fbpx

Jerozolima

Na Górze Oliwnej, poza tarasem widokowym z panoramą na całą starą Jerozolimę, jest również kilka ważnych, obowiązkowych punktów. Najbliżej mamy do kościoła Pater Noster – zbudowany na grocie, w której Jezus nauczał modlitwy Ojcze Nasz. Dalej, idąc w kierunku Ogrodu Oliwnego, znajdziemy kościół Dominus Flevit (Pan Zapłakał) upamiętniający płacz Jezusa nad losem Jerozolimy. I wreszcie, w samym Ogrójcu, kościół Getsemani zwany dziś Bazyliką Narodów. Otaczają go drzewa oliwne. Mają ponad dwa tys. lat, pamiętają zatem Jezusa. Modlił się wśród nich! Tu został pojmany. Jerozolima jest niezwykła! Przyjeżdżając tu, dotykamy tak wyjątkowej historii.

Jerozolima. Ciąg dalszy wędrówek

Najważniejszym miejscem na trasie wycieczki po Ziemi Świętej jest oczywiście Jerozolima. W poprzednim odcinku opisywaliśmy wizytę na Górze Oliwnej. Dziś, wchodzimy w obszar otoczonego obronnymi murami, Starego Miasta. To centralny punkt Świętego Miasta. Znajdują się tu najsłynniejsze zabytki i najistotniejsze miejsca kultu trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Wchodzimy przez Bramę Mugrabinów, jedną z ośmiu prowadzących do starej części Jerozolimy. Tuż za nią znajduje się Ściana Płaczu. Mur ten to jedyna pozostałość Świątyni Jerozolimskiej, zburzonej w 70 roku po Chrystusie przez Rzymian. Jest dziś centralnym i najważniejszym miejscem wyznawców religii mojżeszowej. altZjeżdżają tu Żydzi z całego świata. Odwiedzają to miejsce też liczni turyści i chrześcijańscy pielgrzymi. Modlił się tu papież Jan Paweł II i zgodnie z tutejszym obyczajem, w szczelinie między kamieniami starożytnego muru, zostawił kartkę z prośbą do Boga. Ściana Płaczu jest obowiązkowym punktem przyjeżdżających do Izraela rządowych delegacji i dostojników. Pewnego dnia, dwa lata temu nasza wycieczka spotkała tam prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Otoczony wianuszkiem ochroniarzy i dziennikarzy, z jarmułką na głowie, widząc grupę turystów z Polski, zostawił oficjeli i podszedł do nas. Były wspólne zdjęcia, rozmowy. Przedziwne spotkanie Polaków w niezwykłym miejscu.

Pielgrzymka „Ziemia Święta bis”.

Strony: 1 2 3 4 5

9 odpowiedzi na “Jerozolima”

 1. Urszulka pisze:

  Bardzo cieszę się, że znalazłam Pana stronę,nie odwiedziłam jeszcze miejsc opisanych ale mam nadzeję, że nadrobię zaległosci w najblizszym czasie. pozdrawiam serdecznie

 2. Emily pisze:

  Długo szukałam takiej strony 🙂 Wspaniała relacja z podróży. Miałam to szczęście i byłam w miejscach przez Pana opisywanych, ale troszkę już zapomniałam tamtejszy klimat. Dzięki Panu wróciły wspomnienia, zapachy i obrazy. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Miriam pisze:

  Bylam w Jerozolimie-10.04.09r w Wielki Piatek!poprostu przezylam cudowne chwile,to byl dzien urodzin moich „zmarlych rodzicow”to dla Nich tam sie znalazlam,jest mi latwo bo,mieszkam w Izraelu!zwiedzilam sporo tych miejsc…ta stronka jest bardzo potrzebna!pozdrawiam wszystkich odwiedzajacych Ziemie Obiecana,do zobaczenia za rok w Jerozolimie!!!a jutro 15.04,09r zapale swiece w 3 rocz.smierci mojego ukochanego Tatusia!

 4. Barbara pisze:

  Prośba o Pomoc Piszę Pracę MGR o Jerozolimie i potrzebuję odpowiedzi na proste i krótkie pytania dot. Jerozolimy bardzo proszę osoby które były w Jerozolimie o wypełnienie mojej ankiety 😀
  oto link http://www.basiat.cba.pl/ab.htm
  z góry bardzo dziękuję

 5. Barbara pisze:

  podałam złego linka dobry to http://www.basiat.cba.pl/ab.html

 6. Aneta Sobolewska pisze:

  Jahwe…Podobno papież benedykt … kazał usunć ostatnie pozostałości imienia Bożego Z PISM….Czemu nie mówi się o tym w wierze katolickiej…Wielu słynnych pisarzy wie że trak ma na imię Bóg…W Bibli również napisane jest iż Jezus umarł na palu a nie na krzyżu…

 7. Aneta Sobolewska pisze:

  Czy wiara katolicka to farsa ….uwierzcie mi przestudiowanie Bibli zajeło mi bardzo dużo czasu…jest wiele znakó na to że prawdziw a religią nie jest ta największa….warto zadać więc sobie pytanie czy warto wierzyć słowom czy warto też oprócz tego przestudiować znaki i dowody….

 8. natalia pisze:

  jakie wymiary ma świątynia jerozolimska??

 9. Monika pisze:

  Szanowni Państwo,

  Jestem studentką Wyższej Szkoły Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki.
  Prowadzę badania do pracy magisterskiej wśród osób wyjeżdżających
  do Jerozolimy.
  Zapewniam, że ankieta jest anonimowa i dobrowolna, a uzyskane
  wyniki będą wykorzystane wyłącznie do celów statystycznych.
  Uprzejmie proszę o wypełnienie ankiety bądź przesłanie do
  osób,które
  były w Jerozolimie bądź zamierzają tam wyjechać w najbliższym
  czasie.

  Link do ankiety:
  http://www.ankietka.pl/ankieta/69735/jerozolima-motywy-podrozy.html

  dziękuje za pomoc,
  pozdrawiam,
  Monika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter