fbpx

Pielgrzymki do Gruzji i Armenii

Armenia i Gruzja to dwa najstarsze chrześcijańskie kraje świata. Już chociażby z tego powodu warto się tam wybrać. Do tego piękne górskie krajobrazy, rewelacyjne zabytki architektury sakralnej, wyśmienita kuchnia i bardzo gościnni ludzie.

Armenia

Pierwszy kraj, który z chrześcijaństwa uczynił religię państwową! W 301 roku Grzegorz Oświeciciel ochrzcił króla Armenii, Tirydatesa III. W ten sposób Armenia wyprzedziła dwa kolejne kraje, Gruzję i Etiopię. W tym czasie kiedy Armenia stawała się chrześcijańskim krajem w Rzymie szalały jeszcze krwawe prześladowania.

armenia_krzysztofmatys_rispime_eczmiadzyn

Kościół św. Rispime. VII wiek. Eczmiadzyn, Armenia

Jest to doskonały cel pielgrzymek i wycieczek dla osób zainteresowanych historią chrześcijaństwa.

Zobaczymy tu mnóstwo wyśmienitej, oryginalnej architektury sakralnej (bazylika kopułowa, pendentyw, kwadrat apsydy przyporowej – to tylko część z ormiańskiego wkładu w historię światowej sztuki). Między innymi w ormiańskim budownictwie sakralnym szukamy źródeł europejskiego gotyku!

armenia erywan msza kosciol ormianski

Msza święta w kościele katolickim rytu ormiańskiego w Erywaniu

Kościoły i monastyry. Zaczynając od tych najstarszych, z VII wieku – zachowanych do dziś w niemal niezmienionej postaci! Jak np. kościół św. Hripsime (Ripsime) w Eczmiadzynie. Długo można by wymieniać. Ograniczmy się do kilku najwspanialszych klasztorów: Geghard, Sewanawank, Chor Wirap z pięknym widokiem na Ararat, Norawank, Hachpat, Sanahin… W Armenii jest co zwiedzać!

armenia_krzysztofmatys_ararat_chor_wirap

Klasztor Chor Wirap z Araratem w tle

Zwiedzamy oczywiście Eczmiadzyn, czyli siedzibę ormiańskiego katolikosa – w miejscu tym gościł papież Jan Paweł II (w 2001 r. z okazji 1700 rocznicy chrztu Armenii). W niewielkim przykatedralnym muzeum oglądamy grot włóczni, którym przebito bok Chrystusa oraz fragment skamieniałej deski z arki Noego. Zgodnie z miejscową tradycją, stolica Armenii, czyli Erywań, została wzniesiona w miejscu, w którym Noe ujrzał wystający z wody ląd. W tej okolicy zasadził pierwszą winnicę. Związana z historią potopu góra Ararat jest doskonale widoczna z ulic Erywania.

armenia_krzysztofmatys_deska_arki_noego_eczmiadzyn

Fragment deski z arki Noego. Muzeum w Eczmiadzynie

Istnieje możliwość odprawienia mszy świętej w kościele katolickim rytu ormiańskiego w Erywaniu.

Gruzja

Jest turystycznym przebojem kilku ostatnich lat. Polacy jeżdżą tam bardzo chętnie i wracają zachwyceni. Ujmuje ich gruzińska gościnność, wyśmienita kuchnia, dobre wino i olbrzymi szacunek okazywany Polakom – zawdzięczamy to między innymi poważaniu jakim cieszy się tam Lech Kaczyński. Jedna z głównych ulic Tbilisi nosi imię polskiego prezydenta, a w Batumi parze prezydenckiej poświęcono nową, ładną aleję – na ustawionej tu tablicy napis wyryto również w języku polskim!

Gruzja jest krajem wyjątkowej architektury sakralnej. Najstarsze, działające do dziś kościoły pochodzą z VI wieku! Zwiedzamy je.

gruzja_ananuri_krzysztofmatys

Gruzja. Kościół w Ananuri

Na zamówienie grup pielgrzymkowych istnieje możliwość odprawienia mszy świętej w katolickim kościele w Tbilisi.

Gruzja i Armenia

W jedną wycieczkę można połączyć oba kraje. LOT ma bezpośrednie połączenia z Warszawy do Tbilisi i do Erywania. Lecimy zatem do Gruzji, a wylatujemy z Armenii, albo na odwrót. Polacy nie potrzebują wiz. Wystarczy paszport (a w przypadku Gruzji nawet dowód osobisty!).

armenia_krzysztofmatys_norawank_tympanon_chrystus

Chrystus na tympanonie kościoła w klasztorze Norawank

Kiedy jechać? Od kwietnia do października. Bezpieczny ze względu na pogodę (nie będzie zimno) jest już druga połowa kwietnia. Dobra pogoda (słońce, ciepło) jest do końca października. Bardzo lubię lato na Południowym Kaukazie. W czerwcu lipcu i sierpniu wcale nie jest zbyt gorąco. Góry robią swoje. Pamiętajmy, że średnia wysokość Armenii to 1,8 tys. m n.p.m. Na początku lata pojawiają się już wyśmienite miejscowe brzoskwinie, morele oraz pyszne, słodkie owoce morwy. Jesienią, na początku października, trafimy za to na święto wina.

armenia_krzysztofmatys_flaga_tatew

Monaster Tatew – X wiek!

Standard. I w Gruzji i w Armenii są hotele o różnym standardzie. Na naszych wycieczkach i pielgrzymkach zapewniamy dobre hotele o klasie 3 gwiazdek. Ale możemy dostosować się do życzenia grupy. Wersja bardziej ekonomiczna to słabsze hoteliki klasy turystycznej lub pensjonaty. Wariant ekstremalny to kwatery prywatne – uwaga, tu warunki mogą być bardzo surowe. Na przeciwległym biegunie są oczywiście hotele cztero- i pięciogwiazdkowe.

Restauracje. W Gruzji i Armenii jest bardzo smaczne jedzenie. Kuchnia jeszcze naturalna i ekologiczna obfituje w bogactwo smaków. Nasze biuro wybiera dobre restauracje z typowymi, lokalnymi potrawami. Kolacjom towarzyszy miejscowa muzyka.

armenia_msza_pielgrzymka_krzysztofmatys

Msza na górskiej łące w Armenii

———————————————————————-

Organizujemy pielgrzymki również do innych krajów, w tym do Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, a nawet Indii. Tu znajduje się program pielgrzymki: Indie Północne i Kalkuta.

Interesującym celem pielgrzymki jest też Etiopia. Około 330 r. król Ezana, władca Aksum, przyjął chrześcijaństwo. Kościół etiopski należy do grona Kościołów orientalnych. Na jego czele stoi miejscowy patriarcha. Chrześcijanie w Etiopii dokonują obrzezania chłopców. Nie jedzą wieprzowiny, a często też obok niedzieli za dzień święty uznają sobotę. Kościoły budowane są na planie koła, a ich trójstopniowy podział może być zainspirowany architekturą Świątyni Jerozolimskiej. Wchodząc do kościoła, należy zdjąć buty. Chrześcijanin zobowiązany jest przestrzegać ścisłych postów, osoba świecka pości 180 dni w roku.

W czasie mszy gra się na bębnach i grzechotkach. Ważną role pełnią też modlitewne laski; wykorzystuje się je do liturgicznego tańca i do podpierania w trakcie długich nabożeństw.

pielgrzymka_gruzja_msza_stepancminda_kazbegi

Gruzja. Msza święta w Stepancminda

W specjalnej kaplicy w Aksum, jak wierzą Etiopczycy, przechowywana jest Arka Przymierza. Oglądamy też słynne, wykute w skale kościoły Lalibeli, wodospady na Nilu Błękitnym, jezioro Tana z licznymi klasztorami i przepiękne góry Siemen.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Matys

Nasz autorski program PIELGRZYMKI ARMENIA – GRUZJA, 12 dni.

Film o pielgrzymkach do Gruzji i Armenii

Organizujemy pielgrzymki i wycieczki do Gruzji i Armenii. Kraje te są naszą osobistą pasją. Mamy największe doświadczenie, niezbędne kontakty i wiedzę. Zapraszamy! Tu znajdziecie Państwo opinie o naszym biurze. Proponujemy kilka sprawdzonych programów pielgrzymek, w tym m.in.: Gruzja i Armenia 12 lub 10 dni; Gruzja 7 lub 10 dni; Armenia 9 dni.

Kontakt z naszym biurem.

Atrakcyjna wycieczka objazdowa. Najważniejsze miejsca w Gruzji plus rewelacyjna Swanetia. Wyprawa dla koneserów. Kameralna grupa (około 18 osób!), pilot/przewodnik doskonale znający Gruzję, wysoki standard świadczeń. W 2023 r. wycieczka wydłużona o 1 dodatkowy dzień, a więc jeszcze bardziej atrakcyjna.

 

Jedna odpowiedź do “Pielgrzymki do Gruzji i Armenii”

  1. Zofia pisze:

    Koniecznie musze to zobaczyc
    Poadrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę