fbpx

Polityka biura w związku z epidemią koronawirusa

Stan na 11.05.2020 r. W związku z sytuacją, jaka obecnie ma miejsce, zamieszczamy ważne informacje dotyczące imprez turystycznych realizowanych przez nasze biuro.

Ze względu na termin realizacji wycieczki zostały podzielone na cztery grupy:

1) Wszystkie wycieczki planowane na marzec i pierwszą połowę kwietnia zostały anulowane, a pieniądze wpłacone przez turystów w całości zwrócone. Część osób przekazane nam środki przeniosła na wycieczki w późniejszym terminie.

2) Wycieczki zaplanowane na przełom kwietnia i maja 2020 r. oraz pierwszą połowę maja, przenosimy na późniejsze terminy, głównie na wrzesień i październik 2020. Uczestnicy tych wycieczek otrzymali od nas w tej sprawie informacje drogą mailową. Jesteśmy w trakcie procesu zmian, wymaga on m.in. uzgodnień z liniami lotniczymi oraz zagranicznymi kontrahentami.

3) Wycieczki na drugą połowę maja i czerwiec 2020. Prosimy o wstrzymanie się z wpłatami ostatniej raty do czasu indywidualnych ustaleń między Klientem a biurem podróży. Analizujemy sytuację, negocjujemy z liniami lotniczymi oraz zagranicznymi kontrahentami możliwość przełożenia tych imprez na późniejsze terminy. Proponujemy Państwu zmianę terminu na jesień 2020 oraz maj – czerwiec 2021. O szczegółach będziemy informować Uczestników drogą mailową.

4) Wszystkie imprezy zaplanowane na późniejsze terminy przewidziane są zgodnie z planem. W tym przypadku prosimy o terminowe wpłaty kolejnych rat.

Dużo informacji na temat aktualnej sytuacji w branży turystycznej znajduje się na naszym blogu, zachęcamy do lektury: podroze.krzysztofmatys.pl.

Wiele zależy dziś od polityki linii lotniczych, które z wyprzedzeniem wzięły od biur podróży depozyty lub nawet całość opłaty za bilety. Otóż wygląda to tak, że nawet w przypadku anulowania danego rejsu linia lotnicza nie zwraca tych wpłat, dając jedynie możliwość przeniesienia ich na późniejsze terminy.

Chcieliśmy także poinformować, że biuro jest w dobrej kondycji finansowej. Właśnie otrzymaliśmy kolejną gwarancję ubezpieczeniową wystawioną przez Signal Idunę, ważną do 26 kwietnia 2021 roku! Więcej na ten temat w zakładce O biurze.

Do tej pory nie ponieśliśmy większych strat finansowych. Również dlatego, że część wycieczek anulowaliśmy z dużym wyprzedzeniem, minimalizując straty, na przykład, kwietniową wycieczkę do Chin odwołaliśmy już w połowie lutego.

Jednocześnie informujemy, że klient zawsze ma prawo do odstąpienia od umowy z biurem podróży ponosząc koszty tej rezygnacji. Rezygnacja bez ponoszenia kosztów możliwa jest tylko w przypadku, który definiuje art. 47, ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych, który stanowi, że:

Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Sam więc fakt powołania się na ryzyko czy strach przed koronawirusem nie jest wystarczającą przesłanką do rezygnacji bez ponoszenia kosztów. Muszą wystąpić również okoliczności, które uniemożliwiają zrealizowanie planowanej wycieczki, np. zawieszenie połączeń lotniczych czy zamknięcie hoteli lub atrakcji turystycznych. Wykładnię, jaką stosuje odpowiedzialne za turystykę ministerstwo znajdą Państwo tu (p.3): Poradnik dla podróżnych oraz organizatorów turystyki (13.03.2020). Oto istotny fragment z poradnika Ministerstwa Rozwoju:

Samo wystąpienie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie nie uprawnia podróżnego do bezkosztowego odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej. Dopiero gdy będzie można dowieść, że nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności miały znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego można bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej. Tytułem przykładu podróżny  może bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej gdy w miejscu docelowym odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z czym loty do miejsca docelowego nie są realizowane, a taki rodzaj przewozu stanowił istotny element imprezy turystycznej.

Dużo informacji na ten temat znajduje się też w artykule: Koronawirus, rezygnacja z wycieczki a ustawa o imprezach turystycznych.

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości. Jesteśmy w stałym kontakcie pod nr tel.: 692 499 766.

14.03.2020. Aktualizacja: 23.03.2020, 24.03.2020, 31.03.2020 i 24.04.2020 i 11.05.2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter