fbpx

Na narty do… Iranu!

Iran kryje w sobie wiele sekretów. Jednym z najbardziej zaskakujących jest możliwość uprawiania sportów zimowych. Amatorzy narciarstwa oraz snowboardu szukający nowych stoków i niezapomnianych wrażeń powinni zaznaczyć na swojej mapie ten kierunek. Iran stał się w ostatnich latach regionalną stolicą zimowego szaleństwa!

Sezon narciarski zaczyna się na początku grudnia i trwa do kwietnia. Dwa największe kurorty – Dizin i Szemszak znajdują się w paśmie gór Alborz, około godzinę jazdy samochodem od Teheranu.

Dizin to największy kompleks tego typu na Bliskim Wschodzie; mieści się na wysokości 2650 m n.p.m. Najwyższy punkt stoku sięga wysokości 3600 m n.p.m. i zalicza się do 40stki najwyżej umiejscowionych kurortów narciarskich na świecie. Na terenie ośrodka znajdują się restauracje i hotele. Można wynająć także górską chatkę, apartament czy willę. Dizin ma najbardziej rozbudowaną infrastrukturę i tamtejsze stoki będą idealne dla początkujących i średnio zaawansowanych miłośników narciarstwa. Oprócz atrakcji narciarskich w kurorcie znajdują się boiska do gry w siatkówkę, korty tenisowe, arena do paint balla i specjalnie zaprojektowany park zabaw dla dzieci. W Iranie większość miejsc tworzonych jest na potrzeby rodzin, więc taki wyjazd nie będzie problemem dla młodszych podróżników. Zobacz: Wycieczka do Iranu.

Drugi ośrodek, Szemszak,  którego stoki mieszczą się w przedziale 2550 – 3050 m n.p.m. spełni oczekiwania bardziej zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów. Tamtejsze trasy są bardziej strome, dlatego poleca się je osobom z większym doświadczeniem. Jak Irańczycy bawią się w tych kurortach można zobaczyć tutaj.

Dizin. Mapa tras narciarskich. Pełna wersja znajduje się tu.

W samym Teheranie także można znaleźć miejsca dla narciarzy. Wystarczy dojechać metrem do ostatniej stacji na północy miasta, następnie złapać busa, który po kilku minutach dowiezie nas do stoku. Najwyższy punkt Toczal (bo tak nazywa się to wzniesienie) to aż 3900 m n.p.m i piąty najwyżej położony obiekt tego typu w skali globu. Co więcej, znajduje się tam prawdopodobnie najdłuższa na świecie linowa kolej gondolowa (7500 m)! Na piątej i siódmej stacji trasy mieszczą się restauracje, w których możemy rozkoszować się specjałami kuchni irańskiej i podziwiać malownicze widoki.

Cała infrastruktura narciarska została w ostatnich latach odnowiona. Poza możliwością uprawiania narciarstwa czy snowboardu, irańskie góry są gratką dla miłośników wycieczek i alpinistów.

Ze wszystkich atrakcji mogą wspólnie korzystać kobiety i mężczyźni. Zimą irański dress code dla kobiet nie powinien być problemem – włosy można związać i schować pod czapką lub chustę ściślej zawiązać wokół głowy i na to założyć czapkę. Pod kurtką wystarczy mieć dłuższy kardigan albo tunikę, jeżeli zajdzie potrzeba rozebrania się z zimowych ubrań w miejscu publicznym. Irańskiej modzie „narciarskiej” i wyczynom samych Iranek na stokach można się przyjrzeć w tym klipie.

Pełne śniegu góry Alborz

Ceny w sezonie 2015/2016:

Ski pass (1 dzień): 75 000 tomanów*  – ok. 75 zł.

Wypożyczenie nart (5 dni):  200 000 tomanów – ok. 200 zł.

Wynajęcie instruktora (1 dzień):   200 000 tomanów – ok. 200 zł.

Narty w Iranie to coś więcej niż zabawa i sport – to także możliwość poznania egzotycznego kraju. Młodzi Irańczycy znajdują w zimowych kurortach możliwość ucieczki od zasad narzuconych im przez obecną władzę – w surowych górskich warunkach na łonie natury możliwość kontroli są ograniczone. Wyjazd na narty warto wzbogacić o zwiedzanie irańskich zabytków – w Teheranie możemy zobaczyć pałace szachów czy wielki bazar. Fascynujące może być połączenie kilku dni zimowego szaleństwa z przelotem nad morze, na wyspę Kisz, która w tym czasie kusi piękną, letnią pogodą. Zobacz też artykuł: Iran oczami Polki.

Irańskie śnieżnobiałe szczyty i bajkowe krajobrazy czekają!

* W Iranie oficjalną walutą jest rial irański, ale w związku z jego kursem dla wygody wszyscy posługują się miernikiem w tomanach; 1 toman = 10 riali.

Tekst: Dominika Klimowicz.

Dobrze pomyślany, skondensowany program. Zobaczymy najatrakcyjniejsze miejsca Iranu i starożytnej Persji. A wszystko w towarzystwie pilota/przewodnika wyśmienicie znającego kraj. Kameralna grupa. Wysoki standard. Polecamy! To niepowtarzalna wyprawa! Zobacz opinie o naszych wycieczkach.

Jedna odpowiedź do “Na narty do… Iranu!”

  1. Zuza pisze:

    Piękne zdjęcia i fajne miejsca na wyjazd na narty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę