fbpx

Gruzja – Armenia – Azerbejdżan

Wycieczka obejmuje trzy kraje Południowego Kaukazu. Kameralna grupa (maksymalnie 16 osób), doświadczony pilot/przewodnik, wysoki standard świadczeń. Wyprawa dla koneserów ceniących ambitne podróże.

Uwaga! Podawane przez nas ceny są kompletne. Zawierają wszystkie obligatoryjne opłaty.


1 dzień: Warszawa – Erywań

Spotkanie grupy na Lotnisku Chopina w Warszawie o godzinie 20:30. Wylot do Erywania o 22:30. Przelot do Erywania.

armenia ararat chorwirap

Armenia, klasztorChor Wirap. W tle góra Ararat

2 dzień: Erywań – Eczmiadzyn – Zwartnoc – Erywań

Przylot do Erywania o 03:55. Transfer do hotelu. Odpoczynek. Śniadanie w hotelu. Całodniowa wycieczka: zwiedzanie Eczmiadzynu zwanego ormiańskim Watykanem: katedra zbudowana w 303 roku (w znajdującym się tu niewielkim muzeum zobaczyć możemy grot włóczni, którą przebito bok Jezusa oraz fragment Arki Noego), kościoła św. Hripsime z VII wieku, pozostałości malowniczo położonej, na tle Araratu, wyjątkowej architektonicznie katedry Zwartnoc. Powrót do Erywania. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

3 dzień: Erywań – Chor Wirap – Norawank – Erywań

Śniadanie. Wyjazd do Chor Wirap – romantycznie położonego klasztoru z widokiem na równinę turecką i dwa szczyty góry Ararat. Następnie przejazd do klasztoru Norawank (XII wiek) – piękna architektura i niesamowity górski krajobraz. Degustacja wina w Areni – miejscowości, gdzie archeolodzy odkryli najstarszą winiarnię świata (ponad 6 tys. lat historii!) Powrót do Erywania. Kolacja z tradycyjnymi daniami i muzyką ormiańską. Nocleg.

armenia_areni

Areni. Ponad 6 tys. lat winiarstwa!

4 dzień: Erywań – Garni – Geghard – Sewan

Śniadanie. Zwiedzamy częściowo wykuty w skale zespół klasztorny Geghard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy przechowywano tu włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Następnie przejazd do Garni – zwiedzanie pochodzącej z I w. świątyni Mitry. Usłyszymy tu dźwięk typowego dla Armenii instrumentu duduk, wykonanego z drewna moreli. Przejazd nad Sewan – największe jezioro Armenii –  nazwane „ormiańskim morzem” (położone na wysokości 2 000 m n.p.m jest jednym z najwyżej na świecie położonych tak dużych  jezior). Zwiedzanie klasztoru położonego ma półwyspie klasztoru Sewanawank. Kolacja i nocleg w hotelu nad Sewanem.

armenia_garni

Świątynia w Garni, I wiek n.e.

5 dzień:   Hagpat – Sanahin – Tbilisi

Śniadanie. Przejazd do regionu leżącego nad granica z Gruzją. Zwiedzanie klasztorów Hagpat i Sanahin, wpisanych na listę UNESCO. Przejazd do granicy z Gruzją. Przekroczenie granicy w Sadakhlo. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po pięknie oświetlonej tbiliskiej starówce. Kolacja i nocleg.

tbilisi_gruzja_zamek_narikala

Tbilisi. Zamek Narikala

6 dzień: Tbilisi – Mccheta – Gori – Upliscyche – Kutaisi

Śniadanie. Przejazd do Mchcety (lista UNESCO) starożytnej stolicy Gruzji. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (XI w.) oraz wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII wiek!). Przejazd do Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina. Czas wolny – dla chętnych zwiedzanie Muzeum Józefa Stalina oraz domku,  w którym urodził się Stalin. Zwiedzanie wykutego w skale starożytnego miasta Uplisciche. Przejazd do Kutaisi. Zwiedzanie  katedry Bagrati (1003 r.), będącej symbolem jedności narodowej Gruzji. Kolacja i nocleg w Kutaisi.

gruzja_kutaisi_bagrati

Katedra Bagrati w Kutaisi

7 dzień: Kutaisi – Mestia

Śniadanie.  Zwiedzanie położonego  w malowniczej górskiej okolicy klasztoru Gelati, nazywanego przez Gruzinów nową Jerozolimą i nowymi Atenami. Zobaczymy tu pięknie zachowane freski z XII wieku. Przejazd przez pasma górskie Kaukazu do Mestii, będącej stolicą jednego z najmniej dostępnych regionów Gruzji – SWANETII, regionu z licznie występującymi lodowcami, a także z zachowanymi do dzisiaj unikalnymi tradycjami miejscowej ludności. Po drodze ujrzymy  średniowieczne baszty rodowe, które służyły Swanom zarówno za warownie, jak i domy. Mury wież chroniły mieszkańców przed atakami obcych armii, feudalnych panów, a także przed sąsiadami żądnymi wypełnić zemstę rodową. Kolacja i nocleg w Mestii.

gruzja_swanetia uszguli

Swanetia, Uszguli. W tle najwyższa góra Gruzji – Szchara

8 dzień: Mestia – Uszguli – Mestia

Śniadanie. Zwiedzanie – zobaczymy średniowieczne domy z kamiennymi wieżami obronnymi oraz regionalne muzeum etnograficzne. Przejazd do Uszguli, średniowiecznej, najeżonej wieżami wsi, położonej na wysokości 2200 m n.p.m. Zwiedzanie kompleksu cerkwi – jedna z nich cerkiew Lamaria (XII w) jest zdobiona pięknymi freskami. Podziwianie zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów, z wybijającymi się wierzchołkami gór: Szchara (5068 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gruzji) oraz słynna Uszba (4710 – uważana za najwspanialszy szczyt Kaukazu). Powrót do Mestii. Kolacja i nocleg w hotelu.

gruzja_batumi_noc_sheraton

Batumi, hotel Sheraton

9 dzień: Mestia – Zugdidi – Batumi

Śniadanie. Przejazd przez Zugdidi (stolica Megrelii) do Autonomicznej Republiki Adżarii, której stolicą jest Batumi. Jeśli będą chętni –  przystanek na znanych z czarnego piasku plażach Ureki. Zwiedzanie słynnego, malowniczo położonego ogrodu botanicznego w Batumi, gdzie z tarasów rozciąga się wspaniały widok na turkusowe wody Morza Czarnego. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość skorzystania z atrakcji życia nocnego jakie niesie ze sobą gwarny, nadmorski kurort. Kolacja, nocleg.

10 dzień: Batumi – Tbilisi

Śniadanie. Przed południem czas wolny na plażowanie lub spacery po Batumi. Przejazd do Tbilisi. Po drodze przystanek w zagłębiu ceramiki Szrosza. Uroczysta kolacja w restauracji w Tbilisi z pokazem tańców gruzińskich i winem. Nocleg.

gruzja_batumi_plaża

Plaża w Batumi

11 dzień: Tbilisi – Kachetia

Śniadanie. Wycieczka do Kachetii. Region ten jest znany jako kolebka uprawy winorośli i produkcji wina. W Gruzji powstaje około 500 gatunków win. W winach zawarta jest historia, kultura i styl życia Gruzinów. Uważane są one za symbol gruzińskiej gościnności, przyjaźni, tolerancji i za klucz do rozwiązania tajemnicy długowieczności. (Zobacz artykuł “Gruzja – ojczyzna wina”). W programie  wizyta w urokliwym, malowniczo położonym miasteczku Signagi, zwiedzanie klasztoru Bodbe (tu znajduje się grób św. Nino, która  schrystianizowała Gruzję), katedry Alawerdi oraz Cinandali – muzeum znajdującego się w pałacu XIX-wiecznego gruzińskiego poety i pisarza, Aleksandra Czawczawadze. Degustacja kilku rodzajów gruzińskich win. Kolacja w lokalnej winiarni. Nocleg w hotelu w Signagi.

gruzja_winobranie

Kachetia jest stolicą gruzińskiego wina

12 dzień: Sighnaghi  –  Sheki

Śniadanie. Przejazd w kierunku granicy z Azerbejdżanem.  Przekroczenie granicy w Lagodekhi. Zmiana przewodnika i transportu. Formalności wjazdowe. Przejazd do Sheki.  Zwiedzanie miasta: meczetu piątkowego, fortecy i dawnego pałacu chanów   z unikalnymi malowidłami. Kolacja i nocleg w Sheki.

13 dzień: Sheki – Kish  – Shemakha – Baku

Śniadanie. Zwiedzanie kościoła w wiosce Kish. Przejazd do Shemakha. Zwiedzanie nekropolii Yeddy Gumbez (XVIII-XIX w.)  i  położonego w pustynnej scenerii   mauzoleum Diri Baba.  Dalszy przejazd do stolicy Azerbejdżanu Baku, miasta znanego nam przede wszystkim z “Przedwiośnia” Stanisława Żeromskiego. Czas wolny.  Kolacja i nocleg.

azerbejdzan_baku

Baku nocą

14 dzień: Baku – Gabustan – Baku

Śniadanie. Wycieczka   do Gabustanu gdzie  zobaczymy  wpisane na listę UNESCO jaskinie i skały z blisko 4 tysiącami rysunków naskalnych. Wizyta w miejscowym muzeum.  Powrót do Baku. Spacer imponującą nadmorską promenadą i krótki rejs stateczkiem turystycznym  po Morzu Kaspijskim. Zwiedzanie  Muzeum Dywanów. Kolacja i nocleg w Baku.

15 dzień: Baku – Surachany – Baku

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Baku: Pałac Szachów Szyrwanu, symbol miasta – Wieża Dziewicza, spacer po piękniej odrestaurowanej starówce. Wyjazd  do miejscowości Surachany i wizyta w Ateshgah – dawnej świątyni czcicieli ognia. Transfer na dworzec kolejowy w Baku.  Nocny przejazd pociągiem do Tbilisi.

gruzja_stol_supra_chinkali

Gruziński stół jest pełen wyśmienitych potraw

16 dzień: Tbilisi

Przyjazd do Tbilisi.  Zwiedzanie  jednego z najstarszych miast na świecie, stolicy Gruzji od V w n.e. Spacer po Starym Mieście i wjazd kolejką górską na wzgórze, gdzie znajduje się tbiliska twierdza (piękne widoki). W programie: bazylika Anczischati (VI wiek), katedra Sioni, słynne tbiliskie łaźnie siarkowe (z zewnątrz). Zobaczymy też Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest “Złoto Kolchidy” oraz aleję Szoty Rustawelego, która była świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji  –  typowe gruzińskie potrawy i miejscowe wino. Nocleg w Tbilisi.

tbilisi nocą

Tbilisi nocą. Kolumna św. Jerzego

17 dzień: Tbilisi

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy o 04:55. Przylot do Warszawy o 06:20.


Termin:
na zamówienie, do ustalenia.

Cena za osobę: w zależności od wielkości grupy. (Cena przy grupie ok. 10 osób: 9800 zł/osoba).


CENA ZAWIERA:

przelot PLL LOT na trasie Warszawa – Erywań, Tbilisi – Warszawa,

– zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2 osobowych z łazienkami,

– śniadania i obiadokolacje według programu, w tym  gruzińskie supry z winem, a w Armenii kolacja z tradycyjną ormiańską muzyka na żywo,

– pokaz tańców gruzińskich,

– przejazdy klimatyzowanym mikrobusem zgodnie z programem,

– przejazd nocnym pociągiem Baku-Tbilisi (przedziały 4-osobowe),

– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem,

– opiekę pilota oraz lokalnych przewodników w Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie,

– ubezpieczenie (KL, NW, bagaż),

– wizę do Azerbejdżanu – załatwiana w Polsce w formie promesy.

 

CENA NIE ZAWIERA:

– napiwków w kwocie 4 USD/osoba/dzień,

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 405 USD.

Polecamy też nasze podobne wycieczki: Gruzja, 10 dni oraz Armenia, 9 dni.

Jako jedno z pierwszych biur w Polsce zaproponowaliśmy wycieczki do Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Mamy duże doświadczenie i doskonałe kontakty. Kierunki te są naszą osobistą pasją. Piloci są specjalistami, doskonale znają temat, ciekawie i dużo opowiadają.

Polecamy lekturę naszych serwisów o Armenii oraz o Gruzji.

Zapisz

Zapisz

Chcesz wziąć udział w wyprawie? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected] tel. 85 742 90 16

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Treść wiadomości  Opinie o naszym biurze

  Najnowsze komentarze

  Newsletter

  Zapytaj o ofertę