fbpx

Zmiany w Uzbekistanie (z punktu widzenia turysty)

Niżej znajdą Państwo najświeższe informacje na temat obecnej sytuacji w Uzbekistanie: wizy, waluta (wymiana, kurs, nowe banknoty), cło, deklaracje wjazdowe… W ostatnim czasie dzieje się dużo nowego.

Jeśli ktoś był w Taszkencie rok czy dwa lata temu, to może być zaskoczony aktualną sytuacją. Zalecamy zapoznanie się z poniższymi informacjami.

W Uzbekistanie jest bardzo przyjemnie! Na zdjęciu czajchana i narodowy napój – zielona herbata

Polityczne przetasowania na szczytach władzy w Taszkencie odcisnęły też swoje piętno na turystyce. Kraj otwiera się na obcokrajowców (wprowadzany jest ruch bezwizowy i upraszczane są formalności graniczne), poprawia się infrastruktura (nowe lotnisko, szybka kolej…). Właściwie to można by powiedzieć, że same plusy. Gdyby nie jeden mały minus – wzrost ruchu turystycznego sprawił, że nie jest już tak kameralnie, jak jeszcze w zeszłym roku. Za kilka lat będą tłumy. Warto więc jechać teraz, nie ma co odkładać wycieczki na później!

Co się zmieniło?

Od 1 lutego 2019 r. Polacy nie potrzebują już wiz. Turyści mogą wjechać do Uzbekistanu na podstawie paszportu na okres maksymalnie 30 dni. Zobacz: Do Uzbekistanu bez wiz.

Na początku stycznia 2019 r. prezydent Uzbekistanu podpisał dekret „O dodatkowych środkach przyspieszających rozwój turystyki w Republice Uzbekistanu”. Zgodnie z nim Uzbekistan wprowadza ruch bezwizowy na okres 30 dni dla obywateli 45 krajów świata, w tym m.in. dla obywateli Polski.

Wcześniej zniesiono wizy dla obywateli Izraela, Turcji, Indonezji, Korei, Malezji i Singapuru. Bez wizy wjeżdżali też obywatele większości byłych republik ZRRR (w tym Rosji).

Nowy banknot 50 tys. somów, równowartość 6 dolarów

W ubiegłym roku ujednolicono kurs soma w stosunku do walut obcych. Zlikwidowano tym samym czarny rynek. W każdym większym hotelu jest kantor prowadzony przez bank. Kurs jest stały, ogłaszany codziennie rano przez bank centralny. Obecnie 1 USD = ok. 8000 somów (maj 2018).

Wprowadzono banknoty o dużych nominałach – koniec z torbami pieniędzy. Wcześniej, gdy były tylko banknoty o małej wartości, wymiana 300 USD owocowała całymi plikami somów, których spakowanie wymagało posiadania niedużego plecaka. Na ten temat zobacz: Uzbekistan – tu zostaniesz milionerem. W sierpniu 2017 r. pojawił się nominał 50 000 somów, a na obecny rok zapowiadany jest banknot 100 000 somów.

Zmodernizowano halę przylotów na lotnisku w Taszkencie. Znacznie zwiększono ilość stanowisk odprawy paszportowej.  Dzięki temu, formalności po przylocie przebiegają dużo szybciej. Osoby, które były w Uzbekistanie jeszcze w zeszłym roku, mogą pamiętać długie kolejki i kilkugodzinny pobyt na lotnisku.

Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono dwa kanały celne – czerwony i zielony. Deklaracje celne (dotychczas obowiązkowe dla wszystkich i dość szczegółowe) wypełnia się tylko w sytuacji wwozu do Uzbekistanu kwoty wyższej niż 2000 USD na osobę.

Lotnisko w Taszkencie

Prawdopodobnie w tym roku superszybki pociąg (nowoczesny i komfortowy) kursujący do tej pory na trasie Taszkient-Samarkanda-Buchara pojedzie aż do Chiwy (nowy dworzec jest już prawie gotowy). Zmianie mogą więc ulec programy wycieczek po Uzbekistanie. Zamiast długiej podróży autokarem przez pustynię Kizył Kum (480km), turyści pojadą  ekspresowym pociągiem.

Zachodzą też istotne zmiany z punktu widzenia obywateli Uzbekistanu

Dekretem prezydenta Mirzijoijewa podczas dni wolnych z okazji świąt państwowych, rodziny z dziećmi, uczniowie i studenci uniwersytetów korzystają ze zniżek do 50% podczas podróży po Uzbekistanie, np. za bilety krajowe (lotnicze i kolejowe). Ma to zachęcić do poznawania własnego kraju.

Szybki, nowoczesny i wygodny pociąg Afrosiyob

Najważniejsze: zapowiedziano zniesienie corocznego przymusowego obowiązku zbioru bawełny. To byłaby niezmiernie istotna i długo wyczekiwana zmiana. Od lat Uzbecy zmagają się z mocno nielubionym przymusem pracy na polach bawełny. Dotyczy to wszystkich obywateli, bez względu na wykonywany zawód i pozycje społeczną.

Stosunki międzynarodowe

Aktualnie ma miejsce powrót Uzbekistanu do aktywnej polityki zagranicznej. Liczne podróże prezydenta (Chiny, Korea, Turcja, ONZ, itd.). Poprawa stosunków z państwami ościennymi. W maju przebywał w Uzbekistanie prezydent Turcji. Spodziewana jest wizyta prezydenta Putina.

Jak więc widać władze w Taszkencie mocniej otwierają się na świat. Również na turystów, wprowadzając kolejne ułatwienia, w tym ruch bezwizowy.  Skutkiem tego już w tym roku jest dużo więcej wycieczek. Należy przyjąć, że to zjawisko będzie przybierało na sile.

2018 – 2019 r. Jacek Świercz, Krzysztof Matys

Perły architektury: Samarkanda, Buchara, Chiwa i Szachrisabz – miasto Tamerlana. Pilot/przewodnik wyśmienicie znającym Uzbekistan, będzie Państwu wiele o nim opowiadał. Kameralna grupa (maksymalnie 18 osób!) i wysoki standard świadczeń. Wycieczka dla koneserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę