fbpx

Artykuły

Tirana, Durrës, Golem, Kruja.. Zabytki, plaże, kulinaria… Nasz film z Albanii sprzed siedmiu lat! Tak to wtedy wyglądało. Warto zobaczyć!

W Gruzji dawno nie było tak dobrych warunków do zwiedzania. Turystów niewielu, nawet w najbardziej popularnych miejscach nie ma tłoku. Przedstawiamy aktualne informacje. Lipiec 2021.

Czasem zajrzy ktoś do Macedonii, wpadnie na jednodniową wycieczkę do Ochrydy, przyjeżdżając z nadmorskich resortów w albańskim Durres lub zatrzyma się w trakcie drogi przez Serbię do Grecji.

W marcu 2021 roku ukazała się kolejna książka Krzysztofa Matysa. Jest to opowieść o pasji podróżowania. Lektura pełna ciekawostek i informacji z wielu krajów, od Gruzji, Serbii i Albanii, po Wietnam, Indonezję, Chiny i Japonię.

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele atrakcyjnych propozycji dotyczących Podlasia i Suwalszczyzny. Organizujemy piękne wycieczki dla grup oraz dla klientów indywidualnych.

Ukazał się właśnie reprint przewodnika z 1937 roku. Książka jest bardzo interesującym źródłem wiedzy o regionie. Obszar przedwojennego województwa podlaskiego, dziś podzielony jest pomiędzy trzy państwa: Polskę, Białoruś i Litwę.

Książka ta powstawała długo. Teksty, które znalazły się w rozdziale drugim zacząłem pisać kilka lat temu. Ostatni z nich narodził się na początku 2020 roku, dosłownie na chwilę przed wybuchem epidemii. Są trochę, jak świadectwo innych czasów, jak zapis z epoki, która nagle się urwała, pozostawiając nas w dezorientacji i zagubieniu.

Wizy, formalności graniczne, waluta, wymiana pieniędzy, bezpieczeństwo, ceny, kiedy jechać…, czyli to, co chcielibyśmy wiedzieć wybierając się do Libanu. A pojechać tam naprawdę warto! Przydatne i praktyczne informacje. Stan na wiosnę 2019 r.

Wycieczka realizowana na zamówienie grupy. Gruzja jest wyśmienitym terenem do uprawiania tego typu turystyki. Mnogość tras o różnym stopniu trudności. Zapewniamy motocykle oraz obsługę techniczną.

O tym jak dziś wygląda stolica Albanii, o największych turystycznych atrakcjach. Ale też o historii, bunkrach, Kazimierzu Mijalu i Radiu Tirana. Wbrew pozorom, to interesujące miasto! Dajti Express, Bunk’art, dzielnica Blloku, plac Skanderbega, Nowy Bazar, piramida Hodży…

Zatrudnimy do pracy w biurze podróży. W związku z dynamicznym rozwojem naszego biura poszukujemy osób na dwa stanowiska:

W trakcie naszych wycieczek dużą uwagę przywiązujemy do kulinariów. Chcemy, by turyści mogli poznać kraj również od tej strony. Dlatego, w miarę możliwości, unikamy hotelowego jedzenia, szukamy dobrych restauracji. Kolacje wzbogacamy o miejscowe trunki i folklorystyczne występy (muzyka i tańce). Kto był na naszej wycieczce, ten wie. Kto jeszcze nie, powinien spróbować!

Od 1 lutego 2019 roku Polacy wjeżdżają do Uzbekistanu bez wiz! W grupie tej poza Polakami znaleźli się także obywatele 44 innych państw. Ruch bezwizowy obejmuje turystów przybywających do Uzbekistanu na okres do 30 dni. Wymagana minimalna ważność paszportu: 6 miesięcy do zakończenia podróży.

Albania staje się modnym turystycznie krajem. Jak wybrać wycieczkę, która spełni nasze oczekiwania, taką, która pokaże nam kraj w jego pełnej krasie? Oto atuty naszej wyprawy. Mamy nadzieję, że pomogą one Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

Niżej przedstawiamy krótki poradnik uwzględniający takie informacje praktyczne, jak: wiza, bezpieczeństwo, granica, przepisy celne, zielona karta, ceny, wymiana walut. Podpowiemy też co warto zobaczyć na Białorusi.

Blisko Warszawy, ledwie nieco ponad godzinę lotu samolotem, znajdują się największe na świecie piwnice winne. Milesti Mici ma aż 200 (dwieście!) km podziemnych tuneli. Druga co do wielkości Cricova to wykute w skale miasto, którego tunele rozciągają się na długość 120 km! Zobacz film: Mołdawia winem płynąca.

Ładne i bardzo polskie miasto. Z bogatą historią – w czasach Batorego było faktyczną stolicą Rzeczpospolitej. Tu abdykował Stanisław August Poniatowski, tu mieszkała i tworzyła Eliza Orzeszkowa. Jest naprawdę blisko, z Białegostoku ledwie 80 km. Aż wstyd się nie wybrać!

Gdy przed rokiem w planach wyjazdu pojawiła się Ukraina, a dokładniej Kijów, większość znajomych zaczęła mi odradzać ten pomysł, pytając, po co chcę jechać na wojnę. Kijów to jednak nie Donbas, a wydarzenia Majdanu odeszły już na plan dalszy. Pojechałem więc…

O ile plaże i atrakcje Bułgarii są polskim turystom od dawna znane, o tyle wybrzeże Rumunii pozostaje terra incognita. Warto zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza, że nie ustępuje ono w niczym temu u południowych sąsiadów.

Podróżowanie dostarcza wielu wrażeń. Dla tych, którzy kochają wino i wszystko co z nim związane, najlepszą opcją na wypoczynek są wyjazdy enoturystyczne. W poszukiwaniu nowych doznań smakowych jeździmy już nie tylko na południe Europy, ale coraz częściej też na odległe kontynenty.

Jako pilot polskich wycieczek do Rumunii zaobserwowałam wśród turystów ciekawe zjawisko – niezależnie od stopnia ich wiedzy o kraju, do którego jadą, wszyscy są Rumunią pozytywnie zaskoczeni.

Górzysty kraj ze średnią wysokością 1,8 tys. m n.p.m. powinien mieć dobre warunki narciarskie. I tak rzeczywiście jest. Kaukaz zaprasza narciarzy!

Położone w głębokim chińskim interiorze kilkumilionowe miasto kojarzone bywa przede wszystkim ze względu na pobliskie Muzeum Armii Terakotowej, które stanowi niezwykły dowód potęgi i pychy pierwszego cesarza dynastii Qin.

Różne motywy powodują osobami pragnącymi poznać Chiny. Do niektórych przemawia pięć tysiącleci nieprzerwanej cywilizacji, dla innych będzie to boom gospodarczy ostatnich trzydziestu lat, i to, jak bardzo Chiny zmieniają naszą codzienność.

Organizujemy wyjątkowe wycieczki dla wymagających Klientów. Jako jedno z pierwszych biur w Polsce zaproponowaliśmy wyprawy do takich miejsc jak Gruzja, Armenia, Górski Karabach, Mołdawia i Naddniestrze, które w oczywisty sposób kojarzą się z turystyką winiarską.  Zobacz OPINIE o naszym biurze.

Iran kryje w sobie wiele sekretów. Jednym z najbardziej zaskakujących jest możliwość uprawiania sportów zimowych. Amatorzy narciarstwa oraz snowboardu szukający nowych stoków i niezapomnianych wrażeń powinni zaznaczyć na swojej mapie ten kierunek. Iran stał się w ostatnich latach regionalną stolicą zimowego szaleństwa!

Kiedy rozmawiam z osobami, które fascynują się krajami Półwyspu Bałkańskiego, bardzo często pada stwierdzenie, że w Bośni i Hercegowinie najmocniej czuje się obecność „ducha Bałkanów”. Duch ten sprawia, że w kraju tym wszystko przeżywa się intensywniej. Przede wszystkim jednak pod jego wpływem bardzo ciężko jest zapomnieć o trudnej i wcale nie tak odległej historii.

Mołdawia ma wiele turystycznych atrakcji. Niektóre na światowym poziomie! Problem w tym, że mało kto o nich wie. Stąd wynika niewielkie zainteresowanie turystów. Przyjeżdżają głównie ci świadomi, tacy, którzy wiedzą na co mogą tu liczyć. W czasie moich wyjazdów widziałem m.in. grupy z Niemiec, Japonii i Francji.

Persja, Islamska Republika, państwo szachów. Ponad dwa i pół tysiąca lat cywilizacji. Wielki kraj przyciągający uwagę całego świata. Jaki jest naprawdę? Oto ciekawe spojrzenie – Iran oczami Polki.

W 2020 roku, w ramach ruchu bezwizowego można zwiedzić dużą część zachodniej Białorusi, na czele z takimi miejscami, jak: Grodno, Nowogródek, Świteź, Zaosie, Wasiliszki Stare, Bohatyrowicze, Lida i Mir.

Jeśli na narty, to do Gruzji! Pełne śniegu góry i mnóstwo atrakcji.  Uzupełnieniem wyjazdu będzie wino i gruzińskie supry. Oryginalny pomysł na zimowy wypoczynek. Na Święta, na Nowy Rok, na ferie… Sezon trwa od początku grudnia aż do końca kwietnia. Zapraszamy!

Atrakcje Uzbekistanu. Artykuł o wspaniałych zabytkach, ale też o ciekawej kuchni, tradycji i kulturze. Informacje dla turystów. Kiedy jechać i co warto zobaczyć. O obowiązku meldunkowym, specyficznej wymianie pieniędzy, podróżach pociągiem i zielonej herbacie.

Armenia i Gruzja to dwa najstarsze chrześcijańskie kraje świata. Już chociażby z tego powodu warto się tam wybrać. Do tego piękne górskie krajobrazy, rewelacyjne zabytki architektury sakralnej, wyśmienita kuchnia i bardzo gościnni ludzie.

Po dwóch latach wróciłem w październiku do Iranu. Turystów zagranicznych nadal mało. Spotkałem zaledwie kilka grup. Te same hotele i restauracje co poprzednio.

Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów świata. Ameryka Południowa w pigułce. W Peru znajdziemy piaszczyste plaże, pokryte wiecznym lodem szczyty Andów, tętniące życiem lasy Amazonii i wprawiające w zachwyt zabytki. A potomkowie Indian, którzy te wspaniałości zbudowali wciąż noszą tradycyjne stroje i opierają się globalizacji.

Każdy, kto wybiera się do Peru, wcześniej czy później usłyszy o chorobie wysokościowej. Bez problemu można znaleźć encyklopedyczne informacje na temat tej przypadłości. Ale jak to wygląda w praktyce? Czy to jest groźne? Czy naprawdę trzeba się obawiać?

Jeśli miałbym wybrać miejsce w Gruzji, które zrobiło na mnie szczególne wrażenie, to wskazałbym Tuszetię. Jest to górzysty, odizolowany od reszty świata region. Aż trudno sobie wyobrazić, że w dzisiejszych czasach możliwa jest taka sytuacja. Jedyna wiodąca tu droga prowadzi przez leżącą na wysokości 2936 m n.p.m. przełęcz Abano (ponad 400 metrów wyżej niż Rysy!).

Formalnie region ten należy do Azerbejdżanu. W rzeczywistości jest niepodległym państwem. Tyle, że nieuznawanym przez żaden kraj na świecie. Karabach ma wybierane władze, armię, zagraniczne przedstawicielstwa (m.in. w USA i Rosji), flagę i swoją straż graniczną, a mimo to jest tak, jakby wcale nie istniał.

Kambodża – s’rok k’mai, gum-bOO-jee-a,  Kampuchea;  franc. Cambodge, ang. Cambodia.

Nazwa kraju brzmi po khmersku gum-bOO-jee-a , najczęściej  transkrybowana jako  Kampuchea (trzeba tu nadmienić, że nie istnieje jakakolwiek powszechnie stosowana transkrypcja języka khmerskiego na języki obce;  piszemy np. Duch albo Deuch, Kaing Guek Eav albo Kang Kek Iew). Khmerską wymowę odzwierciedlają  Cambodge  i Cambodia.

Na olbrzymią atrakcyjność regionu składa się kilka czynników. Pierwszy to góry. Dzikie i trudne do przebycia. Przez stulecia skutecznie osłaniały prowincję. Dzięki nim Swanetia pozostawała wolna, a chłopi unikali pańszczyzny.

Kraj malowniczy, góry wysokie i piękne, aż 90 proc. powierzchni to tereny leżące powyżej 1000 m n.p.m. (40 proc. ma więcej niż 2 tys.!). Niesamowite zabytki pierwszego w historii chrześcijańskiego kraju. Kościoły, klasztory i starożytne świątynie. Atrakcjami Armenia nie ustępuje Gruzji, a w opinii wielu turystów nawet ją przewyższa!

W Europie czy w Azji?
A może na dwóch kontynentach jednocześnie? Mamy na ten temat kilka odpowiedzi. Wikipedia podaje ciekawą formułkę :

W zależności od przyjętej wersji całe terytorium Gruzji znajduje się w Azji, lub w Europie i w Azji, lub według jednej z wersji – całe w Europie.

Swanetia

Region ten jest jedną z największych atrakcji Gruzji. Zamieszkujący te tereny górale zachowali wiele z tradycyjnych obyczajów i uważają się za prawdziwych Gruzinów, w odróżnieniu od mieszkańców dolin czy dużych miast, którzy zdążyli już przyjąć wiele z kultury Zachodu. Cechą charakterystyczną Swanetii są kamienne wieże obronne.

Nepal to w ogromnej większości góry. Ale na południowym skraju znajduje się niewielki nizinny teren. Zawsze niedostępny, odizolowany, przetrwał do naszych czasów zachowując bogactwo naturalnej dżungli. To Park Narodowy Chitwan.

Jak zdobywano najwyższe szczyty, w jaki sposób przeciętny turysta może dziś podziwiać Mount Everest, i jak wysoka tak naprawdę jest ta góra. Dlaczego rząd obraduje w maskach tlenowych oraz co to wszystko ma wspólnego z homoseksualistami. O tym w poniższym artykule.

Co jedzą Etiopczycy i czego my, turyści, możemy tam skosztować. O przebojach i uwarunkowaniach etiopskich kuchni pisze ktoś, kto wielokrotnie, zdany był na jej oryginalne smaki. Ale nie jest to recenzja kulinarna.

Niżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące Egiptu oraz rady praktyczne, przeznaczone przede wszystkim dla turystów planujących wakacje w kraju nad Nilem. Znajdziecie tu również to, co powinien przekazać Wam rezydent na pierwszym spotkaniu informacyjnym. Ciekawostki oraz niezbędne informacje.

Tadź Mahal (Taj Mahal), Pałac Wiatrów, Meczet Piątkowy, Brama Indii, Qutab Minar, Czerwony Fort… Można by jeszcze długo wymieniać najważniejsze zabytki znajdujące się na turystycznej trasie północnych Indii. Co ciekawe, większość z nich jest dziełem obcej dynastii. Pochodzący z centralnej Azji Mogołowie stworzyli w Indiach potężne państwo. Wznosili fantastyczne budowle, zmieniali charakter kraju i odwiecznej, hinduskiej cywilizacji.

Góra Nebo. Od Mojżesza do Jana Pawła II.

Górę Nebo dzieli od Betlejem ledwie 50 km. Są to dwa podstawowe punkty każdej wycieczki do Ziemi Świętej. Rozdzielone granicą jordańsko-izraelską, przebiegająca wzdłuż Morza Martwego i rzeki Jordan.

