fbpx

Mołdawia – Odessa – Naddniestrze

Samolotowa wycieczka do Mołdawii. Wspaniałe krajobrazy, sporo zabytków i dobre wino. Szansa spojrzenia na Europę z innej perspektywy. Zwiedzamy również piękną Odessę. Dużą atrakcją wycieczki jest Naddniestrze  – region, do którego dociera niewielu turystów. Wyśmienity termin!


1 dzień: WARSZAWA – KISZYNIÓW

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 09:20. Przelot do Kiszyniowa. Zakwaterowanie w hotelu. Krótkie zwiedzanie miasta, m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego i Bulwar Stefana Wielkiego. Uczestnictwo w drugim dniu Święta Wina – nasz hotel znajduje się tuż przy głównym placu miasta, na którym odbywa się ten festiwal. Powitalna kolacja w dobrej restauracji w Kiszyniowie (kuchnia mołdawska i wino). Nocleg.

Kiszyniów

2 dzień: KISZYNIÓW – MILESTII MICI – SOROKI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Przejazd do MILESTII MICI – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinnessa)! Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych i degustacja wina. Obiad w restauracji (kuchnia mołdawska), następnie przejazd do Sorok (Soroca) – jedno z najstarszych i najładniejszych miast Mołdawii, wyrosło wokół słynnej fortecy na łuku Dniestru. Zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego pochodzącej z XVI w. Na przestrzeni stulecie zamek w Sorokach przechodził z rąk do rąk. W pewnym momencie należał do Polski. Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Być może uda nam się spotkać słynnego króla Cyganów. Powrót do Kiszyniowa i nocleg.

Fontanna wina w Milestii Mici

3 dzień: KISZYNIÓW – KAMRAT – BESALMA – KISZYNIÓW

Śniadanie. Następnie przejazd do  Autonomicznego Regionu Gagauzji. Gagauzowie są grupą etniczną pochodzenia tureckiego wyznającą prawosławie, posiadają własny hymn, godło i flagę. Gagauzja ma nawet swój uniwersytet, na którym oprócz miejscowej młodzieży można spotkać studentów z Turcji. Wizyta w stolicy Gagauzji, mieście Kamrat oraz zwiedzanie jedynego na świecie Muzeum Historii i Etnografii Gagauzów. Następnie obiad i degustacja wina w jednej z gagauskich wytwórni wina. Powrót do Kiszyniowa i nocleg.

Na granicy z Autonomią Gagauzji

4 dzień: KISZYNIÓW – CRICOVA – STARY ORGIEJÓW – KISZYNIÓW 

Śniadanie, wizyta w słynnym zakładzie winiarskim CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice win (130 km podziemnych tuneli, galerii i sal!). Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. “Aligote”, “Feteasca”, “Cabernet”. W  tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! W jednej z sal degustacyjnych położonych w głębokich podziemiach spróbujemy tutejszych win.

Cricova, wykuta w skale sala degustacyjna

Następnie przejazd do Starego Orgiejowa (Orheiul Vechi). Zobaczymy tu kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary średniowiecznego klasztoru. Unikatowy skalny klasztor w Starym Orgiejowie, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów. Obiad w tutejszej restauracji (miejscowa kuchnia i wino). Powrót do Kiszyniowa.

Zabytkowa cerkiew w Starym Orgiejowie

5 dzień: KISZYNIÓW – BENDERY – TYRASPOL 

Śniadanie, przejazd do Tyraspola, który od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza. Kontrola paszportowa. Zwiedzanie pochodzącej z XV – XVI wieku twierdzy w Benderach, a następnie spacer po centrum Tyraspola. Naddniestrze uznawane jest za relikt okresu sowieckiego (odwołuje się do historii ZSRR, nadal przy siedzibie prezydenta wznosi się pomnik Lenina), ale jest to jednocześnie nowoczesne, bogate miasto. Obiad w restauracji Kumaniok (kuchnia ukraińska). Wizyta w słynnej wytwórni koniaków KVINT i degustacja tutejszych trunków. Nocleg  w hotelu w Tyraspolu.

Twierdza w Sorokach

Republika Naddniestrza jest niepodległym organizmem politycznym, ale nieuznawanym przez żaden kraj na świecie, formalnie należy do Mołdawii. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”. Nazwa Tyraspola jest świadectwem obecności kultury antycznej. Dniestr, nad którym leży miasto, to po grecku Tiras. Rzeka była granicą świata cywilizacji śródziemnomorskiej, rzymskim limes orientalias.

6 dzień: TYRASPOL – BIAŁOGRÓD DNIESTROWSKI – SZABO – ODESSA

Śniadanie. Przekroczenie granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przejazd do Białogrodu Dniestrowskiego (słynnego Akermanu, znanego ze “Stepów akermańskich” Adama Mickiewicza) – olbrzymiej twierdzy Stefana Wielkiego (najpotężniejszego hospodara Mołdawskiego), położonej nad limanem Dniestru. Białogród przez pewien czas był najdalej na południe wysuniętą twierdzą Rzeczpospolitej. Zwiedzanie twierdzy w Akermanie. Następnie przejazd do Szabo, jednego z centrów ukraińskiego winiarstwa, obiad oraz degustacja wina. Przyjazd do Odessy, zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Krajobraz w okolicach Starego Orgiejowa

7 dzień: ODESSA

Śniadanie, a następnie zwiedzanie Odessy z przewodnikiem: piękny gmach opery, schody Potiomkinowskie, bulwar, pałac Woroncowa, budynki starej i nowej giełdy, klasycystyczne i secesyjne centrum. W programie również Odessa śladem Adama Mickiewicza. W trakcie zwiedzania obiad w jednej z restauracji. Popołudniu czas wolny na. Wieczorem możliwość skorzystania z bogatej oferty życia nocnego jakie oferuje znany i lubiany nadmorski kurort.

8 dzień : ODESSA – WARSZAWA

Śniadanie. Dalsza część zwiedzania Odessy, zobaczymy m.in. dawną dzielnicę żydowską. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Planowe lądowanie samolotu w Warszawie o godz. 15:35.

Odessa

TERMINY: 04.10.2020 – 11.10.2020. Wycieczka przeniesiona na późniejszy termin.

CENA: 3900 PLN + 400 EUR

ŚWIADCZENIA W CENIE:

– przelot na trasie Warszawa – Kiszyniów oraz Odessa – Warszawa,

– transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelach 4 i 3* (pokoje 2- osobowe). W Kiszyniowie hotel w centrum miasta,

– wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiady lub kolacje,

– opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

– ubezpieczenie turystyczne: KL, NNW i bagaż,

– składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

CENA NIE ZAWIERA:

– zwyczajowych napiwków: 25 EUR/osoba;

– biletów wstępu: 35 EUR:

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (150 EUR).

Nasz blog o Mołdawii

Tu znajdują się opinie o wycieczce do Mołdawii.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Chcesz wziąć udział w wyprawie? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected] tel. 85 742 90 16

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Treść wiadomości



  Opinie o naszym biurze

  Najnowsze komentarze

  Newsletter

  Zapytaj o ofertę