Na początku października byliśmy na wycieczce w Libanie, kraju, o którym mieliśmy jakieś mgliste pojęcie, wiedzieliśmy, że czasy swojej świetności ma już za sobą, że jest jest tyglem wielu kultur i religii, że znajdują się w nim pozostałości najznamienitszych obiektów i budowli świadczących o ludzkiej cywilizacji, że ma wspaniałą kuchnię… Rzeczywistość jednak przyćmiła nasze wyobrażenia. Ogromna w tym zasługa naszej przewodniczki, pani Doroty. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu, wiedzy i wrażliwości Liban stał się dla nas nieporównywalnie bliższym krajem, do którego jeszcze chcielibyśmy wrócić, by poznać go na nowo. Liban jest piękny, ma wszelkie warunki, by być zakątkiem – rajem na ziemi. Przepiękne góry i morze na wyciągnięcie ręki, przyjaźni ludzie – tylko takich napotkaliśmy, zapierające dech pozostałości dawnych kultur, Dolina Święta z żywym dziedzictwem chrześcijańskich eremitów, żywe, ruchliwe miasta z niepowtarzalną atmosferą Orientu, majestatyczne cedry libańskie i wspaniała kuchnia – taki Liban zapamiętam. Wycieczka była perfekcyjnie zorganizowana, mieliśmy najlepszych przewodników na świecie – Dorota i Pierre – jeszcze raz wielkie dzięki! To był naprawdę fajny tydzień. Z całego serca polecam Liban z biurem Krzysztof Matys Travel.
Wyprawa do Etiopii jest jedną z najbardziej atrakcyjnych wycieczek w skali całego świata. Na północy kraju zobaczymy niesamowite zabytki chrześcijańskiej Etiopii (Lalibela, Aksum), wspaniałe góry Siemen i zamieszkujące je dżelady.
Na południu spotkamy się z ostatnimi w Afryce naturalnie żyjącymi plemionami, w tym ze słynnymi Mursi. Wycieczkę poprowadzi pilot i przewodnik dobrze znający Etiopię.
Dzień 1: WARSZAWA – ADDIS ABEBA
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Przelot z przesiadką do Addis Abeby. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Lalibela. Wykuty w skale kościół św. Jerzego
Dzień 2: ADDIS ABEBA – LALIBELA
Śniadanie. Transfer na lotnisko i przelot do Lalibeli. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie słynnych, wykutych w skale kościołów (VIII – XII wiek), lista UNESCO. Są one jedną z największych turystycznych atrakcji Etiopii oraz wspaniałym świadectwem wyjątkowej, sakralnej architektury. Tu po raz pierwszy spotkamy się z wyjątkowym etiopskim chrześcijaństwem. Kolacja i nocleg.

Aksum, w tym budynku przechowywana jest Arka Przymierza
Dzień 3: LALIBELA – AKSUM
Śniadanie, przelot do Aksum. Zwiedzanie starożytnej stolicy Etiopii, m.in. słynne kamienne obeliski. Zobaczymy też budynek, w którym zgodnie z wierzeniami Etiopczyków przechowywana jest Arka Przymierza! Zabytki miasta Aksum znajdują się na liście UNESCO. Na początku IV wieku król Ezana przyjął chrześcijaństwo. W ten Etiopia stała się trzecim chrześcijańskim krajem na świecie (po Armenii i Gruzji). Zobacz artykuł: Etiopia, niezwykły kraj Arki Przymierza.
Dzień 4: AKSUM – GONDER
Śniadanie, przelot do Gonderu. Jest to wyjątkowe skali całej Aryki miasto. Władcy Etiopii zbudowali to szereg zamków stylem przypominające te europejskie. Zwiedzanie rezydencji wzniesionych przez cesarza Fassiladasa oraz jego następców. Następnie wizyta w perle miejscowej architektury, czyli kościele Debre Birhan Selassie (lista UNESCO). Zobaczymy tu piękne freski. Kolacja i nocleg w Gonderze.

Lalibela
Dzień 5: GONDER – GÓRY SIEMEN
Po śniadaniu wizyta we wsi zamieszkiwanej niegdyś przez Falaszy, czyli czarnoskórych wyznawców judaizmu. Miejsce to będzie pretekstem do niesamowitej opowieści na temat tej społeczności. Następnie przejazd w kierunku Gór Siemen. Po drodze piękne widoki. Miasto Debark. Następnie wjazd na teren Parku Narodowego. Kolacja i nocleg w górskim lodgu.

Gonder. Freski
Dzień 6: PARK NARODOWY SIEMEN – GONDER
Po śniadaniu kilkugodzinny, lekki spacer po terenie Parku Narodowego. Miejsce to daje możliwość spotkania z dżeladami. To ostatnie żyjące trawożerne małpy. Mają bardzo dobrze rozwinięty aparat mowy i zachowania społeczne. Są fantastycznym obiektem obserwacji. Następnie powrót do miasta Gonder. Kolacja i nocleg.

Wieś Felaszy
Dzień 7: GONDER – ADDIS ABEBA – LANGANO
Śniadanie. Przelot do Addis Abeby. Następnie transfer do Langano., jest to pierwsz część drogi na południe Etiopii. Kolacja i nocleg.
Dzień 8: LANGANO – ARBA MINCH
Po śniadaniu dalsza część drogi do Arba Minch. Po drodze często się zatrzymujemy, robimy zdjęcia; droga ta sama w sobie jest sporą atrakcją. Miasteczko Arba Minch jest centrum południowej części kraju oraz najlepszą bazą wypadową na tereny zamieszkałem przez południowe plemiona: Mursi, Konso, Hamar, Ari, Banna… Kolacja i nocleg w Arba Minch. Zobacz artykuł: Etiopia – plemiona południa.

Ostatnie naturalnie żyjące plemiona Afryki
Dzień 9: ARBA MINCH – KONSO – JINKA
Po śniadaniu wyjazd w kierunku najbardziej oddalonych południowych terenów. Zatrzymamy się na krótką wizytę wśród ludu Konso – słynni są ze swoich tarasowych upraw. Jeśli trafimy na dzień targowy będziemy mogli zobaczyć kilka plemion w jednym miejscu. Przejazd do Jinka. Kolacja i nocleg w lodgu.

Mursi
Dzień 10: JINKA – DOLINA OMO – MURSI – JINKA
Śniadanie. Ekscytująca wycieczka do Parku Narodowego Mago w obrębie którego mieszkają Mursi. Wizyta w ich wsi, możliwość fotografowania. Mursi słynni są z bogatych zdobień ciała i twarzy. Kobiety nacinają wargi i wkładają w nie gliniane krążki. Powrót do Jinka. Wizyta na miejscowym targu (jeśli trafimy na dzień targowy). Kolacja i nocleg w lodgu.
Dzień 11: JINKA – TURMI
Po śniadaniu przejazd z Jinka do Turmi. Po drodze miejscowość Key Afar (odbywają się tu ciekawe targi, na które schodzą okoliczne plemiona). Jedziemy do Turmi po to by zobaczyć społeczność Hamerów. Jest to malowniczy lud pasterski słynący. Słynne są tutejsze inicjacje jakim poddawani są młodzi mężczyźni, czyli skoki przez byki. Kolacja i nocleg w lodgu w Turmi.

Dżelady
Dzień 12: TURMI – ARBA MINCH
Śniadanie. Przejazd przez malownicze tereny południowej Etiopii do Arba Minch. Rejs łodzią po jeziorze Chamo. Zobaczymy tu dziko żyjące krokodyle i hipopotamy. Kolacja i nocleg w Arba Minch.
Dzień 13: ARBA MINCH – ADDIS ABEBA
Po śniadaniu całodzienny przejazd do Addis Abeby. Po drodze zobaczymy Tiya Steale (lista UNESCO). Kolacja i nocleg w Addis Abebie.
Dzień 14: ADDIS ABEBA
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Etiopii. W programie m.in. Muzeum Narodowe, kościół św. Trójcy, wzgórze Entoto oraz Merkato – największy otwarty targ Afryki. Będzie też możliwość zakupienia świeżo palonej najlepszej na świecie kawy – Etiopia jest ojczyzną kawy! Wieczorem uroczysta pożegnalna kolacja z pokazem tańców etiopskich. Transfer na lotnisko.

Na targu
Dzień 15: WARSZAWA
Przelot do Warszawy (z przesiadką w jednym z portów lotniczych).
Terminy:
Cena: 9 950 PLN + bilet lotniczy na trasie Warszawa – Addis Abeba – Warszawa.
Cena biletu lotniczego: w dużym stopniu zależy od terminu rezerwacji. Im wcześniej, tym lepiej. W tej chwili cena ta wynosi ok. 3 300 PLN/osoba.
Cena obejmuje:
– zakwaterowanie w hotelach i lodgach, pokoje dwuosobowe z łazienkami;
– wyżywienie: śniadania i kolacje;
– lokalne przeloty na północy Etiopii;
– na południu kraju samochody terenowe;
– ubezpieczenie turystyczne;
– opiekę polskiego pilota;
– składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
– zwyczajowych napiwków w kwocie 60 USD/osoba;
– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i koszty miejscowych przewodników: 190 USD/osoba;
– ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego: 430 USD;
– ewentualnych dodatkowych opłat, np. za fotografowanie;
– wizy płatnej na lotnisku w Addis Abebie: 20 USD.
Do poczytania – artykuły o Etiopii na naszej stronie. Autor: Krzysztof Matys.
Śladami Arki Przymierza
Etiopia. Plemiona południa
Kiedy najbliższa wyprawa do etiopii.?