Armenia. Perła Kaukazu.

Wycieczka zawiera najbardziej atrakcyjne miejsca w Armenii. Docieramy do miejsc, które omija masowy ruch turystyczny. Dodatkowym atutem jest wyśmienita lokalna kuchnia i przednie trunki. Kameralna grupa (maksymalnie 16 osób) oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj. Weekend majowy 2017.

Wyprawa dla koneserów! Tu znajduje się omówienie największych atutów tej wycieczki. A w tym miejscu opinie Klientów o wycieczce do Armenii.


1 dzień: WARSZAWA – ERYWAŃ

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i przelot do Erywania. Transfer do hotelu w centrum Erywania, zakwaterowanie i nocleg.

erywan_armenia_krzysztofmatys

Erywań ma już 2795 lat!

2 dzień: ERYWAŃ

Późne  śniadanie,  tak, żeby można było odpocząć po locie z Warszawy do Erywania. Następnie wyjazd na zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy m.in. Plac Republiki, Aleję Północną, operę i pomnik Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat. Odwiedzimy też Cicernakaberd, czyli Jaskółczą Twierdzę – miejsce upamiętniające genocyd Ormian z początku XX wieku oraz Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki i staroci, położony w jednej z uliczek Erywania. Wizyta i degustacja w słynnej wytwórni koniaków Ararat. Kolacja w lokalnej restauracji (wyśmienite miejscowe potrawy). Po kolacji zobaczymy pokaz grających fontann w centrum Erywania. Powrót do hotelu, nocleg.

armenia_ewangelia_5_6wiek_matanaderan_krzysztofmatys

Ewangelia, V – VI wiek! Matenadaran

3 dzień: ERYWAŃ – MATENADARAN – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ

Śniadanie, przejazd do Matenadaranu – wizyta w słynnym muzeum starożytnych manuskryptów. Muzeum przechowuje jedne z największych kolekcji rękopisów na świecie oraz największa kolekcję dawnych rękopisów ormiańskich. Najstarszy z manuskryptów pochodzi z V – VI wieku. W dalszej kolejności: wykuty w skale zespół klasztorny Gegard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy przechowywano tu włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem otaczającej go scenerii – surowej i pięknej. Następnie przejazd do Garni – zwiedzanie pochodzącej z I w. świątyni Mitry. Usłyszymy tu dźwięk typowego dla Armenii instrumentu duduk, wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja w jednej z dobrych restauracji i nocleg.

armenia_garni_krzysztofmatys_travel

Garni, świątynia z I wieku

 4 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – TATEW –  GORIS (250 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd i zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap) z VII w., skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim lochu w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. W dalszej kolejności zobaczymy klasztor Tatew – górujący nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową na świecie (zobacz jak wygląda  5,7 km długości, znajduje się w Księdze rekordów Guinnesa). Niegdyś miejsce to było znaczącym centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię. Następnie przejazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

armenia_ararat_chor_wirap_khorvirap_krzysztofmatys

Ararat i klasztor Chor Wirap

5 dzień: GORIS – SZUSZA – KLASZTOR GANDZASAR – STEPANAKERT (160 km)

Po śniadaniu, wyjazd z Goris, do Górskiego Karabachu, przekroczenie granicy. Przejazd bardzo malowniczą, górską trasą. Zobaczymy znajdującą się na szczycie wzgórza miasto-twierdzę Szusza. Z trzech stron naturalna forteca otoczona jest wysokimi przepaściami. Rozpościera się imponujący widok na centralny Karabach. Następnie przejazd do położonego u podnóża Masywu Karabaskiego, miasta Stepanakert – stolicy regionu. Wizyta w położonym na wzgórzu klasztorze Gandzasar, wzorcowym przykładzie średniowiecznej architektury ormiańskiej. Ściany klasztoru zdobią wyrzeźbione ścianach obrazy ukrzyżowanego Chrystusa, płaskorzeźby, doskonale zachowane inskrypcje, freski i liczne relikwie. Kolacja i nocleg w hotelu w Stepanakercie. (Artykuł o Górskim Karabachu).

armenia_karahundz_krzysztofmatys_travel

Karahundź, czyli tutejszy Stonehenge

6 dzień: ZORATS KARER – NORAWANK – ERYWAŃ (350 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Erywania. Po drodze zobaczymy Zorats Karer (Karahundź), gdzie znajdują się słynne menhiry (częściowo obrobione kamienie). Zachowały się tu starożytne grobowce i ponad 200 pionowych skał, które zdaniem części naukowców stanowić mogły najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne – kamienie posiadają otwory pełniące funkcję teleskopu. To wyjątkowe miejsce zwane jest ormiańskim Stonehenge i datowane jest na 6 tys. p.n.e.! Następnie zobaczymy arcydzieło średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Norawank (z XIII-XIV w.) Krótki przystanek w miejscowości Areni – jest to centrum ormiańskiego winiarstwa. Kilka lat temu archeolodzy odkryli tu najstarsze znane na świecie miejsce, w którym wytwarzano wino. Wizyta w lokalnej winiarni i degustacja. Zakwaterowanie w hotelu w Erywaniu, nocleg.

armenia_areni_wino_krzysztofmatys

Wino z Areni

7 dzień: ERYWAŃ – JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ (160 km)

Po śniadaniu, przejazd nad jezioro Sewan, które ujmuje swoim bajkowym kolorem. Wizyta w Noratus – miejscowości gdzie zachowało się największe w Armenii skupisko chaczkarów (kutych w kamieni krzyży). Wiele z nich to arcydzieła średniowiecznej sztuki rzeźbiarskiej. Następnie rejs statkiem po jeziorze Sewan oraz zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Powrót do Erywania, wizyta i degustacja w fabryce koniaków Ararat. Odwiedzimy też tradycyjny armeński bazar, gdzie można będzie zakupić armeńskie przysmaki: słodycze, suszone owoce, orzechy. Kolacja pożegnalna w jednej z ormiańskich restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

armenia_sewanawank_krzysztofmatys_travel

Sewanawank

8 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ (50 km)

Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”, następnie wizyta w muzeum katedry Eczmiadzyn, gdzie zobaczymy m.in.: grot świętej włóczni, którą przebito bok wiszącego na krzyżu Chrystusa oraz fragment deski z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów Hripsmie i Gajane (VII wiek). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc (VII w.). Pozostałości ruin znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czas wolny w Erywaniu, obiadokolacja i nocleg.

Armenia katedra Zwartnoc

Pozostałości katedry Zwartnoc

9 dzień: ERYWAŃ – WARSZAWA

Wykwaterowanie z hotelu w godzinach porannych i transfer na lotnisko. Wylot do Polski.


TERMINY:

29.04.2017 – 07.05.2017 2 ostatnie wolne miejsca!

09.09.2017 – 17.09.2017 są wolne miejsca, zapraszamy!

Zgłoszeń należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ w naszych kameralnych grupach, liczących maksymalnie 16 osób, szybko kończą się miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń.


CENA:
3 500 PLN + 500 USD.

Uwaga! Podawane przez nas ceny są kompletne. Zawierają wszystkie obligatoryjne opłaty.

Polecamy też wycieczkę: Gruzja ze Swanetią.

Kameralna grupa, maksymalnie 16 osób.

 

ŚWIADCZENIA W CENIE:

– przelot na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa,

– transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

– wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,

– degustacje ormiańskich trunków,

– zwiedzanie wytwórni Ararart w Erywaniu i degustacja koniaków,

– opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

– ubezpieczenie turystyczne,

– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

– przejazd kolejką górską.


CENA NIE ZAWIERA:

– zwyczajowych napiwków: 30 USD/osoba,

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 120 USD.

Dokumentem uprawniającym do wyjazdu do Armenii jest paszport.

Program z cyklu „Makłowicz w podróży”, odcinek o Erywaniu. Z satysfakcją stwierdzamy, że znany miłośnik dobrej kuchni wybrał tę samą restaurację, w której jadają nasi turyści!

Artykuł na temat turystycznych walorów Armenii

Dewizową część opłaty za wycieczkę (500 USD) uregulować można w USD lub w PLN. W przypadku płatności w PLN przelicznik wg średniego kursu NBP z dnia podpisania umowy.

Blog prowadzony przez Krzysztofa Matysa, w całości poświęcony Armenii – armenia.blog.pl.

Zobacz nasz film: Armenia. Perła Kaukazu

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości


Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter