fbpx

Polityka biura w związku z epidemią koronawirusa

Stan na styczeń 2021 r. W związku z sytuacją, zamieszczamy ważne informacje dotyczące imprez turystycznych realizowanych przez nasze biuro oraz polityką zwrotu zaliczek.

NOWY OBOWIĄZEK biur podróży i NOWY KOSZT dla turystów.
Od stycznia 2021 roku, mocą ustawy COVID-owej, wchodzi w życie obowiązek odprowadzania składek na Turystyczny Fundusz Pomocowy. Biura podróży zobowiązane są do przekazywania na rzecz TFP opłat od każdego podróżnego uczestniczącego w imprezie turystycznej. Jest to nowe i dodatkowe obciążenie, wysokością składek dublujące istniejący już od kilku lat Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Tu znajduje się Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 22.12.2020, regulujące stawki opłat na TFG i TFP. Zobacz.

Klientom, którzy nie przełożyli wycieczek z 2020 roku, na czas późniejszy, zwróciliśmy wpłacone zaliczki. Zwroty wykonaliśmy z własnych środków, gdyż zaliczki wpłacone przez nas do hoteli i linii lotniczych nadal pozostają zamrożone, a Turystyczny Fundusz Zwrotów stworzony przez Ministerstwo Rozwoju niestety nie spełnia naszych oczekiwań. Fundusz ten jest wysoko oprocentowaną pożyczką, a dodatkowo – wiąże się z kłopotliwymi formalnościami po stronie Klientów (to Klient musi zwrócić się do Funduszu o zwrot zaliczki). Więcej informacji o Funduszu.

Mamy nadzieję, że już niedługo sytuacja wróci do normy i znowu będziemy mogli zaproponować Państwu piękne wycieczki.

Aktualnie, ze względu na termin realizacji, imprezy zostały podzielone na trzy grupy:

1) Wszystkie wycieczki planowane na marzec i pierwszą połowę kwietnia zostały anulowane, a pieniądze wpłacone przez turystów w całości zwrócone. Część osób przekazane nam środki przeniosła na wycieczki w późniejszym terminie.

2) Wycieczki zaplanowane od drugiej połowy kwietnia do końca lipca 2020 r., zostały anulowane lub przeniesione na późniejsze terminy, głównie na wrzesień i październik 2020 oraz na rok 2021. Uczestnicy tych wycieczek otrzymali od nas w tej sprawie informacje drogą mailową. Jesteśmy w trakcie procesu zmian, wymaga on m.in. uzgodnień z liniami lotniczymi oraz zagranicznymi kontrahentami.

3) Imprezy zaplanowane na późniejsze terminy, tj. od 1 sierpnia 2020 r., odbywają się w miarę możliwości. W tym przypadku wysyłamy do Państwa informacje odnośnie konkretnej wycieczki. W tej sprawie prosimy też o kontakt z biurem. W razie braku pewności prosimy o wstrzymanie się z wpłatą ostatniej raty.

Dużo informacji na temat aktualnej sytuacji w branży turystycznej znajduje się na naszym blogu, zachęcamy do lektury: podroze.krzysztofmatys.pl.

Wiele zależy dziś od polityki linii lotniczych, które z wyprzedzeniem otrzymały od biur podróży depozyty lub nawet całość opłaty za bilety. Otóż wygląda to tak, że nawet w przypadku anulowania danego rejsu linia lotnicza nie zwraca tych wpłat, dając jedynie możliwość przeniesienia ich na późniejsze terminy.

Chcieliśmy także poinformować, że biuro jest w dobrej kondycji finansowej. Właśnie otrzymaliśmy kolejną gwarancję ubezpieczeniową wystawioną przez Signal Idunę, ważną do 26 kwietnia 2021 roku! Więcej na ten temat w zakładce O biurze.

Jednocześnie informujemy, że klient zawsze ma prawo do odstąpienia od umowy z biurem podróży ponosząc koszty tej rezygnacji. Rezygnacja bez ponoszenia kosztów możliwa jest tylko w przypadku, który definiuje art. 47, ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych, który stanowi, że:

Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Sam więc fakt powołania się na ryzyko czy strach przed koronawirusem nie jest wystarczającą przesłanką do rezygnacji bez ponoszenia kosztów. Muszą wystąpić również okoliczności, które uniemożliwiają zrealizowanie planowanej wycieczki, np. zawieszenie połączeń lotniczych czy zamknięcie hoteli lub atrakcji turystycznych. Wykładnię, jaką stosuje odpowiedzialne za turystykę ministerstwo znajdą Państwo tu (p.3): Poradnik dla podróżnych oraz organizatorów turystyki (13.03.2020). Oto istotny fragment z poradnika Ministerstwa Rozwoju:

Samo wystąpienie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie nie uprawnia podróżnego do bezkosztowego odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej. Dopiero gdy będzie można dowieść, że nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności miały znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego można bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej. Tytułem przykładu podróżny  może bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej gdy w miejscu docelowym odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z czym loty do miejsca docelowego nie są realizowane, a taki rodzaj przewozu stanowił istotny element imprezy turystycznej.

Dużo informacji na ten temat znajduje się też w artykule: Koronawirus, rezygnacja z wycieczki a ustawa o imprezach turystycznych.

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości. Jesteśmy w stałym kontakcie pod nr tel.: 692 499 766.

W związku z brakiem możliwości organizowania imprez turystycznych, w celu utrzymania zatrudnienia i możliwości funkcjonowania biura zajmujemy się też nieco inną formą działalności. Produkujemy i sprzedajemy odzież i akcesoria związane z podróżami, w tym kominy, t-shirty, worki (plecaki). Zobacz: sklep.

14.03.2020. Aktualizacja: 23.03.2020, 24.03.2020, 31.03.2020 i 24.04.2020, 11.05.2020, 07.06.2020, 26.06.2020, 20.07.2020, 18.08.2020, 02.09.2020, 10.09.2020, 05.10.2020 23.11.2020, 22.01.2021.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter