fbpx

Do Uzbekistanu bez wiz!

Od 1 lutego 2019 roku Polacy wjeżdżają do Uzbekistanu bez wiz! W grupie tej poza Polakami znaleźli się także obywatele 44 innych państw. Ruch bezwizowy obejmuje turystów przybywających do Uzbekistanu na okres do 30 dni.

Uzbekistan, Samarkanda

Na początku stycznia 2019 r. prezydent Uzbekistanu podpisał dekret „O dodatkowych środkach przyspieszających rozwój turystyki w Republice Uzbekistanu”. Zgodnie z nim od 1 lutego 2019 r. Uzbekistan wprowadza ruch bezwizowy na okres 30 dni dla obywateli 45 krajów świata, w tym m.in. dla obywateli Polski.

Na tę informację czekaliśmy od ponad dwóch lat.

Duże zmiany w polityce Uzbekistanu wobec turystów rozpoczęły się w 2016 roku. We wrześniu tego roku nastąpiły przetasowania na szczytach władzy w Taszkencie. Po śmierci rządzącego krajem przez 25 lat Islama Karimowa nowym prezydentem został Szawkat Mirziejew. W grudniu ukazał się dekret prezydenta, który liberalizował reguły wizowe. I tak:

Nasze biuro jest obecne w Uzbekistanie od lat

1. W przypadku obywateli 15 państw całkowicie zniesiono wizy. Do grona tego należą: Australia, Austria, Dania, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Luksemburg, Niemcy, Singapur, Szwajcaria, Wielka Brytania i Włochy.

2. W przypadku kolejnych 12 krajów zapowiadano zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli, którzy ukończyli 55 rok życia. Wśród państw, których obywatele muszą spełnić ten warunek znalazły się: Polska, Belgia, Chiny, Czechy, Francja, Indonezja, Izrael, Malezja, Portugalia, USA, Węgry i Wietnam.

Po opublikowaniu tych informacji rozpoczęły się (grudzień 2016 r.) prace nad szczegółowymi rozwiązaniami w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Uzbekistanu. W ich wyniku, na początku 2017 roku okazało się, że program wejdzie w życie z opóźnieniem, informowano, że może dopiero w 2021 roku.

Tak wyglądał strona internetowa, na której w 2018 roku aplikowaliśmy o wizę

W międzyczasie stopniowo wprowadzano kolejne ułatwienia w procedurze wizowania.

Latem 2018 r. wprowadzono nowy system (e-visa) dla wyjazdów do Uzbekistanu w celach turystycznych. Wszystko można było zrobić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej: e-visa.gov.uz. Trzeba było wypełnić aplikację on-line, wgrać zdjęcie paszportowe oraz skan paszportu i dokonać opłaty (płatność kartą). Po spełnieniu tych warunków wizę otrzymywało się drogą mailową (na osobnej kartce, bez wklejania do paszportu).

Zobacz nasze pozostałe artykuły na temat Uzbekistanu.

Tu można posłuchać, jak Krzysztof Matys opowiada o Uzbekistanie: audycja “Ucho na świat”.

Perły architektury: Samarkanda, Buchara, Chiwa i Szachrisabz – miasto Tamerlana. Pilot/przewodnik wyśmienicie znającym Uzbekistan, będzie Państwu wiele o nim opowiadał. Kameralna grupa (maksymalnie 18 osób!) i wysoki standard świadczeń. Wycieczka dla koneserów.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę