Armenia + Górski Karabach « pobierz PDF

Wycieczka zawiera najbardziej atrakcyjne miejsca w Armenii. Dodatkowym atutem jest przepiękny Górski Karabach – wyjątkowy region, gdzie docierają tylko nieliczni turyści. Kameralna grupa (maksymalnie 16 osób) oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj.

Wyprawa dla koneserów! Tu znajduje się omówienie największych atutów tej wycieczki.


1 dzień: WARSZAWA – ERYWAŃ

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i przelot do Erywania.

erywan_armenia_krzysztofmatys

Erywań ma już 2795 lat!

2 dzień: ERYWAŃ

Przylot do Erywania. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek.

Po śniadaniu, przejazd ulicami Erywania. Panorama miasta: Plac Republiki, Aleja Północna, opera, tańczące fontanny, imponujący widok na świętą górę Ararat. Kolacja w lokalnej armeńskiej restauracji, powrót do hotelu, nocleg.

armenia_ewangelia_5_6wiek_matanaderan_krzysztofmatys

Ewangelia, V – VI wiek! Matenadaran

3 dzień: ERYWAŃ – MATENADARAN – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ

Śniadanie, przejazd do Matenadaranu – wizyta w słynnym muzeum starożytnych manuskryptów. Muzeum przechowuje jedne z największych kolekcji rękopisów na świecie oraz największa kolekcję dawnych rękopisów ormiańskich. Najstarszy z manuskryptów pochodzi z V – VI wieku. W dalszej kolejności: wykuty w skale zespół klasztorny Gegard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy przechowywano tu włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem otaczającej go scenerii – surowej i pięknej. Następnie przejazd do Garni – zwiedzanie pochodzącej z I w. świątyni Mitry. Usłyszymy tu dźwięk typowego dla Armenii instrumentu duduk, wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja i nocleg.

armenia_garni_krzysztofmatys_travel

Garni, świątynia z I wieku

 4 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – TATEW -  GORIS (250 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd i zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap) z VII w., skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim lochu w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. W dalszej kolejności zobaczymy klasztor Tatew – górujący nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową na świecie (zobacz jak wygląda  5,7 km długości, znajduje się w Księdze rekordów Guinnesa). Niegdyś miejsce to było znaczącym centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię. Następnie przejazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

armenia_ararat_chor_wirap_khorvirap_krzysztofmatys

Ararat i klasztor Chor Wirap

5 dzień: GORIS – SZUSZA – KLASZTOR GANDZASAR – STEPANAKERT (160 km)

Po śniadaniu, wyjazd z Goris, do Górskiego Karabachu, przekroczenie granicy. Przejazd bardzo malowniczą, górską trasą. Zobaczymy znajdującą się na szczycie wzgórza miasto-twierdzę Szusza. Z trzech stron naturalna forteca otoczona jest wysokimi przepaściami. Rozpościera się imponujący widok na centralny Karabach. Następnie przejazd do położonego u podnóża Masywu Karabaskiego, miasta Stepanakert – stolicy regionu. Wizyta w położonym na wzgórzu klasztorze Gandzasar, wzorcowym przykładzie średniowiecznej architektury ormiańskiej. Ściany klasztoru zdobią wyrzeźbione ścianach obrazy ukrzyżowanego Chrystusa, płaskorzeźby, doskonale zachowane inskrypcje, freski i liczne relikwie. Kolacja i nocleg w hotelu w Stepanakercie. (Artykuł o Górskim Karabachu).

armenia_karahundz_krzysztofmatys_travel

Karahundź, czyli tutejszy Stonehenge

6 dzień: ZORATS KARER – NORAWANK – ERYWAŃ (350 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Erywania. Po drodze zobaczymy Zorats Karer (Karahundź), gdzie znajdują się słynne menhiry (częściowo obrobione kamienie). Zachowały się tu starożytne grobowce i ponad 200 pionowych skał, które zdaniem części naukowców stanowić mogły najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne – kamienie posiadają otwory pełniące funkcję teleskopu. To wyjątkowe miejsce zwane jest ormiańskim Stonehenge i datowane jest na 6 tys. p.n.e.! Następnie zobaczymy arcydzieło średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Norawank (z XIII-XIV w.) Krótki przystanek w miejscowości Areni – jest to centrum ormiańskiego winiarstwa. Kilka lat temu archeolodzy odkryli tu najstarsze znane na świecie miejsce, w którym wytwarzano wino. Wizyta w lokalnej winiarni i degustacja. Zakwaterowanie w hotelu w Erywaniu, nocleg.

armenia_areni_wino_krzysztofmatys

Wino z Areni

7 dzień: ERYWAŃ – JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ (160 km)

Po śniadaniu, przejazd nad jezioro Sewan, które ujmuje swoim bajkowym kolorem. Wizyta w Noratus – miejscowości gdzie zachowało się największe w Armenii skupisko chaczkarów (kutych w kamieni krzyży). Wiele z nich to arcydzieła średniowiecznej sztuki rzeźbiarskiej. Następnie rejs statkiem po jeziorze Sewan oraz zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Powrót do Erywania, wizyta i degustacja w fabryce koniaków Ararat. Odwiedzimy też tradycyjny armeński bazar, gdzie można będzie zakupić armeńskie przysmaki: słodycze, suszone owoce, orzechy. Kolacja pożegnalna w jednej z ormiańskich restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

armenia_sewanawank_krzysztofmatys_travel

Sewanawank

8 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ (50 km)

Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”, następnie wizyta w muzeum katedry Eczmiadzyn, gdzie zobaczymy m.in.: grot świętej włóczni, którą przebito bok wiszącego na krzyżu Chrystusa oraz fragment deski z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów Hripsmie i Gajane (VII wiek). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc (VII w.). Pozostałości ruin znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czas wolny w Erywaniu, obiadokolacja i nocleg.

Armenia katedra Zwartnoc

Pozostałości katedry Zwartnoc

9 dzień: ERYWAŃ – WARSZAWA

Wykwaterowanie z hotelu w godzinach porannych i transfer na lotnisko. Wylot do Polski.


TERMINY:

30.04.2016 – 08.05.2016 – Brak wolnych miejsc!

30.07.2016 – 07.08.2016;

10.09.2016 – 18.09.2016.

Zgłoszeń należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ w naszych kameralnych grupach, liczących maksymalnie 16 osób, szybko kończą się wolne miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń.


CENA:
3950 PLN + 350 USD.

Uwaga! Podawane przez nas ceny są kompletne. Zawierają wszystkie obligatoryjne opłaty.

Polecamy też wycieczkę: Gruzja ze Swanetią.

Kameralna grupa, maksymalnie 16 osób.

 

ŚWIADCZENIA W CENIE:

- przelot na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa,

- transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

- zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,

- degustacje ormiańskich trunków,

- opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

- ubezpieczenie turystyczne,

- bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

- przejazd kolejką górską.


CENA NIE ZAWIERA:

- zwyczajowych napiwków: 3 USD/dzień,

- wizy do Górskiego Karabachu: 10 USD. Wiza ta załatwiana jest na miejscu w Erywaniu;

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 195 USD.

Program z cyklu “Makłowicz w podróży”, odcinek o Erywaniu. Z satysfakcją stwierdzamy, że znany miłośnik dobrej kuchni wybrał tę samą restaurację, w której jadają nasi turyści!

Artykuł na temat turystycznych walorów Armenii

Dewizową część opłaty za wycieczkę (300 USD) uregulować można w USD lub w PLN. W przypadku płatności w PLN przelicznik wg średniego kursu NBP z dnia podpisania umowy.

Blog prowadzony przez Krzysztofa Matysa, w całości poświęcony Armenii - armenia.blog.pl.

Zobacz nasz film: Armenia. Perła Kaukazu


zapytaj o ofertę » Zobacz OPINIE o naszym biurze » « pobierz PDF

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości

Najnowsze artykuły

Do Rumunii nad morze – Dobrudża

O ile plaże i atrakcje Bułgarii są polskim turystom od dawna znane, o tyle wybrzeże Rumunii pozostaje terra incognita. Warto zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza, że nie ustępuje ono w niczym temu u południowych sąsiadów.

czytaj więcej »

Persja inaczej, czyli nieznane oblicza Iranu

Iran coraz bardziej otwiera się na turystów, jednak wiele z jego atrakcji wciąż pozostaje poza powszechną świadomością zagranicznych gości. Poniższa lista mniej znanych atrakcji być może przekona kogoś do dalszych poszukiwań!

czytaj więcej »

Najważniejsze atuty wycieczki do Armenii

Jesteśmy pierwszym biurem w Polsce, które na większą skalę rozpoczęło organizowanie wycieczek do Armenii. Mam doświadczenie i niezbędne kontakty. Każdego roku wysyłamy wiele grup. Niżej przedstawiamy główne atuty naszej sztandarowej wycieczki: Armenia i Górski Karabach.

czytaj więcej »

Mendoza – winnice Argentyny

Podróżowanie dostarcza wielu wrażeń. Dla tych, którzy kochają wino i wszystko co z nim związane, najlepszą opcją na wypoczynek są wyjazdy enoturystyczne. W poszukiwaniu nowych doznań smakowych jeździmy już nie tylko na południe Europy, ale coraz częściej też na odległe kontynenty.

czytaj więcej »

Poezja na talerzu – przewodnik po kuchni Iranu

Irańskie tradycje kulinarne są u nas mało znane. Warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ irańska kuchnia ma niepowtarzalny charakter i smak. Jest bogata i regionalnie zróżnicowana.

czytaj więcej »

Opinie o naszym biurze

 • Dzień dobry z Kostrzyna nad Odrą. Odzywam się do Państwa z kresów zachodnich i chciałabym raz jeszcze bardzo podziękować za niezwykle interesującą podróż po Armenii i Górskim Karabachu. To była prawdziwa uczta dla mojego serca, oczu, uszu. Tyle nowych smaków, zapachów... Kilka dni - a ja, tyle zobaczyłam, tak wiele nauczyłam się. Szczęśliwie wróciłam do domu i już myślę o  następnych wyjazdach (Gruzja albo Etiopia). Dziękuję Krzysztof, Karina, Suren za Waszą subtelną troskę. Pozdrawiam bardzo ciepło. Do zobaczenia,pa, pa.

  Kasia Drygajło

 • Kochani od tygodnia zbieram podziękowania za super wycieczkę do Chin. Bardzo ciekawy program, doskonale hotele, ich standard nas mile zaskoczył, świetne położenie wszystkich dało nam możliwość sycenia się atmosferą miast. Ale wszystko by nie dało tyle radości, gdyby nie Jacek, nasz pilot i kompan podróży, cuuuuudowny człowiek! Ogromna wiedza i dar jej przekazywania sprawiły, że ta wycieczka była wyjątkowa, bardzo żałuję, że nie było go z nami w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Na szczęście pozostała Birma i Malezja i nie wyobrażam sobie wyjazdu tam bez Jacka. Pozdrawiam serdecznie - wasza szczera wielbicielka.

  Róża

 • W imieniu swoim i Mariusza chciałabym serdecznie podziękować za zorganizowanie nam wycieczki do Chin. To był wspaniały wyjazd! Nie spodziewałam się tak dobrych hoteli! Dzięki za to wielkie!!! Mieliśmy zawsze dobre autokary, klimatyzowane, duże, mogliśmy rozsiadać się do woli. Odpowiedzialni i bezpiecznie jadący kierowcy. Posiłki wspaniałe!! Osobne, przeogromne podziękowania składam dla przewodnika. W zasadzie brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw dla jego wiedzy, elokwencji, obycia...  Jacku jeszcze raz dziękuje Ci za wszystko ! Tyle się przy Tobie nauczyłam o Chinach, jesteś dla mnie geniuszem. Serdecznie pozdrawiam i do następnego wyjazdu, jeszcze nie wiem gdzie, ale na pewno z Wami!

  Iwona

 • Serdecznie polecam biuro podróży Matys Travel, odbyłem na razie jedną wycieczkę: Gruzja klasycznie sierpień 2013 i już żałuję że w tym roku nie pasują terminy na kolejny wyjazd, nad wszystkim góruje profesjonalizm: doskonały program, pilot, wrażenia - tylko jeździć! Pozdrawiam.

  Darek z Ciechanowa

 • Pani Małgosiu, chcielibyśmy serdecznie podziękować za przygotowanie naszego wyjazdu do Singapuru, Malezji i Brunei. Dzięki Pani staraniom mieliśmy fantastyczne wakacje. Lokalni przewodnicy byli bardzo życzliwi i pomocni, swoją pracę wykonali w100% a nawet więcej. Mamy nadzieję, że to początek wielowyjazdowej współpracy, a nie tylko jednorazowa przygoda. Pozdrawiamy

  Urszula i Marek Melaniuk

 • Panie Jacku, Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy za opiekę, profesjonalizm i spokój z jakim Pan nas przeprowadził przez tę  trudną choć piękną wycieczkę. Jest Pan niezwykłym pilotem jakiego nie spotkałyśmy dotąd podczas naszych wieloletnich wojaży.  I niech Pan taki pozostanie! Do zobaczenia na wspólnych jeszcze trasach. Wiele serdeczności.

  Ewa i Krysia, Chiny

Newsletter
Bądź na biężąco z nowościami Naszego Biura.
Zapisz się do newslettera.

Wczytywanie...Wczytywanie...

Najnowsze komentarze