fbpx

Do Uzbekistanu bez wiz!

Nie potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi, że obywatele Polski, którzy ukończyli 55 lat, będą mogli wjechać na terytorium Uzbekistanu  bez konieczności posiadania wizy. W lipcu 2018 r. wprowadzono za to uproszczony system wizowania w formie e-visy. Szczegóły niżej.

Uzbekistan, Samarkanda

We wrześniu 2016 r. nastąpiła zmiana na szczytach władzy Uzbekistanu. Po śmierci rządzącego krajem przez 25 lat Islama Karimowa nowym prezydentem został Szawkat Mirziejew. W grudniu ukazał się dekret prezydenta, który liberalizował reguły wizowe. I tak:

1. W przypadku obywateli 15 państw całkowicie zniesiono wizy. Do grona tego należą: Australia, Austria, Dania, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Luksemburg, Niemcy, Singapur, Szwajcaria, Wielka Brytania i Włochy.

2. W przypadku kolejnych 12 krajów zapowiadano zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli, którzy ukończyli 55 rok życia. Wśród państw, których obywatele muszą spełnić ten warunek znalazły się: Polska, Belgia, Chiny, Czechy, Francja, Indonezja, Izrael, Malezja, Portugalia, USA, Węgry i Wietnam.

Po opublikowaniu tych informacji rozpoczęły się (grudzień 2016 r.) prace nad szczegółowymi rozwiązaniami w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Uzbekistanu. W ich wyniku, na początku 2017 roku okazało się, że program wejdzie w życie z opóźnieniem, może dopiero w 2021 roku.

Tak więc, obywatele Polski nadal muszą ubiegać się o wizy, również ci, którzy mają ukończone 55 lat.

Tak wygląda strona internetowa, na której aplikujemy o wizę

Jak wygląda AKTUALNA PROCEDURA WIZOWA?

Latem 2018 r. wprowadzono nowy system wizowania (e-visa) dla wyjazdów do Uzbekistanu w celach turystycznych. Wszystko można zrobić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej: e-visa.gov.uz. Wystarczy wypełnić aplikację on-line, wgrać zdjęcie paszportowe oraz skan paszportu i dokonać opłaty (płatność kartą). Po spełnieniu tych warunków wizę otrzymujemy drogą mailową (na osobnej kartce, bez wklejania do paszportu). W szczegółach wygląda to tak:

Nie ma już obowiązku zgłaszania się do działów konsularnych Republiki Uzbekistanu w celu uzyskania wizy turystycznej.

Elektroniczna wiza upoważnia do jednorazowego pobytu na terytorium Republiki Uzbekistan, na okres do 30 dni.

Elektroniczna wiza jest ważna w ciągu 90 dni, od dnia jej wydania.

Termin rozpatrzenia wniosku do załatwienia i wydania elektronicznej wizy wynosi 2 dni robocze z wyłączeniem dnia złożenia.

Wydana wiza elektroniczna zostanie wysłana na adres mailowy podany w trakcie wypełnienia wniosku.

Składanie wniosku do załatwienia elektronicznej wizy odbywa się nie mniej niż na 3 dni robocze przed zaplanowaną podróżą do Uzbekistanu.

Opłata konsularna za rozpatrzenie wniosku o wydaniu elektronicznej wizy wjazdowej – 20 USD.

Zobacz nasze pozostałe artykuły na temat Uzbekistanu.

Perły architektury: Samarkanda, Buchara, Chiwa i Szachrisabz – miasto Tamerlana. Pilot/przewodnik wyśmienicie znającym Uzbekistan, będzie Państwu wiele o nim opowiadał. Kameralna grupa (maksymalnie 16 osób!) i wysoki standard świadczeń. Wycieczka dla koneserów.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter