Na początku października byliśmy na wycieczce w Libanie, kraju, o którym mieliśmy jakieś mgliste pojęcie, wiedzieliśmy, że czasy swojej świetności ma już za sobą, że jest jest tyglem wielu kultur i religii, że znajdują się w nim pozostałości najznamienitszych obiektów i budowli świadczących o ludzkiej cywilizacji, że ma wspaniałą kuchnię… Rzeczywistość jednak przyćmiła nasze wyobrażenia. Ogromna w tym zasługa naszej przewodniczki, pani Doroty. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu, wiedzy i wrażliwości Liban stał się dla nas nieporównywalnie bliższym krajem, do którego jeszcze chcielibyśmy wrócić, by poznać go na nowo. Liban jest piękny, ma wszelkie warunki, by być zakątkiem – rajem na ziemi. Przepiękne góry i morze na wyciągnięcie ręki, przyjaźni ludzie – tylko takich napotkaliśmy, zapierające dech pozostałości dawnych kultur, Dolina Święta z żywym dziedzictwem chrześcijańskich eremitów, żywe, ruchliwe miasta z niepowtarzalną atmosferą Orientu, majestatyczne cedry libańskie i wspaniała kuchnia – taki Liban zapamiętam. Wycieczka była perfekcyjnie zorganizowana, mieliśmy najlepszych przewodników na świecie – Dorota i Pierre – jeszcze raz wielkie dzięki! To był naprawdę fajny tydzień. Z całego serca polecam Liban z biurem Krzysztof Matys Travel.
Wycieczka w 3 wariantach: Mołdawia; Ukraina – Mołdawia oraz Rumunia – Mołdawia. Przeloty z Polski do Odessy, Kiszyniowa lub Bukaresztu. Program szyty na miarę pod zamówienie grupy. Już od 2 osób!
Wśród atrakcji największe na świecie piwnice winne (Milestii Mici, Cricova), wiekowe monastery i piękne krajobrazy.
Przykładowy program wycieczki:
Dzień 1: WARSZAWA – ODESSA
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Odessy, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Popołudniowe zwiedzanie Odessy z polskojęzycznym przewodnikiem: piękny gmach opery, schody Potiomkinowskie, bulwar, pałac Woroncowa, budynki starej i nowej giełdy, klasycystyczne i secesyjne centrum. Odessa śladem Adama Mickiewicza. Obiadokolacja i nocleg. Wieczorem możliwość skorzystania z bogatej oferty życia nocnego jakie oferuje znany i lubiany nadmorski kurort.
Dzień 2: ODESSA – BIAŁOGRÓD DNIESTROWSKI
Śniadanie. Przejazd do Białogrodu Dniestrowskiego (słynnego Akermanu) – olbrzymiej twierdzy Stefana Wielkiego (najpotężniejszego hospodara Mołdawskiego), położonej nad Limanem Dniestru. Białogród przez pewien czas był najdalej na południe wysuniętą twierdzą Rzeczpospolitej. Obiadokolacja i nocleg w Odessie.

Krajobraz Mołdawii
Dzień 3: ODESSA – MILESTII MICI – KOMRAT – KISZYNIÓW
Śniadanie. Przekroczenie granicy ukraińsko-mołdawskiej, przejazd do MILESTII MICI – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinessa)! Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych i degustacja wina. Możliwość zakupienia różnych gatunków wina w bardzo atrakcyjnych cenach.
Następnie przejazd do Autonomicznego Regionu Gagauzji.
Gagauzowie są grupą etniczną pochodzenia tureckiego wyznającą prawosławie, posiadają własny hymn, godło i flagę. Gagauzja ma nawet swój uniwersytet, na którym oprócz miejscowej młodzieży można spotkać studentów z Turcji. Dalsza podróż w stronę Kiszyniowa, obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.
Dzień 4: KISZYNIÓW – CRICOVA
Śniadanie, zwiedzanie Kiszyniowa miasta o ciekawej secesyjnej zabudowie: Następnie zwiedzanie jednego z najstarszych monastyrów Besarabii – Capriana z XV w. ze wspaniałymi freskami.
Po południu wizyta w słynnym zakładzie winiarskim w CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice win (130 km podziemnych tuneli, galerii i sal). Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. “Aligote”, “Feteasca”, “Cabernet”. W tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Zobaczymy też kutą w skale linię produkcyjną szampana. Degustacja i zakupy. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie
Dzień 5: SAHARNA – ORHEIUL VECHI – KISZYNIÓW
Śniadanie, przejazd do położonego na terenie rezerwatu krajobrazowego monastyru Saharna, słynącego ze świętego źródła o właściwościach leczniczych.
Klasztor w Saharnej położony jest u wylotu jednego z wielu kanionów. Kaniony te rozcinają Wyżynę Besarabską do znacznych głębokości, nawet kilkudziesięciu metrów. Płynący jego dnem potok łączący się z szerokimi wodami Dniestru tworzy niezapomniane 22 malownicze kaskady. Dlatego też skalne klasztory, to jedna z najciekawszych, a zarazem prawie w ogóle nie znanych, atrakcji Mołdawii.
Wizyta w położonym na skalnej grzędzie kompleksie klasztornym STARE ORHEI (Orheiul Vechi). Zobaczymy tu kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary klasztoru z XII-XVIII w. Nieopodal znajdują się także wykopaliska osiedla Daków, V-III w.p.n.e. Unikatowy w skali światowej klasztor w Starym Orhei, wykuty w wapiennej skale, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Region ten jest dumą Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć tu można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów.
Powrót do Kiszyniowa. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

Twierdza w Sorokach
Dzień 6: SOROKI – TYRASPOL (Naddniestrze)
Śniadanie, wyjazd do miejscowości SOROKI (Soroca) – jedno z najstarszych i najładniejszych miast Mołdawii, wyrosło wokół słynnej fortecy na łuku Dniestru. Zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego pochodzącej z XVI w. Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Następnie przejazd na obiadokolację i nocleg do Tyraspola (stolica Naddniestrza).
Dzień 7: TYRASPOL – CAUSENI – PURCARI – ODESSA
Śniadanie, zwiedzanie TYRASPOLA – jedno z największych i najważniejszych miast współczesnej Republiki Mołdawskiej. Położone na lewym brzegu Dniestru, od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza.
Naddniestrze jest reliktem okresu sowieckiego. Zobaczymy miejsce, w którym czas niemal się zatrzymał. Organizm ten jest niepodległym państwem, ale nieuznawanym przez żaden kraj na świecie. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”.
W Tyraspolu znajduje się znana wytwórnia koniaków KVINT. Wizyta w przyzakładowym sklepie, możliwość zakupu wyjątkowych trunków.
Następnie przejazd do PURCARI, słynnej wytwórni win (zwycięzca światowych mistrzostw winiarskich, laureat prawie 30 medali). Piękny krajobraz w jarze Dniestru. Sama wytwórnia zlokalizowana jest na terenie dawnego klasztoru. Oczywiście degustacja. W drodze do Purcari zatrzymamy się jeszcze przy pozostałościach słynnego Wału Trajana i w miejscowości Causeni – Wrotach Budziackiego Stepu, niegdyś stolicy Tatarów Budziackich (wspaniałe pejzaże i bardzo cenny zabytek – kościółek z wyjątkowymi dla Besarabii freskami). Przekroczenie granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przejazd do Odessy, obiadokolacja i nocleg w Odessie.
Dzień 8: ODESSA – WARSZAWA
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, pożegnalny spacer po Odessie, przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.
Więcej informacji znajdą Państwo na naszym serwisie: Moldawia.blog.pl
Nasze wycieczka dla klientów indywidualnych: Mołdawia – Naddniestrze
Dodaj komentarz