fbpx

Indonezja: Borneo – Jawa – Bali


1 dzień: Warszawa – Dżakarta
Przelot z Warszawy do Dżakarty przez jeden z azjatyckich lub europejskich portów lotniczych.

2 dzień: Dżakarta
Przylot do stolicy Indonezji – Dżakarty, transfer do hotelu. Zakwaterowanie, nocleg.

3 dzień: Dżakarta – Pangkalan Bun – Park Narodowy Tanjung Puting
Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot do Pangkalan Bun położonego w indonezyjskiej  części Borneo (Kalimantan). Przejazd do portu w Kumai, zakwaterowanie na tradycyjnej drewnianej rzecznej, dwupiętrowej łodzi Klotok, która na najbliższe dni zamieni się w nasz pływający hotel i restaurację. Górny pokład jest zadaszony i przeznaczona dla pasażerów. W ciągu dnia służy on do obserwacji toczącego się życia w dżungli, odpoczynku oraz spożywania posiłków. W nocy łódź cumuje przy brzegu w wyznaczonych miejscach i pokład zamienia się w sypialnię. Na dolnym poziomie znajduje się kuchnia, łazienki oraz pomieszczenia dla załogi. Do Państwa dyspozycji jest obsługa łodzi, kucharz oraz doświadczony pilot, z którym wspólnie będą odwiedzane ośrodki rehabilitacji orangutanów.
Rejs łodzią w górę rzeki Sekonyer do PARKU NARODOWEGO TANJUNG PUTING położonego w południowej części wyspy. Powierzchnia parku porównywalna jest z powierzchnią wyspy Bali. Park znajduje się na liście światowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO, powstał on w celu ochrony środowiska naturalnego orangutanów, małp długonosych i innych licznych gatunków zwierząt, gadów, ptaków i owadów zamieszkujących te tereny. Gatunkiem szczególnie zagrożonym wyginięciem są orangutany, będące naszym głównym celem pobytu w tej części Kalimantanu. Obiad, kolacja, nocleg na łodzi.

indonezja_borneo

Borneo

4 dzień: Park Narodowy Tanjung Puting
Śniadanie. Dalszy rejs w górę rzeki, obserwacja dziewiczej przyrody i toczącego się w niej życia, wypatrywanie w wierzchołkach drzew małp długonosych. Przybicie do brzegu i przejście do środka rehabilitacji orangutanów Pondok Tanguy, obserwacja orangutanów w czasie ich dokarmienia (na specjalnej platformie o określonych porach zostawiane są dla orangutanów przede wszystkim banany oraz mleko). Powrót na łódź i kontynuacja rejsu do najsłynniejszego indonezyjskiego ośrodka rehabilitacji orangutanów CAMP LEAKEY , założonego w 1971 roku przez kanadyjską badaczkę dr. Birute Mary Galdikas.  Na swoich licznych wykładach, w artykułach oraz wydanych książki dr. Galdikas zwraca uwagę szerokiej rzeszy odbiorców na problemy zagrożonego gatunku. Stara się przekonać miejscową ludność o konieczności ochrony orangutanów, a zwłaszcza ich środowiska naturalnego. W 1986 roku dr.  Galgikas wraz ze współpracownikami założyła międzynarodową fundację zajmującą się ochroną orangutanów (Orangutan Foundation International) z siedzibą w Los Angeles i oddziałami w Australii, Indonezji i Wielkiej Brytanii. W 1997 roku została uhonorowana najwyższym indonezyjskim odznaczeniem w dziedzinie ochrony środowiska.
Większość orangutanów znajdujących się w ośrodkach zostało schwytanych przez kłusowników jako młode osobniki, a następnie odsprzedano je jako „domowe maskotki”. W ośrodkach rehabilitacji opiekunowie orangutanów starają się przywrócić je do życia w naturalnym środowisku. Powrót na łódź. Obiad. Relaks na łodzi i rejs w dół rzeki. Zacumowanie przy brzegu, przejście i obserwacja dokarmianych orangutanów przy kolejnej platformie. Kolacja, nocleg na łodzi.

5 dzień: Park Narodowy Tanjung Puting – Kumai – Pangkalan Bun – Dżakarta
Wczesne śniadanie na łodzi. Pożegnanie z dziewiczą przyrodą i otaczającą nas wszechobecną ciszą w czasie rejsu w dół rzeki do Kumai.
Przejazd na lotnisko w Pangkalan Bun, przelot do wielomilionowej DŻAKARTY położonej na wyspie Jawie, powrót do cywilizacji. Przylot, zwiedzanie stolicy Indonezji: uważanej za „jeden ze skarbów kultury Indonezji”  Muzeum Narodowego z między innymi bogatymi zbiorami działu etnograficznego obrazującymi różnorodność kulturową tego wyspiarskiego kraju oraz znajdującej się w skarbcu kolekcji złotej, srebrnej oraz wykonanej z brązu biżuterii i jednej z najwspanialszej kolekcji krisów (sztyletów). W 2008 roku kris indonezyjski został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wizyta na Placu Wolności (Medan Merdeka) będącym miejscem oficjalnych parad, w miarę możliwości dla osób chętnych fakultatywnie wjazd na platformę widokową na pomniku niepodległości Monas stojącym na placu. Rzut oka na Pałac Prezydencki (nie udostępniony do zwiedzania), zwiedzanie największego meczetu w Azji Południowo-Wschodniej Mesjid Istiqlal. Kolacja, nocleg w Dżakarcie.

indonezja_jawa

Jawa

6 dzień: Dżakarta – Yogyakarta – Prambanan – Yogyakarta
Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot do Yogyakarty, w skrócie nazywanej Yogyą. Przylot, przejazd i zwiedzanie perełki architektury – powstałego w IX w. hinduistycznego kompleksu świątyń PRAMBANAN (lista UNESCO). Zbudowane z kamiennych bloków strzeliste świątynie poświęcone są głównym bogom z panteonu hinduizmu Brahmie, Wisznu i Siwie. Świątynia boga Siwy mierzy 47 metrów i przez wieki była najwyższą budowlą na Jawie. Do wnętrza każdej ze świątyń prowadzą wejścia z czterech stron świata, w środku zaś znajdują się posągi bóstw. Na zewnątrz ściany świątyń bogato pokryte są reliefami przedstawiającymi sceny z życia bogów z hinduistycznego eposu Ramajana. Powrót do Yogyakarty, kolacja, nocleg w hotelu. Wieczorem dla osób chętnych fakultatywnie udział w przedstawieniu Teatru Cieni.

7 dzień: Yogyakarta – Borobudur – Yogyakarta
Śniadanie. Zwiedzanie YOGYAKARTY, miasta o tradycyjnej zabudowie uważanego za kulturalną stolicę kraju: pałacu sułtana – Kraton na terenie którego zobaczymy  udostępnione dla zwiedzających komnaty w tym salę tronową oraz pawilony w których między innymi eksponowane są batiki z których słynie Yogya oraz zdjęcia i przedmioty należące do ojca obecnie panującego sułtana. Sułtan wraz z rodzina cały czas zamieszkuje w pałacu, ta część zamknięta jest dla zwiedzających.
Następnie zwiedzanie Pałacu Taman Sari będącego w XVIII w. miejscem odpoczynku sułtanów zwanym także Wodnym Pałacem. Wizyta w jednej z wytwórni słynnych batików. Przejazd do leżącego w cieniu wulkanu Merapi klejnotu sztuki buddyjskiej – BOROBUDUR (lista UNESCO) wzniesionego na przełomie VIII/IX w. w formie stupy. Budowlę zwiedza się idąc  zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i wchodząc na kolejne galerie, których ściany pokryte są licznymi reliefami przedstawiającymi sceny z życia Buddy, sceny z życia dworzan oraz codziennego życia obywateli z czasów gdy budowla ta powstawała. Na piątej najwyższej galerii, z której widoczna jest panorama doliny znajdują się 72 kamienne posągi Buddy umieszczone w ażurowych stupach w kształcie dzwonów. Budowla przez wieki była pokryta popiołami wulkanu Merapi i ponownie odkryta w 1814 roku przez brytyjskiego gubernatora Jawy Thomasa Stamforda Rafflesa. Powrót do Yogyakarty. Kolacja. Nocleg w hotelu.

8 dzień: Yogyakarta – Wulkan Bromo
Śniadanie. Przejazd przez Jawe środkową i wschodnią w okolice najpopularniejszego i stanowiącego jedną z największych atrakcji turystycznych w Indonezji Parku Narodowego Bromo – Tengger – Semeru. Przyjazd, zakwaterowanie, kolacja. Nocleg.

9 dzień: Wulkan Bromo – Surabaja – Bali
Pobudka przed świtem. Przejazd na punkt widokowy z którego zobaczymy jeden z najbardziej spektakularnych widoków na Jawie – wschód słońca nad wulkanicznym krajobrazem Parku Narodowego Bromo – Tengger – Semeru. Z kaldery dawno wygasłego wulkanu Tengger o średnicy około 10 km wyrastają trzy stożki wulkaniczne wulkanów Bromo, Batok i Kursi. Dno kaldery pokryte jest szarym, wulkanicznym piaskiem i otoczone przez skalistą krawędź wulkanu Tengger. Malowniczości krajobrazu dodaje widoczny w oddali najwyższy szczyt na Jawie – wulkan Semeru (3676 m n.p.m.). Zjazd dżipem na dno kaldery i przejazd w pobliże wulkanu Bromo, który jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych wulkanów w Indonezji. Przejście lub przejazd na konikach z parkingu pod stożek wulkanu Bromo (2392 m n.p.m.), a następnie możliwość wejścia na szczyt krateru, z którego wydobywa się niemalże przez cały czas gęsta biała para o silnym siarkowym zapachu.
Powrót do hotelu, krótki odpoczynek, śniadanie. Przejazd na lotnisko w Surabai, przelot do Denpasar na wyspie Bali. Przylot, transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg.

indonezja_bali

Bali

10 – 12 dzień: Bali
Śniadanie. Czas wolny na wypoczynek na piaszczystych plażach „rajskiej wyspy”, kąpiele w Oceanie Indyjskim oraz hotelowym basenie. Dla osób chętnych fakultatywnie możliwość uprawiania sportów wodnych, nurkowanie lub zwiedzanie malowniczego interioru wyspy. Nocleg.

13 dzień: Bali – Warszawa
Śniadanie. Czas wolny. Transfer na lotnisko w Denpasar. Przelot do Warszawy.

14 dzień: Warszawa
Przylot do Warszawy

Terminy dowolne, impreza realizowana od 2 osób.

Cena od osoby w pokoju 2-osobowym przy:

2 -3 osobach: 2 800 USD
4 -5 osobach: 2 570 USD
6 -7 osobach:  2 460 USD
8 -9 osobach: 2 420 USD
10-11 osobach: 2 370 USD

Cena obejmuje:
– przejazdy na Jawie i Bali klimatyzowanym  samochodem lub mikrobusem zgodnie
z programem, na Borneo i pod wulkanem Bromo możliwy samochód bez klimatyzacji
– przeloty na trasie Dżakarta – Pangkalan Bun – Dżakarta – Yogyakarta, Surabaja –
Bali
– zakwaterowanie w hotelach 4**** w Dżakarcie, Yogyakarcie oraz na Bali w pokojach
2 osobowych z łazienką i klimatyzacją
– zakwaterowanie na Borneo na łodzi Klotok (bez kabin), łódź do wyłącznej dyspozycji
– zakwaterowanie w hotelu/lodgu ** przy wulkanie Bromo pokoje 2 osobowe z
łazienką
– śniadania, obiady i kolacje zgodnie z programem
– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz Parków Narodowych
– opiekę anglojęzycznych pilotów lokalnych/przewodników
– ubezpieczenie (KL, NW, bagaż)
– VAT

Cena nie obejmuje:
– przelotu na trasie Warszawa – Dżakarta – Warszawa (przez jeden z europejskich lub
azjatyckich portów lotniczych) cena od 3 650 PLN
– wizy do Indonezji  25 USD (wiza załatwiana na lotnisku po przylocie do Dżakarty)
– opłat lotniskowych w Indonezji około 60 USD (płatnych gotówką w danych portach
lotniczych)
– zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników, bagażowych
– opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłata za filmowanie
i fotografowanie

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 495 USD (bez Borneo)

W miarę możliwości postaramy się dostosować program do Państwa życzeń lub zorganizować wyjazd na wskazanej przez Państwa trasie w dowolnym terminie !!!

Przykładowe połączenia lotnicze: Warszawa – Dżakarta, Denpasar – Warszawa:

1. przelot liniami lotniczymi KLM cena biletu od 3 550 PLN

odlot z Warszawy do Amsterdamu o godzinie 17:15, przylot o 19:15
odlot z Amsterdamu do Dżakarty o godzinie 20:50, przylot o 17:25 (następnego dnia)

odlot z Denpasar do Amsterdamu o 20:35, przylot o 07:15  (następnego dnia)
odlot z Amsterdamu do Warszawy o 09:50, przylot o 11:45

2. przelot liniami lotniczymi Emirates oraz Garuda Indonesia 3 930 PLN
przelot liniami lotniczymi Emirates oraz Air Asia 3 550

odlot z Warszawy do Dubaju o 14:45, przylot o 22:15
odlot z Dubaju do Dżakarty o 04:15, przylot o 15:40

odlot z Denpasar do Dżakarty 18:30, przylot o 19:25 (przelot Garuda Indonesia)

lub odlot z Denpasar do Dżakarty 18:20, przylot o 19:05 (przelot Air Asia)
a następnie odlot z Dżakarty do Dubaju o 00:40, przylot o 05:30
odlot z Dubaju do Warszawy o 07:25, przylot o 11:30.

Program i zdjęcia: Małgorzata Olejnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę