fbpx

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turyści, którzy zawarli umowę z naszym biurem podlegają dodatkowej ustawowej ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny powstał na mocy ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. zmieniającej ustawę o usługach turystycznych oraz ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1334).

Fundusz ten ma dodatkowo zabezpieczać klientów legalnie działających biur podróży. Pomyślane jest to tak, że w przypadku niewypłacalności biura koszty sprowadzenia turystów do kraju oraz zwrot wszystkich poniesionych przez klientów wpłat pochodzić mają z dwóch źródeł:

1. Obowiązkowa dla touroperatorów gwarancja ubezpieczeniowa lub gwarancja bankowa (I filar). W przypadku naszego biura jest to gwarancja ubezpieczeniowa Signal Iduna o numerze M 519667  ważna do 26 kwietnia 2022 r. Więcej informacji na ten temat w zakładce: O biurze.

2. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (II filar).

Jeśli w przypadku niewypłacalności touroperatora nie wystarczy środków z pierwszego filaru (gwarancja ubezpieczeniowa), to brakującą kwotę uzupełni Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci legalnie działających biur podróży zyskują gwarancję pełnego zwrotu wpłaconych należności w przypadku niewypłacalności biura podróży.

Od dnia 26 listopada 2016 r., zgodnie z wymienioną wyżej ustawą i późniejszymi rozporządzeniami, mamy obowiązek pobierać od klientów i odprowadzać do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego następujące składki:

a) za imprezy turystyczne na terytorium państw europejskich i pozaeuropejskich z wykorzystaniem transportu lotniczego w ramach przewozu czarterowego: 15 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
b) za imprezy turystyczne na terytorium państw pozaeuropejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy w ramach przewozu czarterowego: 13 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
c) za imprezy turystyczne na terytorium państw europejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy w ramach przewozu czarterowego: 10 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
d) za imprezy turystyczne na terytorium krajów mających lądową granicę z Rzecząpospolitą Polską, a w przypadku Federacji Rosyjskiej w obrębie obszaru obwodu kaliningradzkiego, a także za imprezy turystyczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym imprezy zagranicznej turystyki przyjazdowej: 0 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy.

Wyprawy dla koneserów

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, zobacz.

Informacji można zasięgnąć też w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, tel. 85 66 54 488.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter