), położonej nad Limanem Dniestru. Białogród przez pewien czas był najdalej na południe wysuniętą twierdzą Rzeczpospolitej. Obiadokolacja i nocleg w Odessie.

Moldawia Klasztor

Mołdawia

Dzień 3: ODESSA – MILESTII MICI – KOMRAT – KISZYNIÓW

Śniadanie. Przekroczenie granicy ukraińsko-mołdawskiej, przejazd do MILESTII MICI – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinessa)! Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych i degustacja wina. Możliwość zakupienia różnych gatunków wina w bardzo atrakcyjnych cenach.

Następnie przejazd do  Autonomicznego Regionu Gagauzji.

Gagauzowie są grupą etniczną pochodzenia tureckiego wyznającą prawosławie, posiadają własny hymn, godło i flagę. Gagauzja ma nawet swój uniwersytet, na którym oprócz miejscowej młodzieży można spotkać studentów z Turcji. Dalsza podróż w stronę Kiszyniowa, obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Mołdawia cerkiew

Jedna z cerkwi

Dzień 4: KISZYNIÓW – CRICOVA

Śniadanie, zwiedzanie Kiszyniowa, miasta  o ciekawej secesyjnej zabudowie: Następnie zwiedzanie jednego z najstarszych monastyrów Besarabii – Capriana z XV w. ze wspaniałymi freskami.

Po południu wizyta w słynnym zakładzie winiarskim  w CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice win (130 km podziemnych tuneli, galerii i sal). Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. “Aligote”, “Feteasca”, “Cabernet”. W  tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Zobaczymy też kutą w skale linię produkcyjną szampana. Degustacja i zakupy. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Krajobraz Mołdawii

Krajobraz Mołdawii

Dzień 5: SAHARNA – ORHEIUL VECHI – KISZYNIÓW

Śniadanie, przejazd do położonego na terenie rezerwatu krajobrazowego monastyru Saharna, słynącego ze świętego źródła o właściwościach leczniczych. Klasztor w Saharnej położony jest u wylotu jednego z wielu kanionów. Kaniony te rozcinają Wyżynę Besarabską do znacznych głębokości. Płynący jego dnem potok łączy się z szerokimi wodami Dniestru i tworzy 22 malownicze kaskady. Skalne klasztory, to jedna z najciekawszych, a zarazem prawie w ogóle nieznanych, atrakcji Mołdawii.

Następnie wizyta w położonym na skalnej grzędzie kompleksie klasztornym STARE ORHEI (Orheiul Vechi). Zobaczymy tu kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary klasztoru z XII-XVIII w. Nieopodal znajdują się także wykopaliska osiedla Daków, V-III w.p.n.e. Unikatowy w skali światowej klasztor w Starym Orhei, wykuty w wapiennej skale, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Region ten jest dumą Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów.

Powrót do Kiszyniowa. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Mołdawia Twierdza Soroka

Twierdza Soroka

Dzień 6: SOROKI – TYRASPOL (Naddniestrze)

Śniadanie, wyjazd  do miejscowości SOROKI (Soroca) – jedno z najstarszych i najładniejszych miast Mołdawii, wyrosło wokół słynnej fortecy na łuku Dniestru. Zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego (XVI wiek). Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Następnie przejazd na obiadokolację i nocleg do Tyraspola (stolica Naddniestrza).

Dzień 7: TYRASPOL – CAUSENI – PURKARI – ODESSA

Śniadanie, zwiedzanie TYRASPOLA – jedno z największych i najważniejszych miast współczesnej Republiki Mołdawskiej. Położone na lewym brzegu Dniestru, od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza.

Naddniestrze jest bardzo ciekawym miejscem. De facto niepodległe państwo, ale nieuznawane przez żaden kraj na świecie. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”.

W Tyraspolu znajduje się znana wytwórnia koniaków KVINT. Wizyta w przyzakładowym sklepie, możliwość zakupu wyjątkowych trunków.

