fbpx

Jordania. Zapomniana część Ziemi Świętej

goranebo.jpg

Góra Nebo

Góra Nebo wznosi się u południowych krańców Morza Martwego, niedaleko ujścia Jordanu. Z wysokości prawie 800 metrów widać doskonale izraelski brzeg Morza, a przy dobrej widoczności nawet wieże kościołów w Jerozolimie. Stąd do najważniejszych miejsc Ziemi Świętej jest już bardzo blisko. Do Jerycha 27 kilometrów, do Jerozolimy 46, a do Betlejem 50!

Wizytę Jana Pawła II upamiętnia posadzone jego ręką drzewko oliwne oraz pomnik zwany Księgą Miłości Między Narodami. Łaciński napis na cokole pomnika brzmi: „Jeden Bóg, Ojciec wszystkich, ponad wszystkim”. Towarzyszy mu sentencja w języku arabskim: „Bóg jest miłością, to głos nieba, wołanie proroków”.

Stąd już wystarczy zjechać w dół, przekroczyć Jordan, i już jesteśmy w Izraelu! Granica oczywiście jest mocno strzeżona, a turyści na przejściu granicznym skrupulatnie kontrolowani.
Zwiedzając Jordanię trzeba zobaczyć jeszcze Amman, stolicę z monumentalnym amfiteatrem rzymskim położonym w samym w jej centrum oraz doskonale zachowane antyczne miasto Dżerasz, perełkę z czasów rzymskich. Oba te miejsca, podobnie jak wszystkie wymienione wyżej są ujęte w większości programów objazdowych po kraju nad Jordanem, długo zapominanej części Ziemi Świętej. Zobacz program wycieczki do Jordanii.

morzemartwe1.jpg

Morze Martwe

No i oczywiście, koniecznie należy zażyć wyjątkowej kąpieli w Morzu Martwym. Ale to już temat na kolejną opowieść…

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Matys, 2008 r.

 

petra_krzysztofmatys.jpg

Autor w Petrze

Polecamy wycieczkę do Libanu.

Strony: 1 2 3

Jedna odpowiedź do “Jordania. Zapomniana część Ziemi Świętej”

  1. Ewelina pisze:

    Tak jest w rzeczywistości, Jordania to kraj o wyjątkowym klimacie historycznym,polecam odwiedzenie tego kraju…Amman stanowi zupełnie inna historię wartą także zgłębienia(byłam tam osobiście)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę