fbpx

Kambodża – Laos

Wyjątkowa, jedyna na rynku wycieczka szlakiem Pol Pota to okazja by zobaczyć i poznać Kambodżę z całym jej bogactwem. Dopełnieniem atrakcji będzie piękny Laos. Wyprawę poprowadzi Jacek Świercz, wybitny znawca Kambodży, Czerwonych Khmerów i Laosu. Luty 2015.

1 dzień: Warszawa – Bangkok
Spotkanie grupy na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Bangkoku (przez jeden z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych).

2 dzień: Bangkok
Przylot do Bangkoku. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Odpoczynek. Nocleg w Bangkoku.

Tancerze baletu klasycznego. Angkor

3 dzień: Bangkok – Siem Reap
Śniadanie. Przejazd do Aranyaprathet – przejścia granicznego z Kambodżą. Formalności paszportowe  i wizowe. Przejście przez słynny most graniczny, którym w maju 1975 roku ostatni cudzoziemcy opuszczali Kambodżę Czerwonych Khmerów. Transfer do dworca  turystycznego w Poipet.  Zmiana autobusu. Dalszy przejazd do Siem Reap. Zakwaterowanie i nocleg w Siem Reap.

4 dzień: Siem Reap – Angkor – Siem Reap
Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie świątyń Angkoru, które cudem przetrwały rządy Pol Pota. Zobaczymy Angkor Thom – stolicę Dżajawarmana VII :  tajemniczą świątynię Bayon, niedawno odbudowaną  Baphuon, Taras Słoni i Taras Króla Trędowatego. Następnie udamy się do zbudowanej za panowania Surjawarmana II największej i najwspanialszej świątyni Angkor Wat. Na zakończenie wizyta w porośniętej przez dżunglę Ta Prohm, gdzie kręcono sceny do filmu Tomb Raider. Nocleg w Siem Reap.

Świątynia Ta Prohm

Ta Prohm

5 dzień: Siem Reap – Beng Mealea – Banteay Srey – Siem Reap
Śniadanie. Wyjazd do Beng  Mealea,  jednej z najbardziej tajemniczych i najmniej znanych świątyń khmerskich,  położonej 60km od Siem Reap. Następnie udamy się do niewielkiej  świątyni Banteay Srey, słynącej ze swoich filigranowych dekoracji. Okolice Banteay Srey  dopiero niedawno oczyszczono z polpotowskich min i udostępniono zwiedzającym. Wieczorem kolacja, podczas której zobaczymy m.in. znane z angkorskich płaskorzeźb i zakazane przez Pol Pota tańce apsar.

Świątynia Banteay Srey

Banteay Srey

6 dzień: Siem Reap – Anlong Veng – Siem Reap
Śniadanie. Całodzienna wyprawa do Anlong Veng – ostatniego bastionu Pol Pota. Obejrzenie miejsca kremacji jego zwłok. Postój przy dawnym domu i przy grobie czerwono-khmerskiego dowódcy Ta Moka, który jako ostatni złożył broń dopiero w 1999 roku. Powrót do Siem Reap na nocleg.

7 dzień: Siem Reap – jezioro Tonle Sap – Angkor – Siem Reap
Śniadanie.  Wyjazd do słynnych „pływających wiosek” na jeziorze Tonle Sap. Rejs łodzią – obserwowanie życia toczącego się na wodzie. Dalsze zwiedzanie Angkoru. Zatrzymamy się przy  zbiorniku wodnym Srah Srang. Obejrzymy niedokończoną świątynię Ta Keo, urocze Thommanon i Chau Say Thevoda. Dla chętnych – wspinaczka na wzgórze Phnom Bakheng i obowiązkowy dla wszystkich turystów zachód słońca. Nocleg w Siem Reap.

Angkor

Angkor Wat

8 dzień: Siem Reap – Phnom Penh
Śniadanie. Podróż autobusem do stolicy kraju Phnom Penh. Postój w miejscowości Skuon, która słynie na cały świat ze smażonych pająków. Zakwaterowanie. Nocleg w Phnom Penh.

9 dzień: Phnom Penh
Śniadanie. Specjalne całodzienne zwiedzanie Phnom Penh „szlakiem Pol Pota”. Wizyta w  więzieniu S-21 Tuol Sleng zamienionym w muzeum (zobacz artykuł na ten temat). Miejsca związane z Czerwonymi Khmerami i filmem The Killing Fields (z zewnątrz):  ambasada francuska, szpital Calmette, Hotel Le Phnom-Le Royal, rezydencje rządowe, budynki trybunału Czerwonych Khmerów, Centrum Bophana. Przejazd na słynne „pola śmierci” w  Choeung Ek.  Zwiedzanie kompleksu memorialnego. Nocleg w Phnom Penh.

10 dzień: Phnom Penh – Vientiane
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Phnom Penh: kompleks Pałacu Królewskiego (w miarę możliwości) – Sala Tronowa, Świątynia Szmaragdowego Buddy nazywana też Srebrną Pagodą, rzut oka na rezydencję Khemarin, gdzie w czasach rządów Pol Pota przebywał w areszcie domowym książę Norodom Sihanouk; buddyjskie stupy i pagody na  wzgórzu Wat Phnom. Wizyta w Muzeum Narodowym z bezcenną kolekcją khmerskiej rzeźby i wyrobów z brązu. Czas wolny. Transfer na lotnisko. Odlot do stolicy Laosu – Vientiane. Przylot i formalności wjazdowe. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w Vientiane.

laos

Laos

11 dzień: Vientiane
Śniadanie. Zwiedzanie Vientiane: kompleksu świątynnego z narodowym symbolem Laosu – złotą stupą Pha That Luang, najstarszej w Vientiane świątyni Wat Si Saket z 2300 posagami i posążkami Buddy,   muzeum dawnej królewskiej świątyni Haw Pha Kaew, w której przechowywano słynnego Szmaragdowego Buddę  (obecnie w Bangkoku), Łuku Triumfalnego  Patouxai. Transfer na lotnisko, przelot do Luang Prabang, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg.

12 dzień: Luang Prabang 
Śniadanie. Zwiedzanie dawnej królewskiej stolicy  Luang Prabang (lista UNESCO): królewskiej świątyni Wat Xieng Thong –  malowniczo  położonej  na  wysokiej  skarpie nad Mekongiem, dawnego Pałacu Królewskiego (obecnie muzeum), w którym można zobaczyć  największą  świętość Laosu – złoty posąg Buddy Pha Bang ważący 53 kg., kompleksu Wat Wisunalat ze stupą That Makmo.  Rejs po Mekongu do położonych w odległości 25 km od miasta  świętych jaskiń  Pak Ou wypełnionych świętymi posążkami. Powrót do Luang Prabang – postój w wiosce Ban Xang Hai znanej z wyrobu miejscowego alkoholu „lao-lao”.  Wejście na wzgórze Phou Si, z którego roztacza się wspaniała panorama miasta i okolic. Spacer po słynnym „nocnym bazarze” pełnym rękodzieła wyrabianego przez liczne laotańskie mniejszości narodowe.  Nocleg.

13 dzień : Luang Prabang – Warszawa  
Śniadanie. Czas wolny. Dla chętnych (w miarę możliwości) poranne oglądanie niesamowitej procesji mnichów buddyjskich i wizyta na malowniczym  targu owocowo-warzywnym. Transfer na lotnisko,  przelot do Bangkoku, a następnie do Warszawy.

laos luang prabang

Luang Prabang

14 dzień: Warszawa  
Przylot do Warszawy.

Terminy:
02.02.2015 – 15.02.2015;
01.12.2015 – 14.12.2015.

Cena: 6 390 PLN + 1 620 USD

Cena obejmuje:
– przeloty na trasie Warszawa – Bangkok – Warszawa przez jeden z europejskich
lub azjatyckich portów lotniczych);
– przeloty na trasie: Phnom – Penh – Vientiane – Luang Prabang – Bangkok;
– przejazdy klimatyzowanym mikrobusem lub autokarem zgodnie z programem
– zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2 os. z łazienką, w Luang Prabang
zakwaterowanie w hotelu typu rodzinnego – pokoje 2 osobowe z łazienką
– śniadania;
– kolacja z pokazem tradycyjnych tańców w Siem Reap;
– opiekę pilota na całej trasie oraz pilotów lokalnych (pilot wycieczki: Jacek Świercz);
– ubezpieczenie (KL, NW, bagaż).

Cena nie obejmuje:
– wizy do Kambodży (25 USD) i Laosu (45 USD);
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów około 110 USD;
– opłat lotniskowych płatnych gotówką na lotniskach w Kambodży i Laosie około
25 USD;
– zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników, bagażowych: 65 USD/osoba.

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 275 USD

Wielkość grupy: 10-16 osób.

Pilot wycieczki i autor programu: Jacek Świercz – orientalista, tłumacz, pilot wycieczek, redaktor wielu wydawnictw naukowych, zajmuje się Dalekim Wschodem i Azją Południowo-Wschodnią. Szczególnym obiektem jego zainteresowań jest Kambodża, w tym okres rządów Czerwonych Khmerów. Był konsultantem m.in. edycji książki Petera Froberga Idlinga “Uśmiech Pol Pota”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
Oto kilka słów od autora:

Jacek Świercz Kambodża

Znam naprawdę dobrze ten kraj.  Jestem orientalistą – sinologiem i wietnamistą, tłumaczem, wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, autorem naukowych artykułów,  znawcą nie tylko Czerwonych Khmerów, ale i  kambodżańskiej sztuki.  Jeżdżę do Kambodży od 1988 roku. Często wiele razy  do  roku. Od 2000 r. również jako pilot wycieczek.

Zobaczymy główne turystyczne atrakcje – zabytki Angkoru wokół  Siem Reap, Pałac Królewski i Muzeum Narodowe w Phnom Penh,  pamiętając jednak, że to jedyne obiekty, które ocalały z polpotowskiej pożogi. Zostały zamknięte lub  otoczone kolczastym drutem i zachowane na  dowód,  jak to  władza szanowała  zabytki i religię. Być może też z chęci późniejszych zysków. Wszystko inne przepadło.

Ale na tym nie koniec. Ruszymy szlakiem Pol Pota!
Już samo przejście graniczne z Tajlandią to miejsce symboliczne. To tam w maju 1975 roku zamknęła się za  Kambodżą „bambusowa kurtyna”, kiedy  ostatni cudzoziemcy zmuszeni przez Czerwonych Khmerów do opuszczenia kraju przekroczyli graniczny most.

W Phnom Penh zobaczymy słynne polpotowskie więzienie S-21 Tuol Sleng (zachęcam do przeczytania mojego dodatkowego artykułu: “Kambodża…”) i  Choeung Ek –  „pola śmierci”, dokąd wywożono,  zabijano i grzebano więźniów S-21.
Czeka nas też coś wyjątkowego. Wyjazd do Anlong Veng – ostatniego bastionu Pol Pota. To tam , „za górami, za lasami” schronił się ze swoim wojskiem. To tam zmarł lub został zamordowany  w 1998 roku , prawie 20 lat po ucieczce ze stolicy! Nie dożył procesu Czerwonych Khmerów, który dopiero teraz toczy się przed trybunałem w Phnom Penh.

To będzie z pewnością niesamowita wyprawa. Nie dam Państwu zginąć. Znam się na pracy z turystami. Nie tylko jeżdżę po świecie, ale prowadzę też  zajęcia na kursach pilotów wycieczek.

Z Krzysztofem spotkaliśmy się w Indiach i przyjaźnimy od wielu lat. To on namówił mnie,  żebym  moją wiedzą i miłością do Azji podzielił się z Państwem. A ja sam zaproponowałem i wymyśliłem dla niego ten program.

Tak więc ZAPRASZAMY!
Jacek Świercz
e-mai: [email protected]

Chcesz wziąć udział w wyprawie? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected] tel. 85 742 90 16

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Telefon (wymagane)

    Treść wiadomości



    Opinie o naszym biurze

    Najnowsze komentarze

    Newsletter

    Zapytaj o ofertę