fbpx

Jordania, podstawowe informacje

Haszymidzkie Królestwo Jordanii. Nowoczesny i prozachodni kraj na Bliskim Wschodzie. Bogaty w wielkie atrakcje turystyczne (Petra, Morze Martwe, Góra Nebo, Madaba, Jerasz…). Stanowi ważną część historycznej Ziemi Świętej. Dziś ma szczęście do mądrych, pokojowo nastawionych władców.

Dzięki temu, mimo skomplikowanej sytuacji społecznej i politycznej, kraj się rozwija i jest jednym z bardziej przewidywalnych państw w regionie.

Jordania, tradycja i współczesność

jordania_wadi_rum.jpgJordania jest monarchią konstytucyjną (na podstawie konstytucji wprowadzonej w 1952 roku) z dwuizbowym parlamentem, w którym członkowie izby wyższej mianowani są przez króla. Państwo ogłosiło niepodległość w 1946 roku, powstając z utworzonego po I wojnie światowej emiratu Transjordanii. Emirat ten należał do brytyjskich terenów mandatowych, rządzony był przez angielskiego Wysokiego Komisarza. W niepodległej Jordanii władzę sprawuje dynastia Haszymidów, wywodząca się z tego samego rodu co Mahomet. Od początku lat 90. następuje proces demokratyzacji kraju, od 1991 roku funkcjonuje pluralizm polityczny. Król zapewnia sobie pełen wpływ na losy kraju poprzez zwycięstwa w wyborach jego zwolenników. Główną opozycję stanowią fundamentaliści muzułmańscy.

Prozachodni władca

jordania_krol_abdullah.jpgRządzący krajem, król Abdullah II jest prozachodnim władcą (jego matka, druga żona Husajna, była Brytyjką). On i jego rodzina czynią sporo by możliwie najbardziej zbliżyć swój kraj do cywilizacyjnych standardów świata zachodniego. Nie jest to oczywiście rzeczą łatwą. Społeczeństwo Jordanii to zbiór pustynnych klanów plus uchodźcy palestyńscy. Do tego dość trudne granice. Od południa długa granica z Arabią Saudyjską. Od wschodu Irak, dziś zdestabilizowany i potencjalnie niebezpieczny. Od północy Syria.

Wycieczka do Jordanii

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę