fbpx

Pielgrzymki do Gruzji i Armenii Wizz Air

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii w oparciu o przelot linią Wizz Air. Do gruzińskiego Kutaisi samoloty startują z Warszawy, Katowic i Wilna. Ta ostatnia propozycja może być szczególnie interesująca dla grup pielgrzymkowych z północno-wschodniej Polski.


1 dzień: WARSZAWA (lub KATOWICE lub WILNO) – KUTAISI – GORI –TBILISI

Rano przylot do Kutaisi. Śniadanie w restauracji. Zwiedzanie Kutaisi: katedry Bagrati (wzniesiona w 1003 roku!) oraz

Katedra Bagrati w Kutaisi

wspaniałego zespołu klasztornego Gelati, zobaczymy tu pięknie zachowane, średniowieczne freski. Oba obiekty znajdują się na liście UNESCO. Przejazd do Tbilisi. Po drodze wizyta w Gori i zwiedzanie skalnego miasta Upliscciche (bardzo malownicze miejsce). Po dotarciu do Tbilisi zakwaterowanie w hotelu. Powitalna kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

2 dzień: TBILISI – MCCHETA – TBILISI

Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi: Stare Miasto, wjazd kolejką linową na górujące nad Tbilisi wzgórze – tuż obok zamku Narikała  – rozpościera się stąd piękny widok na stolicę Gruzji. Zobaczymy też pochodzącą z przełomu V i VI wieku malutką cerkiew Anczischati, katedrę Sioni oraz Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne “złoto Kolchidy”. Przejdziemy się reprezentacyjną aleją Szoty Rustawelego. Wizyta w największym na całym Kaukazie kościele św. Trójcy. Kościół ten jest symbolem odnowy gruzińskiego państwa. Przejazd do Mcchety, starożytnej stolicy królestwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.) i katedry Sweti Cchoweli (XI w.) Uroczysta kolacja z winem i pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

3 dzień: TBILISI – KACHETIA – TBILISI

Śniadanie. Wyjazd z Tbilisi w stronę prowincji Kachetia, głównego regionu uprawy winorośli. Po drodze przejedziemy ulicą Lecha Kaczyńskiego oraz zobaczymy pomnik polskiego prezydenta. W Kachetii zwiedzanie okolic bogatych w historyczne i architektoniczne zabytki, m.in. klasztor Bodbe – tu znajduje się grób św. Nino, która na początku IC wieku schrystianizowała

Cminda Sameba, XIV wiek

Gruzję. Zobaczymy też położony na granicy z Azerbejdżanem klasztor Dawid Garedża. W programie m.in. wizyta w urokliwym, malowniczo położonym miasteczku Signagi. Trasa wiedzie wzdłuż pasma Wielkiego Kaukazu. Kolacja w tradycyjnej winiarni. Nocleg w Tbilisi.

4 dzień: TBILISI – ANANURI – KAZBEGI – TBILISI

Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną (nazwa pochodzi z XIX wieku) – jest to najbardziej malownicza część

Gruzji. Zwiedzamy twierdzą Ananuri oraz przekroczymy Przełęcz Krzyżową (2395 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Z miejscowości Kazbegi rozpościera się piękny widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.) i położoną na wysokości 2170 m. XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (Cminda Sameba). Kolacja i nocleg w hotelu w Tbilisi.

5 dzień: TBILISI – SEWAN (Armenia)

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w kierunku granicy z Armenią. Przekroczenie granicy. Zmiana autokaru. Wizyta w średniowiecznych klasztorach Haghpat i Sanahin. Zobaczymy tu m.in. słynny, pochodzący z 1273 roku chaczkar (kuty w kamieniu krzyż) Amenapyrkicz – Odkupiciel. Przejazd przez okolice miasteczka Dylidżan zwane „Armeńską Szwajcarią”. Kolacja i nocleg w hotelu nad jeziorem Sewan na wysokości 1900 m n.p.m.

6 dzień:  SEWAN – ERYWAŃ

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu, przejazd przez malownicze okolice jeziora Sewan zwanego „ormiańskim morzem”

Nad Sewanem

Zwiedzanie pięknie położonego monastyru Sewanawank (czarny klasztor). Wyjazd do Erewania. Wizyta w słynnym skalnym klasztorze Geghard, zwiedzanie wspaniale zachowanej pogańskiej świątyni we wsi Garni (I wiek). Spacer po Erywaniu, zobaczymy m.in. Kaskadę oraz Cicernakaberd – miejsce upamiętniające zagładę Ormian na początku XX wieku, znajduje się tu świerk zasadzony przez Jana Pawła II. Kolacja w restauracji.

7 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ERYWAŃ

Wizyta w Eczmiadzynie (ormiański Watykan). Znajduje się tu nieduże muzeum, w którym zobaczyć można m.in. fragment drewna z arki Noego oraz grot włóczni, która przebito bok Jezusa. Następnie wizyta w starożytnych kościołach Gajane oraz Ripsime. Zwiedzanie pozostałości wyjątkowej świątyni Zwartnoc (VII wiek). Kolacja w jednej z tradycyjnych ormiańskich restauracji (muzyka na żywo). Po kolacji wizyta na Placu Republiki – pokaz grających fontann.

8 dzień: ERYWAŃ – WARDZIA (Gruzja) – BAKURIANI

Śniadanie. Wyjazd z Erywania w kierunku Gruzji. Po drodze wizyta w mieście Giumri. Przekroczenie granicy ormiańsko-gruzińskiej. Zwiedzanie wykutego w skale miasta Wardzia. Położony w górach kompleks wywiera niezapomniane wrażenie. Po drodze zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Chertwisi. Zakwaterowanie i nocleg w górskim kurorcie Bakuriani.

9 dzień: BAKURIANI – BORŻOMI – BATUMI

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Batumi. Wizyta w parku zdrojowym w Borżomi, możliwość testowania słynnej

Katolicka msza w Erywaniu

wodymineralnej. Po drodze odpoczynek na czarnych, powulkanicznych plażach Ureki. Zwiedzanie Batumi, m.in. słynny Ogród Botaniczny, gdzie z tarasów rozciąga się wspaniały widok na turkusowe wody morza oraz na urzekające pola Batumi (znane z upraw herbaty). Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja i nocleg w Batumi.

10 dzień: BATUMI – GONIO – KUTAISI

Śniadanie. Możliwość wypoczynku na plaży. Następnie zwiedzanie twierdzy Gonio (starożytne Apsaros) – tu znajduje się  domniemane miejsce pochówku św. Apostoła Macieja. Przejazd do Kutaisi. Zwiedzanie jaskiń Prometeusza (znany wszystkim mit o Prometeuszu narodził się na Kaukazie). Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

11 dzień: KUTAISI – WARSZAWA lub KATOWICE lub WILNO

Wcześnie rano wykwaterowanie i transfer na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.

Powyższy program można modyfikować, skrócić do 8 dni lub wydłużyć o dodatkowe dni wypoczynku w Batumi. Program pielgrzymki w oparciu o przelot linią LOT do Tbilisi: Armenia – Gruzja 12 dni.

Uwaga! Program wycieczki, opisy odwiedzanych miejsc oraz zdjęcia na zasadzie praw autorskich: Krzysztof Matys.

Zobacz nasz film: Pielgrzymki do Gruzji i Armenii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę