fbpx

Bhutan – marzenie podróżników!

Piękna wycieczka: Thimphu – klasztory Tango i Cheri – Punakha – Trongsa – Bumthang – Dolina Phobjika – Paro – klasztor Taktsang (Tygrysie Gniazdo).

1 dzień: Warszawa – Kalkuta
Przelot z Warszawy do Kalkuty via Doha linią lotniczą Qatar Airways (przeloty możliwe we wtorek, czwartek i niedzielę).

bhutan wycieczka

Szczęśliwi mieszkańcy Bhutanu

2 dzień: Kalkuta – Thimphu
Przylot do Kalkuty. Przelot do Paro. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny. Nocleg. Przylot, formalności wizowo/celne. Przywitanie na lotnisku przez lokalnego pilota. Paro położone na wysokości 2250 m.n.p.m.
w dolinie o tej samej nazwie wprowadzi nas w atmosferę tego urokliwego kraju. Przejazd do stolicy Bhutanu – Thimphu (2320 m.n.p.m.), po drodze  możliwość postoi w ciekawszych punktach widokowych. Przyjazd do Thimphu, w miarę możliwości wieczorny spacer po mieście. Kolacja. Nocleg w Thimphu.

3 dzień: Thimphu
Śniadanie. Zwiedzanie THIMPHU: przejazd do dzielnicy Memorial Czorten, w której zobaczymy czorten (stupę) wybudowany dla upamiętnienia trzeciego króla Bhutanu zmarłego  w 1972 roku. Na trzecim piętrze znajduje się zewnętrzny taras, który pozwoli nam obejść czorten dookoła oraz zobaczyć panoramę miasta.  Następnie zwiedzanie Biblioteki Narodowej w której zgromadzono między innymi starożytne manuskrypty oraz księgi drukowane techniką drzeworytniczą. Wizyta w Szkole Sztuk Tradycyjnych, gdzie utalentowana młodzież doskonali swoje umiejętności w tradycyjnych technikach malarstwa, rysunku, rzeźby czy haftu. Przejazd do zbudowanej w XV w.  świątyni Czangangkha znajdującej się na najwyższym wzgórzu Thimphu skąd roztacza się także piękna panorama miasta i doliny. Zwiedzanie majestatycznego Tasziczodzong – „Forut Pomyslnej Religii” będącej siedzibą rządu. W ciągu dnia obiad. Kolacja. Nocleg.

Timphu

4 dzień: Thimphu
Śniadanie. Przejazd w pobliże klasztoru TANGO, około 1,5 godzinny niezbyt trudny trekking do klasztoru, wyłożona płaskimi kamieniami ścieżka w większości prowadzi przez zalesione wzgórze. Klasztor został ufundowany w XII w
i zbudowany w formie tradycyjnej bhutańskiej fortecy – dzongu. Obecnie znajduje się tutaj także Uniwersytet Buddyjski. Zwiedzanie dziedzińca klasztornego oraz udostępnionych dla turystów pomieszczeń. Zejście i przejazd
w pobliże drewnianego, krytego mostu Wang Chhu, obiad w formie picnicku.
Po obiedzie około 2,5 godzinny trekking do zbudowanego w 1620 roku klasztoru CHERI. Z usytuowanego na szczycie wzgórza klasztoru (ok. 2600 m.n.p.m.) rozciąga się spektakularny widok na okolice. Powrót do Thimphu. Czas wolny, kolacja. Nocleg.

5 dzień: Thimphu – Punakha
Śniadanie. Przejazd do poprzedniej stolicy Bhutanu – Punakha (1350 m.n.p.m.). Po drodze postój na przełęczy DOCHU LA (3050 m.n.p.m.) z której przy ładnej pogodzie widoczne są ośnieżone szczytu Wschodnich Himalajów z najwyższym szczytem Bhutanu Gangkar Punsum (7541 m.n.p.m.). Na przełęczy znajduje się kompleks 108 czortenów zbudowanych z inicjatywy królowej Aszi Dordże Łangmo, które upamiętniają zwycięstwo Bhutanu nad indyjskimi separatystami z Frontu Wyzwolenia Assamu w 2003 roku, których obozy znajdowały się na terytorium królestwa. Przyjazd do PUNAKHA, zwiedzanie zbudowanego w 1637 roku Punakha Dzong malowniczo położonego u zbiegu dwóch rzek, uważanego za najpiękniejszy w Bhutanie. Następnie przejazd i spacer przez pola ryżowe oraz okoliczne osady do położonego na niewielkim wzniesieniu  klasztoru CHIMI  LHAKHANG zbudowanego w XV wieku w miejscu, które wcześniej poświecił słynny w Bhutanie szalony jogin – Drukpa Kunlej. W ciągu dnia obiad. Kolacja. Nocleg w Punakha.

Budda, Timphu

6 dzień: Punakha – Trongsa – Bumthang
Śniadanie. Przejazd przez  przełęcz Pele La (3300 m n.p.m.), która tradycyjnie dzieli zachodnią część kraju od wschodniej do TRONGSA.  Zwiedzanie malowniczo usytuowanego na kilku poziomach pochodzącego z XVII w. Dzongu Trongsa. Strategicznie położone Trongsa w XIX w. było uznawane za stolicę Bhutanu, stąd wywodzi się obecnie panująca dynastia Wangchuk, której poświęcone jest muzeum mieszczące się w strażnicy Ta Dzong. Dalszy przejazd drogą prowadzącą przez jedne z najpiękniejszych terenów widokowych w Buthanie do Bumthangu. Obiad w ciągu dnia. Kolacja. Nocleg w Bumthangu.

7 dzień: Bumthang
Śniadanie. Pod nazwą Bumthang (2580 m n.p.m. – 3100 m n.p.m.) kryją się cztery doliny: Chokhor, Tang, Ura oraz Chhume. Jest to jedyne miejsce w Bhutanie, gdzie na tak małej powierzchni wzniesionych jest tak dużo ważnych świątyń i klasztorów, dlatego też Bumthang nazywany jest „duchowym sercem” Bhutanu.  Spacer po dolinie Czokhor w trakcie którego będziemy mieli możliwość podziwiać piękne krajobrazy , zobaczyć tradycyjne wioski oraz odwiedzić wspaniałe zabytki. Zwiedzimy najświętsze miejsca w Bhutanie gdzie medytował Guru Rinpocze , a obecnie znajduje się kompleks klasztorny Kurjey Lhakang. Następnie udamy się do świątyni Jamba Lhakang – drugiej najstarszej świątyni w kraju i jednej ze stu ośmiu świątyń, wybudowanych w Tybecie i w Himalajach w VII wieku przez tybetańskiego króla Songcena Gampo. Zwiedzimy także XV-wieczną, słynącą z malowideł świątynię Tamshing Lhakang oraz malowniczo usytuowany na szczycie wzgórza Jakar Dzong, w którym obecnie mieści się siedziba lokalnych władz. Obiad w trakcie zwiedzania. Kolacja. Nocleg w Bumthang.

Bhutan

Bhutan jest bardzo malowniczy

8 dzień: Bumthang – Gantey
Śniadanie. Przejazd drogą wzdłuż której rosną liczne krzewy rododendronów do DOLINY PHOBJIKHA, uważanej za jedno z najpiękniejszych miejsc w Bhutanie. Zwiedzanie jednego z najstarszych klasztorów – GANGTEY (2900 m.n.p.m.), a następnie około 1,5 godzinny, przyjemny spacer po dolinie. Droga prowadzi przez osady z tradycyjną zabudową, zalesione wzgórza oraz łąki. Podziwianie pięknych krajobrazów doliny otoczonej górami, do której z Tybetu na zimę przylatują czarnoszyje żurawie (przebywają tutaj od końca października do końca marca). W ciągu dnia obiad. Kolacja i nocleg w Gantey.

9 dzień: Dolina Phobjikha – Paro
Śniadanie. Powrót do Paro. Po drodze krótki postój w Wangdi, którego strategicznie położony na wzgórzu dzong niemalże całkowicie spłonął w 2012 roku. Obiad w trakcie przejazdu. Przyjazd do Paro, czas wolny. Kolacja. Nocleg.

10 dzień: Paro
Śniadanie. Zwiedzanie PARO rozpoczniemy od wizyty w „Twierdzy Klejnotów” –  imponującym Paro Rinpung Dzong, będącym doskonałym przykładem tradycyjnej architektury bhutańskiej. Powyżej Dzongu na szczycie wzgórza znajduje się Muzeum Narodowe z licznymi przedmiotami kultu religijnego, dziełami sztuki, wyrobami rzemieślniczymi będącymi także przedmiotami codziennego użytku, oraz kolekcją słynnych znaczków bhutańskich. Następnie przejazd i zwiedzanie położonych za Paro bliźniaczych świątyń Kjiczu Lhakhang. Pierwszą świątynię jak przekazuje bhutańska tradycja zbudował w VII wieku tybetański król Songtsen Gampo (budowniczy słynnej świątyni Jokhang w Lhasie). Budowa przez Songsena Gampo dwóch buddyjskich świątyń na terenie Bhutanu uważana jest za początki państwowości. Druga z bliźniaczych świątyń powstała w 1968 roku z inicjatywy Królowej Aszi Kezang. Przejazd do pobliskich ruin Drukgyel Dzong – „Fortu Zwycięstwa” zbudowanego w połowie XVII w. dla uczczenia zwycięstwa nad Tybetańczykami. W 1951 roku fort spłonął. Obiad w trakcie zwiedzania. Kolacja. Nocleg.

Wspaniała architektura Bhutanu

11 dzień: Paro – Klasztor Taktsang – Paro
Śniadanie. Przejazd, a następnie około 2,5 godzinny trekking do KLASZTORU TAKTSANG zwanego „Tygrysim Gniazdem” Klasztor jest jednym z najświętszych miejsc w Bhutanie, miejscem pielgrzymek Bhutańczyków jak też wyznawców buddyzmu z innych krajów, a równocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą Bhutanu. Kompleks budynków klasztornych niemalże przyklejony jest do wysokiej 800 metrowej czarnej skały. Wizyta w klasztorze oraz prowadząca do niego droga  pozostawia niesamowite wrażenie, jest to magiczne miejsce, któremu nawet przybywający tutaj turyści nie są w stanie odebrać szczególnego charakteru. Obiad w kafeterii Taktsang, z której roztacza się spektakularny widok na klasztor. Powrót na parking, przed którym na lokalnym targu będzie można kupić ostatnie pamiątki  z Bhutanu. W drodze powrotnej do Paro wizyta w zbudowanej w pierwszej połowie XV wieku w kształcie czortenu świątyni Dungtse Lhakang. Świątynia słynie ze wspaniałych malowideł uważanych za jedne z najpiękniejszych w rejonie Himalajów. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

12 dzień: Paro – Kalkuta
Transfer na lotnisko, przelot do Kalkuty. Przylot do Kalkuty, czas wolny.

13 dzień: Warszawa
Przelot z Kalkuty do Warszawy via Doha linią lotniczą Qatar Airways. Przylot do Warszawy (przeloty możliwe w poniedziałek, środę, piątek i sobotę).

Jeden z klasycznych fotograficznych motywów z Bhutanu

Terminy dowolne, do ustalenia.

Cena od osoby w pokoju 2-osobowym:  od 3 590 USD przy 2 Uczestnikach.


Cena obejmuje:

– zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach/pensjonatach o standardzie
odpowiadającym 3*** w pokojach 2-osobowych z łazienką
– śniadania, obiady i kolacje zgodnie z programem
– przejazdy klimatyzowanym samochodem
– opieka anglojęzycznego pilota/przewodnika podczas pobytu w Bhutanie
– opłacone bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
– wiza do Bhutanu
– ubezpieczenie
– VAT

Cena nie obejmuje:
– biletu lotniczego na trasie Warszawa – Doha – Kalkuta – Doha – Warszawa
(cena od 3100 PLN)
– biletu lotniczego na trasie Kalkuta – Paro – Kalkuta (cena biletu od 450 USD)
– wizy do Indii
– napojów do obiadów i kolacji
– ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie oraz opłat za ewentualne
wycieczki fakultatywne
– napiwków

W miarę możliwości postaramy się dostosować program do Państwa życzeń lub zorganizować wyjazd na wskazanej przez Państwa trasie w dowolnym terminie !!!

Zobacz także wycieczkę: Bhutan 11 dni.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę