fbpx

Jerozolima

Spod Ściany Płaczu idziemy w kierunku Drogi Krzyżowej. To krótki spacer, ledwie kilka minut, ale jakże interesujący. Wędrujemy przez wąskie, targowe uliczki dzielnicy islamskiej. Chłoniemy orientalne zapachy, cieszymy się atmosferą muzułmańskiego miasta. Nie był na Bliskim Wschodzie ten, kto nie spróbował tutejszego jedzenia. Dlatego korzystamy z okazji i kupujemy typową dla całego arabskiego świata kanapkę, czyli falafel. Tu, w Izraelu, smakuje wyjątkowo dzięki dodatkowi kiszonego ogórka. To polski wkład w to kulinarne arcydzieło. Kiszone ogórki przywędrowały do Palestyny wraz z Żydami z naszej części Europy, a od nich przejęli je Arabowie. W pewnym momencie dobiega nas fantastyczny zapach kawy. Kawiarnie rozłożyły się tu wprost na ulicach. Serwują doskonały napój z kardamonem. Przewodnik z pewnością pokaże nam sklepik, w którym kupimy najlepszą w Jerozolimie, świeżo zmieloną kawę z przyprawami. Pycha!

Łatwo przejść obok stacji Drogi Krzyżowej i wcale jej nie zauważyć. To dlatego, że trasa ta wiedzie przez typową islamską dzielnicę. Wśród krętych, wąskich uliczek nietrudno ominąć skromną, umocowaną na ścianie domu lub sklepu, tablicę oznaczającą kolejny punkt wędrówki Chrystusa. Na szczęście prowadzi nas doświadczony przewodnik. Nie zgubimy się w plątaninie zaułków. Idziemy we właściwym kierunku. Z każdą kolejną stacją jesteśmy bliżej Bazyliki Grobu Pańskiego. To najważniejsze, dla nas, miejsce w Jerozolimie jest tuż, tuż.

Bazylika Grobu Świętego

altKolejne stacje Drogi Krzyżowej (Via Dolorosa) prowadzą nas w stronę najważniejszego w Jerozolimie kościoła. To Bazylika Grobu Pańskiego. W jej obrębie znajduje się miejsce ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa.

Strony: 1 2 3 4 5

9 odpowiedzi na “Jerozolima”

 1. Urszulka pisze:

  Bardzo cieszę się, że znalazłam Pana stronę,nie odwiedziłam jeszcze miejsc opisanych ale mam nadzeję, że nadrobię zaległosci w najblizszym czasie. pozdrawiam serdecznie

 2. Emily pisze:

  Długo szukałam takiej strony 🙂 Wspaniała relacja z podróży. Miałam to szczęście i byłam w miejscach przez Pana opisywanych, ale troszkę już zapomniałam tamtejszy klimat. Dzięki Panu wróciły wspomnienia, zapachy i obrazy. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Miriam pisze:

  Bylam w Jerozolimie-10.04.09r w Wielki Piatek!poprostu przezylam cudowne chwile,to byl dzien urodzin moich „zmarlych rodzicow”to dla Nich tam sie znalazlam,jest mi latwo bo,mieszkam w Izraelu!zwiedzilam sporo tych miejsc…ta stronka jest bardzo potrzebna!pozdrawiam wszystkich odwiedzajacych Ziemie Obiecana,do zobaczenia za rok w Jerozolimie!!!a jutro 15.04,09r zapale swiece w 3 rocz.smierci mojego ukochanego Tatusia!

 4. Barbara pisze:

  Prośba o Pomoc Piszę Pracę MGR o Jerozolimie i potrzebuję odpowiedzi na proste i krótkie pytania dot. Jerozolimy bardzo proszę osoby które były w Jerozolimie o wypełnienie mojej ankiety 😀
  oto link http://www.basiat.cba.pl/ab.htm
  z góry bardzo dziękuję

 5. Barbara pisze:

  podałam złego linka dobry to http://www.basiat.cba.pl/ab.html

 6. Aneta Sobolewska pisze:

  Jahwe…Podobno papież benedykt … kazał usunć ostatnie pozostałości imienia Bożego Z PISM….Czemu nie mówi się o tym w wierze katolickiej…Wielu słynnych pisarzy wie że trak ma na imię Bóg…W Bibli również napisane jest iż Jezus umarł na palu a nie na krzyżu…

 7. Aneta Sobolewska pisze:

  Czy wiara katolicka to farsa ….uwierzcie mi przestudiowanie Bibli zajeło mi bardzo dużo czasu…jest wiele znakó na to że prawdziw a religią nie jest ta największa….warto zadać więc sobie pytanie czy warto wierzyć słowom czy warto też oprócz tego przestudiować znaki i dowody….

 8. natalia pisze:

  jakie wymiary ma świątynia jerozolimska??

 9. Monika pisze:

  Szanowni Państwo,

  Jestem studentką Wyższej Szkoły Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki.
  Prowadzę badania do pracy magisterskiej wśród osób wyjeżdżających
  do Jerozolimy.
  Zapewniam, że ankieta jest anonimowa i dobrowolna, a uzyskane
  wyniki będą wykorzystane wyłącznie do celów statystycznych.
  Uprzejmie proszę o wypełnienie ankiety bądź przesłanie do
  osób,które
  były w Jerozolimie bądź zamierzają tam wyjechać w najbliższym
  czasie.

  Link do ankiety:
  http://www.ankietka.pl/ankieta/69735/jerozolima-motywy-podrozy.html

  dziękuje za pomoc,
  pozdrawiam,
  Monika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter