Właśnie wróciliśmy z wycieczki do Albanii i Kosowa. Zarówno hotele jak i doświadczenia kulinarne były na wysokim poziomie, do którego przez wiele lat przyzwyczaiło na biuro Krzysztof Matys Travel. Piotr i Karolina, którzy podczas tego wyjazdu byli naszymi pilotami i przewodnikami, w sposób niezwykle interesujący i intrygujący, przybliżyli nam te obydwa kraje. Dla mnie osobiście Albania i Kosowo to kwintesencja bałkańskiego kotła, gdzie żyją obok siebie różne narodowości czy grupy wyznaniowe. Wielokulturowość spotykaliśmy na każdym kroku. Do tego wspaniałe zabytki i różnorodne krajobrazy, od monumentalnych gór, jezior aż po wybrzeże Adriatyku i Morza Jońskiego. Polecam ten wyjazd wszystkim, którzy chcą zgłębić ten jeszcze ciągle mało skomercjalizowany fragment Bałkanów.
Białoruś to najbliższa Polsce “egzotyka”. Do niedawna był to kraj gościnny i bezpieczny. Organizowaliśmy tam mnóstwo wycieczek, ostatnie w 2020 r. Rok 2021 jest czasem przerwy i mamy nadzieję, że już niedługo będzie można turystycznie wrócić na Białoruś.
Polecamy lekturę naszych artykułów na temat Białorusi: Białoruś – poradnik turysty oraz Grodno, historia i zabytki.
Kilka dni na Białorusi wykorzystać można na sentymentalną wyprawę polskimi śladami. Organizujemy również wyjazdy firmowe, konferencje, szkolenia i imprezy integracyjne. Ze względu na dobrą kuchnię i bogaty folklor urządzić można sympatyczną biesiadę ludową. Na życzenie grupy podstawiamy autokar w dowolne miejsce w Polsce. Wycieczkę na Białoruś połączyć też można ze zwiedzaniem Podlasia i Suwalszczyzny. Zainteresowanych ofertą dla grup prosimy o kontakt.
Niżej znajduje się program standardowej wycieczki objazdowej dla klientów indywidualnych. Zobacz OPINIE o naszych wycieczkach na Białoruś.
Dzień 1: BIAŁYSTOK – KUŹNICA BIAŁOSTOCKA – BRUZGI – GRODNO
O godzinie 07:00 wyjazd z Białegostoku na granicę z Białorusią. Przekroczenie granicy. Wizyta w Bohatyrowiczach – wsi, o której pisała Eliza Orzeszkowa w powieści “Nad Niemnem”. Odwiedzimy grób Jana i Cecylii, legendarnych kochanków i założycieli rodu Bohatyrowiczów.

Centrum Grodna. Widoczny budynek to Teatr Dramatyczny nawiązujący architekturą do królewskiej korony.
Około południa przyjazd do Grodna i zwiedzanie miasta. W programie m.in.: Stary i Nowy Zamek, miejsca o istotnym znaczeniu w historii Polski: królewska siedziba Stefana Batorego oraz miejsce abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rozpościera się stąd piękny widok na rzekę Niemen. Jeden z najważniejszych zabytków Białorusi – cerkiew na Kołoży (XII wiek!). Następnie dalsza część zwiedzania Grodna. Zobaczymy też piękny, barokowy kościół św. Ksawerego oraz dom-muzeum Elizy Orzeszkowej. Kolacja z typowymi białoruskimi potrawami. Nocleg w hotelu w Grodnie.

Grodno, cerkiew na Kałoży świętych Borysa i Gleba, XII wiek!
Dzień 2: GRODNO – WASILISZKI – NOWOGRÓDEK – ZAOSIE – ŚWITEŹ – BARANOWICZE
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie Grodzieńszczyzny. W programie m.in. Wasiliszki z domem-muzeum Czesława Niemena oraz Nowogródek – miasto dzieciństwa Adama Mickiewicza. Zwiedzimy muzeum poety, farę Witoldową, w której ochrzczono małego Adama, pomnik wieszcza oraz pozostałości średniowiecznego zamku Mendoga. Następnie przystanek nad jeziorem Świteź oraz dworek w Zaosiu – miejsce urodzenia poety. Kolacja i nocleg w hotelu w Baranowiczach.

Dworek Mickiewiczów w Zaosiu
Dzień 3: BARANOWICZE – MIR – LIDA – BIAŁYSTOK
Śniadanie i wyjazd do Miru. Zwiedzanie najlepiej zachowanego na Białorusi zamku w Mirze (lista UNESCO). Następnie wizyta w Lidzie, gdzie w centrum miasta zobaczymy średniowieczny zamek zbudowany w 1323 roku przez księcia Gedymina. Przejazd na granicę i powrót do Białegostoku w godzinach wieczornych.
CENA: 749 zł/osoba.
TERMINY:
01.05.2021 – 03.05.2021 – Wycieczka przełożona na późniejszy termin. Polityka biura w sytuacji epidemii koronawirusa.
14.08.2021 – 16.08.2021 – Wycieczka anulowana z powodu wstrzymania ruchu turystycznego z Białorusią. W podobnym terminie polecamy wycieczkę do Gruzji.

Zamek w Mirze
ŚWIADCZENIA W CENIE:
– Transport autokarem na całej trasie zwiedzania;
– Zakwaterowanie w hotelach w Grodnie i w Baranowiczach, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
– Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje.
– Opiekę pilota-przewodnika;
– Ubezpieczenie turystyczne;
– Bezwizową przepustkę na teren Białorusi.
CENA NIE ZAWIERA:
– Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów: 25 euro;
– Ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (40 euro).
Kontakt dla osób zainteresowanych tą wycieczką: [email protected], tel. 602 584 587.

Jezioro Świteź
Informacja o formalnościach granicznych. Dokumentem niezbędnym do wyjazdu jest paszport ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu. Wycieczka odbywa się w ramach ruchu bezwizowego.
Wycieczka została skalkulowana na grupę minimum 30 osób.
Tu można posłuchać, jak Krzysztof Matys w Polskim Radiu opowiada o Białorusi: audycja “Ucho na świat”.
Osobom przyjeżdżającym na tę wycieczkę z dalszych regionów Polski polecamy przy okazji zwiedzenie choćby części Podlasia, miejsc położonych najbliżej Białegostoku: Szlak Tatarski z Supraślem i Kruszynianami, Tykocin lub Krainę Otwartych Okiennic. Więcej o tym tu: Turystyczna Polska Wschodnia.
Najnowsze komentarze