fbpx

Jerozolima

Jerozolima. Góra Oliwna

Za każdym razem, kiedy wjeżdżam z grupą turystów do Jerozolimy, widzę to samo podekscytowanie. Takie, jak w żadnym innym miejscu na świecie. Wszyscy w autokarze zawieszają rozmowy, skupiają się na tym, co można zobaczyć. Wszak to Święte Miasto!       Polecamy: pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Wizytę w Jerozolimie najlepiej rozpocząć od Wzgórza Oliwnego. W to właśnie miejsce kieruje się większość wycieczek. Rozpościera się stąd wspaniały widok na centrum Jerozolimy. Otoczone obronnymi murami Stare Miasto widoczne jest jak na dłoni.alt Pośród plątaniny wąskich, zabytkowych uliczek skrywa największe perełki, święte miejsca trzech religii: Ścianę Płaczu czyli jedyną pozostałość Świątyni Jerozolimskiej, Drogę Krzyżową, Bazylikę Grobu wybudowaną w miejscu ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa oraz dwa bardzo ważne dla muzułmanów meczety. Jeden z nich jest symbolem i wizytówką Jerozolimy. To Kopuła Skały, zwana tak ze względu na charakterystyczny dach w złotym kolorze. Wznosi się majestatycznie, góruje nad cała historyczną Jerozolimę. Meczet wybudowano w VII wieku na skale Moria, na której Abraham miał złożyć w ofierze swego syna Izaaka. Muzułmanie wierzą, że z tej właśnie skały prorok Mahomet został wzięty do nieba.

Zobacz też artykuł: Wielkanoc w Jerozolimie.

Stojąc teraz na stoku Wzgórza Oliwnego podziwiamy ten widok, sycimy się nim, zapamiętujemy aby zachować go jak najdłużej. Robimy zdjęcia. Analizujemy topografię miasta. Miedzy miejscem, w którym stoimy, a murami Jerozolimy rozciąga się Dolina Jozafata. To tu, pojawi się Mesjasz i będzie budził zmarłych do życia wiecznego. Dlatego, znajdujący się na zboczu tej doliny cmentarz żydowski jest jednym z najdroższych miejsc na świecie. Pochówek jednej osoby kosztuje od miliona do półtorej miliona dolarów!

jerozolimazwielbladem.jpgZa doliną, po lewej stronie, wznosi się Wzgórze Syjon. Znajduje się tam Wieczernik, Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz symboliczny grobowiec króla Dawida, znanego wszystkim ze zwycięskiej walki z Goliatem. Pojedziemy tam, będziemy zwiedzać te miejsca. Na razie patrzymy z daleka aby zorientować się w układzie najważniejszych punktów Świętego Miasta. Komuś, kto jest tu pierwszy raz, aż trudno uwierzyć, że wszędzie jest tak blisko. Świątynia obok świątyni, kościół obok synagogi, synagoga obok meczetu. Na tak małej przestrzeni działy się najważniejsze biblijne wydarzenia. Od Abrahama do Jezusa.

Polecamy:

Pielgrzymki do Armenii i Gruzji.

Strony: 1 2 3 4 5

9 odpowiedzi na “Jerozolima”

 1. Urszulka pisze:

  Bardzo cieszę się, że znalazłam Pana stronę,nie odwiedziłam jeszcze miejsc opisanych ale mam nadzeję, że nadrobię zaległosci w najblizszym czasie. pozdrawiam serdecznie

 2. Emily pisze:

  Długo szukałam takiej strony 🙂 Wspaniała relacja z podróży. Miałam to szczęście i byłam w miejscach przez Pana opisywanych, ale troszkę już zapomniałam tamtejszy klimat. Dzięki Panu wróciły wspomnienia, zapachy i obrazy. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Miriam pisze:

  Bylam w Jerozolimie-10.04.09r w Wielki Piatek!poprostu przezylam cudowne chwile,to byl dzien urodzin moich “zmarlych rodzicow”to dla Nich tam sie znalazlam,jest mi latwo bo,mieszkam w Izraelu!zwiedzilam sporo tych miejsc…ta stronka jest bardzo potrzebna!pozdrawiam wszystkich odwiedzajacych Ziemie Obiecana,do zobaczenia za rok w Jerozolimie!!!a jutro 15.04,09r zapale swiece w 3 rocz.smierci mojego ukochanego Tatusia!

 4. Barbara pisze:

  Prośba o Pomoc Piszę Pracę MGR o Jerozolimie i potrzebuję odpowiedzi na proste i krótkie pytania dot. Jerozolimy bardzo proszę osoby które były w Jerozolimie o wypełnienie mojej ankiety 😀
  oto link http://www.basiat.cba.pl/ab.htm
  z góry bardzo dziękuję

 5. Barbara pisze:

  podałam złego linka dobry to http://www.basiat.cba.pl/ab.html

 6. Aneta Sobolewska pisze:

  Jahwe…Podobno papież benedykt … kazał usunć ostatnie pozostałości imienia Bożego Z PISM….Czemu nie mówi się o tym w wierze katolickiej…Wielu słynnych pisarzy wie że trak ma na imię Bóg…W Bibli również napisane jest iż Jezus umarł na palu a nie na krzyżu…

 7. Aneta Sobolewska pisze:

  Czy wiara katolicka to farsa ….uwierzcie mi przestudiowanie Bibli zajeło mi bardzo dużo czasu…jest wiele znakó na to że prawdziw a religią nie jest ta największa….warto zadać więc sobie pytanie czy warto wierzyć słowom czy warto też oprócz tego przestudiować znaki i dowody….

 8. natalia pisze:

  jakie wymiary ma świątynia jerozolimska??

 9. Monika pisze:

  Szanowni Państwo,

  Jestem studentką Wyższej Szkoły Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki.
  Prowadzę badania do pracy magisterskiej wśród osób wyjeżdżających
  do Jerozolimy.
  Zapewniam, że ankieta jest anonimowa i dobrowolna, a uzyskane
  wyniki będą wykorzystane wyłącznie do celów statystycznych.
  Uprzejmie proszę o wypełnienie ankiety bądź przesłanie do
  osób,które
  były w Jerozolimie bądź zamierzają tam wyjechać w najbliższym
  czasie.

  Link do ankiety:
  http://www.ankietka.pl/ankieta/69735/jerozolima-motywy-podrozy.html

  dziękuje za pomoc,
  pozdrawiam,
  Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę