Mołdawia – Naddniestrze « pobierz PDF

Wycieczka do Mołdawii. Główne atrakcje: największe na świecie piwnice winne, zabytki, krajobrazy, wyśmienita kuchnia i wino… Blisko i egzotycznie. Wysoki standard świadczeń oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj. Dodatkowym atutem jest wizyta w Naddniestrzu i Gagauzji.

Nasze biuro jako pierwsze w Polsce zaproponowało samolotowe wycieczki do Mołdawii. Mamy największe doświadczenie, niezbędne kontakty i wiedzę. Organizujemy wyprawy dla koneserów! Więcej informacji o atrakcjach Mołdawii znajdą Państwo w naszym serwisie: moldawia.blog.pl

1 dzień: WARSZAWA – KISZYNIÓW

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Kiszyniowa. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie miasta, m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego i Bulwar Stefana Wielkiego. Powitalna kolacja w dobrej restauracji w Kiszyniowie (kuchnia mołdawska i wino). Nocleg w hotelu w centrum Kiszyniowa.

Krajobraz wokół Starego Orhei

2 dzień: KISZYNIÓW CRICOVA – ORHEIUL VECHI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wizyta w słynnym zakładzie winiarskim CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice win – 130 km podziemnych tuneli, galerii i sal degustacyjnych! Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. “Aligote”, “Feteasca”, “Cabernet”. W  tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Zobaczymy też kutą w skale, podziemną linię produkcyjną szampana. Degustacja miejscowych win i czas wolny na zakupy.

Następnie przejazd i wizyta w położonym na skalnej grzędzie kompleksie klasztornym STARE ORHEI (Orheiul Vechi). Zobaczymy kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary klasztoru z XII-XVIII wieku. Nieopodal znajdują się także wykopaliska starożytnego osiedla Daków: V-III w. p.n.e. Unikatowy w skali światowej klasztor w Starym Orhei, wykuty w wapiennej skale, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć tu można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów.

Obiad, tradycyjna kuchnia mołdawska. Dobry nastrój pomoże utrzymać kieliszek miejscowego wina.

Powrót do Kiszyniowa.  Nocleg w hotelu w Kiszyniowie.

Cricova. Piwnice winne

3 dzień: KISZYNIÓW – KOMRAT – BESALMA – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wycieczka do Autonomicznego Regionu Gagauzji. Gagauzowie są grupą etniczną pochodzenia tureckiego wyznającą prawosławie, posiadają własny hymn, godło i flagę. Gagauzja ma nawet swój uniwersytet, na którym oprócz miejscowej młodzieży można spotkać studentów z Turcji. Wizyta w stolicy Gagauzji, mieście Kamrat.

Obiad (kuchnia gagauska). Następnie przejazd do wsi Besalma. Zwiedzanie Muzeum Historii i Etnografii Gagauzów. Powrót do Kiszyniowa i nocleg.

Cerkiew w Gagauzji

4 dzień: KISZYNIÓW  KAPRIANA – MILESTII MICI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Kapriana, jednego z najpiękniejszych zabytków Mołdawii.  Obiad w jednej z mołdawskich wsi, wyśmienita lokalna kuchnia. Następnie wizyta w MILESTII MICI – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinnessa)! Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych i degustacja wina. Możliwość zakupienia różnych gatunków tego trunku. Powrót do Kiszyniowa. Nocleg.

Fontanna wina w Milestii Mici

5 dzień: KISZYNIÓW  TIPOWA – SOROKI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wizyta w klasztorze Tipowa, jednym z najstarszych monastyrów w Mołdawii. W okolicy znajdują się bardzo malownicze tereny, z licznymi tu wodospadami.

Następnie przejazd  do miejscowości SOROKI (Soroca) – jedno z najstarszych i najładniejszych miast Mołdawii, wyrosło wokół słynnej fortecy na łuku Dniestru. Zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego pochodzącej z XVI w. Na przestrzeni stulecie zamek w Sorokach przechodził z rąk do rąk. W pewnym momencie należał do Polski.

Obiad w restauracji “Stara Forteca”, kuchnia mołdawska. Restauracja ta słynie z wyśmienitych sarmali.

Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Być może uda nam się spotkać słynnego króla Cyganów.

Powrót do Kiszyniowa i nocleg.

Twierdza w Sorokach

6 dzień: KISZYNIÓW – TYRASPOL (Naddniestrze) – ET CETERA – KISZYNIÓW

Śniadanie, przejazd do TYRASPOLA – położone na lewym brzegu Dniestru, od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza. Naddniestrze uznawane jest za relikt okresu sowieckiego (odwołuje się do historii ZSRR, nadal przy siedzibie prezydenta wznosi się pomnik Lenina). Ale jest to jednocześnie nowoczesne, bogate miasto. W Tyraspolu wizyta w słynnej wytwórni koniaków KVINT i degustacja tutejszych trunków. Obiad w Tyraspolu w rewelacyjnej restauracji Kumaniok (kuchnia ukraińska).

Republika Naddniestrza jest niepodległym państwem, ale nieuznawanym przez żaden kraj na świecie. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”.

Nazwa Tyraspola jest świadectwem obecności kultury antycznej. Dniestr, nad którym leży miasto, to po grecku Tiras. Rzeka była granicą świata cywilizacji śródziemnomorskiej, rzymskim limes orientalias.

Następnie  przejazd do winnicy Et Cetera, degustacja wina i pożegnalna kolacja. Powrót do Kiszyniowa i nocleg.

Mołdawska gościnność

7 dzień: KISZYNIÓW – WARSZAWA

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, pożegnalny spacer po Kiszyniowie, przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

TERMINY:

19.08.2017 – 25.08.2017 r. – Pilot wycieczki: Krzysztof Matys. Termin potwierdzony. Zostało już niewiele wolnych miejsc!

CENA: 3 700 PLN + 350 EUR.

ŚWIADCZENIA W CENIE:

- przelot na trasie Warszawa – Kiszyniów – Warszawa (bezpośrednie połączenie LOT),

- transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

- zakwaterowanie w hotelu 4* w centrum Kiszyniowa (pokoje 2- osobowe z łazienkami),

- wyżywienie: śniadania, 5 obiadów oraz 2 kolacje zgodnie z programem,

- bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

- degustacje wina w piwnicach winnych Cricova, Milestii Mici oraz w winnicy Et Cetera,

- degustacje koniaku Kvint w Tyraspolu,

- opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika,

- ubezpieczenie turystyczne.

CENA NIE ZAWIERA:

- zwyczajowych napiwków: 15 EUR/osoba;

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (150 EUR).

Zobacz artykuły Krzysztof Matysa poświęcone Mołdawii.

Nasz film o Mołdawii.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


zapytaj o ofertę » Zobacz OPINIE o naszym biurze » « pobierz PDF

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości

Najnowsze artykuły

Do Uzbekistanu bez wiz!

Od 1 kwietnia 2017 r. obywatele Polski, którzy ukończyli 55 lat, będą mogli wjechać na terytorium Uzbekistanu  bez konieczności posiadania wizy (w celach turystycznych, do 30 dni). Pozostaje obowiązek wniesienia opłaty w kwocie 50 USD/osoba.

czytaj więcej »

Atuty wycieczki do Albanii i Kosowa

Albania staje się modnym turystycznie krajem. Jak wybrać wycieczkę, która spełni nasze oczekiwania, taką, która pokaże nam kraj w jego pełnej krasie? Oto atuty naszej wyprawy. Mamy nadzieję, że pomogą one Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

czytaj więcej »

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turyści, którzy zawarli umowę z naszym biurem po dniu 9 września 2016 roku podlegają dodatkowej ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).

czytaj więcej »

Białoruś, pomysł na wycieczkę

Niżej przedstawiamy krótki poradnik uwzględniający takie informacje praktyczne, jak: wiza, bezpieczeństwo, granica, przepisy celne, zielona karta, ceny, wymiana walut. Podpowiemy też co warto zobaczyć na Białorusi.

czytaj więcej »

Mołdawia – królestwo wina

Blisko Warszawy, ledwie nieco ponad godzinę lotu samolotem, znajdują się największe na świecie piwnice winne. Milesti Mici ma aż 200 (dwieście!) km podziemnych tuneli. Druga co do wielkości Cricova to wykute w skale miasto, którego tunele rozciągają się na długość 120 km! Zobacz film: Mołdawia winem płynąca.

czytaj więcej »

Opinie o naszym biurze

 • Panie Krzysztofie, Bardzo pięknie dziękuję za wspaniałą wycieczkę do Gruzji. Była to pierwsza zorganizowana wycieczka w której brałam udział. Wszystko było perfekcyjnie zorganizowane i podane z wysoką kulturą. Bardzo doceniam pańską szeroką wiedzę zarówno enologiczną jak i historyczną, a umiejętność podawania kontekstów jest dla mnie wirtuozerią, którą posiadają tylko nieliczni  i co sprawiło, że słuchało się Pana z wielkim zainteresowaniem. Doceniam też Pana osobiste zaangażowanie w pomyślność kraju, który jest jak odczuliśmy bliski Pana sercu. To również dodaje autentyzmu i szczerości przekazu. A więc czapki z głów !!! A te polifenole w białym winie gruzińskim jeszcze mi szumią w głowie. Załączam serdeczne pozdrowienia.

  Anna Sulima-Gillow

 • Chcielibyśmy serdecznie podziękować za piękną wycieczkę do Wilna. Szczególne podziękowania składamy Pani Alicji i przewodnikowi po samym Wilnie, Panu Waldemarowi za wspaniałe opowieści o mieście i jego zabytkach. Pozdrawiamy.

  Rodzina Marcinkiewicz ze Szczecina

 • Bardzo dziękuję za wspaniały wyjazd do Rosji w dniach 26.08 - 04.09.2016. Dla mnie była to swoistego rodzaju podróż sentymentalna. Powrót do Petersburga po 9 latach. I jakaż radość, że Ławra Aleksandra Newskiego wygląda tak samo. Jak miło było znów usłyszeć dzwony z dzwonnicy, odwiedzić sklep z porcelaną. Dobrze było też zobaczyć po raz pierwszy pałac w Peterhofie. W pozostałych miejscach byłam po raz pierwszy. Wyspy Sołowieckie oszołomiły mnie spokojem, pozwoliły odpocząć, jednak nie zapomnieć o tym co działo się tu przed laty. Czytam teraz w oryginale "Archipelag Gułag". Książkę oczywiście zakupiłam w Petersburgu. Wyspa Kiżi i arcydzieło architektury drewnianej, jakim jest cerkiew przywiodły mnie w ogromny zachwyt. Monotonny pejzaż Karelii z Brzozą, świerkiem i sosną pozwalał nie myśleć o niczym trudnym. Co mogę jeszcze powiedzieć ? Było wspaniale. Dziękuję przesympatycznej grupie i przede wszystkim naszemu pilotowi Jackowi. Wszystko było zorganizowane doskonale. A ja po raz któryś przekonałam się, że Rosja jest krajem wielkim, pięknym, tajemniczym. Tak jakbym w pewnym sensie rozumiała moich przodków, którzy w roku 1915 musieli udać się na bieżeństwo i już do końca życia nie przestali opowiadać o tym wielkim świecie, jaki wtedy zobaczyli. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  Iwona Zinkiewicz

 • Dzień dobry z Kostrzyna nad Odrą. Odzywam się do Państwa z kresów zachodnich i chciałabym raz jeszcze bardzo podziękować za niezwykle interesującą podróż po Armenii i Górskim Karabachu. To była prawdziwa uczta dla mojego serca, oczu, uszu. Tyle nowych smaków, zapachów... Kilka dni - a ja, tyle zobaczyłam, tak wiele nauczyłam się. Szczęśliwie wróciłam do domu i już myślę o  następnych wyjazdach (Gruzja albo Etiopia). Dziękuję Krzysztof, Karina, Suren za Waszą subtelną troskę. Pozdrawiam bardzo ciepło. Do zobaczenia,pa, pa.

  Kasia Drygajło

 • Kochani od tygodnia zbieram podziękowania za super wycieczkę do Chin. Bardzo ciekawy program, doskonale hotele, ich standard nas mile zaskoczył, świetne położenie wszystkich dało nam możliwość sycenia się atmosferą miast. Ale wszystko by nie dało tyle radości, gdyby nie Jacek, nasz pilot i kompan podróży, cuuuuudowny człowiek! Ogromna wiedza i dar jej przekazywania sprawiły, że ta wycieczka była wyjątkowa, bardzo żałuję, że nie było go z nami w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Na szczęście pozostała Birma i Malezja i nie wyobrażam sobie wyjazdu tam bez Jacka. Pozdrawiam serdecznie - wasza szczera wielbicielka.

  Róża

 • W imieniu swoim i Mariusza chciałabym serdecznie podziękować za zorganizowanie nam wycieczki do Chin. To był wspaniały wyjazd! Nie spodziewałam się tak dobrych hoteli! Dzięki za to wielkie!!! Mieliśmy zawsze dobre autokary, klimatyzowane, duże, mogliśmy rozsiadać się do woli. Odpowiedzialni i bezpiecznie jadący kierowcy. Posiłki wspaniałe!! Osobne, przeogromne podziękowania składam dla przewodnika. W zasadzie brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw dla jego wiedzy, elokwencji, obycia...  Jacku jeszcze raz dziękuje Ci za wszystko ! Tyle się przy Tobie nauczyłam o Chinach, jesteś dla mnie geniuszem. Serdecznie pozdrawiam i do następnego wyjazdu, jeszcze nie wiem gdzie, ale na pewno z Wami!

  Iwona

Newsletter
Bądź na biężąco z nowościami Naszego Biura.
Zapisz się do newslettera.

Wczytywanie...Wczytywanie...