fbpx

Mołdawia. Święto wina w Kiszyniowie

Wycieczka do Mołdawii. W programie m.in. największe na świecie piwnice winne, wyśmienita kuchnia i oczywiście degustacje… Festiwal wina w Kiszyniowie.

Nasze biuro jako pierwsze w Polsce zaproponowało samolotowe wycieczki do Mołdawii. Mamy największe doświadczenie, niezbędne kontakty i wiedzę. Organizujemy wyprawy dla koneserów. Nasz artykuł: Mołdawia – królestwo wina.

1 dzień: WARSZAWA – KISZYNIÓW

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 12:30. Wylot o godz. 14:30. Po przelocie do Kiszyniowa krótkie zwiedzanie centrum miasta, m.in. m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego i Bulwar Stefana Wielkiego. Zakwaterowanie w hotelu w centrum Kiszyniowa. Powitalna kolacja w dobrej restauracji z muzyką na żywo, winem i kuchnią mołdawską. Nocleg.

Święto wina w Kiszyniowie, październik 2017 r. Relacja z tego wydarzenia.

2 dzień: KISZYNIÓW– CRICOVA – ORHEIUL VECHI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Wizyta w słynnym zakładzie winiarskim CRICOVA – posiada on drugie co do wielkości piwnice winne – 130 km podziemnych tuneli, galerii i sal degustacyjnych! Każdy tunel przypomina ulicę i ma swoją nazwę pochodzącą od gatunku wina, które tam leżakuje; np. Feteasca, Cabernet. W  piwnicy znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Miejsce słynie też z tego, że wśród tutejszych korytarzy w czasie swojej wizyty w 1966 r. zabłądził Juri Gagarin, a Władimir Putin świętował swoje 50. urodziny. Miło spędzimy tu czas degustując tutejsze wina.

Następnie wizyta w położonym na skalnej grzędzie kompleksie klasztornym STARE ORHEI (Orheiul Vechi). Zobaczymy kutą w skale cerkiew, malowniczo położoną dzwonnicę i pieczary klasztoru z XII-XVIII wieku. Nieopodal znajdują się także wykopaliska starożytnego osiedla Daków: V-III w p.n.e. Unikatowy w skali światowej klasztor w Starym Orhei, wykuty w wapiennej skale, zyskał nazwę skansenu Mołdawii. Na niewielkim obszarze zobaczyć tu można wiele typowych dla tego kraju elementów: tradycyjną wiejską kulturę, malownicze cerkwie, meandrującą rzekę, biel skał i soczystą zieleń stepów.

Skalny klasztor w Starym Orhei

Obiad w tradycyjnym pensjonacie Butuceni, kuchnia mołdawska i domowe wino. Powrót do Kiszyniowa.  Wieczorem czas wolny. Nocleg w hotelu w Kiszyniowie.

3 dzień: KISZYNIÓW – TYRASPOL (Naddniestrze) – KISZYNIÓW

Śniadanie. Udział w ceremonii otwarcia Festiwalu Wina na centralnym placu Kiszyniowa. Wczesnym popołudniem przejazd do Tyraspola (od roku 1991 pełni funkcję stolicy samozwańczej Republiki Naddniestrza). Naddniestrze uznawane jest za relikt okresu sowieckiego (odwołuje się do historii ZSRR, nadal przy siedzibie prezydenta wznosi się pomnik Lenina). Ale jest to jednocześnie nowoczesne i bogate miasto.

Republika Naddniestrza jest niepodległym państwem, ale nieuznawanym przez żaden kraj na świecie. Jego obszar to teren dawnych rubieży I Rzeczpospolitej. Tu znajduje się np. Raszków, znany z kart „Pana Wołodyjowskiego”. Wjeżdżając do i wyjeżdżając z Naddniestrza przekracza się granicę (kontrola paszportowa).

Kvint w Naddniestrzu

Obiad w Tyraspolu w ukraińskiej restauracji. Następnie wizyta w znanej miłośnikom koniaków (brandy) wytwórni KVINT. Degustacja 5 rodzajów koniaków.

Po degustacji opuszczamy Naddniestrze i wracamy do Kiszyniowa, by wieczorem uczestniczyć w święcie wina. Nocleg.

4 dzień: KISZYNIÓW – SOROKI – KISZYNIÓW

Śniadanie. Przejazd do Sorok i zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego (XVI w.). Na przestrzeni stulecie zamek w Sorokach przechodził z rąk do rąk. W pewnym momencie należał do Polski. Spacer po dzielnicy cygańskiej. Soroki są stolicą mołdawskich Romów. Na wysokim brzegu rzeki wznoszą się ich malownicze pałace. Być może uda nam się spotkać słynnego króla Cyganów. Powrót do Kiszyniowa. Lunch w restauracji. Drugą połowę dnia i wieczór spędzimy na głównym placu Kiszyniowa, który na dwa dni zamienia się w centrum mołdawskiego winiarstwa. To wyjątkowa okazja by w jednym miejscu, w tak krótkim czasie spróbować trunków od tak wielu producentów. Więcej o święcie wina w Kiszyniowie w artykule. Nocleg.

Twierdza w Sorokach

5 dzień: KISZYNIÓW – MILESTII MICI – WARSZAWA

Śniadanie. Rano czas wolny, następnie wizyta w Milestii Mici – największej na świecie piwnicy winnej (wpisanej do Księgi rekordów Guinnessa). Wykute w skale korytarze mają 200 km długości! Zwiedzanie piwnic winnych połączonych z degustacją wina. Obiad. Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy o godz. 18:45.

Milestii Mici, fontanna wina

Termin: 05.10.2023 – 09.10.2023

Cena za osobę: 2200 PLN + 590 EUR

Grupa, maksymalnie 20 osób. Jest to wycieczka realizowana w wysokim standardzie: dobry 4* hotel w ścisłym centrum Kiszyniowa, obfite regionalne posiłki w dobrych restauracjach, wyśmienity pilot/przewodnik, degustacje win i koniaków. Polecamy: Opinie o wycieczce do Mołdawii.

ŚWIADCZENIA W CENIE:

– przelot na trasie Warszawa – Kiszyniów – Warszawa (LOT),

– transport komfortowym  autokarem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelu 4* w centrum Kiszyniowa (pokoje 2-osobowe z łazienkami),

– wyżywienie: śniadania, obiady x 4 i kolacje x 1, zgodnie z programem, plus przekąski w czasie degustacji wina w Cricovej,

– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

– zwiedzanie i degustacje wina w piwnicach winnych Milestii Mici i Cricova,

– degustacje wina i koniaków Kvint,

– opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika,

– ubezpieczenie turystyczne: KL, NNW, Bagaż;

– składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

CENA NIE ZAWIERA:

– zwyczajowych napiwków: 20 EUR/osoba;

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (70 EUR).

Uwaga! Dokumentem niezbędnym do wyjazdu jest paszport. Nie są wymagane żadne wizy ani szczepienia.

Chcesz wziąć udział w wyprawie? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected] tel. 85 742 90 16

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Treść wiadomości  Opinie o naszym biurze

  Najnowsze komentarze

  Newsletter

  Zapytaj o ofertę