Mołdawia winnice

Mołdawia, kraj wina

Następnie  przejazd do PURKARI,  słynnej wytwórni win  (zwycięzca światowych mistrzostw winiarskich, laureat prawie 30 medali). Piękny krajobraz w jarze Dniestru. Oczywiście będziemy degustować tutejsze wina. W drodze do Purcari zatrzymamy się jeszcze w miejscowości Causeni  – Wrotach Budziackiego Stepu, niegdyś stolicy Tatarów Budziackich. Znajdziemy tu wspaniałe pejzaże i bardzo cenny zabytek – kościółek z wyjątkowymi dla Besarabii freskami.  Przekroczenie granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przejazd do Odessy, obiadokolacja i nocleg w Odessie.

Dzień 8: ODESSA – WARSZAWA

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, pożegnalny spacer po Odessie, przejazd na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 14:40.

TERMINY: Zobacz terminy na 2017 rok.

CENA:

ŚWIADCZENIA W CENIE:

- przelot na trasie Warszawa – Odessa – Warszawa,

- transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

- zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

- wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiady lub kolacje,

- opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

- ubezpieczenie turystyczne,

CENA NIE ZAWIERA:

- zwyczajowych napiwków: 15 EUR;

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (190 EUR);

- biletów wstępu (zabytki i piwnice winne): 65 EUR.

Nasz serwis: Moldawia.blog.pl

Polecamy także wycieczkę: Magiczne bezdroża Gruzji

Podobna wycieczka: Mołdawia – Naddniestrze.

Zapisz

Zapisz

Zapisz


zapytaj o ofertę » Zobacz OPINIE o naszym biurze » « pobierz PDF

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości

Najnowsze artykuły

Do Uzbekistanu bez wiz!

Od 1 kwietnia 2017 r. obywatele Polski, którzy ukończyli 55 lat, będą mogli wjechać na terytorium Uzbekistanu  bez konieczności posiadania wizy (w celach turystycznych, do 30 dni). Pozostaje obowiązek wniesienia opłaty w kwocie 50 USD/osoba.

czytaj więcej »

Atuty wycieczki do Albanii i Kosowa

Albania staje się modnym turystycznie krajem. Jak wybrać wycieczkę, która spełni nasze oczekiwania, taką, która pokaże nam kraj w jego pełnej krasie? Oto atuty naszej wyprawy. Mamy nadzieję, że pomogą one Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

czytaj więcej »

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turyści, którzy zawarli umowę z naszym biurem po dniu 9 września 2016 roku podlegają dodatkowej ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).

czytaj więcej »

Białoruś, pomysł na wycieczkę

Niżej przedstawiamy krótki poradnik uwzględniający takie informacje praktyczne, jak: wiza, bezpieczeństwo, granica, przepisy celne, zielona karta, ceny, wymiana walut. Podpowiemy też co warto zobaczyć na Białorusi.

czytaj więcej »

Mołdawia – królestwo wina

Blisko Warszawy, ledwie nieco ponad godzinę lotu samolotem, znajdują się największe na świecie piwnice winne. Milesti Mici ma aż 200 (dwieście!) km podziemnych tuneli. Druga co do wielkości Cricova to wykute w skale miasto, którego tunele rozciągają się na długość 120 km! Zobacz film: Mołdawia winem płynąca.

czytaj więcej »

Opinie o naszym biurze

 • Panie Krzysztofie, Bardzo pięknie dziękuję za wspaniałą wycieczkę do Gruzji. Była to pierwsza zorganizowana wycieczka w której brałam udział. Wszystko było perfekcyjnie zorganizowane i podane z wysoką kulturą. Bardzo doceniam pańską szeroką wiedzę zarówno enologiczną jak i historyczną, a umiejętność podawania kontekstów jest dla mnie wirtuozerią, którą posiadają tylko nieliczni  i co sprawiło, że słuchało się Pana z wielkim zainteresowaniem. Doceniam też Pana osobiste zaangażowanie w pomyślność kraju, który jest jak odczuliśmy bliski Pana sercu. To również dodaje autentyzmu i szczerości przekazu. A więc czapki z głów !!! A te polifenole w białym winie gruzińskim jeszcze mi szumią w głowie. Załączam serdeczne pozdrowienia.

  Anna Sulima-Gillow

 • Chcielibyśmy serdecznie podziękować za piękną wycieczkę do Wilna. Szczególne podziękowania składamy Pani Alicji i przewodnikowi po samym Wilnie, Panu Waldemarowi za wspaniałe opowieści o mieście i jego zabytkach. Pozdrawiamy.

  Rodzina Marcinkiewicz ze Szczecina

 • Bardzo dziękuję za wspaniały wyjazd do Rosji w dniach 26.08 - 04.09.2016. Dla mnie była to swoistego rodzaju podróż sentymentalna. Powrót do Petersburga po 9 latach. I jakaż radość, że Ławra Aleksandra Newskiego wygląda tak samo. Jak miło było znów usłyszeć dzwony z dzwonnicy, odwiedzić sklep z porcelaną. Dobrze było też zobaczyć po raz pierwszy pałac w Peterhofie. W pozostałych miejscach byłam po raz pierwszy. Wyspy Sołowieckie oszołomiły mnie spokojem, pozwoliły odpocząć, jednak nie zapomnieć o tym co działo się tu przed laty. Czytam teraz w oryginale "Archipelag Gułag". Książkę oczywiście zakupiłam w Petersburgu. Wyspa Kiżi i arcydzieło architektury drewnianej, jakim jest cerkiew przywiodły mnie w ogromny zachwyt. Monotonny pejzaż Karelii z Brzozą, świerkiem i sosną pozwalał nie myśleć o niczym trudnym. Co mogę jeszcze powiedzieć ? Było wspaniale. Dziękuję przesympatycznej grupie i przede wszystkim naszemu pilotowi Jackowi. Wszystko było zorganizowane doskonale. A ja po raz któryś przekonałam się, że Rosja jest krajem wielkim, pięknym, tajemniczym. Tak jakbym w pewnym sensie rozumiała moich przodków, którzy w roku 1915 musieli udać się na bieżeństwo i już do końca życia nie przestali opowiadać o tym wielkim świecie, jaki wtedy zobaczyli. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  Iwona Zinkiewicz

 • Dzień dobry z Kostrzyna nad Odrą. Odzywam się do Państwa z kresów zachodnich i chciałabym raz jeszcze bardzo podziękować za niezwykle interesującą podróż po Armenii i Górskim Karabachu. To była prawdziwa uczta dla mojego serca, oczu, uszu. Tyle nowych smaków, zapachów... Kilka dni - a ja, tyle zobaczyłam, tak wiele nauczyłam się. Szczęśliwie wróciłam do domu i już myślę o  następnych wyjazdach (Gruzja albo Etiopia). Dziękuję Krzysztof, Karina, Suren za Waszą subtelną troskę. Pozdrawiam bardzo ciepło. Do zobaczenia,pa, pa.

  Kasia Drygajło

 • Kochani od tygodnia zbieram podziękowania za super wycieczkę do Chin. Bardzo ciekawy program, doskonale hotele, ich standard nas mile zaskoczył, świetne położenie wszystkich dało nam możliwość sycenia się atmosferą miast. Ale wszystko by nie dało tyle radości, gdyby nie Jacek, nasz pilot i kompan podróży, cuuuuudowny człowiek! Ogromna wiedza i dar jej przekazywania sprawiły, że ta wycieczka była wyjątkowa, bardzo żałuję, że nie było go z nami w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Na szczęście pozostała Birma i Malezja i nie wyobrażam sobie wyjazdu tam bez Jacka. Pozdrawiam serdecznie - wasza szczera wielbicielka.

  Róża

 • W imieniu swoim i Mariusza chciałabym serdecznie podziękować za zorganizowanie nam wycieczki do Chin. To był wspaniały wyjazd! Nie spodziewałam się tak dobrych hoteli! Dzięki za to wielkie!!! Mieliśmy zawsze dobre autokary, klimatyzowane, duże, mogliśmy rozsiadać się do woli. Odpowiedzialni i bezpiecznie jadący kierowcy. Posiłki wspaniałe!! Osobne, przeogromne podziękowania składam dla przewodnika. W zasadzie brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw dla jego wiedzy, elokwencji, obycia...  Jacku jeszcze raz dziękuje Ci za wszystko ! Tyle się przy Tobie nauczyłam o Chinach, jesteś dla mnie geniuszem. Serdecznie pozdrawiam i do następnego wyjazdu, jeszcze nie wiem gdzie, ale na pewno z Wami!

  Iwona

Newsletter
Bądź na biężąco z nowościami Naszego Biura.
Zapisz się do newslettera.

Wczytywanie...Wczytywanie...