fbpx

Gruzja ze Swanetią. Wyjątkowa wycieczka

Rewelacyjna propozycja! Jest to ciesząca się największym powodzeniem wycieczka  – “Magiczne bezdroża Gruzji” z niewielkimi zmianami. Kameralna grupa (maksymalnie 16 osób), bardzo dobry pilot/przewodnik i wysoki standard świadczeń.

I dzień: WARSZAWA – TBILISI
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 14:00. Przelot do Tbilisi z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

gruzja_tbilisi_katedra_sioni_krzysztofmatys

Tbilisi. Freski w katedrze Sioni

II dzień: TBILISI
Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie:
Stare Miasto, świątynia Metechi z XIII w. – jeden z najbardziej znaczących zabytków miasta, słynne tbiliskie łaźnie siarkowe ‘carskie banie’, zamek Narikała (główna twierdza miasta) skąd rozpościera się piękny widok na Tbilisi.
Czas wolny na lunch.
Dalsze zwiedzanie: m.in. katedra Sioni oraz pochodząca z przełomu V i VI wieku cerkiew Anczischati. Zobaczymy też Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne “złoto Kolchidy”. Przejdziemy się reprezentacyjną aleją Szoty Rustawelego, która była świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat.
Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Degustacja typowych gruzińskich potraw i miejscowego wina.

gruzja_uplisciche_krzysztofmatys

Skalne miasto Uplisciche

III dzień : TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCYCHE – KUTAISI
Po śniadaniu przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast Gruzji i starożytnej stolicy królestwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.), katedry Sweti Cchoweli (XI w.) i klasztoru św. Nino.
Przejazd do Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina. Zwiedzanie wykutego w skale starożytnego miasta Upliscyche oraz – dla chętnych – wizyta w muzeum Stalina. Przejazd do Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg w Kutaisi.

gruzja_uszguli_1_krzysztofmatys

Uszguli, najwyżej położona europejska wieś!


IV dzień: KUTAISI – MESTIA

Śniadanie. Wyjazd w kierunku Mestii.
Zwiedzanie jaskini Sataplia (słynna ze znalezionych tu skamieniałości dinozaurów, 300 metrów turystycznej trasy).
Po drodze zobaczymy też piękną katedrę Bagrati (wzniesiona w 1003 r.). Jest ona symbolem jedności narodowej i potęgi państwa gruzińskiego. Zwiedzimy położony w malowniczych górach, monastyr Gelati – doskonale zachowany kompleks, którego główne budynki wzniesiono w XII w., w okresie złotych wieków Gruzji. Zobaczymy tu dobrze zachowane średniowieczne freski.
Przejazd przez pasma górskie: ekscytująca podróż do SWANETII, regionu z licznie występującymi tu lodowcami, a także z zachowanymi do dzisiaj unikalnymi tradycjami miejscowej ludności.
Zachowało się tu wiele średniowiecznych baszt rodowych, które służyły Swanom jednocześnie za warownię i dom. Mury wież chroniły ich przed atakami obcych armii, feudalnych panów, a także przed sąsiadami żądnymi wypełnić krwawą zemstę rodową. Wieczorem przyjazd do Mestii – zabudowanej mnóstwem wież miejscowości, będącej stolicą regionu. Kolacja i nocleg.

gruzja_swanetia_uszguli_krzysztofmatys

Góry Swanetii

(Artykuł na temat Swanetii)

V dzień: MESTIA – USHGULI – MESTIA
Wycieczka po Mestii, zobaczymy m.in. wiekowe domy z kamiennymi wieżami obronnymi oraz regionalne muzeum etnograficzne.
Przejazd do Uszguli, średniowiecznej, najeżonej wieżami wsi, położonej na wysokości 2200 m n.p.m. Zwiedzanie kompleksu starych  cerkwi, jedna z nich (XII wiek) jest zdobiona pięknymi freskami. Podziwianie zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów, z wybijającymi się wierzchołkami gór: Szchara (5068 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gruzji) oraz Uszba.
Powrót do Mestii. Kolacja i nocleg w hotelu.

gruzja_swanetia_mestia_krzysztofmatys

Poranek w Mestii. Swanetia

VI dzień: MESTIA – ZUGDIDI – BATUMI
Śniadanie, przejazd do Zugdidi i dalej do Batumi, tętniącego życiem kurortu położonego nad brzegami Morza Czarnego. Czas wolny w Batumi, możliwość skorzystania z bogatej oferty życia nocnego, kolacja i nocleg.

VII dzień : BATUMI – TBILISI
Po śniadaniu zwiedzanie Batumi, w tym m.in. słynny ogród botaniczny, gdzie z tarasów rozciąga się wspaniały widok na turkusowe wody morza oraz na urzekające pola Batumi (znane z upraw herbaty – dawniej chluba całego ZSRR). Przejazd od Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu. Czas na wieczorny spacer po mieście. Uroczysta kolacja z pokazem tańców gruzińskich i degustacją wina.

gruzja_batumi_krzysztofmatys

Centrum Batumi

VIII dzień : TBILISI – KACHETIA
Śniadanie. Przejazd w stronę prowincji Kachetia, głównego regionu uprawy winorośli. Zwiedzanie okolic bogatych w historyczne i architektoniczne zabytki oraz degustacja wina w lokalnej winiarni.
W programie m.in. wizyta w urokliwym, malowniczo położonym miasteczku Signagi, zwiedzanie klasztoru Bodbe (tu znajduje się grób św. Nino, która w wieku schrystianizowała Gruzję) oraz  katedry Alawerdi. Nasza trasa wiedzie wzdłuż pasma Wielkiego Kaukazu. Powrót do Tbilisi, nocleg.

gruzja_signagi_krzysztofmatys

Miasteczko Signagi. W tle dolina Alazani

IX dzień: TBILISI – ANANURI – KAZBEGI
Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną; obok Swanetii, jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Zwiedzamy twierdzą Ananuri i położoną na wysokości 2170 m. XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (Cminda Sameba). Rozpościera się stąd piękny widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri oraz przekroczymy Przełęcz Krzyżową (2379 m n.p.m.). Powrót do Tbilisi na kolację i nocleg.

gruzja_tsminda_sameba_kazbegi_krzysztofmatys

Kazbegi, Cminda Sameba, cerkiew św. Trójcy, XIV wiek

X dzień: TBILISI – WARSZAWA
Wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko, wylot do Polski. Planowy przylot do Warszawy o godz. 15:25.

CENA: 3 500 PLN + 600 USD

Termin: 29.05.2020 – 07.06.2020. Ostatnie wolne miejsca! Pilot wycieczki: Magda Matys.

Zobacz pozostałe aktualne terminy.

ŚWIADCZENIA W CENIE:
– Przeloty z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa.
– Transport komfortowym busem/autokarem na całej trasie zwiedzania, w górzystym rejonie Swanetii samochody terenowe.
– Zakwaterowanie: hotele 3*, w pokojach 2-osobowych.
– Wyżywienie: śniadania i kolacje – w tym tradycyjne gruzińskie supry.
– Opiekę miejscowego przewodnika na czas pobytu w Gruzji oraz opieką polskojęzycznego pilota na czas trwania imprezy.
– Przewodnicy po zwiedzanych obiektach.
– Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
– Degustacje wina i czczy.
– Ubezpieczenie turystyczne.

CENA NIE ZAWIERA:
– Napiwków: 30 EUR/osoba;
– Ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (840 PLN).

Dewizową część opłaty za wycieczkę (600 USD) uregulować można w USD lub w PLN. W przypadku płatności w PLN przelicznik wg średniego kursu NBP z dnia podpisania umowy.

Do poczytania: artykuły na temat Gruzji

Na moim blogu: Gruzja.

Nasz film: “Gruzja”

Organizujemy również WYJAZDY INDYWIDUALNE  w oparciu o przeloty linią Wizz Air do Kutaisi.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę