fbpx

Ladakh i Zanskar

Zapraszamy Państwa na wyprawę do dwóch buddyjskich królestw:  Ladakhu – zwanego „Małym Tybetem” i odizolowanego przez wiele miesięcy w roku Zanskaru, w którym dziedzictwo buddyzmu zachowało się niemal w niezmienionej postaci.

adakh_budda

Ladakh

Wyprawa ta skierowana jest głównie do osób, dla których niestraszne są trudy podróży po wyżynie tybetańskiej, są miłośnikami tego rejonu świata oraz jego wielowiekowej kultury.  Głównymi punktami programu będą uczestnictwo w barwnych festiwalach w buddyjskich klasztorach (w tym rejonie zwanych gompami) w Hemis (Ladakh) i Stongdey (Zanskar) oraz w inicjacji Kalaczakry pod przewodnictwem Jego Świątobliwości Dalaj Lamy XIV w Leh. Niezapomnianą pamiątką z tej wyprawy będą również zrobione przez Państwa zdjęcia i filmy ukazujące wspaniałe himalajskie krajobrazy, unikalne zabytki oraz kolorowe stroje tancerzy i lokalnych mieszkańców.

1 dzień: Warszawa – Delhi

Przelot z Warszawy do Delhi przez jeden z azjatyckich lub europejskich portów lotniczych.

2 dzień: Delhi

Przylot do Delhi, transfer do hotelu. Odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie Delhi: Grobowiec Humajuna, Qutub Minar, Red Fort, meczet Jama Masjid (w miarę możliwości). Nocleg w Delhi.

3 dzień: Delhi – Leh

Wcześnie rano transfer na lotnisko, przelot do dawnej stolicy Królestwa Ladakhu – Leh (ok 3550 m n.p.m.). Leh stanowił niegdyś ważny ośrodek handlowy Jedwabnego Szlaku w tym rejonie świata, w którym spotykali się kupcy z Indii, Chin i Azji Środkowej. Na bazarach w Leh handlowano herbatą, jedwabiem, przyprawami, kamieniami półszlachetnymi, wełną. Przywitanie na lotnisku przez lokalnego pilota, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na aklimatyzację. Obiad, kolacja. Nocleg.

4 – 5 dzień: Leh

Śniadanie. Przejazd do największego i najbogatszego buddyjskiego klasztoru w Ladakhu – Hemis (lista UNESCO), oddalonego o 45 km od Leh. W klasztorze mieszka około 500 mnichów, wspierany jest on przez rodzinę królewską. W odróżnieniu od większości klasztorów w Ladakhu uznających zwierzchność Dalaj Lamy i należących do szkoły buddyzmu tybetańskiego Gelugpa tzw szkoły „zółtych czapek” klasztor w Hemis należy do szkoły buddyzmu tybetańskiego Kagju tzw szkoły „czerwonych czapek”, najdynamiczniej rozwijającej się szkoły buddyzmu w Europie. Udział w słynnym, wielobarwnym festiwalu, odbywającym się w rocznicę urodzin Guru Rinpocze. Festiwal odbywa się na dziedzińcu klasztoru, tancerze w  bogatych strojach wykonują rytualne tańce, których głównym przesłaniem jest zwycięstwo dobra nad złem. Festiwal w Hemis odbywa się co roku, jest on największym festiwalem w Ladakhu, na który przyjeżdżają zarówno mieszkańcy jak i turyści z całego świata. W ciągu dnia obiad i kolacja. Nocleg w Leh.

6 dzień: Leh – Shey – Thiksey – Stok – Leh

Śniadanie. Przejazd do dawnej letniej rezydencji władców Ladakhu – Shey, zwiedzanie położonego na szczycie wzgórza dawnego pałacu, który obecnie służy za centrum buddyzmu, mieści się w nim również klasztor z największym złoconym posągiem Buddy.

Następnie przejazd i zwiedzanie klasztoru Thiksey, którego architektura przypomina Pałac Potala w Lhasie. Z górnych kondygnacji klasztoru roztacza się przepiękny widok na dolinę. Jedną z głównych atrakcji klasztoru jest 12 metrowy wykonany z miedzi i pokryty złotem siedzący posąg Buddy Maitreya (Buddy Przyszłości), który upamiętnia wizytę Jedo Świątobliwości Dalaj Lamy XIV w 1970 roku. Następnie zwiedzanie założonego w XIV w. klasztoru Stok znanego z buddyjskiej biblioteki posiadającej 108 świętych tekstów buddyzmu tybetańskiego. Obiad w trakcie zwiedzania. Kolacja. Nocleg w Leh.

7 dzień: Leh

Śniadanie. Obserwacja rytuału inicjacji Kalaczakry. Od 3 do 14 lipca Jego Świątobliwość Dalaj Lama XIV będzie przewodniczył w Leh ceremonii inicjacji Kalaczakry. Inicjacja Kalaczakry charakteryzuje się bardzo rozbudowanymi rytuałami oraz pięknymi formami artystycznymi np. wielopiętrową konstrukcją mandali. Na zachodzie Kalaczakra znana jest przede wszystkim ze względu na częste inicjacje udzielane w intencji  światowego pokoju, przeprowadzane przez mistrzów buddyzmu tybetańskiego.

Inicjacja zazwyczaj trwa 12 dni, przez pierwsze osiem dni odbywają się rytuały, w czasie których mnisi tworzą mandalę. Po przejściu inicjacji uczniowie mogą zobaczyć ukończoną mandalę wykonaną z kolorowego piasku. W końcowym rytuale mnisi uwalniają dla świata pozytywną energię z mandali. W ciągu dnia obiad. Kolacja, nocleg w Leh.

8 dzień: Leh – Likir – Basgo – Alchi (około 60 km)

Śniadanie. Przejazd do klasztoru Likir usytuowanego malowniczo na niewielkim wzgórzu w dolinie rzeki Indus. Niegdyś klasztor leżał przy głównym szlaku handlowym do Leh. Powstał on w XI w i jest uważany za jeden z najstarszych klasztorów w Ladakhu. Do głównych atrakcji klasztoru należy ciekawa architektura, malowidła ścienne, cenne tanki i manuskrypty oraz znajdujący się na zewnątrz widoczny z daleka 75 metrowy posąg Buddy. Następnie przejazd do klasztoru Basgo górującym nad ruinami starożytnego miasta, będącego niegdyś ważnym centrum kulturalnym i politycznym.

Przejazd do Alchi, zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie „perełki” Ladakhu – klasztoru w Alchi będącego kompleksem klasztornym składającym się z trzech świątyń znanych z pięknych ściennych malowideł uważanych za jedne z najstarszych w Ladakhu.

W ciągu dnia obiad, kolacja i nocleg w Alchi.

9 dzień: Alchi – Lamayuru – Kargil (około 180 km)

Śniadanie. Przejazd do drugiego pod względem wielkości miasta w Ladakhu – Kargil położonego na wysokości ok 2 700 m. n.p.m. Po drodze widoczne będą łańcuchy górskie oraz księżycowe krajobrazy charakterystyczne dla wyżyny tybetańskiej. Przyjazd i zwiedzanie klasztoru Lamayuru jednego z największych i najstarszych w Ladakhu z bogatą kolekcją cennych tanek i malowideł ściennych. Przy klasztorze znajdują się także pięknie pomalowane stupy. Przejazd przez przełęcze Fatu La (4 100 m. n.p.m) oraz Namila La (3 760 m.n.p.m.) z przepiękną panorama łańcuchów górskich, postój w Mulbek przy 9 metrowej płaskorzeźbie Buddy Przyszłości. W ciągu dnia obiad i kolacja, nocleg w Kargil.

10 dzień: Kargil – Rangdum (około 180 km)

Śniadanie. Przejazd do niewielkiej miejscowości Randgum wzdłuż spektakularnie pięknej, zielonej  doliny Suru, z widokiem na pokryte wiecznym śniegiem najwyższe szczyty w tej części Himalajów – Num (7 135 m.n.p.m.) i Kun (7 077 m.n.p.m.). Po drodze miniemy kilka uroczych wiosek jak Sankoo, Panikhar czy Parakachik, postoje na zdjęcia i podziwianie szczególnie urokliwych zakątków doliny.

Znajdujący się w dolinie Suru Rangdum (3 660 m.n.p.m.) kulturowo jest już częścią Zanskaru, z jednej strony otaczają go piękne, kolorowe wzgórza z drugiej strome szczyty i lodowce. W ciagu dnia obiad i kolacja, zakwaterowanie w namiotach na kampie w Randgum.

11 dzień: Rangdum – Padum (około 120 km)

Śniadanie. Zwiedzanie malowniczego klasztoru Rangdum  zbudowanego na wzgórzu na wysokości około 4 030 m.n.p.m. Z klasztoru roztacza się malowniczy widok na okolicę.

Przejazd w kierunku przełęczy Pensi La ( 4 400 m.n.p.m.), będącej bramą do doliny Zanskaru. Z przełęczy widoczny jest lodowiec Drang Drum. Przejazd do stolicy Zanskaru – Padum ( ok 3 650 m.n.p.m.). W ciagu dnia obiad i kolacja. Nocleg w hotelu w Padum.

12 dzień: Padum

Śniadanie. Przejazd do klasztoru Stongdey, drugiego pod względem wielkości klasztoru w Zanskarze, w którym będziemy świadkami corocznego festiwalu. Będzie to także niepowtarzalna okazja to zobaczenia tradycyjnych strojów, biżuterii i rękodzieła wykonanego przez lokalnych mieszkańców.  Kulminacyjnym punktem festiwalu jest wykonywany przez lamów taniec z maskami. W ciągu dnia obiad i kolacja. Nocleg w Padum.

13 dzień: Padum

Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie najważniejszego i największego klasztoru w Zanskarze – Karsha, będącego pod zwierzchnictwem młodszego brata Dalaj Lamy. Klasztor składa się z wielu świątyń ozdobionych wspaniałymi malowidłami. W pobliżu klasztoru znajduje się liczący około 800 lat posąg  Avalokitesvary, oraz w niewielkiej odległości od klasztoru żeńskiego stara stupa wzniesiona przez Rinchen Zanpo słynnego tłumacza tekstów buddyjskich z sanskrytu na tybetański, żyjącego na przełomie X/XI w. W ciągu dnia obiad i kolacja. Nocleg w Padum.

14 – 15 dzień: Padum – Kargil – Leh (około 470 m)

Śniadanie. Powrót przez Kargil do Leh. W ciągu dnia obiady i kolacje. Nocleg w Kargil, a następnie w Leh.

16 dzień: Leh – Dolina Nubry (około 130 km)

Śniadanie. Przejazd do doliny Nubry (3 050 m.n.p.m.) zwanej również doliną kwiatów, po drodze postój na przełęczy Khardung La ( 5 602 m.n.p.m.), przez którą przechodzi jedna z najwyżej na świecie położonych dróg samochodowa, oraz będąca najwyżej położonym punktem w naszej wyprawie. Zjazd himalajską serpentyną do malowniczej, zielonej doliny, której mikroklimat pozwala na uprawę jabłek, brzoskwiń oraz orzechów włoskich. Dolina Nubry z uwagi na strategiczne położenie w pobliżu granicy indyjsko-pakistańskiej została udostępniona dla ruchu turystycznego dopiero w 1994 roku. Zakwaterowanie w namiotach na campie. W ciągu dnia obiad i kolacja.

17 dzień: Dolina Nubry

Śniadanie. Zwiedzanie niewielkiego, ale bardzo malowniczego klasztoru Samstanling położonego w miejscowości Samur, zamieszkałego przez około 50 mnichów. Następnie przejazd  i zwiedzanie pochodzącego z XIV w klasztoru Diskit, będącego najstarszym i największym klasztorem w dolinie Nubry. Na wzgórzu, poniżej klasztoru stoi patrzący w kierunku Pakistanu 32 metrowy posąg Buddy Maitreya konsekrowany 25.07.2010 roku przez Jego Świątobliwość Dalaj Lamę XIV. Posąg został zbudowany w intencji ochrony Doliny Nubry, zapobieganiu dalszej wojny z Pakistanem oraz ochrony pokoju na świecie.

Przejazd do Hundur, najdalej w tej części doliny Nubry wysuniętego punktu dostępnego dla turystów, zwiedzanie klasztoru oraz około godzinna przejażdżka na wielbłądach po jednej z najwyżej na świecie położonych piaszczystych pustyń. W ciągu dnia obiad i kolacja. Nocleg w namiotach na campie.

18 dzień: Dolina Nubry – Leh (około 130 km)

Śniadanie. Powrót do Leh. Po przyjedzie zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. W ciągu dnia obiad i kolacja. Nocleg w Leh.

19 dzień: Leh – Delhi

Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot do Delhi, transfer do hotelu, czas wolny. Odpoczynek. Transfer na lotnisko, odlot do Warszawy.

20 dzień: Warszawa

Przylot do Warszawy.

Impreza realizowana już od 2 osób.

W miarę możliwości postaramy się dostosowania programu do Państwa życzeń lub zorganizowanie wyjazdu na wskazanej przez Państwa trasie w dowolnym terminie!

Przykładowy przeloty do Delhi:

1. przelot liniami lotniczymi Emirates, cena biletu od 2 250 PLN

04.07 odlot z Warszawy do Dubaju o 14:45, przylot o 22:15

05.07 odlot z Dubaju do Delhi o 04:35, przylot o 09:25

23.07 odlot z Delhi do Dubaju o 04:15, przylot o 06:10

23.07 odlot z Dubaju do Warszawy o 07:25, przylot o 11:30

2. przelot liniami lotniczymi Lufthansa/Austriackie linie lotnicze, cena biletu od 2 600 PLN

04.07 odlot z Warszawy do Frankfurtu o 10:10, przylot o 12:00

04.07 odlot z Frankfurtu do Delhi o 13:45, przylot o 00:30

23.07 odlot z Delhi do Wiednia o 01:35, przylot o 05:55

23.07 odlot z Wiednia do Warszawy o 07:25, przylot o 08:40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę