fbpx

Gruzja. Relacja z wycieczki

W Gruzji dawno nie było tak dobrych warunków do zwiedzania. Turystów niewielu, nawet w najbardziej popularnych miejscach nie ma tłoku. Przedstawiamy aktualne informacje. Lipiec 2021.

Każdy, kto był w Tbilisi w ciągu kilku lat poprzedzających pandemię na pewno pamięta długie oczekiwanie na przejazd kolejką linową nad tbiliską starówką. Trzeba było trochę postać zanim wsiadło się do wagonika. W tym roku, w lipcu, w szczycie sezonu, wjazd odbywa się z marszu, nawet bez chwili oczekiwania w kolejce.

Mccheta, katedra Sweti Cchoweli (XI wiek, lista UNESCO), tu zawsze było dużo zwiedzających. Teraz cisza i spokój. Na zdjęciu oczywiście chinkali i “tetri” – gruzińskie tradycyjne białe wino z kwewri.

Również poza Tbilisi, w wielu turystycznych miejscach, zabytkach i muzeach, byliśmy jedyną grupą, jedyną wycieczką! Całe obiekty dla nas. Obsługa przemiła, stęskniona turystów.

Tbiliska starówka. Bez tłumu zwiedzających, na spokojnie. Na zdjęciu worek turystyczny SPRAGNIENI PODRÓŻY.

I tu dochodzimy do kolejnego ważnego punktu. Jadąc teraz, w 2021 roku zyskujemy komfort zwiedzania jakiego nie było od lat, ale jednocześnie pomagamy miejscowym! Półtora roku bez turystów, w przypadku kraju takiego, jak Gruzja, to dramat wielu ludzi pozbawionych pracy i środków do życia. Każda wycieczka jest cenna, każda grupa przywozi nie tylko odrobinę pieniędzy, ale też nadzieję, że najgorsze już minęło. Wybierzmy się więc na wycieczkę teraz, w ten sposób sami zyskamy i Gruzinom pomożemy.

Cminda Sameba (XIV wiek) u stóp góry Kazbek, przed pandemią miejsce pełne turystów. Dziś można robić takie zdjęcia, jak dziesięć lat temu.

Sierpień i wrzesień zapowiada się podobnie, mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, zapraszamy!

Formalności. Trzeba być zaszczepionym lub zrobić test PCR. W przypadku osób zaszczepionych do wjazdu do Gruzji upoważniana tzw. paszport covidowy, czyli zaświadczenie pobierane z internetowego konta pacjenta (Unijny Certyfikat COVID).

Odprawa na lotnisku w Tbilisi przebiega ekspresowo. Mniej turystów, to również brak kolejek na lotnisku. Nic, tylko jechać!

Więcej informacji o tym, jak pandemia odbiła się na gruzińskiej turystyce znajdą Państwo w książce „Spragnieni podróży”.

Swanetia, Uszguli.

Analogiczne sytuacje mamy w przypadku innych krajów. W lipcu wróciła nasza wycieczka z Armenii. Tam również zwiedza się rewelacyjnie, więc jak najbardziej polecamy!

Atrakcyjna wycieczka objazdowa. Najważniejsze miejsca w Gruzji plus rewelacyjna Swanetia. Wyprawa dla koneserów. Kameralna grupa (około 18 osób!), pilot/przewodnik doskonale znający Gruzję, wysoki standard świadczeń. W 2023 r. wycieczka wydłużona o 1 dodatkowy dzień, a więc jeszcze bardziej atrakcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę