fbpx

Pielgrzymka: Armenia – Gruzja

Armenia i Gruzja to dwa najstarsze chrześcijańskie kraje na świecie. Zachowało się tu wiele kościołów i klasztorów z pierwszego tysiąclecia (IV – VII wiek!). Pięknej, zabytkowej architekturze towarzyszą monumentalne góry (zobaczymy Ararat) i wspaniałe widoki kaukaskiej przyrody.

Klasztor Chor Wirap na tle góry Ararat

W muzeach i świątyniach ujrzymy znamienite zabytki i relikwie: w Erywaniu skamieniałą deskę z arki Noego oraz grot z włóczni, która przebito bok Chrystusa; w Tbilisi słynne „złoto z Kolchidy”. Atrakcję stanowi też wyśmienita kuchnia i wino – Południowy Kaukaz to ojczyzna tego trunku. Najstarsze pozostałości wina pochodzą z Gruzji i liczą sobie 7 tys. lat! Pamiętamy, że pierwszą winnicę zasadził Noe na stokach góry Ararat.

Niżej prezentujemy nasz autorski program pielgrzymki. Został wielokrotnie sprawdzony i entuzjastycznie oceniony przez kolejne grupy. Realizujemy go na zamówienie, w dogodnym dla zamawiających terminie. Cena w zależności od wielkości grupy. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

————————————————————————————————————————————————————————

1 dzień: WARSZAWA – ERYWAŃ

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 20.30. Przelot do Erywania (czas przelotu 3,5 godz.). Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

2 dzień: ERYWAŃ

Późne śniadanie. Przejazd ulicami Erywania i spacer przez centrum stolicy Armenii: plac Republiki, Aleja Północna, gmach opery, Kaskada. Wizyta w Matenadaranie – słynnym Instytucie Księgi, który zawiera największą na świecie kolekcję manuskryptów (najstarsza Ewangelia pochodzi z V wieku!). Odwiedzimy też tradycyjny bazar, gdzie można kupić ormiańskie przysmaki: słodycze, suszone i kandyzowane owoce i orzechy. Wizyta w kompleksie Cicernakaberd – upamiętnia ludobójstwo Ormian z 1915 r. Znajduje się tu świerk zasadzony w 2001 r. przez Jana Pawła II. W 2016 r. w czasie pielegrzymki do Armenii miejsce to odwiedził papież Franciszek. Czas wolny. Kolacja, a po niej grające fontanny w centrum Erywania. Nocleg.

W Erywaniu znajduje się Kościół katolicki obrządku ormiańskiego. Istnieje możliwość odprawienia w nim Mszy Świętej.

armenia_krzysztofmatys_deska_arki_noego_eczmiadzyn

Deska z arki Noego, muzeum w Eczmiadzynie

3 dzień: ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD – ERYWAŃ

Po śniadaniu przejazd do wykutego w skale zespołu klasztornego Geghard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy w średniowieczu przechowywano tu włócznię, która przebiła bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem górskiej scenerii wokół. Następnie przejazd do Garni – świątyni z I w. n.e., zbudowanej wg greckich i rzymskich antycznych wzorców. Usłyszymy tu dźwięk duduka, typowego dla Armenii instrumentu wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ

Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku!). Wizyta w przykatedralnym muzeum, gdzie zobaczymy m.in.: świętą włócznię oraz deskę z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów  Hripsime i Gajene (VII wiek!). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc – lista UNESCO. W VII wieku, kiedy wzniesiono katedrę, miała ona być najpiękniejszym kościołem na świecie. Powrót do Erywania, czas wolny. Kolacja w jednej z tradycyjnych restauracji, gdzie towarzyszyć nam będzie muzyka na żywo i pieśni ludowe. Usłyszymy też zapewne „Taniec z szablami” Chaczaturiana. Nocleg w Erywaniu.

Kościół św. Gajene w Eczmiadzynie

5 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ZORAC KARER – NORAWANK – GORIS

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd przez Równinę Araracką w stronę Goris. Po drodze wizyta w klasztorze Chor Wirap, skąd rozpościera się niezapomniany widok na świętą górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim skalnym lochu, w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel  Kościoła ormiańskiego. Następnie zobaczymy  Zorac Karer, zwane ormiańskim Stonehenge.  Znajdują się tu słynne menhiry (częściowo obrobione bloki skalne) datowane na VI tys. przed Chrystusem! Najprawdopodobniej są one pozostałością najstarszego na świecie obserwatorium astronomicznego. Następnie zobaczymy arcydzieło średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Norawank (z XIII-XIV w.) Obok wspaniałych budowli i pięknych płaskorzeźb (tympanony z wizerunkiem Chrystusa i Matki Bożej) atrakcją będą widoki otaczających gór. Krótki przystanek we wsi Areni i wizyta w lokalnej winiarni – degustacja. Właśnie w tej wsi archeolodzy odkryli najstarszą znaną światu winiarnię. Przejazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Tatew, kościół św. Piotra i Pawła, IX wiek

6 dzień: GORIS – NORATUS – PRZEŁĘCZ SELIM – KLASZTOR TATEW – SEWAN

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w stronę jeziora Sewan. Po drodze zatrzymamy się we wsi Noratus, gdzie zobaczymy największe skupisko chaczkarów – kutych w kamieniu krzyży. Znajduje się tam około tysiąca krzyży, najstarsze z nich pochodzą z wczesnego średniowiecza. Chaczkary są esencją ormiańskiej kultury, najpiękniejsze z nich mają formę ażurowych koronek. Następnie przejedziemy przez przełęcz Selim (2410m n.p.m.) – piękne górskie widoki i dobrze zachowany średniowieczny karawanseraj, czyli zajazd dla karawan wędrujących kiedyś Jedwabnym Szlakiem. W dalszej kolejności zobaczymy największy ormiański klasztor –  Tatew (IX wiek). Kompleks wznoszący się nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Na uwagę zasługuje „tańcząca kolumna” – kamienny słup, w okresie średniowiecza pełniący rolę sejsmografu. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową świata (5,7 km długości) – Księga Rekordów Guinnessa. Klasztor był jednym z centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię i malarstwo. Przyjazd nad jezioro Sewan, zwane „ormiańskim morzem”. Jest to jedno z największych na świecie górskich jezior – leży na wysokości 2 tys. m n.p.m.  Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

7 dzień: SEWAN – ACHTALA – HAGHPAT – SANAHIN – TBILISI

Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie pięknie położonego klasztoru Sewanawank (IX wiek). Przejazd do klasztoru Achtala z X w.  – zachowane piękne freski. Zwiedzanie klasztoru Haghpat – średniowiecznej perły architektury armeńskiej, wpisanej na listę UNESCO oraz malowniczo położonego zespołu klasztornego Sanahin. Przyjazd na granicę z Gruzją. Przekroczenie granicy, zmiana autokaru. Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg w Tbilisi.

W Tbilisi znajduje się Kościół katolicki św. Piotra i Pawła. Istnieje możliwość odprawienia w nim Mszy Świętej.

Winnica w Kachetii

8 dzień: TBILISI – MCCHETA

Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: Stare Miasto, świątynia Metechi, słynne tbiliskie łaźnie siarkowe ‘carskie banie’ – z zewnątrz, zamek Narikała skąd rozpościera się piękny widok na Tbilisi (wjedziemy tam nowoczesną kolejka linową). Dalsze zwiedzanie: m.in. katedra Sioni oraz pochodząca z przełomu V i VI wieku cerkiew Anczischati. Zobaczymy też Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne “złoto Kolchidy” – tu wrócimy pamięcią do klasycznych mitów greckich o Jazonie, Argonautach i złotym runie. Zobaczymy też aleję Szoty Rustawelego, która była świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Przejazd do Mcchety, starożytnej stolicy Gruzji, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem pięknego kościoła Dżwari (wyświęcony w 605 roku!) i monumentalnej katedry Sweti Cchoweli (XI w.). Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Degustacja typowych gruzińskich potraw i miejscowego wina.

9 dzień: TBILISI – ANANURI – KAZBEGI

Śniadanie. Wycieczka słynną Gruzińską Drogą Wojenną; obok Swanetii, jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Przejazd pasmem Wielkiego Kaukazu, przekroczenie  Przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.) – jest to główne pasmo wododziałowe, czyli geograficzna granica między Europą a Azją. Zwiedzamy twierdzę Ananuri. Będzie można zobaczyć też położoną na wysokości 2170 m XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (Cminda Sameba) – wjazd samochodami terenowymi, dodatkowo płatne 10 USD. Rozpościera się stąd piękny widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.). Według mitów gruzińskich, to właśnie do tej góry przykuty był Prometeusz. Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

Kościół św. Trójcy, XIV wiek

10 dzień: TBILISI – KACHETIA

Śniadanie. Przejazd w stronę prowincji Kachetia, głównego regionu uprawy winorośli. Gruzja jest ojczyzną wina (tradycje winiarskie liczą tu 7 tys. lat!). Zwiedzanie okolic bogatych w historyczne i architektoniczne zabytki oraz degustacja wina. Spróbujemy jedynego w swoim rodzaju gruzińskiego wina „tetri”. Jest to wino białe wytwarzane tradycyjnymi metodami, o właściwościach zdrowotnych wina czerwonego. W programie m.in. wizyta w urokliwym, malowniczo położonym miasteczku Signagi i zwiedzanie klasztoru Bodbe (tu znajduje się grób św. Nino, która w IV wieku schrystianizowała Gruzję). Nasza trasa wiedzie wzdłuż pasma Wielkiego Kaukazu. Powrót do Tbilisi, kolacja i nocleg.

11 dzień: TBILISI – GORI – UPLISCYCHE – TBILISI

Po śniadaniu Przejazd do Gori. Zwiedzanie pięknego, wykutego w skale starożytnego miasta Upliscyche wraz ze wzniesionym w XII wieku kościołem św. Jerzego. Powrót do Tbilisi. Wizyta w największym na całym Kaukazie kościele św. Trójcy – monumentalna bryła świątyni widoczna jest niemal z każdego miejsca w mieście. Budowę ukończono w czasach rządów prezydenta Saakaszwilego, kościół ten jest symbolem odnowy gruzińskiego państwa. Przejedziemy też ulicą Lecha Kaczyńskiego oraz zobaczymy pomnik polskiego prezydenta. Czas wolny, który można wykorzystać na zakupy pamiątek i rękodzieła na targu artystów „Suchy Most” oraz na wizytę w tbiliskich łaźniach. Uroczysta kolacja z muzyką i pokazem tańców gruzińskich. Nocleg.

Ananuri

12 dzień: TBILISI – WARSZAWA

Wykwaterowanie z hotelu w godzinach nocnych i transfer na lotnisko. Samolot wylatuje o godz. 04:50 (czasu gruzińskiego). Planowy przylot do Warszawy o godz. 06:30 (czasu polskiego).

Różnica czasu między Polską, a Gruzją: + 2 godziny.

Świadczenia:

– przelot na trasie Warszawa – Erywań i Tbilisi – Warszawa,

– transport komfortowym autokarem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osobowe,

– wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, w tym tradycyjne gruzińskie supry z winem,

– degustacje wina oraz degustacja koniaku Ararat w Erywaniu,

– opiekę polskojęzycznego pilota,

– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

– przejazd kolejką linową w Armenii,

– ubezpieczenie turystyczne: KL i NNW.

Cena nie zawiera:

– napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców, 20 USD/osoba.

 

Uwaga! Program wycieczki, opisy odwiedzanych miejsc i zdjęcia na zasadzie praw autorskich: Krzysztof Matys.

Nasz film: Armenia – Gruzja, dwa najstarsze chrześcijańskie kraje.

 

Zapraszamy również na naszą wycieczkę: Gruzja – Armenia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę