fbpx

Turystyczne atrakcje Serbii, Bośni i Hercegowiny

Malownicze krajobrazy, wspaniałe zabytki i pyszne tradycyjne potrawy. Historia i współczesność. Dziewięć dni, a jeden ciekawszy od drugiego. Wszystko to w towarzystwie pilota-przewodnika doskonale znającego ten region Bałkanów. Przedstawiamy listę największych atrakcji naszej wycieczki.

Blagaj, klasztor derwiszy

Zaczynamy od Belgradu, miasta o niepowtarzalnym charakterze. Znajduje się ono w miejscu gdzie stykają się  dwie wielkie europejskie rzeki – Sawa i Dunaj. Takie położenie wpłynęło na losy miasta. Belgrad był celtycką osadą, częścią Imperium Rzymskiego, potem Bizancjum, zasiedlali go Słowianie, władali Węgrzy, przez kilkaset lat panowali tu Turcy. Taka mieszanka wywarła wpływ na wygląd miasta i na mentalność ludzi. Zauważymy leniwy i pozornie niezorganizowany tryb życia południowców, ale też współczesną prężną aglomerację, będącą ośrodkiem ekonomii, edukacji i kultury całych Bałkanów.

Mostar

Belgrad przyciąga turystów swoją architekturą, monumentalnymi gmachami, spokojem i ciszą licznych parków, ale i tętniącym życiem nocnym, setkami gwarnych restauracji i klubów położonych na brzegach Dunaju i Sawy.  Przespacerujemy się wiecznie żywą ulicą Księcia Michała, gdzie na każdym kroku, w ulicznej kawiarence, można napić się wspaniałej kawy. Odwiedzimy wielowiekową twierdzę Kalemegdan, którą zaczęli budować Rzymianie na początku naszej ery. Będziemy mogli wspiąć się na średniowieczne mury i podziwiać ujście Sawy do Dunaju oraz wspaniałą panoramę dzielnicy Nowy Belgrad.

Belgrad nocą, widok od strony rzeki Sawy

Pilot wycieczki opowie Państwu o długiej i bogatej historii tego miasta. Poznamy legendę o Argonautach, którzy uciekając ze złotym runem, właśnie tu zatrzymali się na odpoczynek i zostali przychylnie przyjęci przez miejscowe plemię Singa.

W cerkwi św. Paraskiewy napijemy się wody z „cudownego źródełka” i posłuchamy opowieści o jednej odważnej kobiecie – księżnej Milicy, która po śmierci swojego męża, księcia Łazarza, na Kosowym Polu, sama władała państwem i wychowywała syna – godnego następcę swojego bohaterskiego ojca.

Kanion rzeki Uvac. Zobacz jak wygląda

Zobaczymy jedną z największych w Europie cerkwi prawosławnych – cerkiew św. Sawy, poświęconą najbardziej szanowanemu serbskiemu świętemu, patronowi kraju i pierwszemu arcybiskupowi Serbii.

I wreszcie poczujemy klimat Serbii w nastrojowej restauracji, gdzie nie zabraknie typowych lokalnych dań, miejscowego wina i rakii. Tu miło spędzimy czas przy dźwiękach wesołej serbskiej muzyki.

Pojedziemy do cerkwi-mauzoleum dynastii Karadjordjević na Oplencu blisko Topoli, która jest jedną z najpiękniejszych cerkwi mozaikowych.

Drvengrad. Drewniana wieś Emira Kusturicy

Zajrzymy do renomowanej winnicy i spróbujemy tam wina, słuchając opowieści o długiej historii uprawy winorośli na tych terenach. Oczywiście będziemy mogli spróbować śliwowicy, alkoholu z którego słynie Serbia.

Odwiedzimy słynną wieś Drvengrad, którą stworzył reżyser Emir Kusturica, zakochany w tej części kraju. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać samego Kusturicę. Na chwilę staniemy się częścią zaczarowanego filmowego świata, za sprawą eksponatów pochodzących z różnych filmów tego reżysera. Uwaga! Drvengrad jest nie tylko filmową dekoracją, pełni też rolę hotelu (4*), a nasze wycieczki zatrzymuj się w nim na jedną noc!

Degustacja w jednej z winnic.

Poznamy lokalne legendy i opowieści związane z tymi terenami. Posłuchamy ciekawostek o kulturze ludowej i tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zajrzymy też do jaskini Stopića i będziemy podziwiać wyjątkowe cuda przyrody.

W Mokrej Górze przejedziemy się słynną kolejką wąskotorową podziwiając niezapomniane widoki. Będzie to również interesująca podróż w czasie, bo odbywająca się w oryginalnych muzealnych wagonach.

W Wyszegradzie (Wiszegrad, Višegrad) przespacerujemy się po znanym z książki noblisty Ivo Andrića moście na Drinie i obejrzymy Andrićgrad – miasteczko zainspirowane utworami pisarza, które jest kolejnym projektem Emira Kusturicy.

Wyszegrad. Most na Drinie

Wspólnie odkryjemy piękne Sarajewo – europejskie miasto niepodobne do żadnego innego, gdzie stykają się islam, judaizm i chrześcijaństwo, gdzie na każdym kroku przenikają się wpływy z różnych stron świata.  Miasto ma długą i interesującą historię, o której usłyszymy od doświadczonego przewodnika. Malownicze położenie między szczytami wzgórz, otwarci i gościnni ludzie oraz wspaniałe zabytki dostarczą niezapomnianych wrażeń.

W bazarowej dzielnicy Baščaršija wypijemy wyśmienitą aromatyczną kawę, zjemy słynny sarajewski burek oraz przyjrzymy się pracy w tradycyjnych warsztatach rzemieślniczych, gdzie można też nabyć interesujące pamiątki.

Sarajewo

W Meczecie Ghazi Husrev-beg, reprezentacyjnym obiekcie muzułmańskiej architektury na Bałkanach, będziemy podziwiać zdobienia wnętrz. Zobaczymy i poznamy historię pewnego domu zwanego Inat Kuća i dowiemy się co właściwie znaczy „inat”. Przejdziemy mostem Gavrila Principa, w pobliżu którego Princip dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co stało się powodem rozpoczęcia I wojny światowej.

W nastrojowej restauracji, przy dźwiękach muzyki, posmakujemy tradycyjnych bośniackich potraw.

Następnego dnia pojedziemy do Mostaru, gdzie znajduje się główna atrakcja tego miasta – Stary Most, uznawany za jedno z największych osiągnięć otomańskiej architektury na Bałkanach (lista światowego dziedzictwa kultury UNESCO).

Mostar, słynny most nad Neretwą

W dzielnicy Kujundžluk zajrzymy do licznych warsztatów złotniczych i pospacerujemy po wąskich, kamiennych uliczkach. W Meczecie Koski Mehmed-pašy będziemy podziwiać malowidła, które pamiętają jeszcze czasy Imperium Otomańskiego.

Po godzinach spędzonych w gwarnym mieście odpoczniemy przy wodospadzie Blagaj, oazie spokoju i harmonii. Nieopodal zobaczymy klasztor derwiszy, który jest przykładem orientalnej bośniackiej architektury. Zbudowano go w wyjątkowym miejscu, gdzie szmaragdowa woda łączy się z potężnymi skałami.

Starówka w Mostarze

W czasie naszej podróży będziemy zwiedzać zarówno miejsca, których nie można pominąć podczas wizyty w Serbii, ale też zejdziemy z utartych szlaków. Zajrzymy tam, gdzie nieczęsto trafiają turyści. Będziemy podziwiać zabytki i wspaniałe krajobrazy, ale zobaczymy też jak żyją zwykli ludzie.

W przypadku Bałkanów, zwiedzanie to nie tylko oglądanie, ale też smakowanie, wspólna zabawa, próbowanie nowości i wspólne przeżywanie wydarzeń, co z pewnością odnajdą Państwo na naszej wycieczce.

Tekst: Irmina Stanković, 2015 r.

Tu można posłuchać jak Krzysztof Matys opowiada o Serbii: część 1, część 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę