fbpx

Białoruś. Ruch bezwizowy

W 2020 roku, w ramach ruchu bezwizowego można zwiedzić dużą część zachodniej Białorusi, na czele z takimi miejscami, jak: Grodno, Nowogródek, Świteź, Zaosie, Wasiliszki Stare, Bohatyrowicze, Lida i Mir.

Program wycieczki na Białoruś w ramach ruchu bezwizowego.

Kilka lat wcześniej ruchem bezwizowym objęte zostały mniejsze obszary Białorusi, w tym Kanał Augustowski i Puszcza Białowieska. Kolejna zmiana nastąpiła w 2018 r., kiedy wprowadzono możliwość przekraczania granicy przez przejścia kolejowe: Kuźnica Białostocka – Bruzgi oraz Terespol – Brześć. Do tej pory osoby korzystające z ruchu bezwizowego nie mogły wjechać na teren Białorusi pociągiem i był to jeden z istotniejszych minusów programu. Zmiana ta na pewno ucieszy niejednego turystę.

Tu można posłuchać jak Krzysztof Matys opowiada o programach bezwizowych na Białoruś: Polskie Radio, Cztery Pory Roku, 05.01.2018.

………………………………………

Niżej znajdują się szczegółowe informacje na temat dotychczas działających rozwiązań w ramach ruchu bezwizowego:

1. GRODNO I KANAŁ AUGUSTOWSKI

W październiku 2016 r. zaczął obowiązywać bezwizowy ruch w obrębie Kanału Augustowskiego przedłużony o Grodno. Program jest podobny do tego, który rok wcześniej objął Puszczę Białowieską. Wjazd na terytorium Białorusi odbywa się na podstawie specjalnej przepustki, którą uzyskać można w kilku podlaskich biurach podróży, również w naszym – osoby zainteresowane prosimy o kontakt. Koszt przepustki to kwota 95 zł za osobę. W ramach ruchu bezwizowego na Białorusi można przebywać maksymalnie 5 dni, ale uwaga (!) jest on ograniczony do terenu Grodna i najbliższych okolic, czyli bez wizy nie można odwiedzić tak ważnych turystycznie miejsc, jak: Nowogródek, Zaosie, Świteź, Nieśwież i Mir. Dlatego też standardowe wycieczki objazdowe nadal wymagają wiz! Zobacz program takiej wycieczki na Białoruś.

bialorus_granica_pererow_bialowieza

Białoruska część przejścia granicznego

Program obejmuje 4 białoruskie przejścia graniczne: 2 z Polską i 2 z Litwą. Od strony Polski na Białoruś można wjechać przez Kuźnicę Białostocką (ruch samochodowy!) oraz przez Rudawkę (wodne przejście graniczne na Kanale Augustowskim, czynne w okresie od 1 maja do 30 września. Od 28.04.2017 przejście w Rudawce ma zostać poszerzone o ruch pieszy i rowerowy). Ruch bezwizowy nie obejmuje możliwości przekroczenia granicy pociągiem!

Jakie formalności należy spełnić?

Trzeba posiadać: ważny paszport, ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu, kwotę minimum 42 rubli białoruskich (22 euro) na każdy dzień pobytu oraz wspomnianą wyżej przepustkę. Kompleksową usługę związaną z wyjazdem prowadzi nasze biuro. Zapraszamy Klientów indywidualnych oraz grupy!

Procedura potwierdzenia przepustki przez stronę białoruską zajmuje minimum 24 godziny. Do tego dochodzą inne formalności (w zależności od programu wyjazdu), dlatego osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o zgłoszenia z odpowiednim wyprzedzeniem.

Polecamy też artykuł: Białoruś informacje praktyczne. Znajdują się tu aktualne wiadomości, m.in. na temat cen, waluty, bezpieczeństwa, atrakcji turystycznych, przepisów celnych.

2. MIŃSK SAMOLOTEM

Od 12 lutego 2017 r. obywatele m.in. Unii Europejskiej, USA i Japonii (łącznie 80 państw) mają prawo do pięciodniowego bezwizowego pobytu na Białorusi, pod warunkiem, że przekroczą granicę na lotnisku w Mińsku. Nowe przepisy dotyczą turystów ze zwykłymi paszportami. Nie mają zastosowania wobec posiadaczy paszportów dyplomatycznych, służbowych i specjalnych. Warunkiem skorzystania z trybu bezwizowego jest środków finansowych w równowartości 20 euro (46 białoruskich rubli) na każdy dzień pobytu oraz ważnego na terytorium Białorusi ubezpieczenia medycznego na sumę co najmniej 10 tys. euro.

Tryb bezwizowy nie dotyczy osób przylatujących do Mińska z Rosji, a także osób zamierzających odlecieć do Rosji z białoruskiej stolicy, ponieważ loty te są traktowane jako wewnętrzne i nie jest w ich przypadku prowadzona kontrola graniczna.

W przypadku tego programu nie ma ograniczeń dotyczących terytorium. Można podróżować po całym obszarze Białorusi, a więc zwiedzić również chociażby tak bardzo interesujące Polaków miejsca, jak Zaosie, Nowogródek i Nieśwież. Zobacz program wycieczki: Białoruś z przelotem do Mińska.

3. PUSZCZA BIAŁOWIESKA

Od 12 czerwca 2015 r. można przekroczyć granicę z Białorusią bez wizy w Białowieży. Program, dotyczy wyłącznie terenu Puszczy Białowieskiej i oparty jest o jedno przejście graniczne, w Grudkach koło Białowieży. Dobre rozwiązanie dla wycieczek zorganizowanych oraz rowerzystów. Na terenie Białorusi przebywać można maksymalnie 72 godziny.

Jak to działa?

Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport i przepustka, którą wystawia białoruski Park Narodowy Puszczy Białowieskiej. To właśnie ta instytucja jest partnerem projektu po tamtej stronie granicy. Jak uzyskać przepustkę? Działa już portal za pomocą którego wyrabia się przepustkę. Trzeba wejść na stronę internetową białoruskiego Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej i kliknąć baner VISA-FREE (jak na zdjęciu niżej). Adres strony internetowej: npbp.by

Strona internetowa białoruskiego Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej

Po sprawdzeniu przez białoruskie służby graniczne, co ma zająć do 3 godzin, na maila otrzyma się dokument, który należy wydrukować i z nim stawić się na przejściu granicznym. Do przekroczenia granicy poza przepustką potrzebne są jeszcze: paszport oraz ubezpieczenie turystyczne. To ostatnie na pewno sprawdzą białoruscy pogranicznicy.

Program dobrze sprawdza się w przypadku klienta grupowego. Wygląda to tak. Do biura podróży zgłasza się grupa, która myśli o wycieczce do Białowieży. Przy okazji chce zorganizować krótki wypad na Białoruś. W takim przypadku wszystkie formalności, łącznie z uzyskaniem przepustki, bierze na siebie polskie biuro podróży.

Konieczność spełnienia tej formalności nie jest jedynym utrudnieniem. Kolejne dotyczy logistyki, która dla turysty indywidualnego, może stwarzać pewne kłopoty. Przejście w Grudkach jest zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego. Samochodem tam nie przejedziemy! Położone jest 4 km od Białowieży i nie posiada parkingu. Nie ma gdzie zostawić auta! Jak się tam dostać? Na razie nie ma żadnej regularnej komunikacji.

Po przekroczeniu granicy czeka nas kolejna niespodzianka. Do Kamieniuk, pełniących rolę centrum turystycznego w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, jest 18 km! Po drodze nie ma żadnej turystycznej infrastruktury. Trzeba pokonać prawie 20 km przez las, żeby znaleźć kantor. Na szczęście strona białoruska przygotowała transport. Każdego dnia o 10.00 czasu polskiego (o 11.00 czasu miejscowego) podstawiony będzie autobus, który turystów indywidualnych zawiezie do Kamieniuk. Powrót na granicę kursem wieczornym, najprawdopodobniej o godz. 18.00. Kto nie zdąży, będzie musiał przenocować.

Godziny pracy przejścia granicznego:

– od 1 października do 31 marca w godz. 08:00 – 18:00;
– od 1 kwietnia do 30 września w godz. 08:00 – 20:00.

bialowieza_granica_przejsciegraniczne_bialorus_grudki

Tablica informacyjna po polskiej stronie przejścia

Rowery

Program stwarza dobre warunki dla turystyki rowerowej. Główna trasa turystyczna z Białowieży do przejścia granicznego i dalej przez białoruską część puszczy od Kamieniuk po Siedzibę Dziadka Mroza i z powrotem do Białowieży, to około 55 km. Akurat na jeden, spokojny dzień wycieczki połączonej ze zwiedzaniem głównych atrakcji. Ścieżek rowerowych jest oczywiście więcej, w sumie 4 różne trasy, można więc zostać tu na dłużej. Z czasem ma się również pojawić wypożyczalnia rowerów po białoruskiej stronie przejścia granicznego.

Szczegółowe informacje

Program dotyczy wyłącznie terenu białoruskiego Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej. Nie można wyjść poza jego terytorium. Graniczną miejscowością są Kamieniuki.

Otwarty jest dla wszystkich osób, obywateli polskich oraz przyjeżdżających do Białowieży turystów zagranicznych.

W zgłoszeniu niezbędnym do udzielenia przepustki wystarczy podać pełne dane paszportowe. Nie trzeba wypełniać rozbudowanych formularzy, które są przy procedurze wizowej, ani niczego podpisywać. Można więc dokonać tego drogą mailową.

Niektóre części Parku Narodowego wyjęte są spod ruchu turystycznego. Nie można zwiedzać np. pałacyku Wiskule, który jest obiektem rządowym. W 1991 roku właśnie w nim podpisano akt o rozwiązaniu ZSRR.

Całym teren Parku wyłączony jest z ruchu samochodowego. Wyjątek uczyniono tylko dla pojazdów administracji i autobusów przywożących turystów. Postawiono tu na trasy rowerowe i szlaki piesze.

bialorus_dziadek_mroz_diedmaroz

Dziadek Mróz (w letnim stroju) wita gości

Atrakcje

W Kamieniukach znajduje się turystyczne centrum białoruskiej część Puszczy Białowieskiej. Muzeum Przyrodnicze z wolierami, w których zobaczymy żubry, niedźwiedzie i wilki oraz hotel, restauracja i kantor. Niedaleko jest też słynna Siedziba Dziadka Mroza. W 2003 roku utworzono dużą wioskę tematyczną, w której zwiedzający przenoszeni są w bajkowy świat. Najwięcej gości jest zimą (Dziadek Mróz jest lokalnym odpowiednikiem św. Mikołaja, to on przynosi prezenty). W ciągu 12 lat historii tego miejsca, odwiedziło je ponad milion turystów, z czego 70 proc. to osoby dorosłe. Zanotowano tu przybyszów z 95 krajów świata.

Kilka miesięcy temu otwarta została nowa atrakcja, położona w środku ładnego lasu. To Muzeum Tradycji Ludowych i Dawnych Technologii. W drewnianej chacie pokazano życie ludzi puszczy. Największą atrakcją jest tu bimbrownia. Duża, ulokowana w stodole, już z daleka przyciąga charakterystycznym zapachem. Odwiedzający mogą zobaczyć jak gospodarskim sposobem wytwarza się ten mocny trunek, a następnie skosztować go, zagryzając słoninką i kiszonym ogórkiem podanymi na żytnim chlebie. Jest to dobre miejsce do zorganizowania biesiady.

bialorus_park_narodowy

Ekspozycja w Muzeum Przyrody. Polowanie na tura

Koszty

Program wiąże się z kosztami. Żeby otrzymać przepustkę należy wykupić minimalny pakiet usług turystycznych na terenie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, np. wejściówki do tamtejszych muzeów. By otrzymać przepustkę można też skorzystać z pośrednictwa polskiego biura podróży lub jednego z białowieskich hoteli.

Dla porównania, standardowa turystyczna wiza na Białoruś kosztuje 25 euro za osobę. Wymaga wypełnienia szczegółowego formularza i złożenia go wraz z paszportem w jednym z konsulatów. Czas oczekiwania na wizę, to minimum 7 dni.

Zobacz też: Grodno, atrakcje turystyczne.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Matys, czerwiec 2015 – listopad 2016, lipiec 2020.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani organizacją wyjazdu na Białoruś, to prosimy o kontakt: [email protected] lub telefon: 85 742 90 16, kom. 692 499 766.

Info in English: visa-free cross the Polish-Belarusian border.

Białoruś to najbliższa Polsce “egzotyka”. Do niedawna był to kraj gościnny i bezpieczny. Organizowaliśmy tam mnóstwo wycieczek, ostatnie w 2020 r. Rok 2021 jest czasem przerwy i mamy nadzieję, że już niedługo będzie można turystycznie wrócić na Białoruś.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jedna odpowiedź do “Białoruś. Ruch bezwizowy”

  1. Jerzy pisze:

    Proponuję ruch bezwizowy przez Połowce-Pieszczatka na odl.do np. 50 km, aby można było zwiedzać byłe miasto Polskie , Brześć. Może być bez możliwości tankowania i przewożenia towarów.Tylko turystycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę