Właśnie wróciliśmy z wycieczki do Albanii i Kosowa. Zarówno hotele jak i doświadczenia kulinarne były na wysokim poziomie, do którego przez wiele lat przyzwyczaiło na biuro Krzysztof Matys Travel. Piotr i Karolina, którzy podczas tego wyjazdu byli naszymi pilotami i przewodnikami, w sposób niezwykle interesujący i intrygujący, przybliżyli nam te obydwa kraje. Dla mnie osobiście Albania i Kosowo to kwintesencja bałkańskiego kotła, gdzie żyją obok siebie różne narodowości czy grupy wyznaniowe. Wielokulturowość spotykaliśmy na każdym kroku. Do tego wspaniałe zabytki i różnorodne krajobrazy, od monumentalnych gór, jezior aż po wybrzeże Adriatyku i Morza Jońskiego. Polecam ten wyjazd wszystkim, którzy chcą zgłębić ten jeszcze ciągle mało skomercjalizowany fragment Bałkanów.
Od lutego 2017 r. turyści mogą wjechać na terytorium Białorusi bez konieczności posiadania wizy. Warunkiem jest przekroczenie granicy na lotnisku w Mińsku. Z rozwiązania tego skorzystać mogą turyści, którzy na terenie Białorusi przebywać będą maksymalnie 5 dni.
Szczegółowe informacje znajdują się tu: Białoruś – ruch bezwizowy.
Oto przykładowy program wycieczki.
Dzień 1: WARSZAWA – MIŃSK
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie. Przylot do Mińska o godz. 17:15 czasu lokalnego. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorny city tour po mieście. Kolacja. Nocleg w hotelu w Mińsku.

Zamek w Mirze, lista UNESCO
Dzień 2: MIŃSK – NIEŚWIEŻ – MIR – BARANOWICZE
Śniadanie, krótkie zwiedzanie Mińska. Następnie przejazd do Nieświeża. Zobaczymy m.in. dawną rezydencję Radziwiłłów, obiekt wywiera imponujące wrażenie. W programie także Brama Słucka i Ratusz oraz kościół Bożego Ciała fundacji Mikołaja Krzysztof Radziwiłła “Sierotki”. Jest to najstarszy przykład baroku na terenach dawnej Rzeczpospolitej. Następnie najlepiej zachowany na Białorusi zamek w Mirze (lista UNESCO). Kolacja. Nocleg w hotelu w Baranowiczach.
Dzień 3: BARANOWICZE – NOWOGRÓDEK – ZAOSIE – GRODNO
Śniadanie, zwiedzanie dworku w Zaosiu – miejsce urodzenia Adama Mickiewicza. Następnie przejazd nad jezioro Świteź i dalej do Nowogródka – miasta dzieciństwa Adama Mickiewicza. Zwiedzanie muzeum poety, fary Witoldowej, w której ochrzczono małego Adama oraz pozostałości średniowiecznego zamku Mendoga. Wizyta w Wasiliszkach Starych, rodzinnej wsi Czesława Niemena, zwiedzanie muzeum ulokowanego w domu artysty. Przyjazd do Grodna, wieczorny spacer po centrum miasta. Kolacja i nocleg.
Dzień 4: GRODNO – BOHATYROWICZE – GRODNO
Śniadanie. Wizyta w Bohatyrowiczach – wsi, o której pisała Eliza Orzeszkowa w powieści “Nad Niemnem”. Odwiedzimy grób Jana i Cecylii, legendarnych kochanków i założycieli rodu Bohatyrowiczów. Następnie zwiedzanie Grodna. Zobaczymy m.in. piękny, barokowy kościół św. Ksawerego oraz dom-muzeum Elizy Orzeszkowej. W programie też Stary i Nowy Zamek, miejsca o istotnym znaczeniu w historii Polski – królewska siedziba Stefana Batorego oraz miejsce abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rozpościera się stąd piękny widok na rzekę Niemen. Jeden z najważniejszych zabytków Białorusi – cerkiew na Kołoży (XII wiek!). Wieczorem czas wolny na spacer bulwarami nad Niemnem w centrum Grodna. Kolacja. Nocleg w hotelu w centrum Grodna.
Dzień 5: GRODNO – MIŃSK
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Mińsku. Wylot samolotu do Warszawy o godz. 14:55.
CENA w zależności od terminu i wielkości grupy.
ŚWIADCZENIA W CENIE:
– Zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami. W Mińsku i Grodnie hotel w centrum miasta;
– Przejazdy komfortowym autokarem na całej trasie zwiedzania na Białorusi;
– Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, w tym typowe białoruskie kuchnia regionalna i trunki;
– Opiekę pilota i przewodnika;
– Ubezpieczenie turystyczne.
CENA NIE ZAWIERA:
– Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów: 25 EUR. Pilot wycieczki zbierze te pieniądze pierwszego dnia wycieczki;
– Ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego.
Organizujemy wiele wycieczek na Białoruś, samolotowych i autokarowych. Jest to jeden z kierunków, w którym się specjalizujemy. Tu znajduje się program wycieczki Białoruś autokarem.
Zobacz też: Białoruś – informacje praktyczne.
Dodaj komentarz