fbpx

Xi’an – stolica 13 dynastii

Położone w głębokim chińskim interiorze kilkumilionowe miasto kojarzone bywa przede wszystkim ze względu na pobliskie Muzeum Armii Terakotowej, które stanowi niezwykły dowód potęgi i pychy pierwszego cesarza dynastii Qin.

Tymczasem Xi’an (dawna nazwa Chang’an) to miasto o liczącej sobie przeszło trzy tysiąclecia wspaniałej historii i obiecującej przyszłości. W swoich dziejach Xi’an był stolicą tak wspaniałych i starożytnych dynastii jak Zhou, Qin, Han oraz Tang. Łącznie o losach Państwa Środka, a tym samym znacznej części Azji decydowano w dzisiejszym Xi’an przez okres niemal 1100 lat, a więc nieco dłużej niż liczy sobie historia Polski.

chiny xian armia terakotowa

Muzeum Armii Terakotowej

Na obszarze miasta znajdują się aż 2944 obiekty sklasyfikowane jako zabytki i kolejne 282 stanowiska archeologiczne zajmujące niemal 1 procent powierzchni miasta. Oprócz wspomnianej Armii Terakotowej usytuowanej na przedmieściach miasta za główne atrakcje Xi’an należy uznać Wielką i Małą Pagodę Dzikiej Gesi, potężne mury miejskie, Wieżę Dzwonu, doskonałe Muzeum Historyczne Prowincji Shaanxi oraz tzw. dzielnicę muzułmańską. (Zobacz Xi’an: wycieczka do Chin).

Nowy-stary zabytek

W przeciągu zaledwie trzech lat pomiędzy rokiem 2007 a 2010, nakładem olbrzymich środków na północno-wschodnich krańcach miasta dokonano odbudowy dawnego pałacu cesarskiego z czasów dynastii Tang. W tym celu przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców dzielnicy, która powstała na ruinach symbolu dawnej świetności miasta. Projekt odbudowy, który objął też rewitalizację obszaru o łącznej powierzchni 20 km kw. kosztował równowartość około 8 miliardów złotych, a więc nieco więcej niż roczny budżet Xi’an.

Budowę właściwego pałacu Daming  rozpoczęto w połowie 7 w n.e. i wtedy kompleks pałacowy rozpościerał się na powierzchni ponad 3 km kw., a więc ponad czterokrotnie większym niż obszar Zakazanego Miasta w Pekinie i ośmiokrotnie większym niż powierzchnia paryskiego Luwru!

chiny xian

Zabytkowy Xi’an

W czasach panowania dynastii Tang (618-907) kosmopolityczne miasto przekroczyło liczbę miliona mieszkańców, którzy reprezentowali niemal wszystkie grupy etniczne i religijne ówczesnej Azji. Do 17 spośród 21 cesarzy dynastii, którzy rezydowali w pałacu przybywali posłowie z najodleglejszych zakątków kontynentu dostarczając jedwabnym szlakiem upominki upiększające cesarską rezydencję. Kompleks uległ zniszczeniu X wieku wraz z upadkiem dynastii i niepokojami, które objęły ówczesne Chiny. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty dawnych budowli. Współcześni budowniczowie zapewniają, że świeżo ukończona rekonstrukcja nie stoi w sprzeczności z wciąż prowadzonymi pracami archeologicznymi na miejscu. Nowe mury zostały wykonane w nowoczesnych technologiach i w niemal metrowym odstępie od oryginalnych fundamentów, aby nie naruszyć historycznej tkanki obszaru. Stanowi to znaczny postęp w obchodzeniu się z zabytkami w Chinach, które do tej pory bywały rozbierane, aby zostać odtworzonymi już z nowoczesnych materiałów. Otwarcie nowego-starego zabytku nastąpiło pod koniec 2010 roku.

Nie tylko zabytki

Będąc główną metropolią Chin Zachodnich Xi’an jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem technologiczno-przemysłowym. Po Pekinie i Szanghaju miasto jest trzecim głównym centrum naukowo-badawczym w Chinach o liczbie studentów sięgającej 700 tysięcy, zgrupowanych w kilkudziesięciu kampusach uczelnianych. To tutaj powstają elementy chińskich rakiet i wahadłowców kosmicznych, to właśnie w Xi’an powstał pierwszy chiński komputer oraz samolot pasażerski. To stąd wreszcie ma następować modernizacja tej części Chin, która w ostatnich 30 latach pozostała w tyle względem dynamicznie rozwijających się wschodnich prowincji. Miasto, które kiedyś stanowiło cel podróży karawan Jedwabnego Szlaku obecnie jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych tej części Chin, zapewniając dogodne połączenia z Tybetem, Xinjiangiem, Gansu, Mongolią Wewnętrzną oraz sąsiednimi krajami. Nic dziwnego, że włodarze miasta zapragnęli chwili prawdziwie światowej sławy – w roku 2011, pomiędzy 28 kwietnia a 22 października Xi’an był gospodarzem Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej, którą w tym czasie miało odwiedziło aż 12 milionów gości.

Dzisiejszy Xi’an, to ciekawe połączenie funkcji koła zamachowego gospodarki zachodnich Chin z odbudowywaniem pamięci o wiekach przeszłych. Jedno z najciekawszych miejsc na mapie podróży po Państwie Środka.

Tekst: Piotr Karpiński. Zobacz też artykuł: Chiny zawsze niezwykłe.

Autorski program sinologa Piotra Karpińskiego. Pragniemy pokazać Chiny wielkomiejskie i te prowincjonalne, fascynujące swą dynamiką i siłą, ale również urzekające lokalnością, potrafiące oszołomić naturą. Zgodnie z naszym podróżniczym zwyczajem odwiedzimy miejsca niezwykle piękne, a stosunkowo rzadko odwiedzane przez Europejczyków – Żółte Góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę