fbpx

Albania i Kosowo

Bogata w atrakcje wycieczka. Od Gór Przeklętych na północy po nadmorskie plaże na południu. Rewelacyjna lokalna kuchnia i wino. Pilot/przewodnik doskonale znający kraj. Kameralna grupa i wysoki standard świadczeń.

Zobacz najważniejsze atuty tej wycieczki

1 dzień: WARSZAWA – TIRANA

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, przelot do Tirany. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Wieczorne zwiedzanie miasta. Spacer rozpoczniemy od Placu Skanderbega ze słynną mozaiką na budynku Muzeum Narodowego. Następnie po zapoznaniu się z historią tego miejsca przejdziemy główną arterią miasta. Po drodze zobaczymy m.in. zapomniane komunistyczne pomniki, Galerię Narodową, piramidę Hodży oraz siedzibę premiera i prezydenta. Będziemy mogli zobaczyć z bliska słynny albański bunkier. Następnie przejdziemy na plac Matki Teresy i skierujemy się w stronę dawnego domu Hodży oraz dzielnicy Blloku, która w czasach komunizmu była zamkniętą dzielnicą dygnitarzy, a dziś jest centrum rozrywkowym Tirany. Czas wolny, który będzie można wykorzystać na odwiedzenie jednej z wielu tutejszych kawiarni czy barów. Nocleg w hotelu w Tiranie.

Tirana. Plac Skanderbega

2 dzień: TIRANA – KRUJA – SZKODRA

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie stolicy i przejedziemy w kierunku Dajti. Wjazd na górę kolejką pozwala podziwiać miasto z innej – ciekawej perspektywy. Zwiedzanie BUNK’ART czyli ogromnego przeciwatomowego bunkra z czasów komunistycznych przerobionego na muzeum.

Następnie przejedziemy do Kruji czyli miasta Skanderbega (narodowego bohatera Albanii), gdzie po zwiedzaniu zabytkowej twierdzy będziemy mogli kupić pamiątki na tzw. tureckiej uliczce. Kolejnym punktem jest degustacja w winiarni Kallmet.  Czeka nas również tradycyjna obiadokolacja z tave dheu czyli zapiekaną jagnięciną. Nocleg w okolicach Szkodry.

3 dzień: SZKODRA – JEZIORO KOMAN – VALBONA

Przejazd na prom po jeziorze Koman. Na promie czekają nas niezapomniane widoki i wspaniała atmosfera. Będziemy mogli wzmocnić się mocną kawą z raki i podziwiać piękno przyrody. Następnie przejedziemy do doliny Valbony, gdzie po zakwaterowaniu w gospodarstwach agroturystycznych wybierzemy się na spacer po tym niezwykłym terenie. Wieczorem biesiada przy kominku z jagnięciną lub koźliną oraz tradycyjną raki, którą wytwarza sam gospodarz.

Krajobraz Valbony

4 dzień: VALBONA – KOSOWO – PEJA

Śniadanie. Przejazd do Kosowa. Pierwszym punktem będzie monaster Wysokie Deczany – malowniczo położony u stóp Gór Przeklętych. Następnie przejedziemy do Peji, gdzie znajduje kolejny serbski monaster, również chroniony przez UNESCO. Na miejscu będzie można zakupić lokalne trunki produkowane przez mnichów. Przejedziemy też monumentalną przełęczą Rugova.

Zwiedzmy również miejscowość Peja. Obiadokolacja. Tego dnia w menu będą qofte (inaczej cevapi), pljeskavica, byrek i inne specjały charakterystyczne dla Kosowa. Będzie można również spróbować lokalnego piwa Peja.

5 dzień: PEJA – PRISZTINA – GRACANICA

Śniadanie. Przejazd do Prisztiny. Spacer po tym ciekawym i specyficznym mieście rozpoczniemy od centrum oraz deptaka łączącego plac z pomnikiem Skanderbega z miejscem, gdzie możemy zobaczyć ogromny portret Ibrahima Rugovy – pierwszego prezydenta Kosowa. Miniemy katedrę i przejdziemy do słynnego futurystycznego budynku Biblioteki Narodowej. Będziemy mogli też zobaczyć słynny napis NEWBORN i spędzić czas wolny w jednej z wielu modnych i klimatycznych kawiarni.

Następnie przejedziemy do Gracanicy, która jest serbską enklawą. Najważniejszym punktem będzie monaster oraz centrum miasta z pomnikiem serbskich bohaterów. Przejedziemy też do stanowiska archeologicznego w Ulpiana. Na zakończenie dnia czeka nas tradycyjna serbska biesiada z takimi specjałami jak faszerowane papryki oraz szopska sałata. Nocleg w Gracanicy.

Jezioro Koman

6 dzień: GRACANICA – PRIZREN – RAHOVEC

Śniadanie. Przejazd do Prizrenu czyli najbardziej znanego miasta Kosowa. Jest to prawdziwa perełka przywodząca na myśl Sarajewo z różnorodnością religijną oraz turecką zabudową. Zwiedzanie rozpoczniemy od centrum i monasteru Matki Boskiej Lesnjevskiej. Zobaczymy również dziewiętnastowieczną katedrę i piękne meczety. Przejdziemy na taras widokowy znajdujący się na górującej nad miastem twierdzy. Czas wolny będzie można spędzić w malowniczym centrum przeciętym przez rzekę Bistricę.

Następnie przejedziemy do miejscowości Rahovec, gdzie wytwarza się wino Stone castle – jedno z najpopularniejszych win z Kosowa. Tam czeka nas degustacja.

7 dzień: RAHOVEC – DURRES

Śniadanie. Przejazd do nadmorskiego Durres, gdzie zwiedzmy wytwórnię koniaku Skanderbeg i będziemy mogli skosztować alkoholi tam wytwarzanych. Następnie czeka nas krótki spacer po mieście. Przejedziemy do hotelu znajdującego się w wypoczynkowej części Golem. Czas wolny na plażowanie. Obiadokolacja z ryb oraz owoców morza z lokalnym winem. Nocleg w Durres (Golem).

Plaża w Durres

8 dzień: DURRES – BERAT – APOLLONIA – VLORA

Śniadanie. Przejazd do Beratu, czyli miasta-muzeum. Miejsce to znajduje się również na liście dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie zaczynamy od twierdzy oraz Muzeum Onufrego znajdującego się na terenie monasteru Najświętszej Maryi Panny. Następnie przejdziemy wokół twierdzy mogąc podziwiać panoramę miasta. Zwiedzimy dzielnicę Mangalem i dzielnicę Goricę. Kolejny punkt to monaster w Ardenicy – miejsce ze szczególną atmosferą. Następnie przejedziemy do Parku Archeologicznego starożytnego miasta Apollonia, które było jednym z ważnych miejsc w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Na koniec przejedziemy do Vlory czyli słynnego miasta niepodległości na rybną ucztę okraszoną domowym winem z regionu Narta. Nocleg we Vlorze.

9 dzień: VLORA – SAZAN – DURRES

Śniadanie. Krótkie zwiedzanie centrum miasta, gdzie w 1912 roku Albania ogłosiła niepodległość. Kolejną atrakcją będzie rejs po zatoce Vlory. Odwiedzimy wyspę Sazan, gdzie znajdowała się w czasach komunistycznych baza wojskowa. Zobaczymy jaskinię pirata oraz będziemy mieli okazję plażować na półwyspie Karaburum. Po rejsie przejedziemy do Durres, gdzie czeka nas obiadokolacja i nocleg.

Berat

Dzień 10: DURRES – TIRANA – WARSZAWA

Przejazd do Tirany. Wylot do Polski.

TERMINY:

12.05.2019 – 21.05.2019

21.09.2019 – 30.09.2019

CENA za osobę: 2900 PLN + 550 EUR

ŚWIADCZENIA W CENIE:

– przelot na trasie Warszawa – Tirana – Warszawa,

– transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,

– zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),

– wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,

– degustacje lokalnych trunków: wino, raki, koniak,

– opiekę pilota/przewodnika,

– ubezpieczenie turystyczne,

– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,

– rejs statkiem po jeziorze Koman oraz rejs po zatoce Vlory.

CENA NIE ZAWIERA:

– zwyczajowych napiwków: 30 EUR/osoba,

– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 150 EUR.

Tu można posłuchać, jak Krzysztof Matys opowiada o Albanii: Radiowa Jedynka, Lato z Radiem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 


Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Treść wiadomości


Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter