Mołdawia – Naddniestrze « pobierz PDF

Wycieczka do Mołdawii. Główne atrakcje: największe na świecie piwnice winne, zabytki, krajobrazy, wyśmienita kuchnia i wino… Blisko i egzotycznie. Wysoki standard świadczeń oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj. Dodatkowym atutem jest wizyta w Naddniestrzu.

Nasze biuro jako pierwsze w Polsce zaproponowało samolotowe wycieczki do Mołdawii. Mamy największe doświadczenie, niezbędne kontakty i wiedzę. Organizujemy wyprawy dla koneserów! Więcej informacji o atrakcjach Mołdawii znajdziecie Państwo w naszym serwisie: moldawia.blog.pl

1 dzień: WARSZAWA – KISZYNIÓW

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Kiszyniowa. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie miasta, m.in. m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego i Bulwar Stefana Wielkiego. Kolacja (kuchnia mołdawska) i nocleg.

Krajobraz wokół Starego Orhei

2 dzień: KISZYNIÓW – ORHEIUL VECHI  CRICOVA – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wizyta w położonym na skalnej grzędzie kompleksie klasztornym STARE ORHEI (Orheiul Vechi). Zobaczymy kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary klasztoru z XII-XVIII wieku. Nieopodal znajdują się także wykopaliska starożytnego osiedla Daków: V-III w. p.n.e. Unikatowy w skali światowej klasztor w Starym Orhei, wykuty w wapiennej skale, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć tu można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów.

Warsztaty tradycyjnej kuchni mołdawskiej. Chętni będą mogli własnoręcznie przygotować m.in. placintę i mamałygę. Dobry nastrój pomoże utrzymać kieliszek miejscowego wina. Obiad wliczony w cenę.

Po południu wizyta w słynnym zakładzie winiarskim  w CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice win – 130 km podziemnych tuneli, galerii i sal degustacyjnych! Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. “Aligote”, “Feteasca”, “Cabernet”. W  tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Zobaczymy też kutą w skale linię produkcyjną szampana. Degustacja i zakupy.

Powrót do Kiszyniowa.  Nocleg w hotelu w Kiszyniowie.

Cricova. Piwnice winne

3 dzień: KISZYNIÓW – KOMRAT – BESALMA – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wycieczka do Autonomicznego Regionu Gagauzji. Gagauzowie są grupą etniczną pochodzenia tureckiego wyznającą prawosławie, posiadają własny hymn, godło i flagę. Gagauzja ma nawet swój uniwersytet, na którym oprócz miejscowej młodzieży można spotkać studentów z Turcji. Wizyta w stolicy Gagauzji, mieście Kamrat.

Przerwa na obiad. Następnie przejazd do wsi Besalma. Zwiedzanie Muzeum Historii i Etnografii Gagauzów.

Dalsza podróż w stronę Kiszyniowa, obiadokolacja (kuchnia gagauska) i nocleg w Kiszyniowie.

Cerkiew w Gagauzji

4 dzień: KISZYNIÓW  KAPRIANA – MILESTII MICI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Kapriana, jednego z najpiękniejszych zabytków Mołdawii. Następnie wycieczka do centrum rzemiosła Casa Parinteasca. Zapoznamy się tu z tradycjami mołdawskiego rękodzieła. Chętni będą mogli sami wykonać pamiątkę.

Obiad (wliczony w cenę) w jednej z mołdawskich wsi. Poza wyśmienitą, miejscową kuchnią jego atrakcją będzie też domowe wino oraz herbata z tutejszych ziół.

Wizyta w MILESTII MICI – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinnessa)! Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych i degustacja wina. Możliwość zakupienia różnych gatunków tego trunku.

Powrót do Kiszyniowa. Nocleg.

Fontanna wina w Milestii Mici

5 dzień: KISZYNIÓW  TIPOWA – SOROKI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wizyta w klasztorze Tipowa, jednego z najstarszych monastyrów w Mołdawii. W okolicy znajdują się bardzo malownicze tereny, z licznymi tu wodospadami.

Następnie przejazd  do miejscowości SOROKI (Soroca) – jedno z najstarszych i najładniejszych miast Mołdawii, wyrosło wokół słynnej fortecy na łuku Dniestru. Zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego pochodzącej z XVI w. Na przestrzeni stulecie zamek w Sorokach przechodził z rąk do rąk. W pewnym momencie należał do Polski.

Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Być może uda nam się spotkać słynnego króla Cyganów.

Powrót do Kiszyniowa, kolacja i nocleg.

Twierdza w Sorokach

6 dzień: KISZYNIÓW – BENDERY – TYRASPOL (Naddniestrze) – PURCARI – KISZYNIÓW

Śniadanie, przejazd do Bender i zwiedzanie tutejszej monumentalnej twierdzy – wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku była świadkiem licznych wojen. Przez długie lata należała do Turcji. Tu w 1711 r. powstała głośna „Konstytucja Benderska” – uznawana za pierwszą konstytucję Ukrainy.

Następnie zwiedzanie TYRASPOLA – położone na lewym brzegu Dniestru, od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza. Naddniestrze uznawane jest za relikt okresu sowieckiego (odwołuje się do historii ZSRR, nadal przy siedzibie prezydenta wznosi się pomnik Lenina). Ale jest to jednocześnie nowoczesne, bogate miasto. W Tyraspolu znajduje się znana wytwórnia koniaków KVINT. Wizyta w przyzakładowym sklepie, możliwość zakupu wyjątkowych trunków.

Republika Naddniestrza jest niepodległym państwem, ale nieuznawanym przez żaden kraj na świecie. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”.

Nazwa Tyraspola jest świadectwem obecności kultury antycznej. Dniestr, nad którym leży miasto, to po grecku Tiras. Rzeka była granicą świata cywilizacji śródziemnomorskiej, rzymskim limes orientalias.

Przerwa na obiad w Tyraspolu. Polecamy rewelacyjną restaurację Kumaniok (kuchnia ukraińska).

Następnie  przejazd do PURKARI, słynnej wytwórni win (zwycięzca światowych mistrzostw winiarskich, laureat prawie 30 medali). Najbardziej znane jest tutejsze Negru de Purcari – wino, które od lat trafia na stół królowej brytyjskiej. Wokół winnicy roztacza się piękny krajobraz Dniestru. Degustacja. Powrót do Kiszyniowa, kolacja i nocleg.

Mołdawska gościnność

7 dzień: KISZYNIÓW – WARSZAWA

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, pożegnalny spacer po Kiszyniowie, przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

TERMINY:

13.08.2016 – 19.08.2016 r. – BRAK WOLNYCH MIEJSC! Pilot wycieczki: Krzysztof Matys. Wielkość grupy: maksymalnie 20 osób.

CENA: 3 700 PLN + 350 EUR.

ŚWIADCZENIA W CENIE:

- przelot na trasie Warszawa – Kiszyniów – Warszawa (bezpośrednie połączenie LOT),

- transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

- zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe z łazienkami),

- wyżywienie: śniadania i obiady lub kolacje zgodnie z programem,

- bilety wstępów (zabytki i piwnice winne),

- opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika,

- ubezpieczenie turystyczne,

CENA NIE ZAWIERA:

- zwyczajowych napiwków: 15 EUR/osoba;

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (190 EUR).

Zobacz artykuły Krzysztof Matysa poświęcone Mołdawii.

Nasz film o Mołdawii.

Zapisz

Zapisz


zapytaj o ofertę » Zobacz OPINIE o naszym biurze » « pobierz PDF

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości

Najnowsze artykuły

Grodno. Historia i zabytki

Ładne i bardzo polskie miasto. Z bogatą historią – w czasach Batorego było faktyczną stolicą Rzeczpospolitej. Tu abdykował Stanisław August Poniatowski, tu mieszkała i tworzyła Eliza Orzeszkowa. Jest naprawdę blisko, z Białegostoku ledwie 80 km. Aż wstyd się nie wybrać!

czytaj więcej »

O Lwowie słów kilka

Gdy przed rokiem w planach wyjazdu pojawiła się Ukraina, a dokładniej Kijów, większość znajomych zaczęła mi odradzać ten pomysł, pytając, po co chcę jechać na wojnę. Kijów to jednak nie Donbas, a wydarzenia Majdanu odeszły już na plan dalszy. Pojechałem więc…

czytaj więcej »

Do Rumunii nad morze – Dobrudża

O ile plaże i atrakcje Bułgarii są polskim turystom od dawna znane, o tyle wybrzeże Rumunii pozostaje terra incognita. Warto zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza, że nie ustępuje ono w niczym temu u południowych sąsiadów.

czytaj więcej »

Persja inaczej, czyli nieznane oblicza Iranu

Iran coraz bardziej otwiera się na turystów, jednak wiele z jego atrakcji wciąż pozostaje poza powszechną świadomością zagranicznych gości. Poniższa lista mniej znanych atrakcji być może przekona kogoś do dalszych poszukiwań!

czytaj więcej »

Najważniejsze atuty wycieczki do Armenii

Jesteśmy pierwszym biurem w Polsce, które na większą skalę rozpoczęło organizowanie wycieczek do Armenii. Mam doświadczenie i niezbędne kontakty. Każdego roku wysyłamy wiele grup. Niżej przedstawiamy główne atuty naszej sztandarowej wycieczki: Armenia i Górski Karabach.

czytaj więcej »

Opinie o naszym biurze

 • Dzień dobry z Kostrzyna nad Odrą. Odzywam się do Państwa z kresów zachodnich i chciałabym raz jeszcze bardzo podziękować za niezwykle interesującą podróż po Armenii i Górskim Karabachu. To była prawdziwa uczta dla mojego serca, oczu, uszu. Tyle nowych smaków, zapachów... Kilka dni - a ja, tyle zobaczyłam, tak wiele nauczyłam się. Szczęśliwie wróciłam do domu i już myślę o  następnych wyjazdach (Gruzja albo Etiopia). Dziękuję Krzysztof, Karina, Suren za Waszą subtelną troskę. Pozdrawiam bardzo ciepło. Do zobaczenia,pa, pa.

  Kasia Drygajło

 • Kochani od tygodnia zbieram podziękowania za super wycieczkę do Chin. Bardzo ciekawy program, doskonale hotele, ich standard nas mile zaskoczył, świetne położenie wszystkich dało nam możliwość sycenia się atmosferą miast. Ale wszystko by nie dało tyle radości, gdyby nie Jacek, nasz pilot i kompan podróży, cuuuuudowny człowiek! Ogromna wiedza i dar jej przekazywania sprawiły, że ta wycieczka była wyjątkowa, bardzo żałuję, że nie było go z nami w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Na szczęście pozostała Birma i Malezja i nie wyobrażam sobie wyjazdu tam bez Jacka. Pozdrawiam serdecznie - wasza szczera wielbicielka.

  Róża

 • W imieniu swoim i Mariusza chciałabym serdecznie podziękować za zorganizowanie nam wycieczki do Chin. To był wspaniały wyjazd! Nie spodziewałam się tak dobrych hoteli! Dzięki za to wielkie!!! Mieliśmy zawsze dobre autokary, klimatyzowane, duże, mogliśmy rozsiadać się do woli. Odpowiedzialni i bezpiecznie jadący kierowcy. Posiłki wspaniałe!! Osobne, przeogromne podziękowania składam dla przewodnika. W zasadzie brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw dla jego wiedzy, elokwencji, obycia...  Jacku jeszcze raz dziękuje Ci za wszystko ! Tyle się przy Tobie nauczyłam o Chinach, jesteś dla mnie geniuszem. Serdecznie pozdrawiam i do następnego wyjazdu, jeszcze nie wiem gdzie, ale na pewno z Wami!

  Iwona

 • Serdecznie polecam biuro podróży Matys Travel, odbyłem na razie jedną wycieczkę: Gruzja klasycznie sierpień 2013 i już żałuję że w tym roku nie pasują terminy na kolejny wyjazd, nad wszystkim góruje profesjonalizm: doskonały program, pilot, wrażenia - tylko jeździć! Pozdrawiam.

  Darek z Ciechanowa

 • Pani Małgosiu, chcielibyśmy serdecznie podziękować za przygotowanie naszego wyjazdu do Singapuru, Malezji i Brunei. Dzięki Pani staraniom mieliśmy fantastyczne wakacje. Lokalni przewodnicy byli bardzo życzliwi i pomocni, swoją pracę wykonali w100% a nawet więcej. Mamy nadzieję, że to początek wielowyjazdowej współpracy, a nie tylko jednorazowa przygoda. Pozdrawiamy

  Urszula i Marek Melaniuk

 • Panie Jacku, Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy za opiekę, profesjonalizm i spokój z jakim Pan nas przeprowadził przez tę  trudną choć piękną wycieczkę. Jest Pan niezwykłym pilotem jakiego nie spotkałyśmy dotąd podczas naszych wieloletnich wojaży.  I niech Pan taki pozostanie! Do zobaczenia na wspólnych jeszcze trasach. Wiele serdeczności.

  Ewa i Krysia, Chiny

Newsletter
Bądź na biężąco z nowościami Naszego Biura.
Zapisz się do newslettera.

Wczytywanie...Wczytywanie...

Najnowsze komentarze