fbpx

Gruziński ekspres: wino i góry

Kilka dni intensywnej przygody. To, co najlepsze z gruzińskiego wina plus pasmo Wysokiego Kaukazu. W programie tradycyjne winnice Kachetii – centrum miejscowego winiarstwa. Degustacje wina oraz wspaniała kuchnia.

1 dzień: WARSZAWA – TBILISI
Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie, nocleg. Śniadanie. Czas na spokojne zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie, m.in. bazylika Anczischati (VI wiek!), łaźnie siarkowe „carskie banie” oraz katedra Sioni. Wjazd kolejką linową na wzgórze z zamkiem Narikała (piękny widok). Wizyta w winiarni na tbiliskiej starówce, degustacja 3 gatunków wina. Następnie, jeśli będą chętni wizyta w Gruzińskim Muzeum Narodowym (słynne “złoto Kolchidy”). Spacer reprezentacyjną aleją Szoty Rustawelego. Kolacja w tradycyjnej restauracji, potrawy kuchni narodowej, miejscowe wino oraz pokaz tańców gruzińskich.

Zbiór winogron w Kachetii

2 dzień: TBILISI – KACHETIA
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Kachetii, głównego regionu uprawy winorośli i centrum gruzińskiego wina. Przekroczenie przełęczy Gombori. Zwiedzanie katedry Alawerdi (widoczna na zdjęciu wyżej). Wizyta w mieście Telawi (starówka, lokalny targ m.in. z owocami i warzywami). Wizyta w zespole pałacowo-parkowym Cinandali. Na uwagę zasługuje tutejsza, bogato zaopatrzona piwnica z winem. Będzie też okazja by kupić czurczhele – wytwarzane domowym sposobem słodycze z orzechów włoskich i soku winogronowego. Następnie przejazd do tradycyjnej, gruzińskiej winnicy, w której wytwarza się wino w glinianych kwewri. (Więcej na ten temat w artykule: Gruzja – ojczyzna wina). Kolacja i nocleg w winnicy! Na stole na pewno pojawią się słynne kachetyjskie szaszłyki oraz wino „tetri” – jest to wino białe, ale dzięki wyjątkowemu procesowi produkcji ma nieco ciemniejszy kolor i właściwości wina czerwonego! Zobaczymy też jak wypieka się gruziński chleb.

Tradycyjne gruzińskie białe wino “tetri” podawane jest w dzbanach

3 dzień: KACHETIA
Śniadanie. Przejazd przez Kachetię. Po drodze zobaczymy m.in. dolinę Alazani – główne miejsce uprawy winorośli. Wizyta w Kwareli – miejsce słynne z długich tradycji winiarskich. Degustacja wina. Przejazd do pięknego miasteczka Signagi – rozpościera się stąd wspaniały widok na dolinę Alazani i dalej na pasmo Wysokiego Kaukazu. Wizyta w najlepszej i najbardziej znanej lokalnej winiarni. Degustacja kilku rodzajów tradycyjnego wina. Jeśli będą chętni zwiedzanie klasztoru Bodbe – tu znajduje się grób św. Nino, która na początku IV wieku schrystianizowała Gruzję. Kolacja i nocleg w Signagi.

4 dzień: SIGNAGI – MCCHETA – TBILISI
Po śniadaniu przejazd przez Kachetię do pierwszej stolicy Gruzji – Mcchety. Zwiedzanie pięknie położonego kościoła Dżwari (VII wiek) oraz katedry Sweti Cchoweli. Kolacja. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

Kazbegi (Stepancminda), cerkiew św. trójcy u stóp góry Kazbek

5 dzień: TBILISI – KAZBEGI
Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Na trasie przystanek przy pięknie położonej twierdzy Ananuri oraz w kurorcie górskim Gudauri. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2379 m n.p.m. W miejscowości Kazbegi (Stepantsminda) – miasteczko pięknie położone u stóp góry Kazbek – możliwość wyprawy samochodami z napędem na 4 koła do cerkwi św. Trójcy (dodatkowo płatne 10 USD/osoba). Powrót do Tbilisi, kolacja i nocleg.

6 dzień: TBILISI – WARSZAW
Transfer na lotnisko w Tbilisi.

CENA za osobę, w zależności od ilości osób:
a)    przy 4 osobach: 945 USD;
b)    przy 6 osobach: 790 USD.
Na zamówienie zrealizujemy wycieczkę dla dowolnej ilości osób.

ŚWIADCZENIA W CENIE:
– Transport komfortowym minibusem (Mercedes Vito lub Mitsubishi Delica);
– Zakwaterowanie: wg programu: pensjonaty i hotele, pokoje 2-osobowe;
– Wyżywienie: śniadania i kolacje. W tym tradycyjne gruzińskie potrawy i wino;
– Degustacje gruzińskiego wina i czaczy wg programu;
– Opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika na czas pobytu w Gruzji;
– Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów;
– Ubezpieczenie turystyczne.

CENA NIE ZAWIERA:
– Przelotu z Polski do Gruzji i z powrotem;
– Napiwków w kwocie 20 USD/osoba;
– Ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 130 USD.

Uwaga: Program oraz wszystkie zawarte w nim informacje na zasadzie praw autorskich. © Krzysztof Matys.

———————————————————————————————————————————————————————————————

Zobacz też inny program: Gruzja – szlakiem wina, 8 dni.

Gruzja jest ojczyzną wina. Wytwarza się je tu od 7 tys. lat! W trakcie wycieczki odwiedzamy winnice i poznajemy najstarszy na świecie i nadal praktykowany sposób wytwarzania wina – metoda kachetyjska, gdzie zamiast beczek używa się glinianych kwewri. Oczywiście nie zabraknie degustacji.

Pozostałe propozycje wycieczek do Gruzji:

Gruzja ze Swanetią, 10 dni.

Gruzja – tanie wycieczki, przelot Wizzair do Kutaisi.

Organizujemy wycieczki związane z winem również do innych krajów, m.in. Armenii i Mołdawii. Dla grup i klientów indywidualnych. Na Państwa zamówienie jesteśmy w stanie zrealizować dowolna wyprawę. Zapraszamy! Kontakt z naszym biurem.

 

Jedna odpowiedź do “Gruziński ekspres: wino i góry”

  1. Tatiana pisze:

    Chciałabym pojechać na pielgrzymkę do Gruzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę