fbpx

Armenia. Perła Kaukazu

Wycieczka zawiera najbardziej atrakcyjne miejsca w Armenii. Docieramy do miejsc, które omija masowy ruch turystyczny. Dodatkowym atutem jest wyśmienita lokalna kuchnia i przednie trunki. Kameralna grupa (około 18 osób) oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj.

Podkreślamy, że obecnie w Armenii jest całkowicie bezpiecznie! Wydarzenia na Ukrainie nie mają żadnego wpływu na sytuację w Armenii. Więcej na ten temat tu: Czy w Armenii jest bezpiecznie?

Wyprawa dla koneserów! Tu znajduje się omówienie największych atutów tej wycieczki. A w tym miejscu opinie Turystów o wycieczce do Armenii.

1 dzień: WARSZAWA – ERYWAŃ

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i przelot do Erywania. Transfer do hotelu w centrum Erywania, zakwaterowanie i nocleg.

Pozostałości katedry Zwartnoc i widok na Ararat

2 dzień: ERYWAŃ

Późne  śniadanie,  tak, żeby można było odpocząć po locie z Warszawy do Erywania. Następnie wyjazd na zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy m.in. Plac Republiki, Aleję Północną, operę i pomnik Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat. Odwiedzimy też Cicernakaberd, czyli Jaskółczą Twierdzę – miejsce upamiętniające genocyd Ormian z początku XX wieku oraz Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki i staroci, położony w jednej z uliczek Erywania. Wizyta i degustacja w słynnej wytwórni koniaków Ararat. Kolacja w lokalnej restauracji (wyśmienite miejscowe potrawy i wino). Po kolacji zobaczymy pokaz grających fontann w centrum Erywania. Powrót do hotelu, nocleg.

armenia_ewangelia_5_6wiek_matanaderan_krzysztofmatys

Ewangelia, V – VI wiek! Matenadaran

3 dzień: ERYWAŃ – MATENADARAN – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ

Śniadanie, przejazd do Matenadaranu – wizyta w słynnym muzeum starożytnych manuskryptów. Muzeum przechowuje jedne z największych kolekcji rękopisów na świecie oraz największa kolekcję dawnych rękopisów ormiańskich. Najstarszy z manuskryptów pochodzi z V – VI wieku. W dalszej kolejności: wykuty w skale zespół klasztorny Gegard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy przechowywano tu włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem otaczającej go scenerii – surowej i pięknej. Następnie przejazd do Garni – zwiedzanie pochodzącej z I w. świątyni Mitry. Usłyszymy tu dźwięk typowego dla Armenii instrumentu duduk, wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja w jednej z dobrych restauracji, w której będziemy się delektować ormiańską kuchnią. Nocleg.

Garni, I wiek

 4 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ARENI – ZORATS KARER –  GORIS (250 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd i zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap) z VII w., skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim lochu w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. W dalszej kolejności przejazd do regionu Areni, gdzie będziemy degustować tamtejsze wina. (W okolicy wsi Areni archeolodzy odnaleźli pozostałości najstarszej na świecie infrastruktury do wytwarzania wina!). Zwiedzanie pięknego klasztoru Norawank (XIII – XIV wiek) – arcydzieło ormiańskiej architektury. Następnie zobaczymy Zorats Karer (Karahundź), gdzie znajdują się słynne menhiry (częściowo obrobione kamienie). Zachowały się tu starożytne grobowce i ponad 200 pionowych skał, które zdaniem części naukowców stanowić mogły najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne – kamienie posiadają otwory pełniące funkcję teleskopu. To wyjątkowe miejsce zwane jest ormiańskim Stonehenge i datowane jest na 6 tys. p.n.e.! Przyjazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

armenia_ararat_chor_wirap_khorvirap_krzysztofmatys

Ararat i klasztor Chor Wirap

5 dzień: GORIS – TATEW – CHYNDZORESK – GORIS (100 km)

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie klasztoru Tatew – górujący nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową na świecie (zobacz jak wygląda  5,7 km długości, znajduje się w Księdze rekordów Guinnessa). Niegdyś miejsce to było znaczącym centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię. Następnie przejazd w okolice wsi Chyndzoresk (Khndzoresk), malowniczego regionu znanego z dawnych siedzib ludzkich ulokowanych w grotach skalnych. Powrót do Goris na obiadokolację i nocleg.

armenia_karahundz_krzysztofmatys_travel

Karahundź, czyli tutejszy Stonehenge

6 dzień: GORIS – PRZEŁĘCZ SELIM – NORATUS – SEWAN (250 km)

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd w kierunku jeziora Sewan. Po drodze zatrzymamy się na przełęczy Sulema (Selim), skąd rozpościera się piękny widok na okoliczne góry. Przełęcz położona jest na wysokości 2410 m n.p.m. Zobaczymy też doskonale zachowany kamienny budynek karawanseraju (zajazdu dla karawan) pochodzący z XIV wieku. Po przyjeździe w okolice jeziora Sewan wizyta na zabytkowym, średniowiecznym cmentarzu we wsi Noratus – znajduje się tu największe skupisko chaczkarów, czyli kutych w kamieniu krzyży, które są jedną z wizytówek ormiańskiej tradycji i kultury. Wiele z nich to arcydzieła średniowiecznej sztuki rzeźbiarskiej. Następnie zwiedzanie Sewanawanku – pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie – zabytkowego klasztoru. Jeśli pogoda i czas pozwoli, rejs po jeziorze Sewan. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja w czasie której spróbujemy oczywiście ryb z Sewanu. Nocleg.

armenia_areni_wino_krzysztofmatys

Wino z Areni

7 dzień: JEZIORO SEWAN – DILIDŻAN – GOSZAWANK – ERYWAŃ (110 km)

Po śniadaniu, wyjazd na północ w kierunku Dilidżańskiego Parku Narodowego (piękne liściaste lasy górskie). Przejazd przez Dilidżan, miejsce zwane ormiańską Szwajcarią, krótki przystanek w zabytkowym centrum miasta. Następnie zwiedzanie wspaniałego klasztoru Goszawank (X-XIII wiek). Obiad w restauracji nad brzegiem Sewanu, w menu m.in. kebaby z raków. Powrót do Erywania i zakwaterowanie w hotelu. Popołudniu i wieczorem czas wolny w Erywaniu.

armenia_sewanawank_krzysztofmatys_travel

Sewanawank

8 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ (50 km)

Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”, następnie wizyta w muzeum katedry Eczmiadzyn, gdzie zobaczymy m.in.: grot świętej włóczni, którą przebito bok wiszącego na krzyżu Chrystusa oraz fragment deski z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów Hripsmie i Gajane (VII wiek). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc (VII w.). Pozostałości ruin znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy też tradycyjny bazar, gdzie można będzie zakupić miejscowe przysmaki: słodycze, suszone owoce, orzechy. Czas wolny w Erywaniu. Kolacja pożegnalna w jednej z ormiańskich restauracji, miejscowa kuchnia i wino. Powrót do hotelu i nocleg.

Tatew, dostaniemy się tu najdłuższą na świecie jednosekcyjną kolejką linową

9 dzień: ERYWAŃ – WARSZAWA

Wykwaterowanie z hotelu w godzinach porannych i transfer na lotnisko. Wylot do Polski.


TERMINY:

28.04.2024 – 06.05.2024 – Brak wolnych miejsc!
27.04.2025 – 05.05.2025 – Są wolne miejsca, zapraszamy!

Zgłoszeń należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ w naszych kameralnych grupach, liczących około 18 osób, szybko kończą się miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Norawank


CENA:
3 700 PLN + 850 USD.

Uwaga! Podawane przez nas ceny są kompletne. Zawierają wszystkie obligatoryjne opłaty.

Kameralna grupa, maksymalnie 18 osób.

ŚWIADCZENIA W CENIE:

– przelot na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa,

– transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

– wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,

– degustacje ormiańskich trunków,

– zwiedzanie wytwórni Ararart w Erywaniu i degustacja koniaków,

– opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,

– ubezpieczenie turystyczne,

– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

– przejazd kolejką górską,

– ubezpieczenie turystyczne: KL, NNW i bagaż,

– składka na TFG.


CENA NIE ZAWIERA:

– zwyczajowych napiwków: 40 USD/osoba,

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 185 USD.

– obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (nowy obowiązek, od 1 stycznia 2021 r.): 13 PLN/osoba.

Dokumentem uprawniającym do wyjazdu do Armenii jest paszport.

Uwaga! Ze względu na fakt, że Górski Karabach formalnie i rzeczywiście znajduje się obecnie w Azerbejdżanie, nie jedziemy do Górskiego Karabachu.

Artykuł na temat turystycznych walorów Armenii

Blog prowadzony przez Krzysztofa Matysa, w całości poświęcony Armenii – armenia.blog.pl.

Zobacz nasz film: Armenia. Perła Kaukazu

Radiowa Jedynka: Krzysztof Matys opowiada o Armenii. Do odsłuchania na internetowej stronie Radia: Chaczkary i karawanseraje, czyli cudowna Armenia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Chcesz wziąć udział w wyprawie? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected] tel. 85 742 90 16

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Telefon (wymagane)

    Treść wiadomości



    Opinie o naszym biurze

    Najnowsze komentarze

    Newsletter

    Zapytaj o ofertę