fbpx

Gruzja.

Dzisiejsza Gruzja to kraj spokojny i bezpieczny. A do tego niezwykle atrakcyjny turystycznie. Bogaty w zabytki i bardzo gościnny. Wyśmienita, oryginalna kuchnia oraz dobre wino dopełnią szczęścia turysty.

W Gruzji dawno nie było tak dobrych warunków do zwiedzania. Turystów niewielu, nawet w najbardziej popularnych miejscach nie ma tłoku. Przedstawiamy aktualne informacje. Lipiec 2021.

Jeśli na narty, to do Gruzji! Pełne śniegu góry i mnóstwo atrakcji.  Uzupełnieniem wyjazdu będzie wino i gruzińskie supry. Oryginalny pomysł na zimowy wypoczynek. Na Święta, na Nowy Rok, na ferie… Sezon trwa od początku grudnia aż do końca kwietnia. Zapraszamy!

Jeśli miałbym wybrać miejsce w Gruzji, które zrobiło na mnie szczególne wrażenie, to wskazałbym Tuszetię. Jest to górzysty, odizolowany od reszty świata region. Aż trudno sobie wyobrazić, że w dzisiejszych czasach możliwa jest taka sytuacja. Jedyna wiodąca tu droga prowadzi przez leżącą na wysokości 2936 m n.p.m. przełęcz Abano (ponad 400 metrów wyżej niż Rysy!).

Na olbrzymią atrakcyjność regionu składa się kilka czynników. Pierwszy to góry. Dzikie i trudne do przebycia. Przez stulecia skutecznie osłaniały prowincję. Dzięki nim Swanetia pozostawała wolna, a chłopi unikali pańszczyzny.

W Europie czy w Azji?
A może na dwóch kontynentach jednocześnie? Mamy na ten temat kilka odpowiedzi. Wikipedia podaje ciekawą formułkę :

W zależności od przyjętej wersji całe terytorium Gruzji znajduje się w Azji, lub w Europie i w Azji, lub według jednej z wersji – całe w Europie.

Swanetia

Region ten jest jedną z największych atrakcji Gruzji. Zamieszkujący te tereny górale zachowali wiele z tradycyjnych obyczajów i uważają się za prawdziwych Gruzinów, w odróżnieniu od mieszkańców dolin czy dużych miast, którzy zdążyli już przyjąć wiele z kultury Zachodu. Cechą charakterystyczną Swanetii są kamienne wieże obronne.

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter