fbpx

Enoturystyka. Wino i podróże

Organizujemy wyjątkowe wycieczki dla wymagających Klientów. Jako jedno z pierwszych biur w Polsce zaproponowaliśmy wyprawy do takich miejsc jak Gruzja, Armenia, Górski Karabach, Mołdawia i Naddniestrze, które w oczywisty sposób kojarzą się z turystyką winiarską.  Zobacz OPINIE o naszym biurze.

Mogą Państwo dołączyć do naszych katalogowych wypraw lub zorganizować wycieczkę na zamówienie grupy. Realizujemy wiele imprez typu incentive. Do tej pory z naszych usług skorzystali m.in. Lotos, SOT, McCain, Liberty Direct, Frito Lay, Leroy Merlin, Izba Notarialna, Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Lasy Państwowe…

Gruzja

Ojczyzna wina! Nadal praktykowany jest tu najstarszy znany sposób wytwarzania wina w glinianych kwewri (kvevri). Odwiedzamy tradycyjne winnice i przyglądamy się procesowi produkcji. Testujemy różne rodzaje trunku, w tym oczywiście tetri – wyjątkowe gruzińskie białe wino, które zawiera do 7 razy więcej polifenoli niż popularne w Europie białe wina!

Kachetia – centrum gruzińskiego winiarstwa

“Zebrane winogrona miażdży się w dużych, drewnianych naczyniach. Sok razem z pestkami, skórkami i szypułkami spływa do zakopanych w ziemi glinianych dzbanów. Tam, najpierw przez 7-10 dni zachodzi fermentacja alkoholowa, następnie przechodzi w jabłkowo-mlekową. Cięższe elementy opadają na dno. Jako pierwsze pestki. Dla nich przeznaczony jest wąski, niewielki koniuszek dzbana. W dalszej kolejności opadają skórki, kiście i martwe kultury grzybowe. Tworzą płaszcz odgradzający niebezpieczne dla wina pestki od dojrzewającego płynu. Wino nad takim osadem dojrzewa przez całą zimę. W tym czasie wyciąga z wytłoczyn to, co najlepsze(…)”. Cały artykuł znajduje się tu >>>

Nie ma Gruzji bez supry, czyli uczty z toastami wygłaszanymi przez tamadę. Miejscowa kuchnia jest wyśmienita. Spróbujemy wszystkich narodowych dań. Obejrzymy pokaz tańców gruzińskich. Degustacje obejmą też czaczę – samogon robiony z winogronowych wytłoczyn. Program wycieczki: Gruzja – szlakiem wina.

Armenia

Dużą atrakcją jest degustacja wina w Areni – miejscowości, w której archeolodzy odnaleźli pozostałości najstarszej na świecie wytwórni wina (ma ponad 6 tys. lat!).

Armenia. Winnica u stóp góry Ararat

“W trakcie prac archeologicznych odsłonięto dobrze zachowane pozostałości pojemników na wino i prasy do wyciskania winogron. W żadnym innym miejscu na świecie nie stwierdzono tak wczesnych urządzeń winiarskich. Interesujące, że miejscowa ludność wytwarza wino i dziś. Mamy więc do czynienia z tradycjami, które trwają  przynajmniej od 6 tysięcy lat! Wygląda na to, że w nieprzerwany sposób. Pestki znalezione przez archeologów są identyczne z tymi, które uprawiane są w tym regionie obecnie”. Więcej informacji na ten temat w artykule: Areni – najstarsza winiarnia.

Kolebką winiarstwa jest Południowy Kaukaz. Tam wszystko się zaczęło, a pierwszy miał być Noe. To on po wyjściu z arki, na stokach góry Ararat zasadził winnicę. Winogrona rosną tam i dziś, a my w trakcie wycieczek odwiedzamy to miejsce.

Oczywiście zwiedzamy też słynną fabrykę koniaków (brandy) Ararat w Erywaniu.

Wycieczka zawiera najbardziej atrakcyjne miejsca w Armenii. Docieramy do miejsc, które omija masowy ruch turystyczny. Dodatkowym atutem jest wyśmienita lokalna kuchnia i przednie trunki. Kameralna grupa (około 18 osób) oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj.

Próbujemy również cieszących się olbrzymim szacunkiem domowych trunków, w tym przede wszystkim tutowki, czyli okowity wytwarzanej z owoców morwy. Na szczególną uwagę zasługuje Arcach – tutowaja wodka po 3 latach dojrzewania w dębowych beczkach. Najlepsza pochodzi z Górskiego Karabachu.

Mołdawia

Zwiedzamy dwie największe na świecie piwnice winne. Milestii Mici ma 200 km podziemnych korytarzy i znajduje się w Księdze rekordów Guinnessa. Druga co do wielkości, Cricova to 120 km piwnic i tuneli. Tu znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa; najstarsza butelka zawiera napój z 1902 roku! Cricova słynie też z tego, że wśród tutejszych korytarzy w czasie swojej wizyty w 1966 r. zabłądził Juri Gagarin, a Władimir Putin świętował swoje 50. urodziny. Wycieczka do Mołdawii.

Fontanna wina w Milestii Mici

Degustujemy królewskie wino w Purcari. Odwiedzamy też małe, tradycyjne winiarnie. Próbujemy wina domowego – oczywiście w towarzystwie wyśmienitych potraw kuchni mołdawskiej.

W Tyraspolu znajduje się znana wytwórnia koniaków Kvint. Zwiedzamy zakład, degustujemy i kupujemy.

“Mołdawianie podkreślają, że ich kraj na mapie przypomina kiść winogron. Jedna z najważniejszych legend opowiada historię oblężenia twierdzy w Sorokach. Broniono się ostatkiem sił, brakowało jedzenia i wody. Wtedy nadleciały bociany. Każdy z nich trzymał w dziobie kiść winogron. Owoce upuszczone nad twierdzą, spadły na dziedziniec i dzięki temu obrońcy mogli się posilić. Odzyskali też wiarę w zwycięstwo. Od tej pory bocian trzymający w dziobie winogrona jest symbolem mołdawskiego winiarstwa”. Więcej na ten temat w artykule: Mołdawia – królestwo wina.

Wycieczka do Mołdawii. Główne atrakcje: największe na świecie piwnice winne, zabytki, krajobrazy, wyśmienita kuchnia i wino… Blisko i egzotycznie. Wysoki standard świadczeń oraz pilot/przewodnik doskonale znający kraj. Dodatkowym atutem jest wizyta w Naddniestrzu i Gagauzji.

Chile i Argentyna

Winnice Nowego Świata. Piękna wycieczka. Zwiedzanie najbardziej interesujących miejsc Chile i Argentyny, połączone z degustacjami lokalnych trunków. W programie znajdują się uznane regiony, m.in. argentyńska Mendoza, gdzie ulokowano prawie dwa tysiące winnic. Szczególne wrażenie wywierają krajobrazy z ośnieżonymi szczytami Andów w tle. Tu znajduje się program wycieczki: Chile – Argentyna. Winnice Nowego Świata.

Mołdawia. Największa na świecie piwnica winna!

Zobacz też artykuł: Mendoza – winnice Argentyny.

Bałkany

W regionach słynących z uprawy winorośli jesienią odbywają się winiarskie festiwale. Źródeł tego obyczaju należy szukać w pogańskim kulcie boga wina i sięgającej na Bałkany antycznej tradycji. W Serbii najsłynniejsze święto wina ma miejsce w Aleksandrovcu, stolicy znanego regionu winnego Župa. Pod koniec września zbierają się tam najlepsi wytwórcy trunku. Goście i mieszkańcy mają okazję by przy dźwiękach muzyki i bogatym programie kulturalnym delektować się młodym trunkiem, a z miejskiej fontanny tryska najprawdziwsze wino.

Święta te są doskonałą okazją do spróbowania najlepszych trunków, które zostały wyprodukowane w ograniczonych ilościach i nigdy nie trafią na sklepowe półki. Mamy też szansę by uczestniczyć w autentycznych lokalnych wydarzeniach kulturalnych i bawić się z mieszkańcami.

“We wsi o nazwie Śliwowica będziemy uczestniczyć w procesie wytwarzania śliwowicy, alkoholu z którego słynie Serbia. Będziemy mogli wziąć udział w produkcji, degustować a wreszcie zabrać ze sobą ten wyborny trunek. W międzyczasie zobaczymy jak w tradycyjny, serbski sposób piecze się prosię lub jagnię, które zjemy na kolację. Nauczymy się też robić gibanicę – zapiekankę z serem”. Cały artykuł o turystycznych atrakcjach Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

Argentyna, Mendoza

………………………………..

Do Państwa dyspozycji jest nasze wieloletnie doświadczenie, specjalistyczna wiedza i kontakty na całym świecie. Do podróży podchodzimy z pasją. Organizujemy wyprawy dla koneserów. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami naszych Klientów.

Atrakcyjna wycieczka objazdowa. Najważniejsze miejsca w Gruzji plus rewelacyjna Swanetia. Wyprawa dla koneserów. Kameralna grupa (około 18 osób!), pilot/przewodnik doskonale znający Gruzję, wysoki standard świadczeń. 

Zobacz też: Festiwal wina w Kiszyniowie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie o naszym biurze

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zapytaj o ofertę