fbpx

Albania i Kosowo

Bogata w atrakcje wycieczka. Od Gór Przeklętych na północy po nadmorskie plaże na południu. Rewelacyjna lokalna kuchnia i wino. Kameralna grupa i wysoki standard świadczeń. Weekend majowy 2024.

Zobacz najważniejsze atuty tej wycieczki

1 dzień: WARSZAWA – TIRANA – KRUJA

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, bezpośredni przelot do Tirany. Wycieczkę rozpoczniemy od wizyty w położonej w okolicach lotniska Kruji, czyli miasta Skanderbega (narodowego bohatera Albanii), gdzie po zwiedzaniu zabytkowej twierdzy będziemy mogli kupić pamiątki na tzw. tureckiej uliczce. Zjemy lunch w restauracji w murach zamkowej twierdzy i udamy się na zwiedzanie centrum Tirany. Zobaczymy m.in. plac Skanderbega z charakterystyczną mozaiką, będącą jednym z symboli kraju. Przejdziemy też główną ulicą miasta, na której znajdują się m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymamy się pod piramidą Hodży i dotrzemy do placu św. Matki Teresy. Następnie skierujemy się w stronę dawnego domu Hodży oraz dzielnicy Blloku, która w czasach komunizmu była zamkniętą dzielnicą dygnitarzy, a dziś jest centrum rozrywkowym Tirany. Czas wolny i nocleg w  hotelu w Tiranie.

Tirana, plac Skanderbega

2 dzień: TIRANA – KRUJA – SZKODRA

Po śniadaniu przejazd w kierunku Dajti, wzgórza położonego tuż obok Tirany. Wjazd kolejką linową pozwala podziwiać miasto z góry (piękne widoki). Następnie zwiedzanie stolicy Albanii, m.in. słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy Bunk’art 1, w 2016 roku otwarty dla turystów; będzie to podróż w czasie do epoki Envera Hodży. W obiekcie tym chronić mieli się najwyżsi rangą funkcjonariusze komunistycznej władzy w Hodżą na czele.  Przejazd do Szkodry, gdzie najpierw wejdziemy na monumentalną twierdzę Rozafy, z której roztacza się widok na jezioro Szkoderskie. Później przejedziemy do centrum, gdzie zwiedzimy katedrę św. Szczepana i przejdziemy deptakiem do Muzuem Marubiego. Obiadokolacja. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Kolejka linowa Dajti

3 dzień: SZKODRA – JEZIORO KOMAN – VALBONA

Przejazd na prom po jeziorze Koman. Na promie czekają nas niezapomniane widoki i wspaniała atmosfera. Będziemy mogli wzmocnić się mocną kawą z raki i podziwiać piękno przyrody. Następnie przejedziemy do doliny Valbony, gdzie po zakwaterowaniu w gospodarstwie agroturystycznym wybierzemy się na spacer po tym niezwykłym terenie. Wieczorem biesiada przy kominku z jagnięciną lub koźliną oraz tradycyjną raki, którą wytwarza gospodarz. Nocleg w Valbonie.

Krajobraz Valbony

4 dzień: VALBONA – PRISZTINA – GRACANICA

Śniadanie. Przekroczenie granicy z Kosowem i przejazd do Prisztiny. Spacer po tym ciekawym i specyficznym mieście rozpoczniemy od centrum oraz deptaka łączącego plac z pomnikiem Skanderbega z miejscem, gdzie możemy zobaczyć ogromny portret Ibrahima Rugovy – pierwszego prezydenta Kosowa. Miniemy katedrę i przejdziemy do słynnego futurystycznego budynku Biblioteki Narodowej. Będziemy mogli też zobaczyć słynny napis NEWBORN i spędzić czas wolny w jednej z wielu modnych i klimatycznych kawiarni.

Klasztor w Gracanicy, lista UNESCO

Następnie przejedziemy do Gracanicy, która jest serbską enklawą na terytorium Kosowa. Najważniejszym punktem będzie średniowieczny monaster (lista UNESCO) oraz centrum miasta z pomnikiem serbskich bohaterów. Na zakończenie dnia czeka nas tradycyjna serbska biesiada z winem oraz z takimi lokalnymi specjałami, jak faszerowane papryki i szopska sałata. Nocleg w Gracanicy.

Jezioro Koman

5 dzień: GRACANICA – PRIZREN – DURRES

Śniadanie. Przejazd do Prizrenu czyli najbardziej znanego miasta Kosowa. Jest to prawdziwa perełka przywodząca na myśl Sarajewo z różnorodnością religijną oraz turecką zabudową. Zwiedzanie rozpoczniemy od centrum. Zobaczymy również dziewiętnastowieczną katedrę i piękne meczety. Przejdziemy na taras widokowy znajdujący się na górującej nad miastem twierdzy. Czas wolny będzie można spędzić w malowniczym centrum przeciętym przez rzekę Bistricę. Następnie przekroczenie granicy z Albanią i przejazd do nadmorskiego Durres, zakwaterowanie w hotelu znajdującym się w wypoczynkowej części Golem. Obiadokolacja i nocleg.

Plaża w Durres

6 dzień: DURRES – BERAT – COBO

Śniadanie. Przejazd do Beratu, czyli miasta-muzeum, zwanego też “miastem tysiąca okien”. Miejsce to znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy m.in. starą cześć miasta położoną w obrębie twierdzy oraz monaster i muzeum Onufrego – najsłynniejszego twórcy ikon. Twierdza jest rozległa i można z jej murów podziwiać panoramę miasta. W monasterze Najświętszej Marii Panny podziwiamy niezwykły ikonostas, a ze względu na to, że już w świątyni nie odbywają się nabożeństwa, to będziemy mogli znaleźć się po jego drugiej stronie. Po opuszczeniu twierdzy zwiedzamy dolną część miasta z orientalną zabudową. Na trasie spaceru znajdzie się min. dzielnica Mangalem z zabytkowym meczetem oraz plątaniną kamiennych uliczek. Na zakończenie odwiedzamy rodzinną winiarnię Cobo, gdzie czeka nas degustacja najlepszego albańskiego wina! Czas wolny w Beracie. Nocleg.

Berat, miasto-muzeum

7 dzień: VLORA – TIRANA 

Śniadanie. Przejazd do Vlory, czyli miasta, w którym 28 listopada 1912 roku ogłoszono niepodległość Albanii. Jest to również jeden z największych kurortów kraju. Jeśli pogoda pozwoli, to rejs po malowniczej zatoce. Najpierw przepływamy na wyspę Sazan, gdzie po wyjściu na brzeg zwiedzimy bazę wojskową oraz pozostałości po komunistycznym miasteczku. Kolejnym punktem będzie ogromna jaskinia pirata, do której częściowo wpłyniemy. W końcu odpoczynek na rajskiej, dzikiej plaży półwyspu Karaburum. W godzinach popołudniowych obiad w porcie rybackim, restauracja serwuje świeże ryby i owoce morza. W przypadku niekorzystnej pogody zamiast rejsu wycieczka Llogara – Ardenica. Przejazd do Tirany i nocleg w Tiranie.

Antyczne zabytki Albanii

8 dzień: TIRANA – WARSZAWA

Śniadanie. Przejazd na lotnisko, wylot do Warszawy.

Zobacz  relację z wycieczki.

TERMINY:

CENA za osobę: 3250 PLN + 780 EUR

ŚWIADCZENIA W CENIE:

– przelot na trasie Warszawa – Tirana – Warszawa

– transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe),

– wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, w tym biesiadne kolacje z winem,

– degustacje lokalnych trunków: wino, raki, koniak,

– opiekę pilota/przewodnika,

– ubezpieczenie turystyczne,

– rejs statkiem po jeziorze Koman oraz rejs po zatoce Vlory,

– obowiązkowa opłata na TFG oraz TFP.

CENA NIE ZAWIERA:
– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów: 25 EUR/osoba,

– zwyczajowych napiwków: 30 EUR/osoba,

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 220 EUR.

Tu można posłuchać, jak Krzysztof Matys opowiada o Albanii: Radiowa Jedynka, Lato z Radiem.

Więcej informacji o Albanii znajdą Państwo w sekcji artykuły.

Blog Krzysztofa Matysa poświęcony Albanii.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Chcesz wziąć udział w wyprawie? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected] tel. 85 742 90 16

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Treść wiadomości  Opinie o naszym biurze

  Najnowsze komentarze

  Newsletter

  Zapytaj o ofertę