fbpx

Betlejem i Góra Nebo

Wiosną 2000 roku miejsce to odwiedził Jan Paweł II. Obok ruin starożytnego kościoła i otaczającego go klasztoru z czasów bizantyjskich rośnie, posadzone ręką papieża, drzewko oliwne. Z powaga podchodzą do niego pielgrzymi, ustawiając się w kolejce by zrobić zdjęcie. Wejść można też na niewielki podest wybudowany dla papieża. Stąd jest jeszcze lepszy widok na Morze Martwe, rzekę Jordan i sporą część Ziemi Świętej. Obok podestu wznosi się majestatycznie duży metalowy krzyż. Góra NeboJego oryginalną formę wzbogaca wąż – to na pamiątkę cudów, w imieniu Boga dokonywanych przez Mojżesza.

Z okazji obchodów roku milenijnego wzniesiono tu ekumeniczny pomnik, na którym łaciński napis głosi: „Jeden Bóg, Ojciec wszystkich, ponad wszystkim”. A obok sentencja w języku arabskim: Bóg jest miłością; to głos nieba, wołanie proroków”. Jeśli gdzieś można odczuć jak prawdziwe są te słowa, to z całą pewnością tu, na Górze Nebo, górze wznoszącej się nad Ziemią Świętą.

Betlejem

Po hebrajsku, Betlejem znaczy Dom Chleba. Tu, w jednej z grot przyszedł na świat Jezus. Trzysta lat później na tej grocie wybudowano kościół. Przebudowywano go kilkakrotnie, ale do dziś zachowało się wiele z oryginalnych elementów. To dzięki temu, że ominęły go liczne w tym rejonie świata, wojny i zniszczenia. Jest to jeden z najważniejszych kościołów na świecie. Wszak tu wszystko się zaczęło! Z pośród kilku najsłynniejszych bazylik, dwie są na terenie Izraela. Jedna to świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie, druga, to właśnie ten obiekt – bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Program pielgrzymki: Ziemia Święta po raz drugi.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter