Armenia + Górski Karabach « pobierz PDF

Wycieczka zawiera najbardziej atrakcyjne miejsca w Armenii. Dodatkowym atutem jest przepiękny Górski Karabach – wyjątkowy region, gdzie docierają tylko nieliczni turyści. Kameralna grupa (maksymalnie 16 osób) oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj. Weekend majowy 2017.

Wyprawa dla koneserów! Tu znajduje się omówienie największych atutów tej wycieczki. A w tym miejscu opinie Klientów o wycieczce do Armenii.


1 dzień: WARSZAWA – ERYWAŃ

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i przelot do Erywania.

erywan_armenia_krzysztofmatys

Erywań ma już 2795 lat!

2 dzień: ERYWAŃ

Przylot do Erywania. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek.

Po śniadaniu, przejazd ulicami Erywania. Panorama miasta: Plac Republiki, Aleja Północna, opera, tańczące fontanny, imponujący widok na świętą górę Ararat. Kolacja w lokalnej armeńskiej restauracji, powrót do hotelu, nocleg.

armenia_ewangelia_5_6wiek_matanaderan_krzysztofmatys

Ewangelia, V – VI wiek! Matenadaran

3 dzień: ERYWAŃ – MATENADARAN – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ

Śniadanie, przejazd do Matenadaranu – wizyta w słynnym muzeum starożytnych manuskryptów. Muzeum przechowuje jedne z największych kolekcji rękopisów na świecie oraz największa kolekcję dawnych rękopisów ormiańskich. Najstarszy z manuskryptów pochodzi z V – VI wieku. W dalszej kolejności: wykuty w skale zespół klasztorny Gegard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy przechowywano tu włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem otaczającej go scenerii – surowej i pięknej. Następnie przejazd do Garni – zwiedzanie pochodzącej z I w. świątyni Mitry. Usłyszymy tu dźwięk typowego dla Armenii instrumentu duduk, wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja i nocleg.

armenia_garni_krzysztofmatys_travel

Garni, świątynia z I wieku

 4 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – TATEW -  GORIS (250 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd i zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap) z VII w., skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim lochu w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. W dalszej kolejności zobaczymy klasztor Tatew – górujący nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową na świecie (zobacz jak wygląda  5,7 km długości, znajduje się w Księdze rekordów Guinnesa). Niegdyś miejsce to było znaczącym centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię. Następnie przejazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

armenia_ararat_chor_wirap_khorvirap_krzysztofmatys

Ararat i klasztor Chor Wirap

5 dzień: GORIS – SZUSZA – KLASZTOR GANDZASAR – STEPANAKERT (160 km)

Po śniadaniu, wyjazd z Goris, do Górskiego Karabachu, przekroczenie granicy. Przejazd bardzo malowniczą, górską trasą. Zobaczymy znajdującą się na szczycie wzgórza miasto-twierdzę Szusza. Z trzech stron naturalna forteca otoczona jest wysokimi przepaściami. Rozpościera się imponujący widok na centralny Karabach. Następnie przejazd do położonego u podnóża Masywu Karabaskiego, miasta Stepanakert – stolicy regionu. Wizyta w położonym na wzgórzu klasztorze Gandzasar, wzorcowym przykładzie średniowiecznej architektury ormiańskiej. Ściany klasztoru zdobią wyrzeźbione ścianach obrazy ukrzyżowanego Chrystusa, płaskorzeźby, doskonale zachowane inskrypcje, freski i liczne relikwie. Kolacja i nocleg w hotelu w Stepanakercie. (Artykuł o Górskim Karabachu).

armenia_karahundz_krzysztofmatys_travel

Karahundź, czyli tutejszy Stonehenge

6 dzień: ZORATS KARER – NORAWANK – ERYWAŃ (350 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Erywania. Po drodze zobaczymy Zorats Karer (Karahundź), gdzie znajdują się słynne menhiry (częściowo obrobione kamienie). Zachowały się tu starożytne grobowce i ponad 200 pionowych skał, które zdaniem części naukowców stanowić mogły najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne – kamienie posiadają otwory pełniące funkcję teleskopu. To wyjątkowe miejsce zwane jest ormiańskim Stonehenge i datowane jest na 6 tys. p.n.e.! Następnie zobaczymy arcydzieło średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Norawank (z XIII-XIV w.) Krótki przystanek w miejscowości Areni – jest to centrum ormiańskiego winiarstwa. Kilka lat temu archeolodzy odkryli tu najstarsze znane na świecie miejsce, w którym wytwarzano wino. Wizyta w lokalnej winiarni i degustacja. Zakwaterowanie w hotelu w Erywaniu, nocleg.

armenia_areni_wino_krzysztofmatys

Wino z Areni

7 dzień: ERYWAŃ – JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ (160 km)

Po śniadaniu, przejazd nad jezioro Sewan, które ujmuje swoim bajkowym kolorem. Wizyta w Noratus – miejscowości gdzie zachowało się największe w Armenii skupisko chaczkarów (kutych w kamieni krzyży). Wiele z nich to arcydzieła średniowiecznej sztuki rzeźbiarskiej. Następnie rejs statkiem po jeziorze Sewan oraz zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Powrót do Erywania, wizyta i degustacja w fabryce koniaków Ararat. Odwiedzimy też tradycyjny armeński bazar, gdzie można będzie zakupić armeńskie przysmaki: słodycze, suszone owoce, orzechy. Kolacja pożegnalna w jednej z ormiańskich restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

armenia_sewanawank_krzysztofmatys_travel

Sewanawank

8 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ (50 km)

Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”, następnie wizyta w muzeum katedry Eczmiadzyn, gdzie zobaczymy m.in.: grot świętej włóczni, którą przebito bok wiszącego na krzyżu Chrystusa oraz fragment deski z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów Hripsmie i Gajane (VII wiek). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc (VII w.). Pozostałości ruin znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czas wolny w Erywaniu, obiadokolacja i nocleg.

Armenia katedra Zwartnoc

Pozostałości katedry Zwartnoc

9 dzień: ERYWAŃ – WARSZAWA

Wykwaterowanie z hotelu w godzinach porannych i transfer na lotnisko. Wylot do Polski.


TERMINY:

29.04.2017 – 07.05.2017 - 2 ostatnie wolne miejsca!

09.09.2017 – 17.09.2017 - są wolne miejsca, zapraszamy!

Zgłoszeń należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ w naszych kameralnych grupach, liczących maksymalnie 16 osób, szybko kończą się miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń.


CENA:
3 500 PLN + 500 USD.

Uwaga! Podawane przez nas ceny są kompletne. Zawierają wszystkie obligatoryjne opłaty.

Polecamy też wycieczkę: Gruzja ze Swanetią.

Kameralna grupa, maksymalnie 16 osób.

 

ŚWIADCZENIA W CENIE:

- przelot na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa,

- transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

- zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,

- degustacje ormiańskich trunków,

- opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

- ubezpieczenie turystyczne,

- bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

- przejazd kolejką górską.


CENA NIE ZAWIERA:

- zwyczajowych napiwków: 30 USD/osoba,

- wizy do Górskiego Karabachu: 10 USD,

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 120 USD.

Dokumentem uprawniającym do wyjazdu do Armenii jest paszport. Na miesiąc przed wyjazdem poprosimy o skan paszportu (strona ze zdjęciem i danymi osobowymi) w celu uzyskania wizy do Górskiego Karabachu.

Program z cyklu “Makłowicz w podróży”, odcinek o Erywaniu. Z satysfakcją stwierdzamy, że znany miłośnik dobrej kuchni wybrał tę samą restaurację, w której jadają nasi turyści!

Artykuł na temat turystycznych walorów Armenii

Dewizową część opłaty za wycieczkę (500 USD) uregulować można w USD lub w PLN. W przypadku płatności w PLN przelicznik wg średniego kursu NBP z dnia podpisania umowy.

Blog prowadzony przez Krzysztofa Matysa, w całości poświęcony Armenii - armenia.blog.pl.

Zobacz nasz film: Armenia. Perła Kaukazu

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


zapytaj o ofertę » Zobacz OPINIE o naszym biurze » « pobierz PDF

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości

Najnowsze artykuły

Do Uzbekistanu bez wiz!

Od 1 kwietnia 2017 r. obywatele Polski, którzy ukończyli 55 lat, będą mogli wjechać na terytorium Uzbekistanu  bez konieczności posiadania wizy (w celach turystycznych, do 30 dni). Pozostaje obowiązek wniesienia opłaty w kwocie 50 USD/osoba.

czytaj więcej »

Atuty wycieczki do Albanii i Kosowa

Albania staje się modnym turystycznie krajem. Jak wybrać wycieczkę, która spełni nasze oczekiwania, taką, która pokaże nam kraj w jego pełnej krasie? Oto atuty naszej wyprawy. Mamy nadzieję, że pomogą one Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

czytaj więcej »

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turyści, którzy zawarli umowę z naszym biurem po dniu 9 września 2016 roku podlegają dodatkowej ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).

czytaj więcej »

Białoruś, pomysł na wycieczkę

Niżej przedstawiamy krótki poradnik uwzględniający takie informacje praktyczne, jak: wiza, bezpieczeństwo, granica, przepisy celne, zielona karta, ceny, wymiana walut. Podpowiemy też co warto zobaczyć na Białorusi.

czytaj więcej »

Mołdawia – królestwo wina

Blisko Warszawy, ledwie nieco ponad godzinę lotu samolotem, znajdują się największe na świecie piwnice winne. Milesti Mici ma aż 200 (dwieście!) km podziemnych tuneli. Druga co do wielkości Cricova to wykute w skale miasto, którego tunele rozciągają się na długość 120 km! Zobacz film: Mołdawia winem płynąca.

czytaj więcej »

Opinie o naszym biurze

 • Panie Krzysztofie, Bardzo pięknie dziękuję za wspaniałą wycieczkę do Gruzji. Była to pierwsza zorganizowana wycieczka w której brałam udział. Wszystko było perfekcyjnie zorganizowane i podane z wysoką kulturą. Bardzo doceniam pańską szeroką wiedzę zarówno enologiczną jak i historyczną, a umiejętność podawania kontekstów jest dla mnie wirtuozerią, którą posiadają tylko nieliczni  i co sprawiło, że słuchało się Pana z wielkim zainteresowaniem. Doceniam też Pana osobiste zaangażowanie w pomyślność kraju, który jest jak odczuliśmy bliski Pana sercu. To również dodaje autentyzmu i szczerości przekazu. A więc czapki z głów !!! A te polifenole w białym winie gruzińskim jeszcze mi szumią w głowie. Załączam serdeczne pozdrowienia.

  Anna Sulima-Gillow

 • Chcielibyśmy serdecznie podziękować za piękną wycieczkę do Wilna. Szczególne podziękowania składamy Pani Alicji i przewodnikowi po samym Wilnie, Panu Waldemarowi za wspaniałe opowieści o mieście i jego zabytkach. Pozdrawiamy.

  Rodzina Marcinkiewicz ze Szczecina

 • Bardzo dziękuję za wspaniały wyjazd do Rosji w dniach 26.08 - 04.09.2016. Dla mnie była to swoistego rodzaju podróż sentymentalna. Powrót do Petersburga po 9 latach. I jakaż radość, że Ławra Aleksandra Newskiego wygląda tak samo. Jak miło było znów usłyszeć dzwony z dzwonnicy, odwiedzić sklep z porcelaną. Dobrze było też zobaczyć po raz pierwszy pałac w Peterhofie. W pozostałych miejscach byłam po raz pierwszy. Wyspy Sołowieckie oszołomiły mnie spokojem, pozwoliły odpocząć, jednak nie zapomnieć o tym co działo się tu przed laty. Czytam teraz w oryginale "Archipelag Gułag". Książkę oczywiście zakupiłam w Petersburgu. Wyspa Kiżi i arcydzieło architektury drewnianej, jakim jest cerkiew przywiodły mnie w ogromny zachwyt. Monotonny pejzaż Karelii z Brzozą, świerkiem i sosną pozwalał nie myśleć o niczym trudnym. Co mogę jeszcze powiedzieć ? Było wspaniale. Dziękuję przesympatycznej grupie i przede wszystkim naszemu pilotowi Jackowi. Wszystko było zorganizowane doskonale. A ja po raz któryś przekonałam się, że Rosja jest krajem wielkim, pięknym, tajemniczym. Tak jakbym w pewnym sensie rozumiała moich przodków, którzy w roku 1915 musieli udać się na bieżeństwo i już do końca życia nie przestali opowiadać o tym wielkim świecie, jaki wtedy zobaczyli. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  Iwona Zinkiewicz

 • Dzień dobry z Kostrzyna nad Odrą. Odzywam się do Państwa z kresów zachodnich i chciałabym raz jeszcze bardzo podziękować za niezwykle interesującą podróż po Armenii i Górskim Karabachu. To była prawdziwa uczta dla mojego serca, oczu, uszu. Tyle nowych smaków, zapachów... Kilka dni - a ja, tyle zobaczyłam, tak wiele nauczyłam się. Szczęśliwie wróciłam do domu i już myślę o  następnych wyjazdach (Gruzja albo Etiopia). Dziękuję Krzysztof, Karina, Suren za Waszą subtelną troskę. Pozdrawiam bardzo ciepło. Do zobaczenia,pa, pa.

  Kasia Drygajło

 • Kochani od tygodnia zbieram podziękowania za super wycieczkę do Chin. Bardzo ciekawy program, doskonale hotele, ich standard nas mile zaskoczył, świetne położenie wszystkich dało nam możliwość sycenia się atmosferą miast. Ale wszystko by nie dało tyle radości, gdyby nie Jacek, nasz pilot i kompan podróży, cuuuuudowny człowiek! Ogromna wiedza i dar jej przekazywania sprawiły, że ta wycieczka była wyjątkowa, bardzo żałuję, że nie było go z nami w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Na szczęście pozostała Birma i Malezja i nie wyobrażam sobie wyjazdu tam bez Jacka. Pozdrawiam serdecznie - wasza szczera wielbicielka.

  Róża

 • W imieniu swoim i Mariusza chciałabym serdecznie podziękować za zorganizowanie nam wycieczki do Chin. To był wspaniały wyjazd! Nie spodziewałam się tak dobrych hoteli! Dzięki za to wielkie!!! Mieliśmy zawsze dobre autokary, klimatyzowane, duże, mogliśmy rozsiadać się do woli. Odpowiedzialni i bezpiecznie jadący kierowcy. Posiłki wspaniałe!! Osobne, przeogromne podziękowania składam dla przewodnika. W zasadzie brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw dla jego wiedzy, elokwencji, obycia...  Jacku jeszcze raz dziękuje Ci za wszystko ! Tyle się przy Tobie nauczyłam o Chinach, jesteś dla mnie geniuszem. Serdecznie pozdrawiam i do następnego wyjazdu, jeszcze nie wiem gdzie, ale na pewno z Wami!

  Iwona

Newsletter
Bądź na biężąco z nowościami Naszego Biura.
Zapisz się do newslettera.

Wczytywanie...Wczytywanie...