Mołdawia – Odessa – Naddniestrze « pobierz PDF

Samolotowa wycieczka do Mołdawii. Wspaniałe krajobrazy, sporo zabytków i dobre wino. Szansa spojrzenia na Europę z innej perspektywy. Zwiedzamy również piękną Odessę. Dużą atrakcją wycieczki jest Naddniestrze,  niby-państwo, do którego dociera niewielu turystów. Spore wrażenie robią największe na świecie piwnice winne, ta w Milestii Mici ma ponad 200 km podziemnych sal i korytarzy!

Zobacz naszą wycieczkę: Mołdawia  7 dni


Dzień 1: WARSZAWA – ODESSA

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Odessy, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Popołudniowe zwiedzanie Odessy z przewodnikiem: piękny gmach opery, schody Potiomkinowskie, bulwar, pałac Woroncowa, budynki starej i nowej giełdy, klasycystyczne i secesyjne centrum. Odessa śladem Adama Mickiewicza. Obiadokolacja i nocleg. Wieczorem możliwość skorzystania z bogatej oferty życia nocnego jakie oferuje znany i lubiany nadmorski kurort.

Dzień 2: ODESSA – BIAŁOGRÓD DNIESTROWSKI

Śniadanie. Przejazd do Białogrodu Dniestrowskiego (słynnego Akermanu) – olbrzymiej twierdzy Stefana Wielkiego (najpotężniejszego hospodara Mołdawskiego), położonej nad Limanem Dniestru. Białogród przez pewien czas był najdalej na południe wysuniętą twierdzą Rzeczpospolitej. Obiadokolacja i nocleg w Odessie.

Moldawia Klasztor

Mołdawia

Dzień 3: ODESSA – MILESTII MICI – KOMRAT – KISZYNIÓW

Śniadanie. Przekroczenie granicy ukraińsko-mołdawskiej, przejazd do MILESTII MICI – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinessa)! Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych i degustacja wina. Możliwość zakupienia różnych gatunków wina w bardzo atrakcyjnych cenach.

Następnie przejazd do  Autonomicznego Regionu Gagauzji.

Gagauzowie są grupą etniczną pochodzenia tureckiego wyznającą prawosławie, posiadają własny hymn, godło i flagę. Gagauzja ma nawet swój uniwersytet, na którym oprócz miejscowej młodzieży można spotkać studentów z Turcji. Dalsza podróż w stronę Kiszyniowa, obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Mołdawia cerkiew

Jedna z cerkwi

Dzień 4: KISZYNIÓW – CRICOVA

Śniadanie, zwiedzanie Kiszyniowa, miasta  o ciekawej secesyjnej zabudowie: Następnie zwiedzanie jednego z najstarszych monastyrów Besarabii – Capriana z XV w. ze wspaniałymi freskami.

Po południu wizyta w słynnym zakładzie winiarskim  w CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice win (130 km podziemnych tuneli, galerii i sal). Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. “Aligote”, “Feteasca”, “Cabernet”. W  tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Zobaczymy też kutą w skale linię produkcyjną szampana. Degustacja i zakupy. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Krajobraz Mołdawii

Krajobraz Mołdawii

Dzień 5: SAHARNA – ORHEIUL VECHI – KISZYNIÓW

Śniadanie, przejazd do położonego na terenie rezerwatu krajobrazowego monastyru Saharna, słynącego ze świętego źródła o właściwościach leczniczych. Klasztor w Saharnej położony jest u wylotu jednego z wielu kanionów. Kaniony te rozcinają Wyżynę Besarabską do znacznych głębokości. Płynący jego dnem potok łączy się z szerokimi wodami Dniestru i tworzy 22 malownicze kaskady. Skalne klasztory, to jedna z najciekawszych, a zarazem prawie w ogóle nieznanych, atrakcji Mołdawii.

Następnie wizyta w położonym na skalnej grzędzie kompleksie klasztornym STARE ORHEI (Orheiul Vechi). Zobaczymy tu kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary klasztoru z XII-XVIII w. Nieopodal znajdują się także wykopaliska osiedla Daków, V-III w.p.n.e. Unikatowy w skali światowej klasztor w Starym Orhei, wykuty w wapiennej skale, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Region ten jest dumą Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów.

Powrót do Kiszyniowa. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Mołdawia Twierdza Soroka

Twierdza Soroka

Dzień 6: SOROKI – TYRASPOL (Naddniestrze)

Śniadanie, wyjazd  do miejscowości SOROKI (Soroca) – jedno z najstarszych i najładniejszych miast Mołdawii, wyrosło wokół słynnej fortecy na łuku Dniestru. Zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego (XVI wiek). Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Następnie przejazd na obiadokolację i nocleg do Tyraspola (stolica Naddniestrza).

Dzień 7: TYRASPOL – CAUSENI – PURKARI – ODESSA

Śniadanie, zwiedzanie TYRASPOLA – jedno z największych i najważniejszych miast współczesnej Republiki Mołdawskiej. Położone na lewym brzegu Dniestru, od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza.

Naddniestrze jest bardzo ciekawym miejscem. De facto niepodległe państwo, ale nieuznawane przez żaden kraj na świecie. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”.

W Tyraspolu znajduje się znana wytwórnia koniaków KVINT. Wizyta w przyzakładowym sklepie, możliwość zakupu wyjątkowych trunków.

Mołdawia winnice

Mołdawia, kraj wina

Następnie  przejazd do PURKARI,  słynnej wytwórni win  (zwycięzca światowych mistrzostw winiarskich, laureat prawie 30 medali). Piękny krajobraz w jarze Dniestru. Oczywiście będziemy degustować tutejsze wina. W drodze do Purcari zatrzymamy się jeszcze w miejscowości Causeni  – Wrotach Budziackiego Stepu, niegdyś stolicy Tatarów Budziackich. Znajdziemy tu wspaniałe pejzaże i bardzo cenny zabytek – kościółek z wyjątkowymi dla Besarabii freskami.  Przekroczenie granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przejazd do Odessy, obiadokolacja i nocleg w Odessie.

Dzień 8: ODESSA – WARSZAWA

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, pożegnalny spacer po Odessie, przejazd na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 14:40.

TERMINY:
30.04.2016 – 07.05.2016
07.10.2016 – 14.10.2016

CENA: 4 930 PLN.

ŚWIADCZENIA W CENIE:

- przelot na trasie Warszawa – Odessa – Warszawa,

- transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

- zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

- wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiady lub kolacje,

- opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

- ubezpieczenie turystyczne,

CENA NIE ZAWIERA:

- zwyczajowych napiwków: 15 EUR;

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (190 EUR);

- biletów wstępu (zabytki i piwnice winne): 65 EUR.

Nasz serwis: Moldawia.blog.pl

Polecamy także wycieczkę: Magiczne bezdroża Gruzji

Podobna wycieczka: Mołdawia 7 dni.


zapytaj o ofertę » Zobacz OPINIE o naszym biurze » « pobierz PDF

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości

Najnowsze artykuły

Do Rumunii nad morze – Dobrudża

O ile plaże i atrakcje Bułgarii są polskim turystom od dawna znane, o tyle wybrzeże Rumunii pozostaje terra incognita. Warto zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza, że nie ustępuje ono w niczym temu u południowych sąsiadów.

czytaj więcej »

Persja inaczej, czyli nieznane oblicza Iranu

Iran coraz bardziej otwiera się na turystów, jednak wiele z jego atrakcji wciąż pozostaje poza powszechną świadomością zagranicznych gości. Poniższa lista mniej znanych atrakcji być może przekona kogoś do dalszych poszukiwań!

czytaj więcej »

Najważniejsze atuty wycieczki do Armenii

Jesteśmy pierwszym biurem w Polsce, które na większą skalę rozpoczęło organizowanie wycieczek do Armenii. Mam doświadczenie i niezbędne kontakty. Każdego roku wysyłamy wiele grup. Niżej przedstawiamy główne atuty naszej sztandarowej wycieczki: Armenia i Górski Karabach.

czytaj więcej »

Mendoza – winnice Argentyny

Podróżowanie dostarcza wielu wrażeń. Dla tych, którzy kochają wino i wszystko co z nim związane, najlepszą opcją na wypoczynek są wyjazdy enoturystyczne. W poszukiwaniu nowych doznań smakowych jeździmy już nie tylko na południe Europy, ale coraz częściej też na odległe kontynenty.

czytaj więcej »

Poezja na talerzu – przewodnik po kuchni Iranu

Irańskie tradycje kulinarne są u nas mało znane. Warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ irańska kuchnia ma niepowtarzalny charakter i smak. Jest bogata i regionalnie zróżnicowana.

czytaj więcej »

Opinie o naszym biurze

 • Dzień dobry z Kostrzyna nad Odrą. Odzywam się do Państwa z kresów zachodnich i chciałabym raz jeszcze bardzo podziękować za niezwykle interesującą podróż po Armenii i Górskim Karabachu. To była prawdziwa uczta dla mojego serca, oczu, uszu. Tyle nowych smaków, zapachów... Kilka dni - a ja, tyle zobaczyłam, tak wiele nauczyłam się. Szczęśliwie wróciłam do domu i już myślę o  następnych wyjazdach (Gruzja albo Etiopia). Dziękuję Krzysztof, Karina, Suren za Waszą subtelną troskę. Pozdrawiam bardzo ciepło. Do zobaczenia,pa, pa.

  Kasia Drygajło

 • Kochani od tygodnia zbieram podziękowania za super wycieczkę do Chin. Bardzo ciekawy program, doskonale hotele, ich standard nas mile zaskoczył, świetne położenie wszystkich dało nam możliwość sycenia się atmosferą miast. Ale wszystko by nie dało tyle radości, gdyby nie Jacek, nasz pilot i kompan podróży, cuuuuudowny człowiek! Ogromna wiedza i dar jej przekazywania sprawiły, że ta wycieczka była wyjątkowa, bardzo żałuję, że nie było go z nami w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Na szczęście pozostała Birma i Malezja i nie wyobrażam sobie wyjazdu tam bez Jacka. Pozdrawiam serdecznie - wasza szczera wielbicielka.

  Róża

 • W imieniu swoim i Mariusza chciałabym serdecznie podziękować za zorganizowanie nam wycieczki do Chin. To był wspaniały wyjazd! Nie spodziewałam się tak dobrych hoteli! Dzięki za to wielkie!!! Mieliśmy zawsze dobre autokary, klimatyzowane, duże, mogliśmy rozsiadać się do woli. Odpowiedzialni i bezpiecznie jadący kierowcy. Posiłki wspaniałe!! Osobne, przeogromne podziękowania składam dla przewodnika. W zasadzie brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw dla jego wiedzy, elokwencji, obycia...  Jacku jeszcze raz dziękuje Ci za wszystko ! Tyle się przy Tobie nauczyłam o Chinach, jesteś dla mnie geniuszem. Serdecznie pozdrawiam i do następnego wyjazdu, jeszcze nie wiem gdzie, ale na pewno z Wami!

  Iwona

 • Serdecznie polecam biuro podróży Matys Travel, odbyłem na razie jedną wycieczkę: Gruzja klasycznie sierpień 2013 i już żałuję że w tym roku nie pasują terminy na kolejny wyjazd, nad wszystkim góruje profesjonalizm: doskonały program, pilot, wrażenia - tylko jeździć! Pozdrawiam.

  Darek z Ciechanowa

 • Pani Małgosiu, chcielibyśmy serdecznie podziękować za przygotowanie naszego wyjazdu do Singapuru, Malezji i Brunei. Dzięki Pani staraniom mieliśmy fantastyczne wakacje. Lokalni przewodnicy byli bardzo życzliwi i pomocni, swoją pracę wykonali w100% a nawet więcej. Mamy nadzieję, że to początek wielowyjazdowej współpracy, a nie tylko jednorazowa przygoda. Pozdrawiamy

  Urszula i Marek Melaniuk

 • Panie Jacku, Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy za opiekę, profesjonalizm i spokój z jakim Pan nas przeprowadził przez tę  trudną choć piękną wycieczkę. Jest Pan niezwykłym pilotem jakiego nie spotkałyśmy dotąd podczas naszych wieloletnich wojaży.  I niech Pan taki pozostanie! Do zobaczenia na wspólnych jeszcze trasach. Wiele serdeczności.

  Ewa i Krysia, Chiny

Newsletter
Bądź na biężąco z nowościami Naszego Biura.
Zapisz się do newslettera.

Wczytywanie...Wczytywanie...

Najnowsze komentarze