Andaluzja - dotychczas kojarząca się przeciętnemu zjadaczowi chleba, jak piszący te słowa - głównie z tabelą Primera Division i sukcesami zespołu z Sevilli okazała się po listopadowej wyprawie zagłębiem szczęść wszelakich. Ponieważ... Krajobraz - bezkresne morze i majestat gór. Historia - trwałe ślady po Wielkich Odkrywcach. Architektura - piękna, historyczna zabudowa miast, wspaniałe obiekty sakralne dwóch wielkich religii, no i niezapomniany Plac Hiszpański w Sevilli. Sztuka - Picasso i Ci "którzy z niego"; Flemenco w wersji live... Kuchnia - a w niej wszystko co najlepsze w obszarze śródziemnomorskim... Po miesiącu jaki upłynął od powrotu nie wiem za czym tęsknię bardziej - czy za słońcem (ten listopadowy haust znacznie poprawił nastrój), czy za wspaniałym krajobrazem, czy wreszcie za smakiem konfitur ze wszechobecnej gorzkiej pomarańczy albo ostryg z cytryną zajadanych na targowisku w Kadyksie. Wszystkim rozważającym ten kierunek wyprawy z Matys Travel - gorąco polecam! Organizacja, pilot i miejscowi przewodnicy, współtowarzysze wyprawy - jak zawsze Ekstraklasa, a nawet Primera Division!
Wycieczka zawiera najbardziej atrakcyjne miejsca w Armenii. Docieramy do miejsc, które omija masowy ruch turystyczny. Dodatkowym atutem jest wyśmienita lokalna kuchnia i przednie trunki. Kameralna grupa (około 18 osób) oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj.
Podkreślamy, że obecnie w Armenii jest całkowicie bezpiecznie! Wydarzenia na Ukrainie nie mają żadnego wpływu na sytuację w Armenii. Więcej na ten temat tu: Czy w Armenii jest bezpiecznie?
Wyprawa dla koneserów! Tu znajduje się omówienie największych atutów tej wycieczki. A w tym miejscu opinie Turystów o wycieczce do Armenii.
1 dzień: WARSZAWA – ERYWAŃ
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i przelot do Erywania. Transfer do hotelu w centrum Erywania, zakwaterowanie i nocleg.
2 dzień: ERYWAŃ
Późne śniadanie, tak, żeby można było odpocząć po locie z Warszawy do Erywania. Następnie wyjazd na zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy m.in. Plac Republiki, Aleję Północną, operę i pomnik Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat. Odwiedzimy też Cicernakaberd, czyli Jaskółczą Twierdzę – miejsce upamiętniające genocyd Ormian z początku XX wieku oraz Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki i staroci, położony w jednej z uliczek Erywania. Wizyta i degustacja w słynnej wytwórni koniaków Ararat. Kolacja w lokalnej restauracji (wyśmienite miejscowe potrawy i wino). Po kolacji zobaczymy pokaz grających fontann w centrum Erywania. Powrót do hotelu, nocleg.
3 dzień: ERYWAŃ – MATENADARAN – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ
Śniadanie, przejazd do Matenadaranu – wizyta w słynnym muzeum starożytnych manuskryptów. Muzeum przechowuje jedne z największych kolekcji rękopisów na świecie oraz największa kolekcję dawnych rękopisów ormiańskich. Najstarszy z manuskryptów pochodzi z V – VI wieku. W dalszej kolejności: wykuty w skale zespół klasztorny Gegard (XII-XIII w.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy przechowywano tu włócznię, którą przebito bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem otaczającej go scenerii – surowej i pięknej. Następnie przejazd do Garni – zwiedzanie pochodzącej z I w. świątyni Mitry. Usłyszymy tu dźwięk typowego dla Armenii instrumentu duduk, wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja w jednej z dobrych restauracji, w której będziemy się delektować ormiańską kuchnią. Nocleg.
4 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ARENI – ZORATS KARER – GORIS (250 km)
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd i zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap) z VII w., skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim lochu w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. W dalszej kolejności przejazd do regionu Areni, gdzie będziemy degustować tamtejsze wina. (W okolicy wsi Areni archeolodzy odnaleźli pozostałości najstarszej na świecie infrastruktury do wytwarzania wina!). Zwiedzanie pięknego klasztoru Norawank (XIII – XIV wiek) – arcydzieło ormiańskiej architektury. Następnie zobaczymy Zorats Karer (Karahundź), gdzie znajdują się słynne menhiry (częściowo obrobione kamienie). Zachowały się tu starożytne grobowce i ponad 200 pionowych skał, które zdaniem części naukowców stanowić mogły najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne – kamienie posiadają otwory pełniące funkcję teleskopu. To wyjątkowe miejsce zwane jest ormiańskim Stonehenge i datowane jest na 6 tys. p.n.e.! Przyjazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
5 dzień: GORIS – TATEW – CHYNDZORESK – GORIS (100 km)
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie klasztoru Tatew – górujący nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Dostaniemy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową na świecie (zobacz jak wygląda 5,7 km długości, znajduje się w Księdze rekordów Guinnessa). Niegdyś miejsce to było znaczącym centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię. Następnie przejazd w okolice wsi Chyndzoresk (Khndzoresk), malowniczego regionu znanego z dawnych siedzib ludzkich ulokowanych w grotach skalnych. Powrót do Goris na obiadokolację i nocleg.
6 dzień: GORIS – PRZEŁĘCZ SELIM – NORATUS – SEWAN (250 km)
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd w kierunku jeziora Sewan. Po drodze zatrzymamy się na przełęczy Sulema (Selim), skąd rozpościera się piękny widok na okoliczne góry. Przełęcz położona jest na wysokości 2410 m n.p.m. Zobaczymy też doskonale zachowany kamienny budynek karawanseraju (zajazdu dla karawan) pochodzący z XIV wieku. Po przyjeździe w okolice jeziora Sewan wizyta na zabytkowym, średniowiecznym cmentarzu we wsi Noratus – znajduje się tu największe skupisko chaczkarów, czyli kutych w kamieniu krzyży, które są jedną z wizytówek ormiańskiej tradycji i kultury. Wiele z nich to arcydzieła średniowiecznej sztuki rzeźbiarskiej. Następnie zwiedzanie Sewanawanku – pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie – zabytkowego klasztoru. Jeśli pogoda i czas pozwoli, rejs po jeziorze Sewan. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja w czasie której spróbujemy oczywiście ryb z Sewanu. Nocleg.
7 dzień: JEZIORO SEWAN – DILIDŻAN – GOSZAWANK – ERYWAŃ (110 km)
Po śniadaniu, wyjazd na północ w kierunku Dilidżańskiego Parku Narodowego (piękne liściaste lasy górskie). Przejazd przez Dilidżan, miejsce zwane ormiańską Szwajcarią, krótki przystanek w zabytkowym centrum miasta. Następnie zwiedzanie wspaniałego klasztoru Goszawank (X-XIII wiek). Obiad w restauracji nad brzegiem Sewanu, w menu m.in. kebaby z raków. Powrót do Erywania i zakwaterowanie w hotelu. Popołudniu i wieczorem czas wolny w Erywaniu.
8 dzień: ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ (50 km)
Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”, następnie wizyta w muzeum katedry Eczmiadzyn, gdzie zobaczymy m.in.: grot świętej włóczni, którą przebito bok wiszącego na krzyżu Chrystusa oraz fragment deski z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów Hripsmie i Gajane (VII wiek). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc (VII w.). Pozostałości ruin znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy też tradycyjny bazar, gdzie można będzie zakupić miejscowe przysmaki: słodycze, suszone owoce, orzechy. Czas wolny w Erywaniu. Kolacja pożegnalna w jednej z ormiańskich restauracji, miejscowa kuchnia i wino. Powrót do hotelu i nocleg.
9 dzień: ERYWAŃ – WARSZAWA
Wykwaterowanie z hotelu w godzinach porannych i transfer na lotnisko. Wylot do Polski.
TERMINY:
27.04.2025 – 05.05.2025 – Ostatnie wolne miejsca!
Pilot wycieczki: Krzysztof Matys.
Zgłoszeń należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ w naszych kameralnych grupach, liczących około 18 osób, szybko kończą się miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń.
CENA: 3 700 PLN + 850 USD.
Kameralna grupa, maksymalnie 18 osób.
ŚWIADCZENIA W CENIE:
– przelot na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa,
– transport komfortowym autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,
– zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (pokoje 2-osobowe),
– wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
– degustacje ormiańskich trunków,
– zwiedzanie wytwórni Ararart w Erywaniu i degustacja koniaków,
– opiekę miejscowego przewodnika oraz polskojęzycznego pilota,
– ubezpieczenie turystyczne,
– przejazd kolejką górską,
– ubezpieczenie turystyczne: KL, NNW i bagaż,
– składka na TFG.
CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępów do zwiedzanych obiektów: 60 USD/osoba,
– zwyczajowych napiwków: 40 USD/osoba,
– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego: 185 USD.
– obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (nowy obowiązek, od 1 stycznia 2021 r.): 13 PLN/osoba.
Dokumentem uprawniającym do wyjazdu do Armenii jest paszport.
Uwaga! Ze względu na fakt, że Górski Karabach formalnie i rzeczywiście znajduje się obecnie w Azerbejdżanie, nie jedziemy do Górskiego Karabachu.
Artykuł na temat turystycznych walorów Armenii
Blog prowadzony przez Krzysztofa Matysa, w całości poświęcony Armenii – armenia.blog.pl.
Zobacz nasz film: Armenia. Perła Kaukazu
Radiowa Jedynka: Krzysztof Matys opowiada o Armenii. Do odsłuchania na internetowej stronie Radia: Chaczkary i karawanseraje, czyli cudowna Armenia.
Najnowsze komentarze