Jerozolima. Góra Oliwna

Za każdym razem, kiedy wjeżdżam z grupą turystów do Jerozolimy, widzę to samo podekscytowanie. Takie, jak w żadnym innym miejscu na świecie. Wszyscy w autokarze zawieszają rozmowy, skupiają się na tym, co można zobaczyć. Wszak to Święte Miasto!       Polecamy: pielgrzymka do Ziemi Świętej.

W trakcie podróży po południowych, najbardziej odizolowanych rejonach Etiopii, miałem okazję odwiedzić tamtejszą szkołą podstawową.

Turystyka slumsowa. Moda na takie wycieczki pojawiła się kilka lat temu. Przykład przyszedł z Ameryki Południowej. W Rio de Janeiro organizuje się je od dawna. Zresztą sam pomysł jest dość stary. Pierwsze wyprawy do dzielnic biedy w Nowym Jorku i Chicago urządzano już w XIX wieku.

Haszymidzkie Królestwo Jordanii. Nowoczesny i prozachodni kraj na Bliskim Wschodzie. Bogaty w wielkie atrakcje turystyczne (Petra, Morze Martwe, Góra Nebo, Madaba, Jerasz…). Stanowi ważną część historycznej Ziemi Świętej. Dziś ma szczęście do mądrych, pokojowo nastawionych władców.

Jest najsłynniejszym miejscem w Jordanii. Zaliczona została do siedmiu nowych cudów świata. Pomimo tego, że kraj nie ma jeszcze tak rozbudowanej bazy turystycznej, jak sąsiedni Izrael czy Egipt, to właśnie ze względu na zabytki tego miejsca, przyjeżdżają tu rzesze turystów. Zobacz: wycieczka do Jordanii

Kair, centrum islamskiego świata

Drugi etap wycieczki objazdowej po Egipcie – jedziemy do Kairu. Zostawiamy statek, który przez kilka dni był naszym domem. Żegnamy się ze specyficznym, wyjątkowym Górnym Egiptem. Jedziemy na północ, do Kairu; kiedyś – najwspanialszego miasta świata!

Najbardziej komfortowy sposób zwiedzania Egiptu

Piękne, z niczym nieporównywalne widoki, wszak to już głęboka Afryka. Statek płynie na odcinku 200 km pomiędzy miastami Luksor i Asuan, czyli przez teren południowego Egiptu. Do dyspozycji mamy słoneczny pokład z basenem i barem.

Największym skarbem etiopskiego Kościoła i samej Etiopii jest… Arka Przymierza.
Arki Przymierza strzeże dziś jeden człowiek. Jest to mnich wskazywany przez swojego poprzednika. Od chwili, gdy zostaje strażnikiem, aż do swojej śmierci, przebywa razem z Arką.

Kiedy myślimy o Ziemi Świętej w naturalny sposób bierzemy pod uwagę teren Izraela, czasami też należący do Egiptu, półwysep Synaj. Zwykle jednak nie pamiętamy, że również na obszarze dzisiejszej Jordanii miały miejsce bardzo ważne biblijne wydarzenia.

Południowa Etiopia to jeden z najbardziej odizolowanych terenów w Afryce. Od reszty świata odgrodzona jest wysokimi, sięgającymi czterech tysięcy metrów pasmami gór i trudnymi do przebycia pustyniami. Malaryczny klimat, położenie z dala od centrów cywilizacyjnych i specyficzne ukształtowanie terenu sprawiały, że obszar ten zawsze był wyjątkowo niedostępny.

Indie to drugi pod względem liczby mieszkańców kraj świata. W maju 2000 roku oficjalnie świętowano narodziny miliardowego obywatela. Choć według danych ONZ 1 miliard kraj ten przekroczył już rok wcześniej, to rząd w Delhi ze względów prestiżowych zadecydował aby uroczystości przenieść na rok milenijny.

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter