fbpx

Polityka biura w związku z epidemią koronawirusa

Stan na czerwiec 2021 r. Zamieszczamy tu ważne, aktualne informacje dotyczące imprez turystycznych realizowanych przez nasze biuro oraz polityką zwrotu zaliczek.

Dzięki poprawiającej się sytuacji epidemicznej oraz wprowadzeniu przez rząd Albanii możliwości wjazdu bez kwarantanny oraz testów, sezon 2021 rozpoczęliśmy od wycieczki Albania i Kosowo.

W dalszej kolejności proponujemy wyjazdy do krajów, w których zaświadczenie o zaszczepieniu zwalnia z obowiązku wykonywania testów oraz ryzyka kwarantanny. W lipcu są to wycieczki do Gruzji, Armenii oraz do Portugalii.

Więcej propozycji przygotowaliśmy na sierpień oraz wrzesień, m.in. Macedonia, Sardynia, Albania z Kosowem, Gruzja, Armenia… Tu znajduje się pełna oferta naszych wycieczek.

Ze względu na fakt, iż Federacja Rosyjska nadal nie wydaje wiz turystycznych i nie wiadomo kiedy sytuacja ta ulegnie zmianie, anulowaliśmy i przenieśliśmy na późniejsze terminy wycieczki nad Bajkał oraz do Petersburga (białe noce).

***

W kwietniu 2021 r. po gruntownym sprawdzeniu kondycji finansowej naszego biura, otrzymaliśmy roczną GWARANCJĘ UBEZPIECZENIOWĄ wystawioną przez Signal Idunę, ważną do 26 kwietnia 2022 roku! Więcej na ten temat w zakładce O biurze.

***

Pojawił się nowy obowiązek dla biur podróży i nowy koszt dla turystów. Od stycznia 2021 roku, mocą ustawy COVID-owej, wchodzi w życie obowiązek odprowadzania składek na Turystyczny Fundusz Pomocowy. Biura podróży zobowiązane są do przekazywania na rzecz TFP opłat od każdego podróżnego uczestniczącego w imprezie turystycznej. Jest to nowe i dodatkowe obciążenie, wysokością składek dublujące istniejący już od kilku lat Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Tu znajduje się Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 22.12.2020, regulujące stawki opłat na TFG i TFP. Zobacz.

***

ZWROT ZALICZEK. Klientom, którzy nie przełożyli wycieczek z 2020 roku, na czas późniejszy, zwróciliśmy wpłacone zaliczki. Zwrotów dokonaliśmy z własnych środków, gdyż zaliczki wpłacone przez nas do hoteli i linii lotniczych nadal pozostają zamrożone, a Turystyczny Fundusz Zwrotów stworzony przez Ministerstwo Rozwoju niestety nie spełnia naszych oczekiwań. Fundusz ten jest wysoko oprocentowaną pożyczką, a dodatkowo – wiąże się z kłopotliwymi formalnościami po stronie Klientów (to Klient musi zwrócić się do Funduszu o zwrot zaliczki). Więcej informacji o Funduszu.

***

AKTUALNIE, ze względu na termin realizacji, imprezy zostały podzielone na dwie grupy:

1) Wszystkie wycieczki zaplanowane na okres do maja 2021 zostały przeniesione na późniejszy termin lub anulowane, a pieniądze wpłacone przez turystów w całości zwrócone. Część osób przekazane nam środki przeniosła na wycieczki w późniejszym terminie.

3) Imprezy zaplanowane na późniejsze terminy, tj. od przełomu maja i czerwca 2020 r., odbywają się w miarę możliwości. W tym przypadku wysyłamy do Państwa informacje odnośnie konkretnej wycieczki. W tej sprawie prosimy też o kontakt z biurem. W razie braku pewności prosimy o wstrzymanie się z wpłatą ostatniej raty.

***

Dużo informacji na temat aktualnej sytuacji w branży turystycznej znajduje się na naszym blogu, zachęcamy do lektury: podroze.krzysztofmatys.pl.

Wiele zależy dziś od polityki linii lotniczych, które z wyprzedzeniem otrzymały od biur podróży depozyty lub nawet całość opłaty za bilety. Otóż wygląda to tak, że nawet w przypadku anulowania danego rejsu linia lotnicza nie zwraca tych wpłat, dając jedynie możliwość przeniesienia ich na późniejsze terminy.

Jednocześnie informujemy, że klient zawsze ma prawo do odstąpienia od umowy z biurem podróży ponosząc koszty tej rezygnacji. Rezygnacja bez ponoszenia kosztów możliwa jest tylko w przypadku, który definiuje art. 47, ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych, który stanowi, że:

Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Sam więc fakt powołania się na ryzyko czy strach przed koronawirusem nie jest wystarczającą przesłanką do rezygnacji bez ponoszenia kosztów. Muszą wystąpić również okoliczności, które uniemożliwiają zrealizowanie planowanej wycieczki, np. zawieszenie połączeń lotniczych czy zamknięcie hoteli lub atrakcji turystycznych. Wykładnię, jaką stosuje odpowiedzialne za turystykę ministerstwo znajdą Państwo tu (p.3): Poradnik dla podróżnych oraz organizatorów turystyki (13.03.2020). Oto istotny fragment z poradnika Ministerstwa Rozwoju:

Samo wystąpienie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie nie uprawnia podróżnego do bezkosztowego odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej. Dopiero gdy będzie można dowieść, że nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności miały znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego można bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej. Tytułem przykładu podróżny  może bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej gdy w miejscu docelowym odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z czym loty do miejsca docelowego nie są realizowane, a taki rodzaj przewozu stanowił istotny element imprezy turystycznej.

Dużo informacji na ten temat znajduje się też w artykule: Koronawirus, rezygnacja z wycieczki a ustawa o imprezach turystycznych.

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości. Jesteśmy w stałym kontakcie pod nr tel.: 692 499 766.

***

W związku z brakiem możliwości organizowania imprez turystycznych, w celu utrzymania zatrudnienia i możliwości funkcjonowania biura, w 2020 r. uruchomiliśmy też nieco inną formą działalności. Produkujemy i sprzedajemy odzież i akcesoria związane z podróżami, w tym kominy, t-shirty, worki (plecaki). Wydajemy i sprzedajemy książki. Zobacz więcej na ten temat.

14.03.2020. Aktualizacja: 23.03.2020, 24.03.2020, 31.03.2020 i 24.04.2020, 11.05.2020, 07.06.2020, 26.06.2020, 20.07.2020, 18.08.2020, 02.09.2020, 10.09.2020, 05.10.2020 23.11.2020, 22.01.2021, 31.03.2021, 24.04.2021, 22.06.2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę