fbpx

Egipt. Podstawowe informacje


Co zabrać ze sobą?
• Nakrycie głowy chroniące przed udarem.
• Okulary przeciwsłoneczne.
• Krem z filtrem UV, latem na pierwsze dni nawet filtr 50+.
• Środki przeciw owadom, w hotelach raczej nie ma komarów (są systematycznie zwalczane), ale wieczorami poza hotelem środki przeciw komarom mogą się przydać.
• Lekarstwa na ewentualne zatrucia pokarmowe, skuteczne i tanie są miejscowe środki dostępne w każdej aptece. Podstawowym egipskimi lekarstwami są Streptoquin i Antinal (polski Nifuroksazyd); kosztują ok. 5 funtów egipskich czyli mniej niż 1 $.
edfu_egipt
Bakszysz, czyli podziel się majątkiem
W Egipcie napiwki pełnią ważną rolę. Z kilku powodów. Przede wszystkim jako wartość kulturowa; dla muzułmanina rzeczą oczywistą jest, że biedny może liczyć na wsparcie bogatszego. Ponadto wielu pracowników turystyki zatrudnionych jest za symboliczne pensje, wyżyć mają z napiwków; w efekcie ich brak, oznaczać może niemal zupełny brak środków do życia. Pamiętajmy o tym i zostawiajmy napiwki. Ile i gdzie? Bagażowemu za przyniesienie walizek do pokoju ok. 1 $, sprzątającym nasz pokój 3-5 $ za tydzień (warto dać te pieniążki na początku pobytu, będą szczególnie starannie dbać o nasz pokój).

“Bukra” znaczy jutro
Egipcjanie żyją w swoim specyficznym rytmie. Zazwyczaj nie rozumieją naszego pośpiechu, nerwowości, żądania czegoś tu i teraz. Dlatego zdarza się, że dochodzi do nieporozumień z Europejczykami. “Bukra” jest słowem-kluczem. Zrobię, ale jutro – mówi Egipcjanin, co znaczy, że może jutro, może pojutrze, może nigdy…Dobra rada: jeśli obsługa hotelu ma nam coś naprawić, przynieść drugi ręcznik, łóżko na dostawkę itp., dopilnujmy aby zrobili to teraz! Bo “później” może oznaczać nigdy, a “pięć minut” bliżej nieokreślony czas. I druga wskazówka: domagajmy się tego spokojnie, z uśmiechem; tak łatwiej to załatwimy. Oczywiście niewielki bakszysz pomoże nadać sprawie właściwy bieg.

Opieka rezydenta
Rezydent odbiera turystów z lotniska, zawozi i kwateruje w hotelu, udziela wszystkich niezbędnych informacji, proponuje wycieczki fakultatywne, pomaga w sytuacjach trudnych (lekarz, utrata paszportu itp.). Często to właśnie od cech i umiejętności rezydenta zależy czy nasz pobyt będzie bardziej czy mniej udany. W Egipcie, podobnie jak i w innych turystycznych krajach, spotkamy różnych rezydentów, lepiej i gorzej pracujących. Rolę tę pełnią oddelegowani do tej pracy Polacy (zdarza się, że są to osoby bardzo dobrze znający kraj, np. archeolodzy, arabiści), Polki, które wyszły tu za maż, Egipcjanie znający język polski. Ważne abyśmy wiedzieli czego możemy, i powinniśmy, oczekiwać. Rezydent ma obowiązek pomóc turyście w każdej sytuacji trudnej, np. w trakcie wizyty u lekarza pełni rolę tłumacza. Szczególnie dla osób, które przyjeżdżają do Egiptu pierwszy raz, nie znają kraju i jego specyfiki, nie znają języków, itd. pomoc rezydenta może być bardzo cenna.

Higiena i środki ostrożności, czyli “zemsta faraona”
Egipt jest bezpiecznym krajem, nie ma żadnych zagrożeń epidemiologicznych i nie są wymagane, ani zalecane żadne szczepienia. Niemniej jednak ze względu na odmienny klimat i w związku z tym inną mikroflorę bakteryjną warto zachować minimalne środki ostrożności przy spożywaniu posiłków. Najczęściej przyczyną tzw. zemsty faraona czyli problemów żołądkowych (biegunka, czasami również wymioty, gorączka) jest spożycie surowej wody kranowej (np. kostki lodu, woda na umytych i nie osuszonych świeżych warzywach). Należy pić wyłącznie butelkowaną wodę lub wodę przegotowaną. Osoby o bardziej wrażliwych żołądkach mogą też myć zęby wodą mineralną z butelki. Przy posiłkach warto stosować zasadę: “Ugotuj, obierz lub zostaw”. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy szybko zastosować dobre, silne środki przeciwko zatruciom (na bazie antybiotyku), np. egipski Streptoquin czy Antinal lub zgłosić się do lekarza – w ogromnej większości przypadków problemy kończą się po jednym zastrzyku. Pamiętajmy, że zawsze możemy liczyć na pomoc rezydenta: skontaktuje nas z lekarzem, umówi wizytę itd.

Apteki
Apteki w Egipcie jest bardzo dużo, znajdują się przy prawie każdej ulicy. Z reguły wystarczy wyjść z hotelu by trafić na aptekę. Większość aptekarzy mówi po angielsku, a ich kwalifikacje są godne zaufania. Lekarstwa można otrzymać bez recepty. Ponadto w aptekach można nabyć środki higieny, kosmetyki i kremy do opalania.

Bank i wymiana pieniędzy
W sąsiedztwie większości hoteli znajdują się filie banków, gdzie można wymienić gotówkę. Warto pamiętać, że często egipskie banki pracują tylko do godziny 14.00. Kurs wymiany jest wywieszony na tablicy, nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty czy prowizje. Należy natomiast dokładnie przyjrzeć się otrzymanym banknotom, gdyż w Egipcie w formie papierowej są zarówno funty jak i piastry (odpowiednik naszych groszy). Zdarza się, że turyści są oszukiwani w ten sposób, że zamiast np. 100 funtów otrzymują 100 piastrów. Banknoty z jednej strony mają napisy w języku arabskim, z drugiej w języku angielskim.
egipt_topless
Kobieta w Egipcie
Dla Egipcjan samotnie podróżująca kobieta, bez opieki męża, ojca lub brata, automatycznie kojarzy się z kobietą lekkich obyczajów. W ogóle, tutejsi mężczyźni dość często miewają wypaczone pojęcie o Europejkach. W pewien sposób pomagają w tym same panie, robiąc to, co nigdy nie przyszłoby do głowy Egipcjankom. Ubierają się odsłaniając ramiona, nogi, dekolty; mieszkają w pokoju hotelowym z kimś, kto nie jest mężem, publicznie pija alkohol i palą papierosy. To wszystko oczywiście w obrębie kurortu i innych turystycznych enklaw jest
standardem, więc pracujący tam Egipcjanie zdążyli się do tego przyzwyczaić. Jest to norma i nikt nie robi z tego problemu. Ale już w “prawdziwym” Egipcie czyli na prowincji, a nawet w największych miastach jak Kair i Aleksandria będzie to, z jednej strony, budziło powszechne zgorszenie, a z drugiej powodowało niedwuznaczne i czasami dość natarczywe zaczepki i sugestie ze strony mężczyzn. Egipcjanie zwracają uwagę na strój, zachowanie, a nawet fryzurę kobiety. I tak, np. rozpuszczone, długie włosy mogą być odczytane jako erotyczny sygnał wysyłany przez kobietę (nic tu się nie zmieniło przez kilka tysięcy lat, podobnie było za czasu faraonów). Tak samo Egipcjanin może zrozumieć uśmiech kobiety i spojrzenie prosto w oczy. Dlatego Egipcjanki unikają takich zachowań.

Oczywiście, w kurortach, a w szczególności na terenie hotelu można pozwolić sobie na dużo więcej. Na zamkniętych hotelowych plażach turystyki opalają się topless i korzystają z wszystkich uroków wakacji. Warto jednak pamiętać, że na zewnątrz jest tradycyjny Egipt z właściwą sobie kulturą i standardami zachowań.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Matys

Największy wybór wycieczek do Egiptu. A do tego naprawdę profesjonalna pomoc i doradztwo. Zapraszam, Krzysztof Matys: adres e-mail>>>

Wakacje-Hity.pl
tel. 85 742 90 15, 742 90 16

www.wakacje-hity.pl

Polecamy:
Gruzja ze Swanetią. Wycieczki dla wymagających. Grupy: 12-16 osób.

Strony: 1 2

Jedna odpowiedź do “Egipt. Podstawowe informacje”

  1. Dominika pisze:

    A gdzie mogłabym znaleźć informacje o problemach Egiptu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę