Andaluzja - dotychczas kojarząca się przeciętnemu zjadaczowi chleba, jak piszący te słowa - głównie z tabelą Primera Division i sukcesami zespołu z Sevilli okazała się po listopadowej wyprawie zagłębiem szczęść wszelakich. Ponieważ... Krajobraz - bezkresne morze i majestat gór. Historia - trwałe ślady po Wielkich Odkrywcach. Architektura - piękna, historyczna zabudowa miast, wspaniałe obiekty sakralne dwóch wielkich religii, no i niezapomniany Plac Hiszpański w Sevilli. Sztuka - Picasso i Ci "którzy z niego"; Flemenco w wersji live... Kuchnia - a w niej wszystko co najlepsze w obszarze śródziemnomorskim... Po miesiącu jaki upłynął od powrotu nie wiem za czym tęsknię bardziej - czy za słońcem (ten listopadowy haust znacznie poprawił nastrój), czy za wspaniałym krajobrazem, czy wreszcie za smakiem konfitur ze wszechobecnej gorzkiej pomarańczy albo ostryg z cytryną zajadanych na targowisku w Kadyksie. Wszystkim rozważającym ten kierunek wyprawy z Matys Travel - gorąco polecam! Organizacja, pilot i miejscowi przewodnicy, współtowarzysze wyprawy - jak zawsze Ekstraklasa, a nawet Primera Division!
Wycieczka realizowana już od 2 osób! Dla koneserów wyjątkowych podróży. Tajemnicze himalajskie Królestwo Grzmiącego Smoka jest marzeniem wielu podróżników. Położony we wschodnich Himalajach Bhutan sprawia oszałamiające wrażenie.
1 dzień: Warszawa – Delhi/Kalkuta
Przelot z Warszawy do Delhi lub Kalkuty przez jeden z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych
2 dzień: Delhi/Kalkuta – Paro – Thimphu
Przylot do Delhi lub Kalkuty i dalszy przelot do Królestwa Bhutanu do Paro. Przylot, formalności wizowo/celne. Przywitanie na lotnisku przez lokalnego pilota. Paro położone na wysokości 2250 m n.p.m. w dolinie o tej samej nazwie wprowadzi nas w atmosferę tego urokliwego kraju. Przejazd do stolicy Bhutanu – Thimphu ( 2320 m n.p.m.) Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.
3 dzień: Thimphu
Śniadanie. Zwiedzanie THIMPHU: przejazd do dzielnicy Memorial Czorten, w której zobaczymy czorten (stupę) wybudowany dla upamiętnienia trzeciego króla Bhutanu zmarłego w 1972 roku. Na trzecim piętrze znajduje się zewnętrzny taras, który pozwoli nam obejść czorten dookoła oraz zobaczyć panoramę miasta.
Następnie zwiedzanie Biblioteki Narodowej w której zgromadzono między innymi starożytne manuskrypty oraz księgi drukowane techniką drzeworytniczą. Wizyta w Szkole Sztuk Tradycyjnych, gdzie utalentowana młodzież doskonali swoje umiejętności w tradycyjnych technikach malarstwa, rysunku, rzeźby czy haftu. Przejazd do zbudowanej w XV w. świątyni Czangangkha znajdującej się na najwyższym wzgórzu Thimphu skąd roztacza się także piękna panorama miasta i doliny. Zwiedzanie majestatycznego Tasziczodzong – „Forut Pomyslnej Religii” będącej siedzibą rządu. W ciągu dnia obiad. Kolacja. Nocleg.
4 dzień: Thimphu
Śniadanie. Przejazd w pobliże klasztoru TANGO, około 1,5 godzinny niezbyt trudny trekking do klasztoru, wyłożona płaskimi kamieniami ścieżka w większości prowadzi przez zalesione wzgórze. Klasztor został ufundowany w XII w i zbudowany w formie tradycyjnej bhutańskiej fortecy – dzongu. Obecnie znajduje się tutaj także Uniwersytet Buddyjski. Zwiedzanie dziedzińca klasztornego oraz udostępnionych dla turystów pomieszczeń. Zejście i przejazd w pobliże drewnianego, krytego mostu Wang Chhu, obiad w formie picnicku. Po obiedzie około 2,5 godzinny trekking do zbudowanego w 1620 roku klasztoru CHERI. Z usytuowanego na szczycie wzgórza klasztoru (ok. 2600 m n.p.m.) rozciąga się spektakularny widok na okolice.
Powrót do Thimphu. Czas wolny, kolacja. Nocleg.
5 dzień: Thimphu – Punakha
Śniadanie. Przejazd do poprzedniej stolicy Bhutanu – Punakha (1350 m n.p.m.). Po drodze postój na przełęczy DOCHU LA (3050 m n.p.m.) z której przy ładnej pogodzie widoczne są ośnieżone szczytu Wschodnich Himalajów z najwyższym szczytem Bhutanu Gangkar Punsum (7541 m n.p.m.). Na przełęczy znajduje się kompleks 108 czortenów zbudowanych z inicjatywy królowej Aszi Dordże Łangmo, które upamiętniają zwycięstwo Bhutanu nad indyjskimi separatystami z Frontu Wyzwolenia Assamu w 2003 roku, których obozy znajdowały się na terytorium królestwa. Przyjazd do PUNAKHA, zwiedzanie zbudowanego w 1637 roku Dzongu malowniczo położonego u zbiegu dwóch rzek, uważanego za najpiękniejszy w Bhutanie. Następnie przejazd i spacer przez pola ryżowe oraz okoliczne osady do położonego na niewielkim wzniesieniu klasztoru CHIMI LHAKHANG zbudowanego w XV wieku w miejscu, które wcześniej poświecił słynny w Bhutanie szalony jogin – Drukpa Kunlej. W ciągu dnia obiad. Kolacja. Nocleg w Punakha.
6 dzień: Punakha – Dolina Phobjikha
Śniadanie. Przejazd i około godzinny lekki trekking do malowniczo położonego na szczycie wzgórza CZORTENU NJIZERGANG. Droga prowadzi przez tradycyjny wiszący most, a następnie wśród pół ryżowych. Zbocza wzgórza na którym znajduje się czorten porośnięte są sosnami himalajskimi o soczysto-zielonych, długich igłach. W chortenie zobaczymy ciekawe malowidła sakralne, a z tarasu znajdującego się na górnym poziomie przepiękną panoramę doliny przeciętej meandrującą rzeką. Następnie przejazd drogą wzdłuż której rosną liczne krzewy rododendronów do DOLINY PHOBJIKHA, uważanej za jedno z najpiękniejszych miejsc w Bhutanie. Zwiedzanie jednego z najstarszych klasztorów – GANGTEY , a następnie około 1,5 godzinnego, przyjemny spacer w kierunku hotelu. Droga prowadzi przez osady z tradycyjną zabudową, zalesione wzgórza oraz łąki. Podziwianie pięknych krajobrazów doliny otoczonej górami, do której z Tybetu na zimę przylatują czarnoszyje żurawie (przebywają tutaj od końca października do końca marca). W ciągu dnia obiad. Kolacja i nocleg w dolinie Phobjikha.
7 dzień: Dolina Phobjikha – Paro
Śniadanie. Powrót do Paro. Po drodze krótki postój w Wangdi, którego strategicznie położony na wzgórzu dzong niemalże całkowicie spłonął w 2012 roku. Obiad w trakcie przejazdu. Przyjazd do Paro, czas wolny. Kolacja. Nocleg.
8 dzień: Paro
Śniadanie. Zwiedzanie PARO rozpoczniemy od wizyty w „Twierzy Klejnotów” – imponującym Paro Rinpung Dzongu będącym doskonałym przykładem tradycyjnej architektury bhutańskiej. Powyżej Dzongu na szczycie wzgórza znajduje się Muzeum Narodowe z licznymi przedmiotami kultu religijnego, dziełami sztuki, wyrobami rzemieślniczymi będącymi także przedmiotami codziennego użytku, oraz kolekcją słynnych znaczków bhutańskich. Następnie przejazd i zwiedzanie położonych za Paro bliźniaczych świątyń Kjiczu Lhakhang. Pierwszą świątynię jak przekazuje bhutańska tradycja zbudował w VII wieku tybetański król Songtsen Gampo (budowniczy słynnej świątyni Jokhang w Lhasie). Budowa przez Songsena Gampo dwóch buddyjskich świątyń na terenie Bhutanu uważana jest za początki państwowości. Druga z bliźniaczych świątyń powstała w 1968 roku z inicjatywy Królowej Aszi Kezang. Przejazd do pobliskich ruin Drukgyel Dzong – „Fortu Zwycięstwa” zbudowanego w połowie XVII w. dla uczczenia zwycięstwa nad Tybetańczykami. W 1951 roku fort spłonął. Obiad w trakcie zwiedzania. Kolacja. Nocleg.
9 dzień: Paro – Klasztor Taktsang – Paro
Śniadanie. Przejazd, a następnie około 2,5 godzinny trekking do KLASZTORU TAKTSANG zwanego „Tygrysim Gniazdem” Klasztor jest jednym z najświętszych miejsc w Bhutanie, miejscem pielgrzymek Bhutańczyków jak też wyznawców buddyzmu z innych krajów, a równocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą Bhutanu. Kompleks budynków klasztornych niemalże przyklejony jest do wysokiej 800 metrowej czarnej skały. Wizyta w klasztorze oraz prowadząca do niego droga pozostawia niesamowite wrażenie, jest to magiczne miejsce, któremu nawet przybywający tutaj turyści nie są w stanie odebrać szczególnego charakteru. Obiad w kafeterii Taktsang, z której roztacza się spektakularny widok na klasztor. Powrót na parking, przed którym na lokalnym targu będzie można kupić ostatnie pamiątki z Bhutanu. W drodze powrotnej do Paro wizyta w zbudowanej w pierwszej połowie XV wieku w kształcie czortenu świątyni Dungtse Lhakang. Świątynia słynie ze wspaniałych malowideł uważanych za jedne z najpiękniejszych w rejonie Himalajów. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.
10 dzień: Paro – Delhi/Kalkuta
Wcześnie rano transfer na lotnisko, przelot do Delhi lub Kalkuty. Przylot, czas wolny (opcjonalnie dla osób chętnych możliwość zwiedzania miasta). Odlot do Warszawy przez jeden z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych.
11 dzień: Warszawa
Przylot do Warszawy.
Terminy dowolne, impreza realizowana od 2 osób
Cena od osoby w pokoju 2-osobowym przy:
2 osobach: 2 770 USD
3 -5 osobach: 2 520 USD
6 -9 osobach: 2 480 USD
Cena obejmuje:
– zakwaterowanie w hotelach 3*** w pokojach 2-osobowych z łazienką
– śniadania, obiady i kolacje zgodnie z programem
– przejazd klimatyzowanym samochodem/minibusem z klimatyzacją
– opieka anglojęzycznego pilota/przewodnika w Bhutanie
– opłacone bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
– wiza do Bhutanu
– ubezpieczenie
– VAT
Cena nie obejmuje:
– biletu lotniczego do Delhi cena od 2150 PLN lub do Kalkuty cena od 3100 PLN
– biletu lotniczego na trasie Delhi – Paro – Delhi cena od 710 USD
lub na trasie Kalkuta – Paro – Kalkuta cena od 450 USD
– wizy do Indii
– napojów do obiadów i kolacji
– ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie oraz opłat za ewentualne wycieczki fakultatywne
– napiwków
Dopłata do pokoju 1-osobowego: 380 USD
W miarę możliwości postaramy się dostosować program do Państwa życzeń lub zorganizować wyjazd na wskazanej przez Państwa trasie w dowolnym terminie !!!
Zobacz artykuł Małgorzaty Olejnik: Bhutan. Kiedy jechać, co zobaczyć?
Przykładowe połączenia lotnicze: Warszawa – Delhi – Warszawa:
1. przelot liniami lotniczymi Swiss cena biletu od 2 150 PLN
odlot z Warszawy do Zurychu o 09:35, przylot o 11:40
odlot z Zurychu do Delhi o 12:45, przylot o 23:55
odlot z Delhi do Zurychu o 01:15, przylot o 06:20
odlot z Zurychu do Warszawy o 07:10, przylot o 09:00
2. przelot liniami lotniczymi Emirates, cena biletu od 2 250 PLN
odlot z Warszawy do Dubaju o 14:45, przylot o 22:15
odlot z Dubaju do Delhi o 04:35, przylot o 09:25
odlot z Delhi do Dubaju o 04:15, przylot o 06:10
odlot z Dubaju do Warszawy o 07:25, przylot o 11:30
Przykładowe połączenia lotnicze: Warszawa – Kalkuta – Warszawa:
1. przelot liniami lotniczymi Qatar Airways cena biletu od 3 100 PLN
odlot z Warszawy do Doha o 11:50, przylot o 18:20
odlot z Doha do Kalkuty o 19:15, przylot o 02:55 (następnego dnia)
odlot z Kalkuty do Doha o 03:55, przylot o 06:35
odlot z Doha do Warszawy o 08:25, przylot o 13:15
Dodaj komentarz